Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač RFT SV 3930 - úprava vstupu pro přehrávání z mobil
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 14:55    Předmět: Zesilovač RFT SV 3930 - úprava vstupu pro přehrávání z mobil Citovat

Ahoj,
kdysi jsem dostal od bývalého kolegy (Petře, pozdravuj tam nahoře) zesilovač RFT SV 3930.
Teď jsem se dostal k tomu, že bych jej rád využil pro ozvučení pergoly.
Zesilovač jsem dal do kupy (vyčištění, výměna trimru u A3170, výměna obou pojistkových držáků pro pojistky koncáků), už to hraje, ale potřeboval bych ještě nějak ukecat vstupní předzesilovač, aby to z mobilu hrálo víc nahlas.
Dokázal by někdo poradit, jaké součástky změnit?
Předpokládám, že bude potřeba zvětšit oba vazební elyty, ale nejsem si jistý, jak změnit zesílení tranzistorů.
Díky za rady.

P.S.: nevíte prosím někdo, jaký má být klidový proud koncáků? Zdá se mi, že jeden hřeje o něco víc jak druhý.



SV3930_preamp.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.38 kB
 Zobrazeno:  103 krát

SV3930_preamp.jpg



SV3930_amp.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SV3930_amp.jpg
 Velikost:  162.35 kB
 Staženo:  87 krát


_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 15:23    Předmět: Citovat

No on preamp není tak úplně preamp, jsou to jen emitorové sledovače ještě s děličem v emitoru takže vlastně zeslabují VELICE zhruba na 0,7 velikost vstupního signálu. Asi bych pro požadovaný účel spáchal nějaký jednoduchý předzesilovač s dvojitým IO. A co se konců týká, ze schematu je to vidět, proud konců je určen nastavením napětí na emitorových odporech 0,03V na cca 90mA.


zes.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.65 kB
 Zobrazeno:  66 krát

zes.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 15:28    Předmět: Citovat

To je zajímavý. Většinou musím u starších přístrojů vstupní citlivost snižovat, aby vůbec telefon nebo zvukovku pobraly. To jako že fakt telefon nevybudí ten zesilovač naplno? Počítáš s tím, že trochu nahlas to má začít hrát až někde v horní polovině dráhy potenciometru volume? S jiným zdrojem signálu to hraje jak?
Podle manuálu je citlivost dostatečná (v rozmezí 200mV až 2V).
Který vazební elyty? U těch sledovačů? Tím nic nezískáš.


Naposledy upravil ransom dne st červenec 05 2023, 15:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 15:37    Předmět: Citovat

Zatím jsem moc nehledal ale nějak se mi zdá, že to uvedené schema úplně nesedí. Vstup TA zesilovače by podle prvního nástřelu měl mít dostatečnou citlivost pro požadovaný účel. Na obrázku jsou nějaké úpravy (?) chce to zjistit pohledem jaký je aktuální stav.


rft_sv3900_sv3000_sch 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  162.53 kB
 Zobrazeno:  87 krát

rft_sv3900_sv3000_sch 1.jpg



rft_sv3900_sv3000_sch.jpg
 Komentář:
 Velikost:  45.08 kB
 Zobrazeno:  60 krát

rft_sv3900_sv3000_sch.jpg




Naposledy upravil jardafiala dne st červenec 05 2023, 16:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 15:55    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem to s telefonem Xiaomi Redmi Note 10 5G, pouštěl jsem Youtube.
Bedny mám připojené 8Ω, nějaké regálovky taky z RFT.
Zvuk se začne ozývat až někde ve třetí čtvrtině dráhy potenciometru.
Podle ukazatele výkonu (přepnutého na vyšší citlivost) to ukazuje ve špičkách kolem 0,7W.
Zesilovač nemám kde moc víc zkoušet, nemám tady skoro žádné vybavení.
Ani osciloskop.
A teď jsem to kvůli bouřce stejně všechno sbalil (opravoval jsem přímo pod předmětnou pergolou).
Až to zase vytáhnu, tak to ještě můžu zkusit vybudit pomocí aplikace Frequency Generator, kterou mám v mobilu nainstalovanou.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 16:05    Předmět: Citovat

Nechci z nikoho dělat blbce, ale jen pro jistotu - máš na telefonu volume na maximum? Jakým kabelem to máš propojené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 16:20    Předmět: Citovat

Telefon jsem měl úplně na maximum, když jsem z něj vytáhl Jack, tak interní reprák řval jak blázen. Kabel jsem si vyrobil (petikolíky mám myslím od tebe?).
Je zajímavé, že při připojení do vstupu Tuner to hrálo o něco slaběji, než při připojení do vstupu Tape.
Jinak zvukově to nezní špatně, ale ten výkon pro poslech venku chybí. Možná bych ten předzesilovač mohl úplně překlenout (jak je to v tom polském schématu s úpravami?).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1277
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 16:54    Předmět: Citovat

Nepřehráváš jenom rozdílový signál L/R? Máš správně připojenou zem v tom 4-pólovém jacku?
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 18:27    Předmět: Citovat

TA neznamená TAPE, ale Tonabnehmer, čili gramofonovou přenosku.
Magnetofon má označení TB.
Kdyby bylo nejhůř a na mobilu nebo mp3 přehrávači nešlo přidat hlasitost (on sluchátkový výstup pro nízkoimpedanční sluchátka skutečně na plné vybuzení vstupů těchto zesilovačů nestačí, podobně jako výstupy většiny převodníků TOS-link na audio), můžeš překopat některý z emitorových sledovačů vstupů na předzesilovač, kterým asi 15 dB přidáš, to už bude stačit.
Jeden takový jsem uvedl v tomto vláknu. Že má menší vstupní odpor, nevadí, ten sluchátkový výstup si toho ani nevšimne.
Když k tomu nebudeš připojovat tuner, udělej to se vstupem TU (Tuner), když k tomu nebudeš připojovat magnetofon, udělej to se vstupem TB/TR (Tonband/Tape Recorder). Nakonec, jestli tam máš stejně zapojený vstup pro gramofon s krystalovou přenoskou TA/PU (Tonabnehmer/PickUp), můžeš překopat ten.
Byla verze i pro dynamickou MM přenosku, jestli máš na vstupu TA/PU operáky, tak to je ono, ale ten vstup je pro připojení sluchátkového výstupu čehokoli naprosto nevhodný. Není ale těžké ho upravit: zkratovat v každém kanálu jeden z dvou RC členů určujících charakteristiku RIAA a odpor ve zbývajícím nahradit hodnotou 4k7, jeho kondík pak zaměnit za kapacitu 470 pF. Dostal bys tak předzesilovač kolem 20 dB (10x).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 20:40    Předmět: Citovat

Ahoj Hille, díky za nasměrování.
Nemám doma už žádný použitelný gramofon, tak asi zkusím upravit ten gramo vstup.
Nemám to teď u sebe, ale měl bych mít tu "chudší" variantu (na obrázku vpravo), tak tam můžu zkusit osadit součástky tak, abych dosáhl vyššího zesílení.
A korekční členy nechat neosazené.
Zítra na to mrknu.



SV3930_preamp_gramo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  85.68 kB
 Zobrazeno:  78 krát

SV3930_preamp_gramo.jpg



_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 20:40    Předmět: Citovat

Takže.
1) kontrola kabelu. Správné piny na jacku a správné piny na pětikolíku - zem na 2, levý na 3, pravý na 5.

2) Pokud se ti podařilo nějakým nedopatřením trefit živé vodiče na piny 1 a 4 a pak to strčit do vstupu pro gramopřenosku, stane se zvláštní věc. Signál pošleš na nepřipojené piny, ale kapacitní vazbou se cosi prosákne na vstup. Přes tu malou kapacitu to bude mít téměř inverzní průběh k RIAA korekci přenoskového preampu, takže to bude hrát skoro normálně, jenom velice slabě. Pokud máš vstup pro krystalovou přenosku, ten má velkou vstupní impedanci a bude to hrát podobně.

3) pokud takto špatně zapojený pětikolík strčíš do konektoru pro magnetofon, signál doputuje přes odpory proudového výstupu (na pinech 1 a 4 ) dál a zase to bude hrát velmi slabě.

To vše za predpokladu, že je zesilovač funkční. Což se snadno zjistí s volume cca na polovinu dotekem na piny vstupních konektorů pomocí špendlíku drženého v ruce.

Pak je ještě pořád ve hře špatně zapojený nebo špatně zasunutý jack. Hlavně ty k montáži na kabel se často nedají do telefonu pořádně zasunout, ty levnější mají nepřesný tvar. Stejně tak zastříknuté jacky na hotových kabelech. Někdy je lépe na to použít kablík od dosloužilých sluchátek. Ze sluchátkového výstupu nemusí být stíněný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2023, 20:56    Předmět: Citovat

Na pětikolíku mám zapojenou GND na pin 2, na pin 3 mám L-kanál, na pin 5 R-kanál.
Pokud se dotknu živých vodičů na nezapojeném Jacku, tak zesilovač zabrumí pěkně nahlas.
Neboj, pětikolíků jsem za život zapájel už více než dost Smile

Ještě mě napadá jedna věc - v zesilovači byly dost zaoxidované kontakty na různých konnktorech (očistil jsem viditelné), ale vlastně jsem nezkoumal, jestli mi reálně leze 15V na desku předzesilovače (měřil jsem to jen přímo na výstupu stabilizátoru při nastavování 15V po výměně R703).
Takže uvidím zítra.
Zatím díky

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2023, 6:59    Předmět: Citovat

Tak jestli ses už rozkoukal, předkládám návrh. Schéma jsem neobkresloval celé, jen to podstatné.
Udělej ze sledovače zesilovač: přeškrábni plošňák mezi piny 3 a 5 u obou operáků a přidej tam žlutě označené součástky.
Kdyby i přes vstupní filtr, který tam už je, lezl ještě nějaký digitální čurbes, který jinak sluchátkům nevadí, vraž tam ještě ten přerušovanou čarou připojený kondík 100 pF.
Nakonec, i kdybys tam měl RIAA korekci, tak ji prostě vypájíš a nahradíš tím, co jsem nakreslil.


Obě varianty mají na gramovstupu operák (ekvivalent TAA861A), takže o "chudší variantě" se dalo mluvit tak před 30 lety, kdy ještě byly běžně v prodeji keramické přenosky s diamantovým hrotem CS29 u nás za Kčs 86,-, zatímco nejlevnější dynamická se prodávala za Kčs 470,-.
Dnes pořídíš dynamickou přenosku stejné a lepší kvality od sedmi stovek výše, zatímco originál piezokeramiku od RFT CS29 pořídíš za stovek dvanáct. Dnes se dá pořídit ta lepší varianta s dynamickou přenoskou a RIAA předzesilovačem levněji.
Vynechal jsem ceny výchylkových přenosek se safírovými hroty, ty bývají i některé levnější, jen zase si tím hrotem tak dlouho nezahraješ.



TA_SV3930_plus_20dB.png
 Komentář:
 Velikost:  36.33 kB
 Zobrazeno:  55 krát

TA_SV3930_plus_20dB.png




Naposledy upravil Hill dne čt červenec 06 2023, 12:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2023, 8:16    Předmět: Citovat

Nejnovější mobily mívaj velmi nízké výstupní napětí na konektoru pro sluchátka. Výrobci to omezujou kvůli maximální hlasitosti ve sluchátkách, protože lidi jsou prý nesvéprávní blbci, tak jim to třeba omezit...safety first... Confused
Takže z výstupu často leze maximum někde mezi 60-100mV, což je málo. Nedávno se mi takhle stěžoval známej, že neumí vybudit originální rádio Comand APS50 připojením mobilu do AUX vstupu. Samozřejmě první problém padnul na kabel, pak vedení od rádia ke štekru a nakonec se vinil samotný APS50. Vyzkoušeli tři mobily (všechno nový Xiaomi) a stejnej problém. Pak se vyzkoušel notebook a najednou žádný problém...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2023, 13:11    Předmět: Citovat

Tak nějaké pokračování:
I. Úspěchy:
a) podařilo se mi nastavit klidový proud pro oba kanály stejně (na emitorových rezistorech mám teď cca ty 3mV.
Pravý kanál už nehřeje (bylo tam asi 60 mV, možná jsem při čištění drbnul do trimru?)
b) zesilovač hraje pěkně i na vstup MGF, ale až poté, co jsem použil telefon Xiaomi Redmi 6 (který mám nachystaný právě k tomuto zesilovači). Předtím jsem to zkoušel s tím Xiaomi Redmi Note 10 G, který aktuálně používám, tam je to citelně slabší.
Takže potvrzuji zjištění Jednorožce...

II. Neúspěchy:
a) osadil jsem vše kolem OZ podle Hillova návrhu, ale skoro to nehraje, a navíc v jakýchsi výstřelech.
Napětí na obou OZ sedí.
Pravděpodobně to mají za sebou, tím, že tam byl vadný trimr u A3170, dostalo se za něj skoro plné napájecí napětí.
Äle kupodivu to přežily ostatní IO, tak nevím.
Někde bych tyhle RFT OZ měl mít, zkusím je pohledat.

No a jedno příjemné překvapení na závěr - zesilovač skoro nešumí, ač jsou tam použity A273 a A274 pro korekce a hlasitost. Jedině stereováha je řešena dvojitým potenciometrem za těmito IO, tak to možná má vliv?
Mám někde jestě schovaného Robotrona 3000, ten se stejnými IO šuměl jak splav...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund