Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rovnice operačných zosilňovačov
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: so červenec 01 2023, 22:47    Předmět: Rovnice operačných zosilňovačov Citovat

Zdravím teoretikov,

dostal som sa v tomto období v rámci práce k meraniu parametrov OZ. Študujem si dostupnú teóriu. mám snahu ísť do detailov, okrem iného odvodzujem rovnice, ktoré sú v literatúre.

Narazil som rovnice neideálneho OZ. Nedokážem ich odvodiť. Asi niečo prehliadam. Pre niekoho iného to možno bude brnkačka.

Jedná sa o rovnice zosilnenia, keď má OZ nezanedbateľný vstupný diferenciály odpor RID a keď má nejaký výstupný odpor R0. Rovnice sú uvedené v ARB 03/1982 na strane 84. Dávam sem výsek z tej strany z rovnicami.

Rozumiem, o čo ide - OZ má nejaké konečné zosilnenie A, a tým, že sú pridané odpory RID alebo R0, toto zosilnenie sa znižuje podľa tých vzorcov na A/(R1, R2, RID, R0, Rz). Vedel by niekto poradiť, ako sa k tým vzorcom došlo alebo ma odkázať na literatúru s odvodením?
Vďaka.



oz_neidealny.png
 Komentář:
 Velikost:  28.53 kB
 Zobrazeno:  105 krát

oz_neidealny.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 8:12    Předmět: Citovat

Asi nejlepší co česky vyšlo: https://www.databazeknih.cz/knihy/operacni-zesilovace-v-elektronice-173070 = Josef Punčochář - Operační zesilovače v elektronice, BEN 2005, ISBN: 80-7300-059-8
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne ne červenec 02 2023, 13:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 8:30    Předmět: Citovat

Kniha Operační zesilovače, J.Dostál z roku 1981 nebo 2005.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xy1



Založen: Jan 28, 2018
Příspěvky: 97
Bydliště: Jičín

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 12:58    Předmět: Citovat

Pár stránek na dané téma je v knize POLOVODIČOVÉ PRVKY A OBVODY NA SPRACOVANIE SPOJITÝCH SIGNÁLOV (M. Seifart, ALFA Bratislava 1988) ; vztahy (ale bez odvození) jsou pak k nalezení v knihách VYUŽITIE ANALÓGOVÝCH INTEGROVANÝCH OBVODOV (Kolombert, Jurkovič, Zodl, ALFA Bratislava 1989) nebo PRAKTICKÁ ELEKTROAKUSTIKA (Smetana a kol., SNTL 1981). V těch posledních 2 knihách by možná pomohly odkazy na použitou literaturu. Přeju úspěšné bádání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 13:39    Předmět: Citovat

Jsou tu 3 nebo 4 lidi dobří na teorii obvodů a matiku, co to hravě odvodí. A možná zjistí, že v obrázku a vzorečcích jsou chybky způsobené řetězem neustálého opisování z původního zdroje aniž by to někdo z redaktorů chápal.

Například se mi jako laikovi moc nezdá ten druhý obrázek: Výstupní odpor R0 je zapojen uvnitř zpětnovazení smyčky, takže se přece neprojeví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 13:57    Předmět: Citovat

Ahojte,

vďaka zatiaľ za odpovede. Knihy od Dostála aj Punčocháře mám k dispozícii k štúdiu, skúsim ich znovu prejsť, ale nevidel som to tam.
Aspoň som konečne trochu preskúmal knihy od Jurkoviča a Zodla a vidím, že sú dosť zaujímavé a mám ešte čo študovať Smile
Pár zaujímavých článkov k tranzistorovým OZ je aj od Mirtesa a Dostála v Sdělovací technice v 60-tych rokoch. Ale tie vzorce som tam nenašiel.

K tým chybám vo vzorcoch - áno, v tom ARB 03 1982 sú aj chyby. Prípadne vznikli chyby vadou pri skenovaní, kedy sa symbol = zmenil na - (vzorec 29). Asi pol hodinu som si lámal hlavu nad triviálnym vzorcom, než som prišiel na to, že "mínus" je zle naskenované "rovná sa" Smile

Večer sa k tom vrátim a skúsi prehľadať čo mám. Odvodiť to nie je taký problém, len treba pochopiť základnú myšlienku. A tá mi asi uniká. Ostatné vzorce v tom ARB som v pohode odvodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 14:33    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Například se mi jako laikovi moc nezdá ten druhý obrázek: Výstupní odpor R0 je zapojen uvnitř zpětnovazení smyčky, takže se přece neprojeví.


Máš pravdu, R0 nebude mať vplyv, ale len v prípade, keď zosilnenie samotného OZ bude nekonečno (veľmi veľké). Ani RID sa v tomto prípade neprejaví na zosilnení.

V tých vzorcoch sa počíta s tým, že OZ má konečné (malé) zosilnenie, potom sa vplyvy R0 a RID prejavia. Toto som si potvrdil aj simulátore - použil som OZ so zosilnením 10 a výstupné napätie sa menilo, keď som pridal R0.


Naposledy upravil robos dne ne červenec 02 2023, 14:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 14:34    Předmět: Citovat

Je chvályhodné, že se to snažíš pochopit.

Punčochář ml. - to byl panečku teoretik, ten si ve vzorečcích liboval. Snad jedno celé modré číslo Amara bylo plné jeho výpočtů - a já, tehdy mladý bastlíř, chtěl mít v časopisu hlavně ověřená funkční schémata Smile

Pro návrh nebo úpravu zapojení jsem vždy vystačil s idealizovaným modelem OZ. K pochopení funkce to je mnohem lepší než si to komplikovat parazitními vlivy.

Dnešní OZ mají tak velké vstupní odpory, že není problém zvolit odporovou síť tak, aby se znatelně neprojevily. Pak máme např. ještě napěťovou nesymetrii a kmitočtovou závislost (rychlost přeběhu), které mají obvykle mnohem větší vliv na návrh než konečný vstupní odpor OZ. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 14:48    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
V tých vzorcoch sa počíta s tým, že OZ má konečné (malé) zosilnenie, potom sa vplyvy R0 a RID prejavia. Toto som si potvrdil aj simulátore - použil som OZ so zosilnením 10 a výstupné napätie sa menilo, keď som pridal R0.
Asi ano. Jak vidno, já ten vzoreček už ani nepochopil.
Ale zesílení otevřené smyčky 10 nebo třeba 100 je režim, který snad není žádoucí. Ve stejnosměrném režimu to nenastane nikdy. Ve střídavém to nastat může, ale tam zase "stejnosměrné" vzorečky asi nebudou fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 15:09    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
Vedel by niekto poradiť, ako sa k tým vzorcom došlo alebo ma odkázať na literatúru s odvodením?
Veď sú to len Kirchhoffové zákony, Ohmov zákon, vzorec pre zosilnenie samotného OZ a úprava vzorcov zo základnej školy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 15:22    Předmět: Citovat

Tak se předveď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1638
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 15:40    Předmět: Citovat

Jako teorie dobrý, ale v praxi jsem se nikdy nesetkal s potřebou tohle počítat. Zesílení OZ má kus od kusu hodně velký rozptyl, ostatně často se v katalogu uvádí jen formou ≥10⁵ a podobně. Zapojení, kde by tohle hrálo roli je špatně navržené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 16:17    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem spočítat ten obr. 7 (teda bez těch škrtnutých odporů, jen s R1, R2 a Ri) a vyšlo mi zesílení celého obvodu:

Uo/Ui = - R2 / [ R1 + 1/A * ( R1 + R2 + R1*R2/Ri ) ]

Ten vzoreček (23) v tom bohužel nikde nevidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 16:51    Předmět: Citovat

Či to nebude tým, že vzorec (23) nie je Uo/Ui, ale Uo/Uid, kde id znamená input diferen... teda nie vstup celého obvod, ale len vstupy OZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2023, 17:29    Předmět: Citovat

Trochu vysvetlenia z mojej strany.

->PavelFF: vidím, že operákom rozumieš celkom dobre Smile Je pravda, dnes sú dokonalé OZ a v 99% prípadov sa netreba zaoberať parazitami. Ja som to 1% prípadov, kedy musím. Moja úloha je zmerať offset okolo 1 uV a prúdy do vstupov okolo 1 pA (CMOS technológia, tie pA prúdy tečú do ochrannych diód).

Vstupný a výstupný odpor nemusím merať, ale študujem to zoširoka, narazil som na tieto vzorce, nedá mi to spať Smile Naozaj nejaký Ro dnes netreba uvažovať, tie vzorce sú poplatné dobe 60-tych rokov.

->Samec: máš pravdu a hneď dvakrát. Áno, ten vzorec je pomer Uo/Uid, nie pomer Uo/Ui. Tým, že sa nájde Uo/Uid (závislý na okolitých rezistoroch), tým sa prepočíta zosilnenie A, ktoré bude znížené kvôli tým odporom. V článku je aj príklad: OZ má zosilnenie A = 1000, a Rid=300k. Potom z toho vzorca sa vypočíta akoby nové A operáku, znížené vplyvom rezistorov. V danom prípade im vyšlo nové A = 870.
Máš pravdu aj v tom, že sú to len Kirchhoffove zákony a jednoduché úpravy. Ale skús to odvodiť Wink Napr. je zaujímavé, že vo vzorci 25 vôbec nevystupuje R1. Možno chyba vo vzorcoch... Skúsim niečo odsimulovať, a uvidím, či dostanem rovnaké výsledky ako z tých vzorcov. Tým ich aspoň overím.

->asdf: ja som odvodil iný vzorec, ale tiež mi to nevyšlo správne. Tvoj vzorec je asi dobrý, ale je to pre Uo/Ui. Má to byť vzorec pre Uo/Uid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund