Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak se tohle počítá?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2023, 15:32    Předmět: Jak se tohle počítá? Citovat

Ahoj,
sice si něco málo ještě pamatuju ze školy, ale s tímhle si nevím rady. Je mi jasné, že pokud je proud odporem natolik velký, že doutnavka zapálí, tak už na něm bude cca 70V. Ale potřeboval bych přidat rozsah 8kV a 10kV a nějak si s tím nevím rady. Dokázal by mě někdo postrčit?
Díky.



electrical_fence_tester.png
 Komentář:
 Velikost:  17.04 kB
 Zobrazeno:  184 krát

electrical_fence_tester.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2023, 18:03    Předmět: Citovat

No očítá se to pomocí Ohmova a Kirchhoffových zákonů. To jsi asi nechtěl slyšet?
Ale hlavně tam mají ty hodnoty úplně blbě. Budeme-li předpokládat, že hodnoty R1, R2 a R8 jsou správně (takže doutnavky mají zápalné napětí cca 120 V) a že doutnavka po zapálení drží cca 70 V, tak hodnoty R3 až R8 vycházejí:
1k6, 1k95, 2k5, 3k45, 5k5 a 12k0. Ta jejich řada
1k3, 1k5, 2k4, 3k9, 10 k a 12k je úplný nesmysl. I kdyby doutnavka sepnula natvrdo, dostali bychom řadu
1k5, 1k85, 2k35, 3k3, 5k3 a 12k.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2023, 22:25    Předmět: Citovat

Ahoj,
díky moc za to, že jsi to spočítal. Ale mě by spíš zajímalo, jak.
Zkusil jsem na to jít selsky, tak se pokusím popsat jak:
Pro 1000V je to dělič (R1 až R7)/R8. Vyšlo mi napětí na R8 116V, což asi ok.
2000V ... (R1-R6)/R7. Napětí na R8 počítám 80V (doutnavka funguje jako stabilizátor), tedy těch 80V odečtu od 2000V. A dostanu 210V, což mi nesedí.
Pro 3000V .. (R1-R5)/R6, napětí na R7a8 je 160V, odečtu od 3000 a dostanu 136V, což může být.
A takhle postupuju dál a dostávám se na 116, 93, 99V. Tedy - vždycky se mi to "motá" kolem 100V, jen u toho R7 ne. A tak si myslím, že něco dělám blbě...
Ale ono to asi bude fungovat, protože tady jsem našel další - jen s jinými hodnotami: https://www.reddit.com/r/AskElectronics/comments/umkdgr/electric_fence_voltmeter_led_i_think_not_working/
Líbí se mi, jak je to jednoduché, jen bych potřeboval vědět, jak to spočítat. Doma mám hrst doutnavek, zápalné napětí asi nezměřím, ale udržovací ano, tak by to mělo nějak jít. Můžeš třeba naznačit, jak jsi na to šel ty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 4:54    Předmět: Citovat

Právě že potřebuješ vědět jak zápalný napětí doutnavek (při kolika V Ti doutnavka začne signalizovat), tak "běhové" napětí, protože napětí na svítících doutnavkách mění rozložení napětí na celým děliči, což tenhle obvod je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 7:45    Předmět: Citovat

Obávám se, že to může být složitější. Je to na měření pulsního napětí s poměrně strmou hranou. Zápalné napětí doutnavky pak může být podstatně nižší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 8:57    Předmět: Citovat

Je to na orientační měření vysokého napětí. A je jedno, jestli pulsní, nebo trvalé. Nebo chcete-li vysokonapěťová zkoušečka.
Jestli znáte vzorec, či řešení, klidně přijdu na způsob jak změřit i to zápalné napětí doutnavky.
Ale pokud nevíte, jak to spočítat, byli byste tak hodní a zbytečně neplevelili? Jak třeba můžete vědět, že budu potřebovat zápalné napětí, když nemáte tucha o tom, jak to spočítat? Téma je o tom, jak se tohle počítá.
Rád bych se dobral řešení.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 10:34    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Zkusil jsem na to jít selsky
Jdeš na to správně, ta hodnota R₇ je nejvíc ulítlá, úplně nesmyslná.
I v té zkoušečce, co jsi na ni dal link, je R₇ něco pod polovinou R₈ (na fotce je sice napsáno 18k a 11k7 ale podle barev je to spíš 18k a 8k7).

P.S. Ale nejde vyloučit, že ty doutnavky mají nějaký rozptyl parametrů, a že jsou podle toho hodnoty doladěny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 11:15    Předmět: Citovat

Já vidím odporový dělič, kde je k R3-R8 připojena "neon lamp", což je součástka nelineární - já si představuji UI charakteristiku jako zenerovu diodu. Normálně bych to nasypal do LTSpice s tím, že "NE" nahradil zenerkou s Vbr=70V. Vyšel bych z toho, jaké bude Vin min a Vin max. a zvolil nějaký rozumný proud děličem a ohledem, že lampa bude svítit při proudu 0.3mA Je jasné, že nejvíce bude namáhaná ta "NE" nejblíže k zemi...Na nějaké orientační měření OK, pro více seriozní měření asi lépe multimetr s předřadníkem...
Zdroj (1) https://www.anglia.com/newsarchive/pdfs/309.pdf
Zdroj (2) https://www.tme.eu/cz/details/neon-2/zdroje-svetla-miniaturni/brightmaster/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 17:29    Předmět: Citovat

Zenerka není dobrý model, pro zapálení výboje potřebuješ větší napětí.
Pro precizní výpočet by to chtělo vzít v potaz skutečnou VA charakteristiku konkrétní doutnavky.



IMG_3318.png
 Komentář:
 Velikost:  2.19 kB
 Zobrazeno:  57 krát

IMG_3318.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 20:55    Předmět: Citovat

Ahoj,
tak nakonec, když si mi ten můj postup schválil, tak jsem to nakloval do excelu a postupně měnil, aby to vyšlo. Mimochodem, ten tvůj výpočet je naprosto precizní - pokud se nepletu, tak při těch hodnotách 120/70V mi to zapálení vychází mezi 1 až 2 V nad zapalovací napětí.
Nakonec jsem to celé změnil takto:
R1 a R2 budou složeny ze tří odporů (aby nepřelézalo VN přes odpory), a to 2x68K + 47K.
Hodnoty napětí jsem změnil na 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 a 10000V.
Odpory mi vychází 33k, 15k, 6k8, 4k3 (zapálí při 6200), 3k3 a 2k4 (zapálí při 10500). Počítal jsem zapalovací napětí 130V, udržovací 80V.
Tak jestli můžu poprosit, zkus mi to čeknout, a pokud to bude správně, pak už pro mě nebude problém si do excelu klidně přidat další rozsah.
Moc díky za "nakopnutí". Seš borec Smile
Mimochodem - našel jsem ještě tohle u alíka: https://www.aliexpress.com/item/32351525086.html je tam i fotky dps.
A tohle prodávají za skoro 10$ https://www.aliexpress.com/i/4000750975012.html Bude to stejný princip...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 22:03    Předmět: Citovat

Asi to máš dobře:
Zkouška

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 22:38    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Odpory mi vychází…
Stejně počítej s tím, že to je jen hrubý nástřel. Doutnavky mají nelineární charakteristiku, mají nějaký rozptyl parametrů. Pokud tím budeš zkoušečkovat pulsní napětí, začnou tam hrát roli i kapacity a indukčnosti a možná i spínací časy těch doutnavek (na vyšších rozsazích se zažíhají postupně odzdola).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: so červen 24 2023, 23:29    Předmět: Citovat

Jasně. Jde mi o to rozpoznat, jestli je tam 1kV, nebo 5kV, nebo 10kV a na to by to mělo stačit.
Ještě jednou díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1614
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 5:07    Předmět: Citovat

Je to zkoušečka, ne měřák.
Zkoušečka nn taky signalizuje jen blízkost nějaké jmenovité hladině v rozmezí plus minus 50% skutečně ohodnoty. Tady to nemůže být jinak. Kde bude předěl mezi 1 a 2 kV? Na 1100V? Nebo na 1800?
Ale jinak ano, je to hezké cvičení.

Mě by na tom víc než přesnost vypočtených rezistorů zajímala bezpečná konstrukce. Mimo jiné tedy rezistory na odpovídající napětí, měřící kabely, pouzdro atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 9:05    Předmět: Citovat

A proto bych si myslel, že uvedené hodnoty budou správné a praxí ověřené . Již vidím , že kmitočty zapálení všech doutnavek budou synchronní .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund