Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"Domácí" multimetr
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 14:02    Předmět: "Domácí" multimetr Citovat

Ahoj. Potřeboval bych poradit vhodný multimetr, blbuvzorný univerzál "do každé rodiny". Tedy takový, kterým se zjistí stav různých baterii, přeměří síťový napaječ k různým zařízením, změří sluchátka, když chrastí, není-li přelomená šňůra, nebo propískne vodivost něčeho nebo mezi něčím. Prostě cokoliv vás napadne v domácnosti poměřit.

Požadavky jsou U 1000V=, min. 750V≈. I alespoň 10A, Ohm-metr, test diod a propískávačka s okamžitou reakcí (ne jako u měřáků s bargrafem, kde se čeká až se načte do nuly a teprve pak pískne, jako u Metex M-3850 nebo Metex M-4650CR a pod.). Tyto funkce klidně i sdružené (Dioda + pískačka). Odolnost Ohmmetru a pískačky proti síťovému napětí jako třeba zmiňoval o kousek vedle Jezevec měřáky VC97 a VC99. Ostatní funkce jako měření tranzistorů, kapacit, teploty aj, není potřeba.

V práci mám oba uvedené "pomalé" Metexy, tak jsem si k nim pořídil DT-830D+ asi za 150,-Kč, který pískne okamžitě. Nevím ale, jak je na tom s odolností Ohmmetru a pískačky s diod testerem a nehodlám to testovat. Smile

Preferuju manuální ovládání, protože třeba ten M-3850 nedokáže změřit síťové napětí bez složitého přepnutí na manuální rozsah. Vzorkuje nějakým kmitočtem a přepíná rozsah podle okamžitého navzorkovaného napětí, takže jen chaoticky přeblikává. Ten DT-830 zase něco ukazuje na střídavém rozsahu i při měření stejnosměrného napětí, takže takovouto "zjednodušeninu" taky nechci.

Jo, a cenu pokud možno příznivou, tak jestli máte někdo nějaký tip na typ, který by splňoval moje nenáročné nároky, budu velmi vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 14:42    Předmět: Citovat

Koukám, že máme velmi podobné požadavky (zejména manuální ovládání a okamžitou reakci pískadla).

Můj letitý Metex M-3650 asi už nic nepřekoná, bohužel po více než 30 letech začal trpět různými vadami. V poslední době jsem se mu snažil alespoň přiblížit a koupil UNI-T UT56. Ty dvě nejdůležitější vlastnosti má, navíc disponuje displayem s více místy, ale ten Metex prostě měl spoustu dalších dobrých vlastností, které UNI-T nemá.

Dodávám, že kromě těchto přístrojů mám i různé další automaty, ale nepoužívám je zdaleka tak často.



multimetry.jpg
 Komentář:
 Velikost:  242.58 kB
 Zobrazeno:  70 krát

multimetry.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 14:54    Předmět: Citovat

Asi to je trochu vyšší cenová hladina než čekáte.

TIETZSCH
DSP 5 nebo DSP 5B nebo DSP 5ST

Moc krásná "zkoušečka", a samozřejmě pískání, měření odporů a pak se sáhne do zásuvky a ono to ukáže napětí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 15:18    Předmět: Citovat

Blbuvzdorne multimetre nie su lacne. Okrem ohmmetra by to chcelo chranit aj prudovy rozsah pre pripad merania prudu v zasuvke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 15:28    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Okrem ohmmetra by to chcelo chranit aj prudovy rozsah pre pripad merania prudu v zasuvke.


Ano, to chápu. Ale šťourání v zásuvce nepředpokládám. Chci to pro ségru, bez elektro vzdělání, tedy způsobilá nanejvýš k výměně žárovky v lustru nebo nad sporákem nebo v lednici. To spíš, kdyby si řekla nějakýmu "chytrýmu" sousedovi, že jí třeba bliká světlo a že má měřák a on by změřil vlákno žárovky, pak by se zapoměl a pro jistotu chtěl změřit i napětí v objímce. Větší katastrofu nepředpokládám, takže ten požadavek je spíš jen pro sichr. Měřit zkratový proud baterie a pak to jít porovnat se zásuvkou snad nehrozí. A když jí řeknu, že ty fousy NEPATŘÍ do elektriky, tak vím, že to ONA bude respektovat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 16:05    Předmět: Citovat

Já mám přístup "na jednoduché měření jednoduchý měřák". Takže nejpoužívanější je u mě UT-33C. Ten mi leží na stole furt. Uvedené požadavky splní až na maximální rozsah napětí. Tedy on samozřejmě měří až do 2000V, rozsah je označený jako 500V kvůli bezpečnosti. Jedno měření odporovým rozsahem na zdroji 300V/20mA DC přežil bez úhony.
Pak mám po domácnosti, v práci a na chatě roztroušeno ještě několik multimetrů stejných vlastností, z Aliexpressu asi tak za stovku. A jeden malý reklamní. Svedou přesně totéž a kdyby některý zaklepal bačkorama, prostě ho vyhodím.
Sofistikovanější měřáky vytahuju až když je opravdu potřeba. Což je opravdu zřídkakdy.


Naposledy upravil ransom dne st červen 14 2023, 16:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 16:07    Předmět: Citovat

Ze svých zkušeností bych určitě nebral měřák na 9V baterku a bez "Auto Power OFF". Pro začátečníka je vhodnější autom. přepínání rozsahů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 16:11    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Pro začátečníka je vhodnější autom. přepínání rozsahů.


Do tý doby, než na nepřipojených drátech v zařízení naměří 180V střídavých a neví proč (protože tam je naindukováno 180mV. "Já nevěděl co to m znamená").
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 16:34    Předmět: Citovat

Mikras napsal(a):
...chci to pro ségru, bez elektro vzdělání, tedy způsobilá nanejvýš k výměně žárovky v lustru nebo nad sporákem nebo v lednici. To spíš, kdyby si řekla nějakýmu "chytrýmu" sousedovi, že jí třeba bliká světlo a že má měřák a on by změřil vlákno žárovky, pak by se zapoměl a pro jistotu chtěl změřit i napětí v objímce.


Jo aha, no tak to bych viděl na úplně jinou skupinu požadavků, než bylo v úvodu... Vzhledem k tomu, že to neohlídáš a nejhorší trojice škůdců je "Já Nevím", "Já Myslel" a "To Samo", tak bych jednoznačně volil něco co možná nejlevnějšího.

Prostě spotřební věc za max. pár set Kč, kde nebude vadit, že to zařve.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 16:36    Předmět: Citovat

tiež čosi hľadám
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=103719
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 8:27    Předmět: Citovat

Na domácí měření do kufru s nářadím jsem si koupil multimetr za stovku z číny.
Porovnával jsem ho s mnohonásobně dražším a rozdíly naměřených hodnot jsou zanedbatelné.
Označení má DT-830B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 10:05    Předmět: Citovat

Na měření v rozvodech zvlášť pro laika je multimetr naprosto nevhodný. Takže nějakou "Vadasku" a ten obyčejný multimetr na ostatní zkoušení-propískáváni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 11:31    Předmět: Citovat

Jj, taky bych doporučil zkoušečku. Nové "vadasky" jsou jednoduché, není nutnost přehazování hrotů, nemají baterii (ale nemají test spojitosti obvodu). Lepší jsou poté zkoušečky s displejem (Fluke T130/140/150, ...) - ale tam už je potřeba vědět, proč to pípá pomalu, proč rychle atd.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1697
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 11:34    Předmět: Citovat

Solight V24 Levná LED zkoušečka pouze pro velmi hrubé měření střídavého i stejnosměrného napětí s indikací v krocích 6, 12, 24, 50, 120, 230, 400V. Naměřené hodnoty signalizují LED diody. Nepotřebuje žádné baterie, ale neměří proud ani ohmy. Měření proudu, odporu a diod už dle mého názoru není vhodné pro někoho kdo je způsobilý nanejvýš k výměně žárovky takže ta jednoduchá napěťová zkoušečka, která nepotřebuje žádné baterie by mela úplně stačit.

Naposledy upravil Valdano dne čt červen 15 2023, 11:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 11:39    Předmět: Citovat

Mikras napsal(a):
... Větší katastrofu nepředpokládám ...


Větší katastrofou než měření odporu elektrárny je měření, kolik proudu je schopna dodat do zkratu. A chceš-li měřit "stav různých baterií", tak to já měřím na proudovém rozsahu. A kdybych na to zapomněl a nechal vodiče ve svorkách I a COM, tak je problém.
To u zkoušečky nehrozí.

Nicméně osobně nedoporučuji ty levné (pouze) LEDkové zkoušečky - tam se napětí "nacourá" a pak člověk neví, co je pravda. Z tohoto pohledu je elektromagnet k nezaplacení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund