Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioda GD317

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17729
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 0:15    Předmět: Dioda GD317 Citovat

Tušíte prosím někdo, kdo to dělal a zda se dá někde nalézt nějakej parametr? Měla by to být germaniová detekční dioda do cca 1-1,5 GHz.
Odhadoval bych to na dederóna nebo rusáka. Internet mlčí. A ani v bukvicích to není k nalezení. Možná to je vojenský a tajný. Ale v měřákách od Tesly Brno to bylo.
Mikrovlnnou troubu, dřevěný šachy, brzdový disky, pohovku, kadeřnický křeslo ani gril s označením GD317 nehledám. Cool

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 5:51    Předmět: Citovat

Konkrétně v kterým měřáku a pro jaký účel?
Tesla vyráběla v tomto oboru dost velký sortiment diod, do podstatně většího kmitočtu, tak mi není jasné proč by to musela řešit dovozem, leda by to bylo začátkem 60. let, než je měla v sortimentu.
http://www.wikina.cz/a/Mikrovlnn%C3%A9_diody_TESLA
Jak ta dioda vypadá, můžeš ji vyfotit? Ruské značení GD(1D)xxx odpovídá usměrňovacím nebo impulsním diodám, GA mikrovlnným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17729
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 7:44    Předmět: Citovat

Bylo to v BM495, VF milivoltmetr. Můžu ho koupit ale nemá sondu, což je dost podstatný. Teoreticky by se dala vyrobit, je to jen taková kovařina s pár součástkama v luftě. Máš ale pravdu, v prvním modelu BM495 do 400 MHZ byly Siemens AAY53, pak je opráskla Tesla jako GA301. Keramickej váleček fí 5 x 10 mm s 5 mm dlouhejma, 2,5 mm tlustejma vývodama, nevím jak se tomu říkalo.
Později začali dělat BM495A, ten byl do 1,2 GHz a v něm byly v sondě tyhle dotazovaný potvory. Netuším, jak vypadaly ale bude to nejspíš něco dost podobnýho. Možná by se to dalo nahradit nějakejma dnešníma slušnejma shottkama. Měřící princip kompenzací NF kmitočtem je stále stejnej. Tyhle diody ale mají celkem dost nízký závěrný napětí, třeba ta GA301 jen 40V. VF shottky jsou na tom ještě hůř, klidně i pod 10V.

Tesla dělala pár mikrovlných diod ale nepoužitelný závěrko 2-4V a v podstatě nesehnatelný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 11:52    Předmět: Citovat

A nemůže to být germaniová dioda se zlatým hrotem GAZ17 ?
A nebo BA317, ale ta je křemíková a má vysoký napětí v propustným směru...

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)


Naposledy upravil LADER dne pá červen 09 2023, 12:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 12:05    Předmět: Citovat

GAZ17 je dederonská vývodová hrotová dioda, to "Z" v tomto případě neznamená zlato Rolling Eyes
a do GHz by asi moc nechodila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 12:40    Předmět: Citovat

V nějakém AR už dost let zpátky vyšla konstrukce VF milivoltmetru včetně sondy právě s kompenzačním principem.

Možná by se tam šlo inspirovat...

Edit: bylo toho víc, nejnovější je v Electus 2005 od OK1UGA, používá tam dvojitou Schottky BAS70-04 a rozebírá i vhodnost některých dalších typů. Ten článek je třeba i tady.

Edit#2: tohle je taky zajímavé.

Edit#3: appnote od Infineonu.

Ještě k té GD317: nevylučoval bych VÚST, dělali tam různé zajímavé věci, i když ne sériově...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 13:33    Předmět: Citovat

Pokud si vzpomínám, tak tu diodu vyráběli v NDR. Po rozpadu RVHP se v Tesle Vimperk, kde jsem pracoval, pokusili do VF detektorů použít GAxxx.
Po té co párkrát došlo k průrazu, GAxxx vyměnili za HP5082-2800.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 13:58    Předmět: Citovat

BM495 se řešila i se sondou tady.

pěkná dokumentace k BM495 je tady
tam je vidět v rozpisce 2x dioda AAY53 . . .

OK1UKL má vůbec pěknou stránku s dokumentacemi k měřákům . . .

zdroj:
https://ok1ukl.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17729
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 14:51    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
od OK1UGA, používá tam dvojitou Schottky BAS70-04 a rozebírá i vhodnost některých dalších typů. Ten článek je třeba i tady.

O tý konstrukci vím, ale taky vím o tom, že ty jeho sondy pár pípálistů zdrbalo, konstrukce sondy není úplně ideální. Přemejšlel jsem o tom si ten jeho VF milivoltmetr postavit ale narazil jsem na docela zajímavej problém sehnat malej přepínač 3 x 6 poloh za přijatelnou cenu. Levný s 12 polohama jsou jen 3x4. 15-20 stovek se mě za něj dávat rozhodně nechce. Ale mám slíbenej teláckej třípatrovej dvanáctipolohovej "černej bakelit", nějaký WK-čko. Je to ta potvora s pájecíma žlábkama co jsou v nich drátky kontaktů. Prý to moc spolehlivý nebylo a doraz na 6 poloh by se musel udělat externě, protože to rozebírat je prý šílená pakárna.

JirkaZ napsal(a):

Edit#2: tohle je taky zajímavé.

S Vláďou jsem v kontaktu už asi 40 let. K tomu VF milivoltmetru jsme si psali, doporučil mi tam pár úprav, třeba NF gener na tom mosáckým multiplexoru není moc dobrej.
Ty dvě konstrukce milivoltmetru na kompenzační metodě jsou si podobný jak vejce vejci, v podstatě zapojení BM495 s o fous modernějším operákem.

JirkaZ napsal(a):

Edit#3: appnote od Infineonu.


Za ten odkaz Ti velice děkuji, vidět profi konstrukci detektoru s BATxx/04 (sériová shottka) je velice dobrá inspirace.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá červen 09 2023, 15:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17729
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 15:00    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
BM495 se řešila i se sondou tady.

Dík, prošel jsem si to už minulý víkend.

ok1hga napsal(a):

pěkná dokumentace k BM495 je tady
tam je vidět v rozpisce 2x dioda AAY53 . . .

Dokumentaci od BM495 i BM495A mám už od fredise, ještě jednou mu děkuji. Jak jsem už psal, V BM495 byly nejdřív AAY53, pak začala Tesla dělat GA301. Tohle chodilo ale jen do 400 nebo 500MHz. Pak udělali BM495A s GD317 a ta chodila do 1,2GHz.

ok1hga napsal(a):

OK1UKL má vůbec pěknou stránku s dokumentacemi k měřákům . . .

zdroj:
https://ok1ukl.cz

Opravdu dobrej odkaz, díky za něj.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund