Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

šum nábojového zesilovače s bootstrap vazbou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 23 2023, 21:27    Předmět: Citovat

No vidíš, asi by to mělo být 200×1.602e-19 C. Řekl bych...
Co se týče rychlosti, tak je to dost specifické. Každá částice interaguje jinak a taky záleží na její energii.
Třeba gama bude interagovat na tenké diodě jen přes Comptona (předá jen část své energie). U hodně měkkého rentgenu už dochází k totální absorbci. Navíc svou energii předávají tak nějak náhodně v daném objemu.
Elektrony/muony fungujou podobně. Pokud mají malou kinetickou energii, můžou se zabrzdit přičemž část své energii vyzáří ve fotonech. Ty můžou uniknout nebo znovu interagovat. Nebo prolítnou skrz a předají ionizací jen část svojí energie. Energii předávají stylem že se stoupající hloubkou průniku se zvyšuje (spíše lehce) předaná energie, pak předávaná energie začne klesat až k nule (v bodě max. doletu v daném materiálu při dané energii).
Neutrony, bych raději nepopisoval, to je trošku divočina...
Protony a těžší ionty interagují tak, že předávají průběžně malou část své energie a postupně se brzdí, až se hodně zpomalí, tak zbytek své energie předají v jednom místě. Vzdálenost toho místa od povrchu je závislá na kinetické energii a materiálu.

V detektoru tedy interakcí vznikají páry elektron-díra, u fotonů spíše v náhodném místě, u elektronů průběžně po křivce letu, u protonů/alf převážně v jednom bodě o předem dané hloubce. Vygenerované elektrony putují rychle k elektrodě, díry pomaleji. Na tvaru pulsu pak záleží na tloušťce diody, a dané částici a její energii. A taky ze které strany je dioda ozařována. Jedna elektroda vychází vždy tlustší než ta druhá - to jsou hluchá místa.
Když jsem testoval rychlý preamp (nevycházel mi moc dobře šumově - teď už to bude snad lepší, byl asi o 20 % horší než firma, která to cpe fyzikům z celého světa), tak se to testovalo tak, že se to dioda osvítila alfa částicemi, nevím z hlavy teď přesně dolety a ani vlastně nevím jaký zdroj alf byl použit, ale běžné alfy z radioizotopů mají energie okolo 4 či 5 MeV. Dioda tenkrát byla relativně tlustá, tuším okolo 300 µm. Alfy se v diodě zastavili a předali celou svoji energii. A tam ty rychlosti byly přibližně okolo 15 ns od elektronů (s dírami společně), pak se náběžná hrana zlomila a dobíhala ještě cca 7 možná 10 ns s menší strmostí. To už bylo od těch děr, které mají horší pohyblivost. S tím, že předpětí na diodě bylo cca 180 V. Tak rychlý preamp nikdy nepůjde udělat suprově nízkošumový. U těch měkkých rentgenů budu muset jít do časů s náběžnou hranou okolo 1 µs (možná více) a uvidím prostě hrb. Integrace bude trvat daleko déle než mrskání elektronů v detektoru. Všechno se bude ladit za pochodu, uvidím jak to dopadne a co dokážu naměřit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 7:11    Předmět: Citovat

@danharde, asi máš zkušennosti... Mám to teď přepočtené, abych potlačil lépe proudový šum OZ a aby byla trošku lepší fázová bezpečnost na OZ. Paralelní odpor na -vstupu, kterým teče šumový proud, se tváří jako že je tam necelých 60 Ω. Zisk napěťový na OZ bude asi x6 (to už by skoro ustál i ten dekompenzovaný operák). Ale tranzistorovou kaskádu mám zatíženou jen 600 Ω. Ustojí ta kaskáda takový zatěžovací odpor? Jestli tomu dobře rozumím, vnitřní odpor kaskády by mohl být do 40 Ω, to by asi mohlo fungovat (oba tranzistory v kaskádě 2SK2394), ne? Jo, a na kaskádě mám jen 2.5 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 12:51    Předmět: Citovat

Tak finálka, bootstrap se osadí podle potřeby...


preamp4.png
 Komentář:
 Velikost:  92.46 kB
 Zobrazeno:  48 krát

preamp4.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 13:21    Předmět: Citovat

Výstupní odpor kaskódy je její zátěž a ty si tam ještě likviduješ zesílení tím děličem pro minus vstup.
Jinak tady je šum nepodstatný, je to vnitřní záležitost zesilovače, důležité jsou šumy do vstupu a tam vede zpětnovazební odpor.
Co se týče vstupního odporu kskódy, tak ten je 1/Strmost, takže když jsou ty tranzistory stejné, tak se to chová v podstě stejně jako ten bootstrap.
Na to aby jsi tam viděl viděl míň, tak jsem nabízel tu kaskódu s bipolárem, můj vynález Laughing
Ale všechno je to o tom, odkud kam Tě to zajímá.
Pokud tam příjde ojedinělý impuls a víš kdy, tak je jednoduché před měřením vynulovat, nechat to chvíli ustálit (to celé, aby jsi zlikvidoval minulé měření, ovzorkovat výstup, prásknout tam ten proudový pulz a za dobu, kdy se stačí naintegrovat impulz ovzorkovat znovu výstup.

Takže to řešení, které jsem tu nabízel umí naintegrovat 10ns pulz (to už dělá kapacita diody a vstupu), za cca 300ns to přeleje do integrujícího transimedančního zesilovače a za 10us to přesně dointegruje na integrační výstup.

Když se to použije na nějaký zářič, tak tam nemůžeš generování pulzu ovlivnit, ale na výstupu vidíš pulz nad šumem, to jde na komparátor a ten po 10us ovzorkuje integrační výstup.
Tady je důležité, aby byla transimedanční složka rychlá, aby jsi byl schopen rozlišit, kolik tam bylo kvant, četnost pod 300ns se slije do 1 pulzu, ale pod 10us víš kolik tam bylo pulzů a poslední hodnota je jejich součet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 13:56    Předmět: Citovat

Co přináší člen R20/C37 ?
2SK2394 má při 3mA asi 20mA/V
Na co je tam v drain ta dělicí šigrošáda, která z toho dělá napěťové zesílení asi 2x a odpor zdroje 150R ?

Když tam máš boostrap, tak už to tam jednou nízkoimpedančně zesílený je, se stejným offsetem, na výstupu toho bootstrapu Very Happy

Ten bootstrap má na G výstupní kapacitu asi 6pF (3pF Cgd + (50pF Cd + 10pF Cgs)/cca 20) a ty to zatížíš ještě 13pF (10pF Cgs + 3pF Cgd).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 15:41    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Co přináší člen R20/C37 ?
No, možná nic, řekl bych, že R20 hodí Q3 do šumového klidu, a C37 shodí tepelný šum R20.
danhard napsal(a):
2SK2394 má při 3mA asi 20mA/V
jojo, s tím počítám, ale Q4 funguje jako sledovač napětí se zesílením odhadem 0.98 (v případě, že místo odporu použiju ten Q3, jak je uveden)
danhard napsal(a):
Na co je tam v drain ta dělicí šigrošáda, která z toho dělá napěťové zesílení asi 2x a odpor zdroje 150R ?
Tady se přiznám, že nerozumím na co narážíš? Jestli myslíš C38 a C40, tak to je střídavá vazba bootstrapu na diodu. Abych mohl použít nezávislé předpětí pro katodu detekční diody.
danhard napsal(a):
Když tam máš boostrap, tak už to tam jednou nízkoimpedančně zesílený je, se stejným offsetem, na výstupu toho bootstrapu Very Happy
Bootstrap podle mně nic nezesiluje, je to sledovač napětí. Moje snaha je snížit co nejvíc kapacitu před zpětnou vazbou, jelikož šumové zesílení je dáno 1+Cvstup/Cfeedback, takže kapacitu na svorce Anode proti zemi chci dostat co nejnižší.
danhard napsal(a):
Ten bootstrap má na G výstupní kapacitu asi 6pF (3pF Cgd + (50pF Cd + 10pF Cgs)/cca 20) a ty to zatížíš ještě 13pF (10pF Cgs + 3pF Cgd).
Jestli tomu dobře rozumím, navrhuješ dát mezi G na Q4 a zpětnou vazbou ještě ten bipolár bez proudu jako zesilovač se společnou bází?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 15:54    Předmět: Citovat

Takto?
Jo, a ty brikule mezi Q2 a operákem jsou tam kvůli stabilitě, když to dám natvrdo, bude problém s tím, že to začne být trošku nestabilní a na náběžné hraně to udělá výrazný překmit - takto jsem schopen to udělat mravně. Na vysokých frekvencích to nebude zlobit...



preamp5.png
 Komentář:
 Velikost:  97.05 kB
 Zobrazeno:  37 krát

preamp5.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 16:45    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Ten bootstrap má na G výstupní kapacitu asi 6pF (3pF Cgd + (50pF Cd + 10pF Cgs)/cca 20) a ty to zatížíš ještě 13pF (10pF Cgs + 3pF Cgd).
Jo to mě uniklo, já počítal, že zpětná vazba uvidí Cgs+Cdg. Takto to vlastně vychází líp - předpokládám, že pokud použiju SiC diodu, tak kapacita nebude 50 pF, ale jen 5 pF (nikdo to nevyrábí a datasheet neexistuje, prostě ji někdo upek a náhodou mi zůstala ležet na stole, tipuji, že existuje jen jedna). To podle mých úvah znamenalo, že je bootstrap naprd. Podle tebe tam bude kapacita místo mých uvažovaných 13 pF jen cca 4 pF. Tedy bootstrap nebude zhoršení, ale přínos, byť jen nepatrný... A s tím BJT tranzistorem to kapacitně vlastně nezatížím. Dík. Už jsem se v tom začal motat.

EDIT: Holt si chce občas, jak psal Zdeněk, od toho chvilku odpočinout nebo mít nerudného dědka na telefonu. Legrace, Danharde, díky, že se snažíš pomoct.


Naposledy upravil Cust dne st květen 24 2023, 16:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 16:52    Předmět: Citovat

Jestli by místo R20/C37 neposloužil prostý drát Very Happy

Strmost jsem uváděl kvůli kaskódě, když jsou ty tranzistory stejné, tak zátěž kaskódy je 1/S a nap. zesílení je také 1/S, tedy jedna.
Gate Milleruje 1x Cgd.

Ta šigrošáda před operákem by tam nemusela být, kdyby jsi měl R2 a R5 přemostěné 0.1u, tady by to smysl mělo.

Jak zesiluje napětí na PIN diodě bootstrap jsem dával kousek výše, na výstupu Gate, ale i na nízkoimpedančním Source je cca 10x více a výstupní kapacita je 10x menší Very Happy
(při přenosu sledovače 0,95), do toho kecá nejen zdroj proudu, ale také odpor R21 na Bias, který je paraleleně ke zdroji proudu.
Ale něco tam nech, ono zvyšovat to víc nemá smysl.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/pinamp__diode_994.png
Když to vytáhneš do zesilovače ze Source, tak nebudeš Gate zatěžovat a ta kaskóda je tam zbytečná a stačí bipolár s proudovým šumem, zkoušel jsem to i s prouovým LT1227, ale stějně to bylo s OPA637 lepší, a rychlejší v simulaci nemám.
Stejně nejvíc šumí ten zpětnovazební transimpedanční odpor Very Happy


Naposledy upravil danhard dne st květen 24 2023, 17:02, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 17:00    Předmět: Citovat

Drát je asi ok, ale já mám velké zásoby součástek a nevím co s tím...
U toho bias napětí to ještě filtruju, takže pro DC tam vychází odpor v desítkách kΩ. Ten R21 je tam bouchnut od pasu, ať se mi bootstrapování neuzavírá přes Ubias filtry.
Transimpedanční odpor šumí naštěstí jen na nízkých frekvencích.
OPA637 ještě zvážím, ale myslím, že v šupleti mám něco dekompenzovaného co jede v GHz (LMH6 něco snad...).
Ještě jednou díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 17:26    Předmět: Citovat

Danharde, ten OPA637 se prodává za litr!!! Evil or Very Mad

Každopádně slušný výkon, bootstrapovaná kaskodovaná koskoda. To jsem ještě neviděl. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 20:41    Předmět: Citovat

Nic lepšího fetovýho v simulátoru nemám, s OPA627 to bylo pomalejší a stojí taky litr (ve zlaceném TO99), ještě mám dvě v šuplíku Laughing
Je to vytloukání klínu klínem, dělená integrace tam byla, protože to jinak kmitalo, integrátor s OPA637 jaksi nelze.
Takže jsem to udělal ještě s VFB LT1363 a CFB LT1227 a učesal na stejný zesílení (integrační kapacitu).
S LT šel udělat integrátor napřímo.
A tady jsou odezvy na pulzy 100 elektronů - 5uV na výstupu a primitivní šumová analýza vstupu, 1nV v gate jfetu.
zelená OPA637
červená LT1227
modrá LT1363
Jinej šum neřeším, požadavky na operáky se řeší postupně, vkládáním šumových napětí a proudů.



PINamp_out.png
 Komentář:
 Velikost:  9.32 kB
 Zobrazeno:  35 krát

PINamp_out.png



PINamp_inp_1nV.png
 Komentář:
 Velikost:  8.09 kB
 Zobrazeno:  32 krát

PINamp_inp_1nV.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 21:26    Předmět: Citovat

aha, já to nepochopil - už jasné, dík za obrázky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 21:57    Předmět: Citovat

Dám sem ještě schemata, ale je to vytloukání klínu klínem Sad
Ten 100k odpor mi to kazí, ten tam šumí nejvíc.
Jak jsem pochopil, tak Ti vlastně nejde o rychlost na osciloskopu, ale aby se to dobře naintegrovalo a na to poslouží i línej krám.
Rychle se to naintegruje na té diodě (10ns) rychle to přenese i ten bootstrap (dalších 10ns) a pak to přenese - smaže ten integrátor a tam už to tak rychlé být nemusí, klidně 1us.
Změřit to musíš brzy, jelikož s tím driftují šumy 10us.
A tohle celé optimalizovat na nejmeší "šum" chybu výsledku.
Neočekávej od toho více, než 10dB zlepšení, kdybys to udělal podle oplikace v datasheetu operáků, zázraky se nedějí Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 7:07    Předmět: Citovat

Jo, je to tak, ale mám více aplikací. Na urychlovači (převážně protony/gama) to chtějí použít na měření, ale i jako trigger, a tam by ta náběžná hrana cca 20 ns měla být zachována s úrovní napětí okolo 0.5 V na koaxu 50 Ω (rozsah do 2 V, tedy do 4 V na výstupu operáku). Tam to holt musím následně zesilovat a zesilovače budou šumět i na těch desítkách MHz. Confused To sice mám už dávno vyřešené, ale nepoužil jsem kaskodu na vstupním diskrétním JFET a BJT se společnou bází, kdybych se dostal se šumem o 6-10 dB níž, tak jsem spokojen a jsem lepší než firmy, které to prodávají do CERNu apod. V této aplikaci to jde na digitizéry s obrovskou vzorkovací rychlostí a měří se energetické spektrum.
V aplikaci s tou stovkou elektornů, to vůbec nevím co od toho mám čekat. Laughing

A jedna věc na kterou výrobci prdí - kvalitní zdroj napětí - v laborce stačí srajda, ale když to dáš k urychlovači, kde máš za zadkem obdélníkem modulovaný 80 MHz generátor na 100 kW, tak máš "bordel" všude. To pomalu vidíš i na lampičce. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 6 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund