Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

elektromobilita
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61, 62, 63  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 22:56    Předmět: Citovat

To by ale měl být pak problém i jízda tramvají a vlakem. Zas bych to nepřeháněl, elektromobily mají své mínusy, ale tohle problém není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 23:08    Předmět: Citovat

A ty jseš doktor čeho, že pochybuješ nad seriózní lékařskou studií?
Nakonec i na netu se o tom dost píše.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33989
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 7:38    Předmět: Citovat

Bude to podobne seriozna studia ako ked kedysi lekari odporucali cigarety. Ked sedis vprevu v klbovom autobuse plnom ludi, tak motor takmer nepocujes. A v trolejbuse uz vobec.

Kinetoza vznika, ked pocas jazdy necumis von ale do knihy, TV alebo mobilu. Osobne to mam vyskusane - ked som bol maly, byvalo mi pri dlhych cestach autobusom zle. Potom som zistil, ze ked pozeram von oknom, tak sa problem nevyskytuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 7:58    Předmět: Citovat

Nemusím být doktor, ale přece mám srovnání s jinými prostředky, které jezdí stejně rychle, jsou na elektriku, při své činnosti neřvou jako klasický auto a přece se v nich normálně cestuje. Vlakem se dneska jezdí po koridoru běžně 160, v nových vagonech je ticho a nikdo nemá problém. Stejně tak se jezdí tramvají, metrem, taky bez nějakých extra výrazných zvuků při rozjezdu. Pokud je něco slyšet, tak měnič, motor je tichý dost.
Jediný problém tak vidím v té možné vyšší akceleraci, než má normální auto. Ale to zas není nic nového, s tím má spousta lidí problém i v malém letadle nebo u sportovních vozů (a ty přitom řvou dost). Jako malí na školním výletě taky někteří fasovali do busu Kinedryl a většina se toho po čase zbavila. Jinak je to podle mě problém nezvyku těch, co z klasiky přesednou do elektromobilu a to ticho je překvapivé. Ale i nová auta řvou přece daleko míň než stará Škodovka, ale na to si nikdo nikdy nestěžoval.
To, že autu musí při rozjezdu řvát motor, je zvyk posledních 100 let. Předtím žádná taková potřeba nebyla a zase jiní vědci předpovídali, že člověk nepřežije rychlost vyšší než 30km/h.
Jinak podobný problém jako v trenažeru mají někteří třeba i u PC her a nemusí to být zrovna VR, známé se motala hlava i v Doomovi. Přesto se hry hrají a naprostá většina problém nemá nebo si mozek rychle zvykne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 510

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 8:38    Předmět: Citovat

A za jak dlouho to má vzniknout?
Mám najeto už 50 tis elektricky a nějak nepozoruju, že by u mě něco vznikalo. To jak bylo napsáno níž. To by měla půlka prahy, co cestuje tramvají.

A přetížení při akceleraci? Viděl jsi někdy někoho, kdo tomu dává při rozjezdech neustále plnej? Jako ono to člověka chvilku baví, ale do týdne ho to přejde. Hlavně když si párkrát rozhází v kufru nákup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6080
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 9:08    Předmět: Citovat

dracekvo napsal(a):
A za jak dlouho to má vzniknout?
Mám najeto už 50 tis elektricky a nějak nepozoruju, že by u mě něco vznikalo.
Jestli jako řidič, tak u toho kinetóza nehrozí.

xsc napsal(a):
naprostá většina problém nemá
Problém je ale v tom, že ta menšina, která problém má, je docela velká. Já si třeba ve vlaku nebo v metru číst můžu, ale v tramvaji nebo v městském autobuse už ne. V autě jako pasažér pak ani náhodou. Musím řídit nabo sledovat okolí nebo spát. To samé na lodi na moři.
Že na to má vliv velikost zrychlení, a že e-auta obecně mívají větší zrychlení, na to nemuseli dělat studii, to ví každý lepší foxteriér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 9:41    Předmět: Citovat

Celeron kinetózu definoval přesně (jako následek nesouladu mezi vjemy z vestibulárního ústrojí na jedné straně a vjemy prostřednictvím ostatních smyslů na straně druhé).

Samozřejmě protože věci nejsou jen černé nebo bílé, tak i tento problém se vyskytuje v různé intenzitě závisle na konkrétním jedinci, ale i na okolnostech (podnětech), jejich typu a míře.

Čili pokud vezmu jedince a budu ho testovat různými způsoby, pak při vzniku kinetózy určitě "vyhraje" ten, kde je větší nesoulad mezi reálným pohybem či polohou (ty vnímá vestibulární ústrojí) a na druhé straně třeba zvukovými nebo zrakovými vjemy.

Jinými slovy: pokud se něco pohybuje třeba extrémně tiše a hlavně tak, jak mozek není zvyklý, může nastat problém.

Ale je to silně individuální a není to konstanta.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 539

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 9:47    Předmět: Citovat

Jo, jo, kinetóza je svinstvo. Ale ty autíčka na baterky ještě větší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 10:21    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
V autě jako pasažér pak ani náhodou. Musím řídit nabo sledovat okolí nebo spát. To samé na lodi na moři.
Takže už teď je u tebe jedno, jestli je to klasika nebo elektromobil. Prostě někdo k tomu má sklony a typ vozidla na tom moc nemění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6080
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 10:56    Předmět: Citovat

To si jenom myslíš, protože to nemáš. Ono to není buď anebo, ale je to o různé míře vnímavosti u různých jedinců. Čím silnější vjem, tím víc lidí to postihne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 12:21    Předmět: Citovat

Nevolnost při cestování to není nic nového. Kvůli tomuto problému elektromobilita v dohledné době určitě nezanikne. Řidičů se to netýká. Cestující, kteří zrovna neřídí a mají tento problém budou jako je tomu v řadě případů už dnes i v budoucnu jezdit s různými léky proti kinetóze viz již zmíněný Kinedryl. Pro dospělé 1 tableta 60 minut před začátkem cesty, při dlouhotrvajícím cestování podávat 1/2 až 1 tabletu v intervalu 2 až 3 hodin (řiďte se specifikací dávek uvedených v příbalovém letáku ke Kinedrylu).

Kinedryl obsahuje látku Moxastin (tj. účinná látka, která vznikla už v roce 1949 v pražské laboratoři českého vědce Miroslava Protivy a dodnes se používá, působí jako antihistaminikum a anxiolytikum, používá se však zejména pro své antiemetické účinky proti zvracení a antivertitiginózní účinky proti závratím, při kinetózách). Vhodné pro dospělé i pro malé cestovatele už od 2let věku.

Od 15 let lze použít namísto Kinedrylu léčivé žvýkačky Travel-Gum. Léčivá látka obsažená v těchto žvýkačkách dimenhydrinát, je antihistaminikum účinné při nevolnosti a zvracení. Pro dospělé i děti od 15-ti let, u kterých je známo, že trpívají kinetózou 15 až 30 minut před začátkem cesty žvýkat přibližně 10 minut jednu žvýkačku Travel-Gum a pokud se i přesto později vyskytnou obtíže, je třeba při prvních příznacích použít ještě jednu žvýkačku Travel-Gum. Další může být použita až po 6 hodinovém intervalu při delší cestě (řiďte se specifikací dávek uvedených v příbalovém letáku k těmto žvýkačkám). Žvýkačky nepotřebují nápoj na zapíjení. Účinná látka se vstřebává sliznicí úst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 21:54    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Vlakem se dneska jezdí po koridoru běžně 160, v nových vagonech je ticho a nikdo nemá problém.

Dlouho jsem teda vlakem nejel ale když jsme jezdili do školy motorákem, co měl zadní skla bez boudy mašinfíry, tak zajímavá zkušenost. V tom motoráku byly na zadní nápravě opačný sedadla, (stejně jako to mnívaly autobusy). Všichni z naší bandy jsme se schodli, že každýmu, co seděl na těch "couvacích" sedadlech bylo blbě. Stačilo se pár minut koukat zadním oknem na ubíhající koleje nebo spíš pražce a bylo blbě. Bez vyjímky, tak jsme si tam prostě nesedali a ty sedadla bývaly prázdný i při hodně obsazeným vlaku. Za jízdy to ještě pár lidí zvládlo ale při zastavení vlaku den zblblej mozek dál viděl ubíhající pražce. A v ten moment u některých následovalo chlapský odplivnutí.
Kinetóza na lodi, neboli mořská nemoc je naprosto nevyzpytatelná sviňa. Dokud Koženej nerozkradl Československou námořní plavbu, tak kámoš 2 roky jezdil jako doktor na lodích. Říkal že to bylo krušný, než si zvykl. Ony 13m vlny, kdy lítáš v kajutě jak kus hadru není žádná sranda. Zvykl si po několika dnech blití a potom ty dva roky dobrý. Ale pak po asi 15 letech jsme spolu byli na lodi v Egyptě kolem Sinaje a na metrovejch vlnách zase statečně blil a blil a blil. Námořník, co 4 x přejel rovník.
A k těm doktorskejm studiím. Jedný "práškový" jsem se před 12 lety za slušnej obolus zůčastnil a tak vím, jak to probíhá a kolik a jakej vzorek lidí se toho zůčastnil.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 884
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2023, 10:26    Předmět: Citovat

xsc: "Jinak podobný problém jako v trenažeru mají někteří třeba i u PC her a nemusí to být zrovna VR, známé se motala hlava i v Doomovi. Přesto se hry hrají a naprostá většina problém nemá nebo si mozek rychle zvykne."

Jj, kamarád si koupil VR sadu k PlayStation, brýle VR2, ty ovladače na ruce + hru Horizon Call of the Mountain a nabídl že mi tu virtuální realitu ukáže, že je to nádherný. Povídal že se může stát že mi bude blbě.
No jako bylo to fakt nádherný Shocked a jako demo celkem v pohodě - akorát pak nastavil ještě nějaký jiný mód, přímo herní - a prý běž, rozhlížej se - v tu ránu mi bylo tak děsně blbě což trvalo ještě v noci. Tak jsem mu poděkoval a že nikdy víc Laughing
Říkal že z počátku mu taky bylo špatně ale že už si zvykl a vůbec mu to nevadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 17 2023, 7:02    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...S kinetozou mám osobní zkušenost, když jsem si před mnoha a mnoha lety dělal řidičák na auto. Bylo tam několik hodin na trenažéru. Tam kinetóza vznikala zase při prudkým zabrždění...

Co to bylo za trenažér? My jsme v něm seděli v klidu v kusu vyříznutého z embéčka tisícovky, jen nad hlavou nám jezdila deska s krajinou a promítala se před nás. A nevzpomínám, že by tam někdo utekl obětovat Neptunovi.
Hůř na tom byli někteří při jízdách, zvlášť ti, kdo se vezli vzadu, a měli někde střídat. Zelené tváře v lovištích Komančů byly dost nápadné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 17 2023, 7:29    Předmět: Citovat

Typ už nevím, ale nahoře byla asi metrová kruhová deska. Silnice šedá, nebo bílá, okolí zelený. Kdo si to má pamatovat, za chvíli to bude půl století. No a bylo to v zatáčce ulice u Žalskýho.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61, 62, 63  Další
Strana 5 z 63

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund