Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vytopená řídící jednotka LED denního svícení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Alfa123456



Založen: Dec 12, 2019
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 8:36    Předmět: Vytopená řídící jednotka LED denního svícení Citovat

Dobrý den,
rád bych se zeptal zdali je možné opravit řidící jednotku do které vnikla voda. Jde o řídící jednotku denního svícení VW Touran.
Fakta:
Když zapnu světla LEDky jen probliknou a zhasnou v druhém světle svití. Po prohození jednotek je svícení o.k. takže je problém v jednotce. Vizuelně na ní není vidět problem viz. obrazek. Poslechem dobrá jednotka lehce bzučí, špatná nic. Měřím jednu a druhou a hodnoty jsou dost podobné. Mohu vás jen poprosit na co bych se mel zaměřit. Jsem v postatě laik, ale stačí mi jen buď "kup novou" nebo změř za 1., 2., 3., atd ...
Moc děkuji



IMG-20230426-WA0008.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG-20230426-WA0008.jpg
 Velikost:  258.01 kB
 Staženo:  170 krát


IMG-20230426-WA0005.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG-20230426-WA0005.jpg
 Velikost:  270.71 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 9:14    Předmět: Citovat

Oprava je eventuelně možná, pokud budeš mít odpovídající znalosti, vybavení a zdroj součástek.

I tak to bude (zejména v případě zaplavení) sázka do loterie, protože "načaté" může být úplně cokoliv, jak elektricky, tak chemicky či kombinovaně.

Jako laik to rovnou předej jinam a ani to neotvírej.

Edit: sice jsi vůbec neuvedl podrobnosti (přesný model vozu, nejlépe VIN, nebo alespoň štítek z jednotky), ale co jsem v rychlosti a tedy nepřesně zahlédl, jsou ceny nové jednotky v úrovni několika kKč.

To neumožňuje seriózní opravu, takže kup novou.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 10:13    Předmět: Citovat

Přesně tak, je potřeba nejprve vědět, co stojí nová a tedy jestli se to vyplatí řešit. Z fotek není vidět, jakého rozsahu zatečení bylo. Nemáš uvedeno, odkud jsi. Každpodádně to není triviální záležitost a bez znalostí a vybavení s tím nic neuděláš. Pokud chceš a půjčíš mi k vadné i tu dobrou, můžu se na to podívat. Může to jít vyřešit poměrně snadno a taky nemusí, to je potřeba posoudit.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alfa123456



Založen: Dec 12, 2019
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 12:50    Předmět: Citovat

Děkuji moc za info. Jednotka stojí použitá od 2000,- kč až do 5500,- tak jsem se chtěl pokusit ji opravit. Děkuji i za možnost ji zaslat s tou druhou funkční na zkouknutí, ale je to doprava tam, zpět nějaký cas a prace a to nechci zatěžovat.
Napíši tedy jestě nějaká fakta a foto jednotky.
Touran 2013, 2.0 tdi, 103 kw Highline, xenon s natáčecimi světli AFS
Nějaké lehké znalosti v oblasti měření a oprav mám, ale i tak se považuji za laika. Jen mě zajímalo zda by právě nešlo jednoduše napsat např. 1. Zmeřit kondenzátor, 2 termistory atd.
Moc děkuji



IMG-20230426-WA0010.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.17 kB
 Zobrazeno:  64 krát

IMG-20230426-WA0010.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 13:12    Předmět: Citovat

Jako první bych s tím šel pod mikroskop a vizuálně prohlédl poškození zatečením. Většinou dojde k poškození elektrochemickou korozí a pokud tam nejsou BGA pouzdra, tak se poškození opraví a je to. Někdy dojde i k následným poškozením součástek vlivem svodů či naopak rozpojení následkem zatečení, to však spíš méně často. Posílat to samozřejmě nemá cenu. Proto je dobré mít alespoň přibližně vyplněnou lokalitu v profilu.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 15:40    Předmět: Citovat

Někdy stačí na znefunkčnění jednotky zbytková vlhkost nebo nějakej sediment, kterej zůstane po vyschnutí vody pod součástkou a způsobí svod. Nejednou jsem viděl opravovat a to s poměrně dlouhodobou spolehlivostí zaplavenou nebo jinak namočenou elektroniku tak, že se opatrně namočila znovu do vody, vydrbala kartáčkem, nahrubo osušila savým materiálem a zbytkový kapky vody a voda z kapilár se vytěsnila alkoholem, buď etanolem, nebo IPA - pak se deska vysušila od tohohle rozpouštědla teplým vzduchem a pro sichr se propájely spoje, samozřejmě BGA šváby jsou na tohle "ideál pro opakovanou závadu", ale kde nebyly, opravy většinou fungovaly a nezdálo se, že by měly nějak krátkodobou životnost - nejvíc záleželo na době, kolik jí po tom prvotním namočení měly voda a kyslík ve vzduchu čas na svoje neblahý korozívní působení ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 17:09    Předmět: Citovat

Karle, když tak destilkou, voda z vodovodu není ideál. Několikrát propláchnout a pak IPA. Zachránil jsem takhle mobil utopenej ve vyhašeným vápně.
Jo a bacha, neplýst si destilku s demineralizovanou vodou. Ta je hrozná sviňa, žere. Louže na vinil podlaze za 10 minut expozice je vidět světlej flek dodnes.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 17:38    Předmět: Citovat

Jediná destilka opravdu destilovaná za tepla (i když ne úplně při 100°C, protože to je dělaný vakuovým procesem za teploty nižší než 50°C) je dneska koupitelná jako "potravinářská". Do průmyslovejch procesů se nic jinýho než "demina" nepoužívá a to co jde koupit třeba na pumpě nebo v běžný technický drogérii taky není nic jinýho než "vodovoda" prohnaná nějakým iontoměničovým parkem ... Já bych tam navíc nelil vodu, ale spíš vodku - ta obsahuje jak čištěnou potravinářskou vodu, tak i ten alkohol ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 18:07    Předmět: Citovat

Když už to bylo kdovíjak dlouho v kdovíjaké vodě, běžná voda při čištění tomu už nijak neublíží. Zrovna před pár dny jsem koukal - telka, ještě CRTčko, odložená venku, přečkala několik dešťů, tišťák osazený SMD, od vody pořádně flekatý, pár dní na sluníčku, bez jakékoli rozborky či čištění, normálně naběhla! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 19:36    Předmět: Citovat

Nevypadá to nijak hrozně, takže bych to prohlédl a umyl jen lokálně zasažené místo IPA tvrdším štětcem a hotovo. Jinak, pokud nejsou na desce BGA, tak se není potřeba bát obyčejné vody, když je něco hodně špinavé, běžně vezmu desku kartáčkem jarem v teplé vodě, opláchnu čistou vodou, osuším, poleju IPA, opět osuším a nechám vyschnout v troubě tak na 50-60°C a nic se nepoškodí.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alfa123456



Založen: Dec 12, 2019
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Moc děkuji všem za odpovědi. Zkusím vaše návrhy a napíši výsledek pro ostatní. Jinak je fakt že diagnostika psala zkrat na +, ale tou se úplně nedá řídit neb to píše skoro na vše. Pro zajímavost ta druhá jednotka funkční, byla ve prostřed také trošku zarostlá jak ušlechtilý sýr a přesto funguje. Ty jednotky zkrátka moc dobře netěsní Sad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 22:11    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jediná destilka opravdu destilovaná za tepla (i když ne úplně při 100°C, protože to je dělaný vakuovým procesem za teploty nižší než 50°C) je dneska koupitelná jako "potravinářská".


Právě proto jsem na to upozorňoval. Jinak skleněnej destilák s třema vostrejma do vody má kámoš baterkář na zdi dodnes ale moc ho nepoužívá, hrozně to žere elektriku. Do zákazníkovy baterky stačí to co se prodává v krámu. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 26 2023, 23:03    Předmět: Citovat

Na tohle jsou dobrý destilátory, spotřebovávající "odpadní teplo" z nejrůznějších topnejch zdrojů - na pomalý odpařování a destilaci vody doslova po kapkách stačej i ohřívače nasazený na odtahovou rouru kotlů ÚT nebo i kamen/krbovek, nebo napojenejch na ohřevnou spirálu v kachlovkách a podobně. Vykape z nich jedna-dvě půldecky za den, ale pro občasnou spotřebu pár deci to bohatě stačí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2023, 12:18    Předmět: Citovat

Většinou se stává, že ta voda "zaleze" pod procesor a buď přímo vadí, nebo se časem vyžerou prokovy.

Samozřejmě by to chtělo lepší fotky a výmluva na limit 300kB neobstojí.

A hlavně to fotit okamžitě po rozebrání, ne po nějakém čištění, to už je poznat prd.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2023, 14:02    Předmět: Citovat

2 roky zpatky se me podarilo vycistit utopenou kessy jednotku.
Nakonec, protoze uplnou nahodou meli na vrakovisti jinou v perfektnim stavu a je to pomerne kriticka vec, jsem to vymenil (jen prehodil eeprom)



20201229_144103599_iOS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  286.7 kB
 Zobrazeno:  90 krát

20201229_144103599_iOS.jpg



20201228_175829445_iOS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  283.34 kB
 Zobrazeno:  95 krát

20201228_175829445_iOS.jpg



20201228_112531866_iOS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  283.54 kB
 Zobrazeno:  69 krát

20201228_112531866_iOS.jpg



20201227_180317931_iOS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.2 kB
 Zobrazeno:  92 krát

20201227_180317931_iOS.jpg



20201227_180246892_iOS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  285 kB
 Zobrazeno:  66 krát

20201227_180246892_iOS.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund