Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 17:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Co reálný bolševik výhradně pro své potřeby možná tehdy dovážel, to jsem nezaregistroval, neb to bylo úplně mimo moje možnosti či obzory..

Copak o to, maloobchod utahal domácího kutila i na sortimentu pasivních součástek, ba i na spojovacím materiálu, natož na tak speciální věci jako obrazovka.
Kromě katalogových typů dělal Rožnov sem tam různé speciality, což ale samozřejmě neřešilo produkci osciloskopů, natož jejich bastlení. Výrobce osciloskopů si to řešil dovozem z celkem slušného sortimentu z NDR, od Philipse, ze SSSR nebo od Tungsramu. Nějakou dobu tu byly i různé obrazovky po třetí říši. Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 17:12    Předmět: Citovat

V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč. Kolem roku 1982 se daly koupit nějaké DG7-123, 8LO29, 8LO39 a asi další 4 typy trochu lepších.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 18:08    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.
Stejně tak byli tutově schopní vyrábět další elektronický součástky - který ale v rámci dělení produkce v RVHP vyrábět nesměli a musely se ty komponenty dovážet z jinejch zemí RVHP ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 20:58    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Náhodou, užitečný stroj, dle dokumentace obsahuje 80g stříbra. Taková trvalá investice Laughing

Kde by se ho tam tolik vzalo?? Jeden kousek mám, ale ještě jsem do něj nelez. Tos snad ani neměl psát, teď to všichni rozeberou. Když, tak mi schovávejte obrazovky, tam snad stříbro není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 21:06    Předmět: Citovat

80g striebra predas tak za 30 eur. Ale najprv by si ho musel odtial dostat, co je netrivialna zalezitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 21:18    Předmět: Citovat

Tak to je dobrý. Když se z vyřazené věci vytěží užitečnej matroš, to se mi líbí, ale když se věc likviduje kvůli matrošu, tak to je mi proti srsti, no... 30 éček snad nikoho motivovat nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 7:05    Předmět: Citovat

Kdo měl valuty, tak si dovezl Tektronix 463. Kdo potřeboval pracovat na špičkové úrovni, tak si propašoval Tektronix 7000. Mám někde zahrabané fotky Tektronixů od kamaráda s nálepkami MnO "Mininsterstvo národní Obrany".
Největší sranda je, že ten Tektronix 463 stál na volném trhnu v přepočtu přibližně jako špičkový model od Tesly a technicky to vedle sebe byl mercedes a trabant.

Crifodo napsal(a):
JirkaZ napsal(a):

Co reálný bolševik výhradně pro své potřeby možná tehdy dovážel, to jsem nezaregistroval, neb to bylo úplně mimo moje možnosti či obzory..

Copak o to, maloobchod utahal domácího kutila i na sortimentu pasivních součástek, ba i na spojovacím materiálu, natož na tak speciální věci jako obrazovka.
Kromě katalogových typů dělal Rožnov sem tam různé speciality, což ale samozřejmě neřešilo produkci osciloskopů, natož jejich bastlení. Výrobce osciloskopů si to řešil dovozem z celkem slušného sortimentu z NDR, od Philipse, ze SSSR nebo od Tungsramu. Nějakou dobu tu byly i různé obrazovky po třetí říši. Nemyslím, že by v Rožnově nebyli schopní v příslušné době vyrobit hranatou obrazovku s rastrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 7:29    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
který ale v rámci dělení produkce v RVHP vyrábět nesměli

Tak skupinová idiocie, prorežimními novinářskými onucemi podporována, se čas od času vyskytne všude. Tenkrát politika říznutá pomýlenými ekonomickými představami, dnes politika říznutá pomýleným ekologickým náboženstvím.
citace:
Kdo měl valuty, tak si dovezl
...
přibližně jako špičkový model od Tesly a technicky to vedle sebe byl mercedes a trabant.

Krátce jsem se v mládí vyskytoval v Tesle, u vf techniky. V konstrukci nebyl problém s vybavením, samý R&S a B&K, multimetry Schlumberger vedle našich DU10. Bohužel už i tehdejší soudruzi nevnímali podstatu problému, a sice že ryba intenzivně smrdí od hlavy. Valutová technika byla k ničemu, když se vývojová etapa přístroje počítala na pětiletky a když měl konstruktér závazně nárokovat součástky, které bude potřebovat k vývoji za tři roky. Trh řízený politikou kráčí vždycky jen jedním směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 18:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč.
Co myslíš tím "relativně dostupné" ?

Mohl by ses o tom rozepsat podrobněji, prosím ???
Já tu dobu nezažil, tak bych si o tom rád něco přečetl.
(Teda nepředpokládám, že by v každém Tuzexu měli jednu takovou obrazovku.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 862
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 20:55    Předmět: Citovat

Nedávno šéf dělal "debordelizaci" a vyhazoval nějaké staré osciloskopy a jiné měřící přístroje. To jsem jen čuměl co tam všechno bylo! Shocked
Kromě novodobějších, jako byl nějaký stolní čínský měřič transformátorů s velkým displejem a stolní čínský RLCGatakdále všechnoměřič s poznámkou "zasekává se" tam byly i pěkně staré kousky:
Osciloskop Schlumberger, "Made in France", Shocked ale s poznámkou "nefunkční". Takový vysoký, štíhlý.
Osciloskop Hewlett-Packard, "Made in USA" datum výroby byl myslím že 1976. Ten byl zajímavý že nahoře (byl ležatý) měl koženou brašnu, v ní byla sonda, návod v EN a dnes již asi nevídaná věc - kompletní schéma zapojení i s rozpisem součástek a servisními hodnotami!Shocked
Pak tam ještě byl nějaký stolní měřák hodnot součástek RLCGQjánevimcoještěvšechno..) se zápisem na kazetu (jako do diktafonu), trčely z toho propojky plochými kabely na které se měla připojít nějaká zobrazovací jednotka - to byl výrobek nějakých vědeckých nebo výzkumných laboratoří z USA, Electro Scientific Industries Shocked taky to bylo nějaké strašně staré, děsně zaprášené. Vypadal jak stará obrovská stolní kalkulačka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: pá květen 12 2023, 12:06    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Sendyx napsal(a):
V 70. letech byly relativně dostupné 7QR20 a 12QR50, stály snad kolem 200 a 300Kč.
Co myslíš tím "relativně dostupné" ?

Mohl by ses o tom rozepsat podrobněji, prosím ??? ...

Když jsem si tehdy bastlil tohle
https://kutilska.poradna.net/files/69671-osc1-jpg
tak jsem si obrazovku 7QR20 normálně koupil snad tady
https://goo.gl/maps/6vFkMYghvBQ31iQC6
ale nevím, jestli při první návštěvě nebo jestli jsem tam musel víckrát.
Asi o to nebyl takový zájem, aby se na to musely stát fronty a soudruhovi vedoucímu strkat všimné.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 13 2023, 5:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ano, s polovodičema se dá mnohem jednodušším způsobem učunit symetrická zešilovací struktura, ale s elektronkama, který jaxitaxi postrádají komplementární součástku, to je složitější.


Pro symetrické vychylování nejde o žádné komplementární prvky, ale o diferenciální zesilovač, což v symetrické elektronkové praxi nejčastěji zastala dvojitá trioda.
Kremik napsal(a):
No a pokud i pak to bude parametry k nijakému využití, uvěřím že je to na hovno a začnu se zabývat pouze obrazovkou. Protože že by se masově vyráběla obrazovka, která je úplně na hovno, to je pro mě už úplně neuvěřitelné.

Je to spíš mírně na hovno, ne úplně na hovno. Nebyla to osvícenost Rožnova, asymetrické obrazovky resp. jeden nesymetrický pár vychylovacích destiček používali i jiní výrobci. Takový Philips o tom referuje ještě v literatuře okolo roku 1960. Pro minimalizaci nežádoucího vlivu spojené D2 na g2+g4(anodu) se někdy používaly přídavné elektrody vychylovacích destiček, které měly tento vliv kompenzovat.
Celkově jde o složité pochopení jednoduchého principu, že suma rozdílu potenciálů mezi destičkami by měla být stálá a rovnající se gnd, což se u jedné z destiček pověšené na urychlovací napětí blbě dodržuje Twisted Evil
Jak moc to u konkrétní obrazovky vadí, záleží jednak na kvalitě provedení elektronové "optiky", jednak na její kondici nebo jak to nazvat, tj. při jakém proudu elektronů si můžu dovolit nastavit jaký jas a tedy napěťové poměry na děliči pro elektrody, aby luminofor stínítka ještě s přijatelnou intenzitou svítil.
citace:
Ale jak s týmto kyklopom opravíš čo i len bzučák, máš uznanie aj u starých kádrov, ktorí budú do smrti tie jedničky a nuly preklínať

Přesně takové stroje byly ve své době i ve vyspělém světě považovány za když ne luxus, tak za velký bonus pro servisování TV v terénu, osciloskop byl malý a přenosný. To že se takový standard v případě ČSSR překlopil až do sedmdesátek, nevím přesně proč bylo, zřejmě důsledek zaměření ekonomiky na výrobu tanků a MiGů a podporu ujařmených rozvojových zemí, takže na těch pár ECC83 už asi nezbývalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund