Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne duben 30 2023, 13:24    Předmět: Citovat

S nesymetrickým ovládáním jsem se v praxi nesetkal. Vím, že není o co stát, ale až takhle? To jako někdo vyráběl obrazovku s tím, že nejde zaostřit obraz po celé ploše stínítka a jiní ji ochotně používali? Jen proto, aby se ušetřil jeden vývod? To je pro mě nepochopitelné. A co když budu ostření modulovat svislým vychylováním, zkoušel to někdo? Asi se v té bedýnce někdy pohrabu. Ne že bych ji potřeboval, ale je to zajímavá výzva. Nejde mi do hlavy, že by někdo vyráběl nepoužitelné obrazovky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 30 2023, 13:43    Předmět: Citovat

Asymetrický vychylování se dělalo proto, že nepotřebovalo komplementární strukturu koncovýho stupně a na jeho napěťový buzení stačila jedna koncová elektronka. Ano, s polovodičema se dá mnohem jednodušším způsobem učunit symetrická zešilovací struktura, ale s elektronkama, který jaxitaxi postrádají komplementární součástku, to je složitější. Pro jednoduchý "ukazovátka" na dílnu, když se navíc pracovalo s frekvencema do jednotek MHz a skoro vždycky s nějakým harmonickým nebo aspoň periodicky se opakujícím signálem to stačilo.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po květen 01 2023, 2:30    Předmět: Citovat

Dělalo se kdovíco. Např. se obrazovky napájely nízkým anodovým napětím a pak šla katoda rychle do kytek. Ty obrazovky na to ale dělané nebyly, to si jen konstruktér zjednodušil konstrukci.
Zde je ovšem obrazovka vědomně blbě udělaná, a to mě právě zaráží. Že si někdo zjednoduší konstrukci a postaví jen půlku vychylování, to bych pochopil. Ale že někdo pro to bude dělat obrazovku...
S tou chybějící komplementární součástkou je to pěkná blbost. Invertovat signál dokáže každá běžná elektronka. Ovšem dělat 4 koncáky místo 2 se prodražilo, tomu rozumím.

Pak je tu ještě možnost, že můj kus je vadný a běžně to není zas až tak hrozné. Nemám to moc s čím porovnávat. Jeden člověk to BMko taky má, ale prý mu to dělá to samý. Já ale nevěřím, že by takový škopek byl vůbec prodejný. I jednoduché věci tehdy fungovaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: po květen 01 2023, 18:41    Předmět: Citovat

tak vidíš, a ja budem ten tretí Smile

Ono to ani nie je osciloskop, skôr dobovým názvom oscilograf. Ergo, kukátko priebehu. Také dačo, čo má danyk na stránkach zbastlené s obrazovkou vo vandli na prádlo.
Ostatne, ak k tomu nemáš ten zelený antireflexný filter (dá sa spredu vyjmuť a napríklad aj otočiť o 45°), tak k obrazovke nemáš ani os s dielikmi, nie tak ešte mriežku. Aj keby si mal, inú zvislú citlivosť na cm to má na vstupoch x1 a x5, pri tom druhom dokonca ešte padá maximálna šírka pásma na 200kHz.
I časová základňa je odkrokovaná ciframi od jedna po osem s doladením cez potenciometer; nevieš čo meráš, pretože nemáš nikde cejchovanie, koľko by znamenal jeden dielik na obrazovke - ak by tam samozrejme nejaké dieliky boli. Ono to vlastne ani časovú základňu nemá, ladíš tam fantastron - pilový oscilátor. Citlivosť pre horizontálny vstup X-Y tiež neni cejchovaná, pol volt na centimeter to má na maximále.

Rovnako to má na vstupe kondík (ešte k tomu hovňák), takže zabudni na detekciu či meranie úrovne jednosmernej zložky. Pionierom opravárom to vtedy stačilo, je to z doby kedy miesto rozbehu výroby polovodičov sa radšej čakalo na celovodiče. Zavesil som to sem ako ironickú odpoveď k debatám, že DSO budú na hraničných hodnotách ukazovať nezmysly; toto ich ukáže už od výroby, k tomu neostré, a pred tým je nutné to naladiť a počkať, až lampy dosiahnu prevádzkovú teplotu. Ten najanalogovejší analog, p*čo. Ale jak s týmto kyklopom opravíš čo i len bzučák, máš uznanie aj u starých kádrov, ktorí budú do smrti tie jedničky a nuly preklínať Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po květen 01 2023, 20:50    Předmět: Citovat

Jenomže Tobě to ukazuje podstatně líp než mi. Ale máš jinou obrazovku tak nejde porovnávat. Tvé zobrazení bych u kukátka možná i akceptoval. A tu podivnou zelenou misku mám Smile
O vnitřní zapojení mi ani nejde. Jde mi o to, co se nejvíc dá z té obrazovky dostat. Zatím je to pro mě první český výrobek, který je opravdu k ničemu. Nejprve projdu zapojení, jestli tam není nějaká chyba. Pak to seřídím do nejlepších dosažitelných parametrů. No a pokud i pak to bude parametry k nijakému využití, uvěřím že je to na hovno a začnu se zabývat pouze obrazovkou. Protože že by se masově vyráběla obrazovka, která je úplně na hovno, to je pro mě už úplně neuvěřitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 665

PříspěvekZaslal: út květen 09 2023, 11:20    Předmět: Citovat

Tohle na analogu stejně nenaladíš:
https://www.youtube.com/watch?v=DNI2kvr-BE8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 09 2023, 11:58    Předmět: Citovat

Já s těma asymetrickýma obrazovkama moc nedělal, ale co si pamatuju od starších a zkušenějších, tyhle báně potřebovaly dodržovat anodové napětí a další v nějakém rozsahu. Problém byly pokusy o použití s malým anodovým napětím (vyšší citlivost) při amatérských stavbách miniaturních a prvních tranzistorových osciloskopů. Dodnes si pamatuju na amatérský osciloskop na 12V s celými 8 tranzistory (včetně 2x OC27 v měniči).
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: út květen 09 2023, 13:55    Předmět: Citovat

Ta 7QR20, nebyla ještě od wehrmachtu???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 8:23    Předmět: Citovat

Nie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 10:13    Předmět: Citovat

7QR20 byla zjednodušená obrazovka do zjednodušených kukátek.
Popsaná "závada" byla úměrná jednak nastavení provozních parametrů a jednak emisní schopnosti katody, jinak řečeno nakoukaným hodinám. Což je jev známý i z TV obrazovek. BM370 mě provázel od školních laboratoří, přes všelijaké "údržby", občas alternativně se starším kolegou Křižík T656 podobných kvalit.
Nevyráběla se vždycky kvalita, ale taky točený salám, výčepní lihovina, z bližších oborů třeba pásky Emgeton nebo autorádia Spider.
Řekl bych, že v kterékoliv době v éře analogových osciloskopů byly i v naší centrálně kormidlované ekonomice lepší osciloskopické obrazovky, tuzemské nebo z dovozu, pro vyšší nároky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 14:31    Předmět: Citovat

Ono se v tý popisovaný době poměrně dost rozlišovalo mez DÍLENSKÝM přístrojem a LABORATORNÍM přístrojem. Dílenskej sloužil spíš jakoindikátor a jeho přesnost nebyla nikdy velká, v dobách komančů byly dílenský analogáče naprosto běžně s 2,5% třídou přesnosti a některý i horší. Vždycky na to ale bylo upozorněný v návodu. Takový přístroje sloužily hlavně ke zjišťování "je to tam - není to tam" - přesný měření se od nich už při konstrukci ani nečekalo. Laboratorní přístroje byly naopak často přesnější než 1% a kromě toho, že šloužily k přesnýmu zjišťování veličin se jima kontrolovaly a kalibrovaly ty "dílenský" - takže v nějaký opravně nebo dílně ve fabrice bylo na každým pracovišti umístěno pár dílenskejch měřáků včetně třeba i "ukazovacího vošklivoškopíku", zatímco kontrolní sadu "laboratorních" měřáků (třeba i včetně přesnýho laboratorního zdroje) měl vedoucí takový dílny pod zámkem ve skříni a vytahoval je jenom na to, aby udělal kontrolu ostatním nebo aby tu svou kontrolní sadu jednou ročně odvezl na rekalibraci. S nástupem digitální epochy v měření šlo tohle rozdělení do píče a na stoly do dílen nastoupily přístroje o několik řádů přesnější než byly starý analogáče - a často už ani vedoucí nemá o řád nebo o dva přesnější měřák, protože ten už by se nikomu nevyplatil a kontrola se dělá kalibrací všech dílenskejch měřidel u spešl firmy ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1608
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 16:29    Předmět: Citovat

Sledování celé téhle diskuze mě nakonec vyprovokovalo k tomu, že jsem vytáhl v práci zpod stolu z hromady bordelu BM566A. Když jsem ho před pár lety dovalil, tak se snažil chodit, pak se přestal snažit a mně se vůbec, ale vůbec nechtělo se s ním vztekat, když ho vlastně nepotřebuju. Zkoušel jsem ho věnovat, ale nikdo ho nechtěl.
Ofoukal jsem ho kompresorem, zapnul, dvakrát do něj praštil pěstí a paprsek se zase našel. Tak se s ním asi přeci jen ještě povztekám. Manželka bude ráda že uvidí klikyháky. Sice na to má S1-94, ale ten má jen jeden klikyhák...
Díky za inspiraci!
(Ale stejně budu používat ten aušusovej Hantek.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 16:36    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
7QR20 byla zjednodušená obrazovka do zjednodušených kukátek.
...
Řekl bych, že v kterékoliv době v éře analogových osciloskopů byly i v naší centrálně kormidlované ekonomice lepší osciloskopické obrazovky, tuzemské nebo z dovozu, pro vyšší nároky.


Tak z tuzemských vím tak maximálně o 12QR50 (symetrické vychylování, ale fyzicky mnohem větší a na krámě jsem ji na rozdíl od 7QR20 snad nikdy neviděl).

Co reálný bolševik výhradně pro své potřeby možná tehdy dovážel, to jsem nezaregistroval, neb to bylo úplně mimo moje možnosti či obzory..

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 16:40    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
... BM566A. ..


Náhodou, užitečný stroj, dle dokumentace obsahuje 80g stříbra. Taková trvalá investice Laughing

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1608
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st květen 10 2023, 16:53    Předmět: Citovat

Jo, asi proto se ho kdekdo snaží prodávat za nesmyslný ceny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund