Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mjana



Založen: Mar 25, 2023
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 17:29    Předmět: Osciloskop Citovat

Ahoj, jsem úplný začátečník a začínám s ebookem Hradla, volty, jednočipy.

Zvažuju nákup nějakého základního Osciloskopu, abych lépe pochopil, co se vlastně v obvodu děje. A i když pro uvedenou knihu žádný nepotřebuju, rád bych si nějaký pořídil.

Máte někdo zkušenost s https://www.gme.cz/v/1504540/owon-vds1022i-usb-osciloskop-dvoukanalovy-25mhz

Líbí se mi, že je přenosný. Bude mi stačit pro měření základních obvodů a nějakých menších projektů z arduina?

Díky moc za rady nebo správné nasměrování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 17:34    Předmět: Citovat

Ano, bude Ti stačiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 17:37    Předmět: Citovat

To cos postnul, NENÍ OSCILOSKOP. Je to vstupní a možná i trochu paměťová část digitálního osciloskopu, která ke svý funkci v roli osciloskopu nutně potřebuje mít připojenej přes USB rozhraní plnohodnotnej PC - aspoň ve formě notebooku, protože sama nemá žádný další řídící ani zobrazovací prvky.
Pro naučení používání by byl jednodušší klasickej analogovej "vošklivoškopíček" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 17:42    Předmět: Citovat

Tak predpokladam že vie že potrebuje PC. A keďže chce hradla a procaky, išiel by som do lacného digitálu, koly jednorazovým dejom a vëčšinou len bude merať jednotky a nuly
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mjana



Založen: Mar 25, 2023
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 17:43    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
To cos postnul, NENÍ OSCILOSKOP. Je to vstupní a možná i trochu paměťová část digitálního osciloskopu, která ke svý funkci v roli osciloskopu nutně potřebuje mít připojenej přes USB rozhraní plnohodnotnej PC - aspoň ve formě notebooku, protože sama nemá žádný další řídící ani zobrazovací prvky.
Pro naučení používání by byl jednodušší klasickej analogovej "vošklivoškopíček" ...


Ano, to, že to potřebuje PC vím a nevadí mi to. Líbí se mi ta cena a přenosnost. Jde mi spíše o to, že nevím, jestli mi to bude stačit a jestli to nebudou úplně vyhozené peníze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 18:06    Předmět: Citovat

Problémy rozdílů mezi prací s analogovým a digitálním vošklivoškopkem popisuje Václav Malina v knížce "Poznáváme elektroniku VII - Osciloskop". Důležitý na tom je to, že oba dva základní principy NĚKDY ukazujou měřenej děj jinak, než skutečně probíhá a je potřeba vědět, kdy k tomu u danýho přístroje dochází - obecně je to vždycky v ten moment, kdy některej z parametrů signálu sahá na hranice, na kterejch se právě to zobrazování začíná měnit na "vymyšlený". Má to souvislost ne s konkrétním typem nebo značkou, ale se způsobem zpracování signálu - hlavně s rychlostí, s jakou vstupní část toho kterýho škopku pracuje, v druhotným hledisku i s tím, jak daleko "dovnitř od vstupní zdířky" je škopek analogovej a kde případně začíná digitální část - to může NĚKDY značně ovlivnit tvar průběhu, kterej takovej škopek zobrazí. Přečti si tu Malinovu knížku, budeš chytřejší.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 18:23    Předmět: Citovat

Pridávam sa k misockovi, myslím, že to na prvotné pokusy stačí a nebude to zaberať pol stola jak starý autobus sovietskej či čechoslováckej proveniencie. Dodnes mám v živej pamäti krám C1-67, môj prvý škopík, ktorý som vďaka ruským bukvám ani nevedel jak obsluhovať, aby niečo ukazoval - miesto ničoho, alebo roztancovanej krivky na tienítku. Než som pochopil, že mi treba točiť knoflíkom s nápisom СИНХРОНИЗАЦИЯ a nájsť ten správny bod, kedy sa to nechová jak besné, nepiští nahlas bez obrazu... sa stačilo na ten krám krivo pozrieť a neukazoval zase nič. Ak by som mal s takou bakulou riešiť časovanie nejakého digitálneho obvodu s MCU, tak to poteš koště. Ano, DSO majú svoje obmedzenia a chytáky, ale dnes by som do analogu nešiel.

Plus, on s digitálom spraví bárkedy jednoduchý oscilogram, keď si bude potrebovať nechať poradiť s nejakým zapojením - hodí do PC a je, ešte mu správne nastaví rozsahy, periodu, začiatočnícke veci. Chce sa hrať so starými hradlami, takže to asi nebude hnať na hraničné parametre prvý den - beztak, v dobe hradiel a TTL bol osciloskop toho času luxus, každý si staval kdejaké ledkové logické sondy...
Versus, rozladenému starému analogu s vyschlými kondíkmi a hnilými trimrami - čo rozsah, to unikát - fakt iba ako kukátko a nie meradlo. To skôr nejaký starý analogový Tektronix v dobrom stave, lenže to bude mierne mimo tých troch tisícok Kč.

Tu s tým Owonom týpek opravoval osembiťák Commodore https://www.youtube.com/watch?v=1ec1n9ScGTw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 18:55    Předmět: Citovat

Já se nesnažím odrazovat, ale spíš vysvětlit určitý odlišnosti a doporučuju i literaturu k nahlídnutí, která to objasní.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 19:23    Předmět: Citovat

mjana napsal(a):
https://www.gme.cz/v/1504540/owon-vds1022i-usb-osciloskop-dvoukanalovy-25mhz
Líbí se mi, že je přenosný.

Dokonce o něco levněji včetně DPH i poštovného z Číny se dá pořídit od téhož výrobce HDS242, kombinace osciloskopu a multimetru v jednom s vlastním displejem a také je k němu program pro PC.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6296
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 20:08    Předmět: Citovat

Když to koupí z Číny, tak záruka na dva roky asi neexistuje...
Jinak za mě ok, ale dnešní mikroprocesory šlapou v desítkách MHz, ten comodor jel snad na jednom... No, jako startovačka ok. Já jsem si něco podobného pořídil taky, jen to má web rozhraní a komunikace přes ethernet, takže nezávislé na ovládačích pro spocifický OS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 21:21    Předmět: Citovat

https://www.databazeknih.cz/knihy/poznavame-elektroniku-poznavame-elektroniku-vii-osciloskopy-175313
Ta kniha je bohužel z roku asi 2002, tehdy se ještě skutečně hodně používaly analogové osciloskopy a ty digitální stály tak 40 000 Kč a více.
Dnes v roce 2023 se už analogové osciloskopy nevyrábějí skoro vůbec.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 21:33    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Když to koupí z Číny, tak záruka na dva roky asi neexistuje...

Na zařízení tohoto typu Banggood poskytuje myslím 1 rok záruku a má sklad přímo v ČR, přes který by se záruka dala případně řešit. Pokud by chtěl tazatel standardní EU záruku tj. 2 roky tak si může HDS242 koupit třeba v německém eshopu, kde ho mají za cca 130 EUR +10 EUR za dopravu do ČR. Nebo si jej může koupit u TME, ale tam si trochu připlatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2023, 21:36    Předmět: Citovat

mjana napsal(a):

Zvažuju nákup nějakého základního Osciloskopu

Nevím, kolik do něho chceš investovat. Pokud má být spolehlivý a né moc drahý, tak doporučuji nějaký nejlevnější GW Instek, asi tento.
https://www.tme.eu/cz/details/gds-1102b/digitalni-osciloskopy/gw-instek/gds-1102b-ce-2ch/

Dá se sehnat i nějaký bazarový, ale jeho životnost nemusí být moc dobrá. https://www.elexbrno.cz/detail.php?proId=2016&secId=113
Agilent DSO3062A může být asi 15 let starý.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1603
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 5:19    Předmět: Citovat

Zásadní věc:
Pokud se chceš rejpat v audiu a jiných analogových věcech, pak ti stačí pouze sledovat tvar periodického signálu. Na to vyhoví i tenhle USB bazmek (používám podobný od Hanteku).
Pokud chceš sledovat digitální signály, různé proměnlivé děje (ve spínaných zdrojích) a podobně, pak potřebuješ prohlídnout záznam za určitou dobu a na to je nezbytný paměťový osciloskop, navíc s dostatečnou kapacitou paměti na vzorky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 6:32    Předmět: Citovat

Než se rozhodneš co si pořídit, možná by nebylo od věci prošmejdit bazary na internetu co se nabízí tam, třeba
https://www.sbazar.cz/hledej/osciloskop/30-elektro-pocitace
https://aukro.cz/lp/osciloskopy
Hádám. že mezi lidem je toho povícero co byla zprivatizováno ze zrušených podniků a teď to doma překáží.
A mezitím se tu můžeš ptát na to co ti dělá problémy, nás co jsme si kazili zrak čuměním na obrazovky osciloskopů mnohdy kvalitních značek je tu vícero a rádi ti poradíme, pokud tvé dotazy budou mít hlavu a patu.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne po duben 24 2023, 7:13, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund