Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Yamaha CR-820 - oprava koncového zesilovače
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 14:29    Předmět: Yamaha CR-820 - oprava koncového zesilovače Citovat

Zdravím všechny,
receiver jsem dostal od kolegy s tím, že během provozu "přestal hrát", podsvětlení a VU metry tuneru ale fungují dále ...

Ve zdroji byla spálená pojistka, po sejmutí krytů koncových tranzistorů vidím nemilé překvapení, pravý kanál je osazen původními tranzistory Toshiba 2SD427+2SB557.
Ale levý kanál: Toshiba 2SD551+ON MJ15004G ... Tanzistory v levém kanále proražené, místo původního "fuse rezistoru" 68R/85mA dal někdo do série 2X33R/0,6W, rezistory nebyly nijak opálené, hodnota taky v pořádku ...

Měl jsem tady nepoužité MJ15003+15004, tak jsem tam dal, vyměnil pojistku 1,6A, po chvilce se relé sepne, z obou kanálů je nezkreslený zvuk, ale po chvilce se začně z těch rezistorů 33R kouřit, vypnul jsem to hned, zkusil jsem na trimru snížit klidový proud, ale beze změny ...

Předpokládám, že použité tranzistory asi nejsou úplně nejlepší náhrada, ale pokud by měl někdo nápad, co proměřit / na co se zaměřit, případně co s tím celkově ? Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 16:33    Předmět: Citovat

a budiče jsi prověřil ?
. . . když zkratuješ báze budičů musí kliďák jít k nule.
pak měř napětí a hledej rozdíly v symetrii . . .
pokud to bude v pořádku, prověř tranzistory řízení kliďáku.



Yamaha CR-820 amp.jpg
 Komentář:
 Velikost:  147.26 kB
 Zobrazeno:  230 krát

Yamaha CR-820 amp.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 18:02    Předmět: Citovat

Zajímavé zapojení...
Tím neříkám dobré ani špatné...
Začal bych kontrolou VR701, protože tam to právě špatné je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 18:24    Předmět: Citovat

Díky, chlapi ...

Vezmu to postupně, nicméně jsem zatím udělal "optickou" kontrolu, původní budiče by měly být dle schématu 2SC1624+2SA834,
v pravém kanálu je 2SC2073+2SA940, v levém je 2SC5171+2SA940 ...
Netuším, kdo tohle tak zprasil ...
Ostatní tranzistory vypadají původní ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 19:40    Předmět: Citovat

Ať je tam co je tam, hrálo to. Hledáš jinou vadu.
Počkej, z čeho že se to začne kouřit, z těch vyměněných rezistorů 33R, tedy původně z FR701? (Jsem si teprve pořádně přečetl původní text.)
Za jak dlouho po zapnutí, stihneš tam něco změřit? To by na nich muselo být výrazně větší napětí, což by otevřelo koncové trandy. Ale pojistka neletí, takže zřejmě neotevře...
Takže napřed bych skusil, jestli se na nich postupně napětí zvedá, nebo je nadměrně velké hned. Pak bych řešil jak na to reagují koncové trandy. Mezitím už něco najdeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 20:13    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ať je tam co je tam, hrálo to. Hledáš jinou vadu.
Počkej, z čeho že se to začne kouřit, z těch vyměněných rezistorů 33R, tedy původně z FR701? (Jsem si teprve pořádně přečetl původní text.)
Za jak dlouho po zapnutí, stihneš tam něco změřit? To by na nich muselo být výrazně větší napětí, což by otevřelo koncové trandy. Ale pojistka neletí, takže zřejmě neotevře...
Takže napřed bych skusil, jestli se na nich postupně napětí zvedá, nebo je nadměrně velké hned. Pak bych řešil jak na to reagují koncové trandy. Mezitím už něco najdeš.


Jak píšu hned na začátku, z obou kanálů je slyšet zvuk, kdyby se tranzistory neotevřely, tak relé nesepne .... Ten kouř začne za cca 5-10 vteřin ...
Ano, ten kouř vychází z těch rezistorů 2X33R, které tam nědo narval na místo toho "fuse rezistoru" ...-

PS: Ten "fuse rezistor" má velikost jako běžný 2-3W rezistor, takže to použití obyčejného 0,6W mi moc nesedí ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 20:20    Předmět: Citovat

Na tom odporu má být v provozu 1,2V, takže žádná divoká ztráta se na něm nekoná. Jak nahlas to máš puštěné, když slyšíš nezkreslený zvuk? Nejsou náhodou přerušené nějaké emitoráky na výstupu? Že by to hrálo jenom z budiče, pokud hraješ potichu. Jinak už by to mělo dávno divočit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 20:23    Předmět: Citovat

a už jsi zkusil spojit ty báze budičů ????
potom to taky hoří ????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 20:33    Předmět: Citovat

Podíval bych se osciloskopem na vystup, jestli zesilovač nekmita, změřil úbytek napeti na emitorovych odporech konc. tr. a spočítal jaký teče proud konc. tranzistory. Pro bezpečnost bych do série s + a - napájením konc. zesilovace dal odpory cca 47-68 ohmu/6W aby se minimalizovaly škody v případě, že by nastal nějaký problém. Ještě bych zkontroloval blokovaci C 1u v napájení, jestli není vyschly. Při zařazení ochranných odporu by se mohl zes. rozkmitat. Zkratuj báze budicu aby si dal zesilovac do třídy B (nulový klid proud konc. tr.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 14:43    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
a už jsi zkusil spojit ty báze budičů ????
potom to taky hoří ????


Spojil jsem báze budičů /2SC5171+2SA940/ , rezistory nehoří, relé sepne, z vadného kanálu je slyšet pouze brum a po chvilce relé odpojí výstup ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 17:52    Předmět: Citovat

Klasický postup. Rozumně snížené napájecí napětí, porovnat klidové proudy, dostat vadný kanál do stavu, aby jeho klidový proud byl malý a nic nehořelo, následně měřit a porovnávat.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 10:33    Předmět: Citovat

wishmasterX napsal(a):
Spojil jsem báze budičů /2SC5171+2SA940/ , rezistory nehoří, relé sepne, z vadného kanálu je slyšet pouze brum a po chvilce relé odpojí výstup ...

no, nezbývá než prověřit všechno ostatní . . .
měřit multimetrem a zjistit co se tam vlastně děje . . .
a porovnávat napětí s druhým, funkčním kanálem.

samozřejmě nějak ošetřit napájení, aby nedošlo k další destrukci.
(třeba do napájení zařadit vhodné žárovky)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 14:47    Předmět: Citovat

Hádám, že se do té opravy ani nepustí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 15:03    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Hádám, že se do té opravy ani nepustí.


Hádám, že takto "púlodný" příspěvek potěší každého ...

Zkuste si přečíst úplně na začátku, co jsem napsal, nebo myslíte, že ty nové tranzistory, které už "nepálí" pojistku a sepnou relé, a na výstupu je zvuk na stejné "hlasitosti" jako funkční kanál, tak mají přerušené emitory a že obvod ochran vůbec dovolí sepnout relé, kdyby to hrálo jen z budičů ?

Ale máte pravdu, fakt nevím, jak a kde začít měřit, když po zapnutí zesilovače mám po pár vteřinách z těch rezistorů kouř jako z vonných tyčinek v čajovně ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 15:19    Předmět: Citovat

wishmasterX napsal(a):
Ale máte pravdu, fakt nevím, jak a kde začít měřit, když po zapnutí zesilovače mám po pár vteřinách z těch rezistorů kouř jako z vonných tyčinek v čajovně ...

napsal jsem ti na messenger . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund