Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak investovat - coby opatření proti inflaci.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 14:28    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
serviceman napsal(a):
Vzhledem k průměrnému zhodnocení 4,7% ročně to má význam spíš jen při spoření na důchod.
Tak to máš dnes v klidu na každém spořícím účtu s daným úrokem 5,5% a vybrat si to můžeš kdykoliv a ne čekat na nějakého kupce.


Tak se ale podívej na průměrný úrok za posledních 10 let.
To že teď něco je, ještě neznamená, že to bude i za 5 let.
Spořáky jsou fajn na držení rezervních financi, ale rozhodně nikdy nebudou úroky takové, aby to aspoň pokrylo inflaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 17:12    Předmět: Citovat

S odpuštěním, ale meleš blbosti. To, co je teď, to je prostě skutečnost. Když chceš něco porovnávat, tak porovnávej všechno a to např. i inflaci. Dosud byla taková, že lepší investice než do zlata byla investice do bydlení a do svých potřeb a nikdo tu inflaci prostě neřešil. Jestli myslíš, že taková hloupost jako nákup půl kila zlata s tím, že bude mít nějakou lepší hodnotu za 30 či 40 let, tě zachrání od průběžných finančních problémů, tak opak je pravdou.
Jen tak pro přirovnání, kdysi mi pár jedinců tvrdilo jak si našetří do důchodu a potom budou jezdit po cizině a koukat po těch kočkách atd. atd. Dnes, pokud se toho důchodu dožili, tak zjišťují, že to byla největší kravina. Život si máš užívat, dokud můžeš a utrácet peníze, které máš opravdu na útratu.
Takže když to shrnu, kdo řeší inflaci, která už byla a neřeší plno peněz na účtech, co nepotřebuje, ale chce je mít k dispozici, tak se jich nebude zbavovat na 10-30 let, ale bude je chtít co nejjednodušeji zhodnotit a zrovna spořící účty tomu prostě vyhovují. A kdy ty peníze potřebuje, tak se jich už vůbec nebude zbavovat na nějaké neověřené investice a bude je investovat rovnou do toho, co potřebuje.
Mně např. stačí, že mi měsíčně přiroste zhruba 6 tKč na úrocích mínus daň a víc neřeším.
Jinak si zkus přečíst to, co to ta inflace opravdu je a čeho (koho) se tyká. Nikde jsem netvrdil, že spoření spraví nějakou inflaci a tvrdím, že ani žádná investice dnes ji nesrovná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 17:33    Předmět: Citovat

tKč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 18:44    Předmět: Citovat

To máš tak, tKč je tisíc Kč. Pokud potřebuješ vysvětlit to Kč, tak to je něco jako bylo SK, ale u nás to ještě funguje. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 19:31    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
kdysi mi pár jedinců tvrdilo jak si našetří do důchodu a potom budou jezdit po cizině a koukat po těch kočkách atd. atd. Dnes, pokud se toho důchodu dožili, tak zjišťují, že to byla největší kravina.

Konečně to taky napsal někdo jinej než já. Už 30 let tvrdím že penzijní připojištění je kravina a to i navzdory příspěvkům od státu a skoro nikdo mi to nevěří Neutral

Spíš bych napsal kKč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt duben 20 2023, 19:44    Předmět: Citovat

Spoření na penzi mám taky. Ale jen kvůli tomu, že od zaměstanavatele dostáváme tisícku měsíčně.
Známej si to taky platí a teď ke konci tam dává víc. Takže odečítá z daní a půjde pěkně do předčasného důchodu aniž by si snížil regulérní důchod.
Samozřejmě když třeba mě zbejvá do důchodu ještě 25 let, tak je blbost tam teď něco dávat nějaké vyšší částky, než minimum na státní příspěvek.

Když už se bavíme na staří. Podle mě nejlepší investice na stáří je nízkopodlaží vlastní bydlení za minimální náklady s nějakou malou zahrádkou a bezobslužným topením.
Samozřejmě lze i byt v soukromém vlastnictví s výtahem.

Nejhorší je ve stáří zůstat samotný důchodce a platit někomu nájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 7:18    Předmět: Citovat

"Jinak si zkus přečíst to, co to ta inflace opravdu je a čeho (koho) se tyká. Nikde jsem netvrdil, že spoření spraví nějakou inflaci a tvrdím, že ani žádná investice dnes ji nesrovná."

Co je teda inflace "podle tebe"? Učebnicou definici z Wikipedii si umí každej najít sám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 8:59    Předmět: Citovat

dzinzlahve napsal(a):
"Jinak si zkus přečíst to, co to ta inflace opravdu je a čeho (koho) se tyká. Nikde jsem netvrdil, že spoření spraví nějakou inflaci a tvrdím, že ani žádná investice dnes ji nesrovná."

Co je teda inflace "podle tebe"? Učebnicou definici z Wikipedii si umí každej najít sám...


Inflace je pro mě to kolik stojí určitý výrobek a kolik mě stojí život jako takový.
Třeba před 5 lety mě stál život nějakou částku. Teď stojí o něco vyšší. (platby za bydlení, elektrika, pojistky, voda, odpady, jídlo).
Takže vemu rozdíl a spočítám si inflaci.

Pak jsou to taky druhotné služby. Jako PHM, holič a tak.

Ale i věci. Třeba před 6 lety jsem kupoval vozík za necelých 40 tis. Dnes už stojí skoro 50.

Navíc inflace co udává statistický úřad je podle nějakého spotřebního koše. Ale každý má ten spotřební koš jiný. Takže i každý jednotlivec má inflaci různou.

Navíc abych to mohl říci přesně, tak bych si musel vést podrobné výdaje a porovnat to. Což skoro nikdo nedělá.
Navíc se zvyšuje plat. Takže to taky inflaci jako by snižuje. Protože za měsíc dostanu více peněz a můžu si třeba koupit úplně to samé, co před rokem i když to bylo levnější. Takže ve výsledku třeba pro mě k žádnému zdražení nedošlo.

Jiná věc je, jak se tváří uložené peníze. Když jsem před 5 lety uložil 10 tis, tak jsem si mohl koupit 500 ks cheeseburgerů u mekáče (stával myslím 20kč). Dnes si koupím za tu samou částku 238 Ks. + samozřejmě ještě několik ks navíc za získané úroky, které se mi nechtějí počítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1344
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 9:11    Předmět: Citovat

Když byla inflace 2%,stálo € 27kč,dnes je € za 23 a inflace 15%. Surprised To mají v EU vyšší inflaci než my ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 9:16    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 10:34    Předmět: Citovat

Vtip(?):
Stojí senior u veřejného WC, kolem hlouček lidí. Jde kolem strážník, ptá se, co se děje. Senior povídá:
"Mám poslední pětikorunu. Dřív jsem si za pět korun mohl koupit v bufetu sekanou s bramborama nebo jsem si mohl dát v hospodě dvě piva a odjet domů tramvají. Pak už jen koupit v krámě dva rohlíky. A teď potřebuji, aby mi někdo věnoval ještě jednu pětikorunu, aby mne automat pustil na záchod."
Sad

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1344
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 10:55    Předmět: Citovat

Není to tak špatné pro seniory.Kdo pracoval,dostane solidní důchod.Když odešla máti do důchodu,měla nějakých 1240 kčs.Dnes po všech valorizacích a vdovském,+80let a přídavkem za 3 odchované děti 25000 kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 11:03    Předmět: Citovat

Ano, to co napsal Yarda1, tak je přesná definice dlouhodobé inflace. Tu krátkodobou a přitom už velkou inflaci tu máme za poslední dva roky.
to dzinzlahve: ano, přečíst na internetu si to umí každý. Zkus si udělat nějakou střední školu s ekonomickým zaměřením a nemusíš tu psát nesmysly.
To, co bylo před šesti a více léty, tak to se prostě nepočítá. Počítá se jen to, co se děje za poslední rok, pro ukázku i za dva roky, ale stále je to něco, co už bylo. Tím, že se někomu přidá na platu, tím se inflace nemůže zmenšit, ale spíše zvětšit, protože lidi jsou potom ochotnější nakupovat i to předražené. Nemá smysl počítat inflaci na nákup pračky, TV apod., protože to nikdo nekupuje každý rok, ale poćítat inflaci nákupu všeho denní spotřeby a jednou za měsíc každý pochopí, že je něco dražší a potom může přemýšlet proč, když na tom západě to mají levnější. Jednoduchá protiinflační pomoc je ta, že si nemusíme kupovat vše a zbytečně (a potom to vyhazovat). Některé věci se ale musí kupovat furt, např. pivo, cigarety a hašiš. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 11:07    Předmět: Citovat

Pikofarad napsal(a):
Když byla inflace 2%,stálo € 27kč,dnes je € za 23 a inflace 15%. Surprised To mají v EU vyšší inflaci než my ?
Ne, ale máš možnost si převést drobné na euroúčet na 10-20 tisíc euro skoro zadarmo. Někteří to tak udělal a už mají ztrátu na roční inflaci v kapse vydělanou. Rychle a bez zlata.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: pá duben 21 2023, 11:08    Předmět: Citovat

"Jednoduchá protiinflační pomoc je ta, že si nemusíme kupovat vše a zbytečně (a potom to vyhazovat)"


No... jak bylo řečeno:

"Nerozbitná sklenice."

"...a skláři nebudou mít co žrát."

Osobně si myslím, že na opotřebitelnosti věcí stojí celá ekonomika...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 6 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund