Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

3D tisk - ohnuté věci
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
standus



Založen: Jun 02, 2019
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 10:01    Předmět: 3D tisk - ohnuté věci Citovat

Zdravim,
mám problém se všema vecma co tisknu. Nic se mi nedokoci, protoze se mi veci na podlozce ohybaji a tryska do nich tim padem narazi a utrhne se to od podlozky odtrhnou a nedokonci. Zkousel jsem tisknout vsechno mozne.
Cim to je a jak to vyresit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 10:11    Předmět: Citovat

Tak se trochu rozepiš. Jaký používáš filament, materiál, značka, jestli je suchý. Teploty trysky, podložky, jestli máš heatbox. Rychlost posuvu. Jak velký model se deformuje a o kolik. Jakou máš tiskárnu?
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 15:12    Předmět: Citovat

Nejpravděpodobnější bude chyba v přípravě podložky. Nepíšeš nic o tiskárně a tak radí dost špatně. Můj Ender 3v2 má skleněnou a tu musím před tiskem umýt houbičkou na nádobí na kterou si kápnu trochu jaru. Pak opláchnot horkou vodou a osušit papírovou utěrkou. Suchou nasříkám lakem 3DLAC a všechno drží tak, že je spíš problém výtisk sundat.
Stejně tak záleží na výšce trysky nad podložkou.Když bude vysoko, neudrží to ani ten lak. A když bude moc nízko, bude ti tryska drhnout a strhávat první vrstvu. Mě se osvědčil čtvereček papíru co se prodává jako špalek na poznámky. Musí lehce drhnout a pak je to akorát.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 16:05    Předmět: Citovat

Tak nějak mi už odsampoč přijde, že zabývat se 3D tiskem je slušný masochismus...

Chce to:

1) mít dost peněz (jo, už ne tolik jako dřív)

2) mít spoustu času a trpělivosti při "ladění" a stejně si nebýt 100% jistý reprodukovatelností a výsledkem

3) považovat za hezké ty hnusně housenkovité a jinak členité povrchy výrobků (nebo úplně rezignovat na pojem technická estetika). Jo, vím, že existují různé dodatečné úpravy povrchů,ale u jiných technologií je to v kategorii "nemusím to odstraňovat, protože to vůbec nevznikne".

4) mechanickou odolnost a životnost 3D výtisků nehodnotím, ale myslím si, že třeba proti obrobku nebo odlitku z téhož materiálu to musí být mnohem horší. Důvody snad nemusím rozebírat...

5) najít si zdůvodnění, že vlastně dotyčnou věc (= takto zhotovený výrobek) opravdu potřebuju, že mi to stojí za to martyrium a že úplně pohrdám klasickými metodami.

Nenechte se 3D tiskaři znechutit, i zbytečné, neužitečné a nekvalitní věci asi mohou být zábavné Wink

Rád se nechám přesvědčit o opaku (objektivně prosím - ne tak, že "když už jsem tomu věnoval tolik prostředků a času, musím si vylhat, jak to je sqělý a úžasný").

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5652
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 17:10    Předmět: Citovat

JirkaZ, nebudu ti vyvracet tvůj názor, jen přidám můj komentář.
ad1) cena FDM tiskárny začíná někde kolem 4 tisíc, konstrukce trochu žužu, ale tiskne vcelku dobře. Taky se dá za stejné peníze postavit vlastní s lepší tuhostí a stabilitou tisku.

ad2) Jednou dobře nastavená tiskárna, otázka hodiny, dvou tiskne bez dodatečného štelování roky. Mám asi pět nebo šest let mírně upravený REBEL2 a tiskne od té doby bez jakéhokoliv nastavování.

ad3) tisk toto metodou nebude nikdy vhodný třeba na krabičky přístrojů, přední panely apod. Za to je velmi vhodný pro výrobu různých držáků a neocenitelný při tvorbě prototypu. Ne každý má k dispozici dobře vybavenou zámečnickou dílnu.

ad4) ano, mechanická pevnost je menší než u vstřikovaných plastů z pochopitelných důvodů hlavně po vrstvách. Dá se to eliminovat směrem tisku, popř. tiskem z několika dílů a následným slepením. Třeba ABS se velmi dobře lepí kašičkou z rozpuštěného ABS v acetonu (C6000).

ad5)netisknu blbinky, ale funkční věci. Např. teď vyrábím pro kamaráda navíječku etiket a 3D tiskárna je neocenitelný pomocník.

K původnímu dotazu, dokud autor dotazu nedoplní už zmíněné dotazy, je těžké konkrétně poradit.
Já tisknu na sklo potřené tím trojúhelníkovým kancelářským lepidlem Easy Sticjk. Jedna vrstva vydrží na několik tisků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 17:18    Předmět: Citovat

Podle mě je to trochu jinak než píšeš.
1) co je to dost peněz, pro někoho 1000,- a druhému nedělá problém třeba 10000,-

2) všechno si musíš jednou nastavit, tak aby to bylo opakovatelné. Třeba reballing a další věci kolem SMD. I obyčejném pájení si musíš osvojit postup.

3) jestli je tisk dobře seřízený, pak je to minimální a případně uvnitř nějakého zařízení to nevadí vůbec. Nebo je to prototyp a pak to opět nevadí.

4) ne všechno je potřeba dělat "bomben fest und idioten sicher". Ale i tak se dá udělat věc hodně pevná.

5) já to třeba beru částečně jako modelařinu a taky jako příležitost se na stará kolena naučit něco nového. Třeba kreslení věcí k tisku ve 3D programu. Nebo si udělat něco, co není běžně k mání. Pro mě je třeba v tuhle chvíli výzva skener na 8mm. Téměř celé to bude tištěné.

Jezevec mi předběhl, ale popsal to téměř stejně. A jen pro ilustraci sem dám tu "modelařinu". Je to 1:10 a tištěná je i převodovka a diferenciály.

Dalo by se toho napsat víc, ale snad tohle stačí.



a2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  58.37 kB
 Zobrazeno:  88 krát

a2.jpg



a3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  148.25 kB
 Zobrazeno:  91 krát

a3.jpg



_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 18:00    Předmět: Citovat

To je elektromobil? Kolik má najeto? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 18:05    Předmět: Citovat

Zatím umí jen houkat a zozsvěcet přední světla. Na tacho dojde později. Je zánovní, tak jen odhademí má najeto asi 2km. Laughing
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 19:09    Předmět: Citovat

A to děláš na 3D tiskárně? Správně je použít klasiku, soustruh, fréza, kladivo, pilník a vrtačka! Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1670
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 19:17    Předmět: Citovat

Existují i přesné 3D tiskárny na tekuté fotopolymery (resiny) vytvrzované UV viz třeba Anycubic Photon Mono 4K aktuálně za cca 5 litrů tj. celkem levně. Máte někdo zkušenosti s 3D tiskárnou na fotopolymery?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 19:53    Předmět: Citovat

Já ne, ale přemýšlím, že bych se hlásil na pozici vývojáře tohoto: https://iqsnano.com/mecca/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1275
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 19:56    Předmět: Citovat

Už jsou nějaké eko-bio UV resiny, nebo jsou to pořád ty orientální jedy?
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 20:06    Předmět: Citovat

Vnuk to zkoušel, ale rychle se toho zbavil. Říkal, že doma v pokoji to dělat kvůli tomu, co to všechno obnáší prostě nejde. Jedině dílna a dobře větraná.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1670
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 20:22    Předmět: Citovat

Záleží jak moc ten či onen resin páchne. V tomto ohledu asi není resin jako resin. Tento resin, který je doporučen do mnou zmíněné 3D tiskárny by podle popisu měl páchnout jen minimálně.

citace:
Nízká viskozita a zápach
Phrozen Aqua se snadno tiskne a dodatečně zpracovává díky své nízké viskozitě. Vaše pracoviště bude navíc příjemnějším místem kvůli nízkému zápachu.

Ale dokud to člověk sám necítí tak jen těžko soudit nakolik by to bylo vhodné na doma, ale třeba na dobře větraném balkóně už by to mohlo být přijatelnější.

Pro post-processing se k té tiskárně používá ještě tato čistící a vytvrzovací stanice.

citace:
Platformu můžete vyjmout z tiskárny a umístit ji na zařízení Wash & Cure, aby se co nejlépe zabránilo kontaktu s nevytvrzenou pryskyřicí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1670
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st duben 05 2023, 20:46    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
Už jsou nějaké eko-bio UV resiny, nebo jsou to pořád ty orientální jedy?

Třeba Anycubic Plant-Based UV Resin je dle popisu biologicky odbouratelný jelikož je vyroben ze sójového oleje. Neobsahuje žádné škodlivé chemikálie. Splňuje bezpečnostní normu EN 71-3:2013. Vhodné pro tisk hraček, modelů a nefunkčních dílů, ale je použitelný i na funkční díly díky jeho pevnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund