Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY TC-206SD "vintage" deck - náhodné zpomalování
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2023, 15:21    Předmět: SONY TC-206SD "vintage" deck - náhodné zpomalování Citovat

Zdravím Všechny ...

Tenhle tape deck jsem měl u jednoho nejmenovaného opraváře na výměnu vadné hlavy, což zvládl v pohodě, včetně výměny spálené žárovičky podsvětlení kazetového prostoru za LED-ku ...

Na deck jsem sice dostal "záruku na opravu". nicméně se objevil tento problém a pan opravář má teď hodně práce na zahradě, no nic, soudit se s ním nebudu ...

Problém je ten, co je v záhlaví příspěvku, většinou se to projeví po zapnutí, kdy deck hraje chvíli normální rychlostí, potom začne zpomalovat a po nějaké době se většinou rychhlost vrátí zpátky ... Řemínky by měly být dobré, deck se během tohoto problému nevypne, "hraje" dál ...

U motorku je deska řízení otáček, vyměnil jsem elektrolyty, 3 z 6-ti ukazovaly vysoké ESR, nicméně to nepomohlo ... Na desce je ještě tranzistor 2SC1761 a IO CX065 ...

Netuším, jestli je problém v elektronice, samotném motorku nebo mechanice ... Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2023, 16:36    Předmět: Citovat

Pripoj voltmeter na motor a sleduj, ako sa meni napatie a rychlost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 7:45    Předmět: Citovat

Měřit...Nejdřív napětí 9,6V pro napájení, pak napětí na svorkách motoru při normálních a snížených otáčkách, sundat řemínek a zkusit jestli motor chodí volně. Je tu použit motor s tachem (na ebay za 600Kč), už jsem na jednom viděl uvolněný a posunutý permanentní magnet který přibrzďoval kotvu, na jiném poškozený diak (jsou připojené paralelně ke každému vinutí k odstranění špiček pronikajících jinak do napájení a do nf signálu) jeden z nich se za chodu přehříval a škodil. Možná stačí rozebrat a vyčistit komutátor, po letech může mít nasviněn materiál kartáčů mezi lamelami, už se to tu probíralo. Taky může mít mizerný kontakt S603.
POZNÁMKA tohle chování evidentně nemá nic společného s výměnou hlavy, holt "proti věku není léku" může platit i pro nf techniku. Ale lék by se v tomto případě mělo podařit najít.



MOTOR.jpg
 Komentář:
 Velikost:  84.41 kB
 Zobrazeno:  75 krát

MOTOR.jpg




Naposledy upravil jardafiala dne po duben 03 2023, 9:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 9:07    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Měřit...Nejdřív napětí 9,6V pro napájení, pak napětí na svorkách motoru při normálních a snížených otáčkách, sundat řemínek a zkusit jestli motor chodí volně. Je tu použit motor s tachem (na ebay za 600Kč), už jsem na jednom viděl uvolněný a posunutý permanentní magnet který přibrzďoval kotvu, na jiném poškozený diak (jsou připojené paralelně ke každému vinutí k odstranění špiček pronikajících jinak do napájení a do nf signálu) jeden z nich se za chodu přehříval a škodil. Možná stačí rozebrat a vyčistit komutátor, po letech může mít nasviněn materiál kartáčů mezi lamelami, už se to tu probíralo. Taky může mít mizerný kontakt S603.
POZNÁMKA tohle chování evidentně nemá nic společného s výměnou hlavy, holt "proti věnu není léku" může platit i pro nf techniku. Ale lék by se v tomto případě mělo podařit najít.


Zkusím a dám vědět ! Díky ! Jen poznámka: Já vím, že to s hlavou nemá nic společného, jen jsem tím chtěl naznačit, že pan opravář zjevně nevěnoval ani minutu navíc tomu, aby ten deck řádně otestoval, když jsem žádal o případnou generálku celého stroje ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 9:31    Předmět: Citovat

Já se zastal pana opraváře už z principu, taková závada se může objevit kdykoli, můžeš to testovat a závada se projeví až za pár hodin nebo dní chodu. Strávil jsem nezapomenutelné chvíle s vintage deckem JVC a než jsem přišel na závadu tak to trvalo včetně rozebírání a testů pár týdnů. Nakonec se ukázalo, že za to, že mgf chodil třeba dva dny bez problémů, pak se zastavoval a po rozebrání (po nějakém zásahu) a složení zase pár dní šel, mohla záležitost na obrázku. A když to nefunguje jen občas ale většinou jo tak to hledej....Nakonec může být příčina chování toho tvého ještě úplně jinde - třeba namazaný a prokluzující řemínek pohonu, namazaná rolnička pro převod na unašeč, povolená třecí spojka unašeče a další možé příčiny na které si rychle nevzpomenu. Takže co neopravíš sám musíš zaplatit a je to otázka ceny, jestli zaplatíš i několikadenní testování atd....


P rolnička pův.jpg
 Komentář:
 Velikost:  189.22 kB
 Zobrazeno:  71 krát

P rolnička pův.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 10:00    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Já se zastal pana opraváře už z principu, taková závada se může objevit kdykoli, můžeš to testovat a závada se projeví až za pár hodin nebo dní chodu. Strávil jsem nezapomenutelné chvíle s vintage deckem JVC a než jsem přišel na závadu tak to trvalo včetně rozebírání a testů pár týdnů. Nakonec se ukázalo, že za to, že mgf chodil třeba dva dny bez problémů, pak se zastavoval a po rozebrání (po nějakém zásahu) a složení zase pár dní šel, mohla záležitost na obrázku. A když to nefunguje jen občas ale většinou jo tak to hledej....Nakonec může být příčina chování toho tvého ještě úplně jinde - třeba namazaný a prokluzující řemínek pohonu, namazaná rolnička pro převod na unašeč, povolená třecí spojka unašeče a další možé příčiny na které si rychle nevzpomenu. Takže co neopravíš sám musíš zaplatit a je to otázka ceny, jestli zaplatíš i několikadenní testování atd....


On ten pan opravář mi ale sám poskytl záruku, kterou teď odmítl uplatnit ...
Nicméně měl ještě ode mne TC-209, který dost otravně "klepe" a s touto závadou jsem mu tenhle deck dal na servis ... Klepání neodstranil, ale vyměnil kladku a rozběhový kondenzátor, což netuším proč, když s tím klepáním je to stejně nepoužitelné ... Prý ložisko motoru ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 10:20    Předmět: Citovat

Opravář snad drží záruku za svojí práci, ne za stav bůhví jak starého dreku jako celku, to snad dá rozum.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 10:37    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Opravář snad drží záruku za svojí práci, ne za stav bůhví jak starého dreku jako celku, to snad dá rozum.


Zadání bylo snad jasné, kompletní generálka obou strojů, pokud nejste schopen dát stroj do provozu-schopného stavu, budete nesmyslně měnit jednotlivé komponenty ?

Hlavně závada, která se projevila po 5 minutách provozu a to klepání na druhém stroji jsem přímo zadal jako hlavní problém k opravě, nevím, kolikrát to sem napsat, jestli hovořím řečí jiného kmene ...

PS: Pán se přímo specializuje na "servis" těchto vintage mašin, má to tak i v popisku, co nabízí za služby ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 11:54    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Opravář snad drží záruku za svojí práci, ne za stav bůhví jak starého dreku jako celku, to snad dá rozum.


Přesně tak.

Záruka se poskytuje zcela logicky pouze na to, co bylo opravováno. No a co bylo opravováno, je psáno na dokladu za platbu (nebo na předávacím protokolu servis -> zákazník, pokud takový existuje).

Nechci hájit ani jednu stranu, ale jestliže se dodrží uvedené principy, není co řešit.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:29    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Zaky napsal(a):
Opravář snad drží záruku za svojí práci, ne za stav bůhví jak starého dreku jako celku, to snad dá rozum.


Přesně tak.

Záruka se poskytuje zcela logicky pouze na to, co bylo opravováno. No a co bylo opravováno, je psáno na dokladu za platbu (nebo na předávacím protokolu servis -> zákazník, pokud takový existuje).

Nechci hájit ani jednu stranu, ale jestliže se dodrží uvedené principy, není co řešit.


Já se vás opět pánové zeptám a napíšu to potřetí, jestli Vám to přijde v pořádku:

SONY TC-206SD - Opraváři sděleno následující : Oba decky jsem koupil od sběratele, který končí, ani neměl čas to dávat dohromady, není to rezavý šrot z Německého kontejneru, je vadná hlava, přerušená cívka jednoho kanálu, takže dále netuším, co je třeba opravit ...

SONY TC-209SD - Nepříjemné, hlasité klepání během provozu, nic víc ...
Zatímco byla vyměněna kladka, rozběhový kondenzátor a klepání odstraněno nebylo, což jsem zjistil doma, když jsem přístroje zapojil ...

Nevím, mám to ještě přeložit do angličtiny ?

Servisní protokol nemám, není to zjevně oficiální činnost ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:36    Předmět: Citovat

Nemusíš nic překládat, občas mi také přijde pod ruku něco poněkud staršího data výroby. Nevím, kolik jsi za to zaplatil, ani jak ochotný/neochotný dotyčný servisák je, ale u dost starých věcí, i přes to, že se tenkrát vyrábělo kvalitně, prostě už hlodá zub času intenzivně a dávat takovou věc dopořádku je často docela náročné a se zárukou na všechno by mě to tedy nikdo dělat nepřinutil. Takže pokud se ti dotyčného práce nezamlouvá, můžeš to dát příště jinam, nebo si ti opravit sám, to je asi tak vše. Píšeš, že se s ním nebudeš soudit, což mi přijde docela zbytečně ostré. Prostě ti vyhověl a udělal, co jsi po něm chtěl a následně se objevil další problém, může jich v tom být ještě schovaných spousty. On za to nemůže.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:40    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Nemusíš nic překládat, občas mi také přijde pod ruku něco poněkud staršího data výroby. Nevím, kolik jsi za to zaplatil, ani jak ochotný/neochotný dotyčný servisák je, ale u dost starých věcí, i přes to, že se tenkrát vyrábělo kvalitně, prostě už hlodá zub času intenzivně a dávat takovou věc dopořádku je často docela náročné a se zárukou na všechno by mě to tedy nikdo dělat nepřinutil. Takže pokud se ti dotyčného práce nezamlouvá, můžeš to dát příště jinam, nebo si ti opravit sám, to je asi tak vše. Píšeš, že se s ním nebudeš soudit, což mi přijde docela zbytečně ostré. Prostě ti vyhověl a udělal, co jsi po něm chtěl a následně se objevil další problém, může jich v tom být ještě schovaných spousty. On za to nemůže.


Prostě ti vyhověl a udělal, co jsi po něm chtěl a následně se objevil další problém, může jich v tom být ještě schovaných spousty. On za to nemůže.

Takže znova ... TC 209SD byl dán na servis kvůli KLEPÁNÍ ..... Kvůli ničemu jinému ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:43    Předmět: Citovat

Tak to řeš s ním ne? Jestli si nechal zaplatit za to, že to klepalo a on to opravil a ono to klepe dál, tak by to řešit měl, to je bez diskuze.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:47    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Tak to řeš s ním ne? Jestli si nechal zaplatit za to, že to klepalo a on to opravil a ono to klepe dál, tak by to řešit měl, to je bez diskuze.


Na něco stačím sám, ale na tohle ne ... Když jsem mu to chtěl dovézt zpátky, tak jeho vyjádření jsem tu napsal, co s tím více mám dělat ?
Pokud víte o někom, kdo tohle dokáže dát dohromady, budu za to rád ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 03 2023, 12:59    Předmět: Citovat

Vyplň si, odkud jsi. Mechanika je docela dobře přístupná, motor silně atypický, s největší pravděpodobností s kluznými ložisky. Pokud jsou vyběhaná, muselo by se hledat, z čeho je nahradit. https://www.alo.bg/user_files/g/goldvish/3290059_58559791_big.jpg
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund