Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ztišení quartzových hodin - návod
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 13:07    Předmět: Ztišení quartzových hodin - návod Citovat

Mám quartzový budík "Jack Daniels Jennesee Honey" (ano správně, byl přibalen u flašky). Jelikož má hodně hlučný chod (hlučný buzení je v pořádku, ale to tikání je hrozný), rozhodl jsem se, že jej stejným způsobem ztiším, jak před několika léty kuchyňské hodiny:
Strojek je potřeba rozebrat - stačí sundat zadní kryt. Opatrně odpáčit zapadky a opatrně vyloupnout, aby se vnitřek nerozsypal. A je jasná příčina hluku - strojek není mazán ničím. Je potřeba odebrat magnetový rotor a druhý kolo, protože pak se dá dostat k prvnímu kolu. Do dírek (kryt a spodek strojku), který slouží jako ložiska kápnem kapičku oleje - dal jsem tam "Braun Appliance oil", co byl u holícího strojku Philips. Kapka musí být jen v dírce (dá se to jehlou) Možná je to hulvátský, ale v těch kuchyňských hodinách je už přes 5 let a ze stejné lahvičky - Strojek složíme a chod je krásně tichý. Trychýřovité vybrání okolo dírek vystředí kolečka, takže není důvod se bát. Beztak to v číně skládají děcka po vyučování. Protože se hýbá jen s motorkem a dvěma následujícími koly, není potřeba řešit sesazení ruček, ani strojek demontovat z hodin, pokud je přístupný. Návod platí jen pro tyhle levný plastový strojky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 14:19    Předmět: Citovat

Strojky od eltonu co jsem kupoval na předělávku hodin, jsou od výroby namazané a krásně tiché.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5193
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 16:30    Předmět: Citovat

tohle jsem kdysi zkousel a akorat se to pak zaclo zasekavat... takze jsem vzal a koupil takovy ten strojek s tichym chodem co nedela vterinove skoky ale jede kontinualne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 16:40    Předmět: Citovat

Jo, u prvních strojků, co jsem takhle zkoušel poladit, se mi to stávalo taky, ale pak jsem zjistil, že to bylo díky tomu, že mi olej ukápl bokem. Olej nesmí být nikde jinde, než v těch "důlkách". Zvlášť u motorku, kde je kroutící moment nejnižší, tak kapka oleje na kole způsobí zablokování chodu, když smočí kolo sousední. Jinak s těma plynule chodícíma strojkama souhlas, akorát dřívější typy víc vybíjely baterie (motor se krokuje 8Hz na místo 0.5Hz)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 16:45    Předmět: Citovat

Definitivní ztišení

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3453
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 19:58    Předmět: Citovat

Poziadali ma,ciby som sa ku tomu hluku nevyjadril-Co sa tyka tychto detskych hraciek ,len nie strojcekov presnych hodin dodavam z praxe nasledovne.Axialna a velmi dolezita na funkcnost hodin je radialna vôla rotoa !Stator a rotor musia byt od seba vzdialene na urcitu pracovnu vzdialenost,po jej zmenseni nad dovolenu vzdialenost hodiny prestanu ist.Oproti znackovym hodinam ako Prim quartz su tieto vôle raztake,rotor v tychto smejdovych loziskach poskakuje.preto robi aj viacej hluku!Olej pomoze samoze tlmit iba hlucnost.Dost casta zavada u ceskycha a nemeckych quartzovych nastennych hodinach bol prave ten problem vydratia loziskov rotora,diery rotora a tedy zmensenie vzdialenosti rotora a statora!Neni nad pravidelne vycistenie celeho strojceka a namazanie kvalitnym olejom hned potom ,ako zacnu vydavat trochu hlucny hlas.Po par rokoch chodu(staci aj dva) nasucho u primiek nepomoze uz len vycistenie a premazanie,ale už aj vymena rotora!Vycistit v takom stave primky a naolejovat uz nepo! V tychto cinskych smejdach nebyva problem aj elektronika, ako u ceskych ci nemeckych quartzkach IO,elyty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 20:11    Předmět: Citovat

Tie lacne cinske plastove mechanizmy vydrzia fungovat desiatky rokov bez udrzby, takze by som to neodsudzoval. Je to vlastne genialna konstrukcia.

Artaban001: Dakujem za tip. Skusim to na kuchynskych hodinach IKEA, co stali pred rokmi snad 1 alebo 2 eura a dodnes funguju. Akurat sa rozpadol cifernik z nejakeho plastu, tak som nakreslil novy a vytlacil na papier.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 20:33    Předmět: Citovat

Jo, ty strojky jsou docela spolehlivé, mazání však mohu jen doporučit, když už pro nic jiného, tak kvůli životnosti.
K tomu tiktakovému - pokud by se opravdu něco vyjelo v uložení rotoru, tak je otázka co se vyjede dřív. Jestli cosi v rotoru - teď si nevybavuju, jestli je v něm díra a je nasazený na osce, nebo má i osku a je uložený v otvorech pouzdra, asi to první, ale to je jedno. Pokud by se vymlelo obojí stejně, pak výměna rotoru odstraní jen polovinu vůle. Nevím, jestli jsem někdy narazil na tak vymletý rotor, že by to dělalo neplechu.
Ale narazil jsem na strojek, který vynechával - občas prostě neposkočil i když vteřinovka sebou škubla - a NEOPRAVIL jsem to. Rozdělal jsem to snad stokrát, nic viditelného tomu nebylo, ale zkrátka ke spolehlivosti se mi ho přimět nepodařilo. Tak nevím, co mu mohlo být. Nakonec letěl - doslova. Jestli zeslábl magnet - nepravděpodobné, nebo záviťák - těžko říct, nebo opravdu něco mechanického - opakovaně jsem nic nenalezl, fakt nevím. Ale i takováhle jednoduchá kravina dokáže být někdy pěkně záludná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 20:37    Předmět: Citovat

Tiktak: Však jde jen o tu hlučnost. Hlučné strojky jsou už od začátku jejich životnosti, protože je výrobcové neráčí mazat. Ten krokáč umí fungovat i z velkou vůlí v ložisku, akorát kromě otáčení je rotor tahán do stran na pólové nádstavce. Základem správné funkce je to, že rotor zvládne bez buzení zaujmout rovnovážnou polohu v klidovém stavu (jsou 2 u dvojpólovýho a 4 u čtyřpólovýho rotoru) a ty se liší od rovnovážných poloh při buzení cívky (Lavet motor). Právě ta rozdílnost mezi polohou magnetu ve vypnutým a zapnutým stavu je příčinou toho, že se rotor pootáčí stále stejným směrem. Motorek musí mít stavy, kdy je bez napětí, což zajišťuje průběh impulsů z elektroniky. Motorek běží do okamžiku, kdy rotor nezačne drhnout o póly cívky (už jsem to měl u jedněch SPH-Q, co byly bez rubínů), nebo kdy se rotor sám nedokáže vrátit do klidové rovnovážné polohy - to může být buď zatuhlým ložiskem, nečistotou na ozubení, nebo taktéž kapka oleje, která "spojila" spolu dvě kolečka, nebo kolečko z krytem.
Taky jsem zjistil, že stejný systém určení směru běhu tvarem statoru používá čerpadlo pračky, nebo PC ventilátor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 21:01    Předmět: Citovat

Jo , spotřeba nontikit je příšerná . Problém je , i v china koupit nyní tikající .... Stály dvacku i s poštovným .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3453
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 21:05    Předmět: Citovat

Kremik napisal:K tomu tiktakovému - pokud by se opravdu něco vyjelo v uložení rotoru, tak je otázka co se vyjede dřív. Jestli cosi v rotoru - teď si nevybavuju, jestli je v něm díra a je nasazený na osce, nebo má i osku a je uložený v otvorech pouzdra, asi to první, ale to je jedno. Pokud by se vymlelo obojí stejně, pak výměna rotoru odstraní jen polovinu vůle.
----------------------
Rotory maju Kremik buď tenké čepy ako cinske šmejdy,alebo primky,niektore NDR ktore maju rotor s dierov,a su na oske!Artaban toby si videl ,ked sa vyderie diera od cepu na platni alebo cep,a rotor sa priblizi ku statoru,ze sa nehnu!Niejedne som robil,viem o com hovorim.A este nieco,ze na vydratych primkach ked pridas pop vycisteni olej ,zastanu,niezeby isli.Na sucho pojdu a po pridani oleja sa nepohnu! Cinan pojde s velkou volov ,ale primky nie!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st březen 29 2023, 21:41    Předmět: Citovat

Však jsem psal, že jsem měl jedny SPH-Q (oranžový spínačky, co jsem ve větším množství natahal z bývalýho Recomu za 20Kč/kus) ze strojkem bez rubínů, kde bylo uložení vylágrovaný do oválu tak značný, že se rotor lepil na stator. Náramkový hodinky made in ČSSR už šly mimo mě - V současnosti stejně všude najdeš Myiotu, nebo něco podobnýho, co se seká v milionových sériích pro celý svět. Každopádně strojky do náramkových hodinek si těžko doma budu sám opravovat, protože to už je i na můj vkus moc miniaturní, Kdežto bateriové strojky do stolních budíků a nástěnných hodin zvládnu rozebrat a složit i po návratu z hospody a to kolikrát i bez nářadí. Dokonce, jak jsem již zde psal, některý jdou složit i tak, aby šly pozpátku (ulomit "bezpečnostní" výstupek a otočit stator obráceně)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2023, 7:40    Předmět: Citovat

V letech 1977-78 jsme jezdili na brigádu do NDR. Kupovali jsme si tam pěkné hodinky, se stopkama, ciferník v modré matelíze. Měly jen jednu vadu, žádný kámen. Fungovaly 1,5-3 roky, ale nebyly moc drahé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2023, 7:51    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
... jsem měl jedny SPH-Q (oranžový spínačky, co jsem ve větším množství natahal z bývalýho Recomu za 20Kč/kus) ze strojkem bez rubínů, ...

Můžu se Artabane zeptat, co jsi do těch SPH-Q dával za článek? Obyčejný mi tam po roce spolehlivě vytekl..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2023, 8:42    Předmět: Citovat

Do posledních jsem dal nějaký obyčejný tužkový NiMh 2000mAh akumulátor, na který mě v jedný firmě vedle bývalýho Moulin Rouge v Brně nabodovali pájecí pásky.Nebýt toho, že se postupně postrácely spínací kolíky, fungují dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund