Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odmagnetovačka z MOTu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 10:04    Předmět: Odmagnetovačka z MOTu Citovat

Jelikož se mě podařilo obráběním (vrtáním) zmagnetizovat nemagnetickou nerezovou A4 (chemická nerez), tak potřebuju udělat nějakej větší odmagnetovač. Napadl mě MOT z mikrovlnky. Odstrójit VN a žhavení, ve svaru to šmiknout flexou a u kámoše zarovnat na brusce na placato.
Zkoušel jste to někdo? Jde mi o to, zda se při tom broušení nějak nezmění vlastnosti plechů abych třeba po zapnutí nevyrazil arťák v místní rozvodně. Laughing

Nojo, ale na ty pár kilo (cca 10) těžkých kusech železa nějaký postupný vzdalování odmagnetovačky nebude asi moc optimální postup.
Prý existuje možnost generátoru tlumených kmitů, stačí přes diodu a ochranný odpor a dvoupólový přepínač nabít kondík 20-40 uF (rozběháč k motoru) a pak přepnout přepínač a vybít kondík do paralelního primáru MOTa. Ten vytvoří s kondíkem rezonák a rozkmitá se to tlumenejma kmitama až do vytracena. Pak má stačit položit MOTa otevřeným koncem na odmagnetovávanej kus, smáčknout tlačítko a je hotovo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 11:29    Předmět: Citovat

U BTV s CRT obrazovkou byla okolo stínítka odmagnetovací cívka, zapojená přes dvojitý PTC přímo na síťové napájení. Měla na starosti odmagnetování masky vždy po zapnutí.

Možná by stálo za to zkusit něco tímto směrem, je to jednoduché a za pár Kč (tedy pokud seženeš hlavně ten PTC). Cívku můžeš nahradit delším vícežilovým kabelem smotaným dokola a jednotlivé žíly zapojené do série.

Viz třeba tady nebo zde či toto.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 12:03    Předmět: Citovat

Nebo regulaci starých kolotočářů, kus plechu do kýblu se slanou vodou a postupně plech vytahovat. Na jednorázovku docela přijatelné řešení. Když otevřeš magnetický obvod MOTu a připojíš to natvrdo na síť, tak se budou dít věci.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 12:34    Předmět: Citovat

když jsem opravoval CRT monitory , které měly zmagnetované kryty obrazovek, používal jsem dvě demagnetizační cívky z monitorů spojené do série. Spínal jsem to tlačítkem přímo na 230V . Protože ono to na demagnetizaci větších ploch potřebuje docela výkon. A než jsem odkroužil už bylo vinutí dost teplé. Měl jsem to přes oddělovací trafo. Nižší napětí a nebo zapojení přes pozistor nemělo valný účinek .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 13:43    Předmět: Citovat

Na demagnetizaci je potřeba docela velký výkon (pořádný magnetický tok demagnetovaným materiálem) Pochybuju že 40uF kondík jako zdroj bude mít nějaký efekt. Spíš bych to omotal izolovaným drátem a ten zapojil na sekundár nějakého pořádného trafa 230/12V a to připojil na síť přes regulovatelný autotrafo. Pak to pomalu oroštovat a zase stáhnout, podle ohřevu jednotlivých komponentů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 15:52    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Když otevřeš magnetický obvod MOTu a připojíš to natvrdo na síť, tak se budou dít věci.

To není natvrdo na síť. Nabije se ze sítě kondík a pak se vybije do MOTu. Ten zákmit je jen milisekundy. Spíš mám obavu, jestli to nebude "svářet" přepínač.

Nevím, jestli to je téma pro tohle fórum. Poradil mi to kámoš, kterej s tím odmagnetovává zmagnetizovaný díly po broušení na brusce na placato. Tvrdil mi, že na blok železa velikosti 30 x 10 x 10 cm stačí tím MOTem položeným přímo otevřenejma pólama na železo prásknout 2-3 x a magnetizmus je pryč.
To bude asi mnohem účinnější než vzduchovka cívka o průměru 3/4 metru.
Zítra k němu jedu zkusit ten díl odmagnetovat, tak se uvidí. Bohužel 50 km tam, 50 zpět, to nemůžu dělat pokaždý, takže pokud to zabere, tak budu řezat svýho MOTa.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 16:18    Předmět: Citovat

Uvidíš, když budeš spínat dost rychle, nic by hořet nemělo, nasytit jádro chvilku trvá. Jestli máš MOT, kondík a slušný stykač, tak to zkus říznout a otestovat, bude to rychlejší, než 100 km v autě Smile
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 16:40    Předmět: Citovat

Právě že MOT po nedávný petrakci s bodovkou na LiIonky (v jiným vlákně) žádnej nemám. Jeden místní kovozběrač mi slíbil za pívo donýst střeva z mikrovlnky ale asi se kvůli tomu vedru někde pivem dlouhodobě občerstvuje a kálí na mě. A taky mám obavu, že bude problém s kondíkem, motorák 47M/250V/AC se přes diodu nabije na cca 340V a netuším, jestli až se to rozkmitá po připojení MOTu, jestli na něm nebude ještě víc.
Těch 100 km až zas tak nevadí, jel bych tam stejně na plánovanou návštěvu. Aspoň uvidím, jak to má ubastlený.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 16:59    Předmět: Citovat

Větší napětí na kondíku nebude. Q=CU. Náboj máš v kondíku po nabití ze sítě, kdybys kondík dokázal nabít připojením k rezonančnímu obvodu na vyšší napětí, než bylo na začátku, perpeťáci by zajásali Smile
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 18:39    Předmět: Citovat

Ja mam opacny problem, a to zmagnetovat maly rotor. 4 segmenty SJSJ.
Ale obavam se, abych to nepo... uplne.
Na trubce jsem nasel video kde proud do MOT pousti ze svarecky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 7:25    Předmět: Citovat

Ta smyčka z TV/monitoru se dá zkroutit a přeložit. Má pak dvojnásobek závitů a poloviční plochu.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 23:33    Předmět: Citovat

Od roku 1977 po skúškach z farebnej televízie som používal cievku, ktorú mi navinuli v Nižnej na Orave počas krátkej praxe vo fabrike - s dvojnásobným počtom závitov, ako mala tradičná vstavaná cievka FTVP Color Fatra, zloženú otočením na osmičku a preloženú na polovicu zapínanú sieťovým mikrospínačom niekoľko rokov na televízory, kde stačila. Ale na plnú oceľ neviem, či by stačila. Predsa je to len dosť hmoty. Keď som ju niekomu požičal, tak mi ju spálil, musel som si urobiť druhú, ktorú mám dodnes niekde pohodenú nepoužívanú.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 13 2023, 23:07    Předmět: Citovat

Dnes jsem byl u kámoše, co má ubastlenou MOTovou odmagnetovačku. MOT je nějakej větší než z kterýho jsem dělal bodovku a má měděný primár. Je to z nějaký velkokuchyňový mikrovlnky z devadesátek. Ty mívaly 1000-1500W.
Kondík tam má složenej ze čtyř rozběhů 100M/250V/AC sérioparalelně s odporovým vyrovnávačem a zároveň bezpečnostním vybíječem, takže 100M/500V/AC. Spíná to čtyřpólovým 25A stykačem na DIN lištu 3 spínací póly, jeden rozpínací. V rozepnutým stavu se přes jeden nabíjí kondíková baterie, v sepnutým stavu jsou tři kontakty paralelně.
Výkon to má jako sviňa, na 7 ran to dokázalo odmagnetovat magnetickej kroužek z magnetronu, kterej ležel mezi středem a krajem E-čka MOTu.

Až splaším MOT, tak to zkusím ubastlit, když se to zabuduje do vhodný Gewis rozvodný škatule, tak to je práce na jedno odpoledne.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 20:21    Předmět: Citovat

Pro znameho jsem k tomu pouzil civku a jadro z nejakeho stykace z 80. let. Hlavnim duvodem bylo, ze od vyroby uz bylo jeho E jadro zbrousene do roviny, takze jsem se s tim nemusel parat sam. Pokud vim, tak tim demagnetuje dodnes, i kdyz jen parkrat do mesice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 16:05    Předmět: Citovat

V rachotě jsem měli odmagnetovávačku továrního původu, byla to cívka v vnitřním otvorem cca 15x15cm a průřez cívky byl snad 10x10cm, byla to slušná a těžká obluda. Na sobě měla jistič ale kolikátku netuším. Napájeno ze sítě, to jestli to jelo na 230V nebo 400V si nevybavuji. Předměty k odmagnetování se pomalu protahoval otvorem cívky, aspoň do vzdálenosti 50cm.

K odmagnetování vercajku jsem kolikrát použil i magnetický rotor, stačilo kmitat se zmagnetovaným předmětem na rozhraní pólů a pomalu se vzdalovat. Stačit by měli i dva magnety blízko sebe a každý s opačnou polaritou.

U brusek kde se používají elektromagnety na uchycení obrobků mají většinou i odmagnetovávačku. Jinak na odmagnetování by měl jit použit jakýkoliv elektromagnet, do napájení zapojit autotransformátor a pomalu sjet z plného výkonu na nulu. Samozřejmě elektromagnet musí jet na střídavé napětí.

K odmagnetování je potřeba pomalu snižovat střídavé magnetické pole, jak je toho docíleno je jedno tj. vzdalováním předmětu, snižováním intenzity magnetického pole aneb snižovat napájení elektromagnetu, …

Co si vybavuji odmagnetovávačku u brusek tak ta jela trvale, byla to deska, kdy u prostřed byla cívka jedoucí na 50Hz, předměty se protahovali přes tu cívku.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund