Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrický ohradník Chapron EASYCLOT
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3739
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 16:40    Předmět: Elektrický ohradník Chapron EASYCLOT Citovat

Zdravím všechny přítomné. Bratranec mojí ženy mi dnes donesl tento elektrický ohradník že kontrolka bliká jak má ale výstup nedává žádné "rány". Jsem jej otevřel a začal proměřovat. Sekundární vinutí má odpor 17,8Ω, primární 0,3Ω. Pak jsem měřil ten velký bílý válec (kondenzátor?) na čínském LCR-T4 a naměřil jsem 3975nF a ESR-0,48Ω. Potřeboval bych vědět podle označení jakou má vlastně správnou hodnotu, nějak se v tom nevyznám.
Popřípadě zda už někdo toto také opravoval a čím změřit výstup. Za případné odpovědi předem děkuji.

On to má napojeno na okapové rýny na svém domě neboť mu dům "navštěvovaly" kuny. Jak to napojil měl pokoj až dnes v noci opět slyšel jejich řádění tak zjistil že přístroj nefunguje a kuny mají rej.



IMG_0054 – kopie.JPG
 Komentář:
 Velikost:  181.02 kB
 Zobrazeno:  40 krát

IMG_0054 – kopie.JPG



IMG_0055 – kopie.JPG
 Komentář:
 Velikost:  258.54 kB
 Zobrazeno:  81 krát

IMG_0055 – kopie.JPG



IMG_0056 – kopie.JPG
 Komentář:
 Velikost:  125.23 kB
 Zobrazeno:  40 krát

IMG_0056 – kopie.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 16:58    Předmět: Citovat

ještě fotku ze strany spojů
seznam součástek a schéma taky můžeš namalovat . . .

tipuji, že je seklé trafo, nebo se proráží při výboji a je tak sníženo výstupní napětí . . .

otakarv napsal(a):
jsem měřil ten velký bílý válec (kondenzátor?) na čínském LCR-T4 a naměřil jsem 3975nF a ESR-0,48Ω. Potřeboval bych vědět podle označení jakou má vlastně správnou hodnotu, nějak se v tom nevyznám

kondík má mít 4 mikrofarady, takže ten kondík je v pořádku.
otakarv napsal(a):
čím změřit výstup.

třeba osciloskopem s vysokonapěťovou sondou, nebo jednodušeji vhodným nastavitelným jiskřištěm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 17:22    Předmět: Citovat

Existuje tovární měřič ohradníků. "Vidlácky" to jde vyzkoušet jiskřištěm s nastavitelnou vzdálenosti přeskoku (1mm odpovídá přibližně 1KV), nebo normální zářivkovou trubicí, kterou připojíš koncama na výstup impulsátoru. Mezizáviťák jednoduše nepoznáš, projevuje se až při vysokém napětí. Kondenzátor podle štítku má 4uF +/-10%
(kód 405). Obvodově to vypadá na jednoduchý "crowbar circuit", což je obvod, kdy je nabíjený kondenzátor vybíjen tyristorem do trafa, až dosáhne prorážecí hodnoty diaku, přes který je tyristor spouštěn.
Impulsátor by nikdy neměl běžet bez zátěže, jinak se trafo probije. A nevhodným připojením se to provozu na prázdno přibližuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 20:49    Předmět: Citovat

>>Impulsátor by nikdy neměl běžet bez zátěže, jinak se trafo probije. A nevhodným připojením se to provozu na prázdno přibližuje.<<
To neznám. Ohradník potřebuje zátěž? Myšleno jako na tom drátu na poli?

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 21:29    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
To neznám. Ohradník potřebuje zátěž? Myšleno jako na tom drátu na poli?

jistě, kapacitní zátěž . . .
při náběhu toho impulzu tam teče i dost velký proud . . . sekundár trafa je zatížen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 0:18    Předmět: Citovat

Generování tohodle napětí není dáno jen prostým převodem impulsního transformátoru - při připojení nabitého kondenzátoru na primární vinutí - což ten tyristor vlastně dělá - dojde k nakmitání vyššího špičkového napětí, který se musí někde "spotřebovat" - Buď nabíjí dráty ohradníku (kapacitní zátěž), nebo jde cestou nejslabší izolace v systému - a to je mezizávitová izolace v trafu, nebo překmitem probitý tyristor. Proto by měl návod, zvlášť k výkonným jednotkám obsahovat upozornění na nebezpečí plynoucí s nepřipojeným výstupem, nebo vhodná opatření při použití na menší ohrady, než na který je určen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 7:21    Předmět: Citovat

Aha.. To mi nedošlo, že ta zátěž je ta kapacita na poli. Dík za vysvětlení.
Jako malý kluk jsem nevěděl co to je a když jsem to podlízal tak jsem dostal pěknou pecku. Smile

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 361
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 7:36    Předmět: Citovat

Jeden čas sem opravoval ohradníky pro firmu, co je prodává, když se jim zrakvil jejich opravář. Ve většině případů byl vadnej hlavní kondenzátor (byť se tvářil ok). Další závadou byl vodivej kanál na desce či krytu, kdy to střílelo uvnitř zdroje. Vyjímečně byl šluslej spínací prvek a opravdu vyjímečně bylo v čudu VN trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 7:43    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
On to má napojeno na okapové rýny na svém domě neboť mu dům "navštěvovaly" kuny.

on má rýny na izolátorech ?
neudělal se jen větší svod mezi rýnami a zemí ?
pak by totiž ta "rána" byla slabá a kunám by to přestalo vadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3739
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 12:41    Předmět: Citovat

Až tak jsem se jej nestačil informovat ale s největší pravděpodobností ty rýny nejsou na izolátorech ale klasicky upevněné.
Nakreslil jsem schéma toho ohradníku (impulzátoru) viz příloha. Také jsem změřil další součástky, kapacitu C1 mi měřák ukázal hodnotu 2041nF a ESR-0,58Ω. Asi to budou 2µF ale z toho označení jsem jelen, viz příloha. Polovodiče jsou dobré, diodovým testem jsem nenaměřil zkrat.

jenicek napsal(a):
Ve většině případů byl vadnej hlavní kondenzátor (byť se tvářil ok).

Jakým způsobem bych jej mohl nejlépe otestovat abych zjistil zda je dobrý?



IMG_0065.JPG
 Komentář:
Schéma impulzátoru EASYCLOT
 Velikost:  272.94 kB
 Zobrazeno:  62 krát

IMG_0065.JPG



IMG_0063 – kopie.JPG
 Komentář:
 Velikost:  142.1 kB
 Zobrazeno:  43 krát

IMG_0063 – kopie.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 13:33    Předmět: Citovat

Zdravím, zajímavé stránky ...
https://www.filpic.fr/-Exemples-de-clotures-reparables-alimentees-en-230-V-95-.html?debut_articles_recents=10#pagination_articles_recents
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 13:40    Předmět: Citovat

. Pokud jdou impulsy na tyristor, měla by blikat LED. Pokud chceš zjistit, zda jdou VN impulsy z výstupu, použij jiskřiště - třeba autosvíčku, kterou připojíš na svorky. Vzdálenost elektrod můžeš upravit podle pořeby, Vhodnou měrkou nastavíš přeskokovou vzdálenost (2mm odpovídá cca 2000V) ale s vědomím, že autosvíčka již nikdy nebude použita do motoru.
Dále můžeš zkusit připojit zářivkovou trubici, která by měla v rytmu blikání LED blikat. (zářivku připojíš bez startéru a tlumivky. Konce na jedný a druhý straně můžeš spolu spojit, nebo využít jen jeden z každé strany). No a poslední možnost - která je nejjistější: Existuje testovací přístroj na ohradníky, který na něj připojíš a ten Ti ukáže stav. (stojí nějaký peníze a nevím, zda se vyplatí kvůli opravě jediného zdroje). No a pak jde použít osciloskop ze speciálním příslušenstvím, kdy na výstup připojíš výkonový 500R až 1k odpor a na něm odebíráš přes VN sondu napětí a vyhodnocuješ velikost. Hodnotu porovnáš s hodnotou udanou v manuálu.
tester ohradníků
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 15:53    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
No a pak jde použít osciloskop ze speciálním příslušenstvím, kdy na výstup připojíš výkonový 500R až 1k odpor a na něm odebíráš přes VN sondu napětí a vyhodnocuješ velikost. Hodnotu porovnáš s hodnotou udanou v manuálu.

manuál jsem sice nenašel, ale nějaké parametry jsou tady . . .



CHAPRON EASYCLOT.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.39 kB
 Zobrazeno:  35 krát

CHAPRON EASYCLOT.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3739
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 17:47    Předmět: Citovat

Tak jsem to celé poskládal, nic vadného jsem nenaměřil. Našel jsem starou zapalovací svíčku na které jsem nastavil zhruba 2mm mezeru na jiskřišti, odcvaknul dva VN vývody ze starých televizních chassis, napojil na svorky a svíčku a vyzkoušel zapnout. Chvilinku se nic nedělo tak jsem si myslel že jsem něco udělal špatně ale najednou to začalo házet jiskru a celkem silnou.
Že já to nevyzkoušel hned než jsem to rozebral a proměřoval Vozeďbouch ale věřil jsem tomu bratranci že to nic nedělá pouze signalizační dioda bliká. On bude mít někde problém s tím napojením, někde mu to bude zkratovat. Zavolám mu ať si pro to přijede a vyzkouší to s nějakým jiným připojením.
Děkuji Vám všem za pomoc, každopádně jsem se zase něčemu novému přiučil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3739
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Tak tu byl, předvedl jsem mu funkčnost tak že mi pak dá vědět jak to dopadlo. Ptal jsem se jej jak to má připojené, on že k tomu účelu koupil spolu s tím ohradníkem speciální úchytky přímo na rýnu a lanko je vedeno v izolátorech. Druhý vývod má napojený na hromosvod.
Za několik minut mi psal že našel místo kde mu to zkratovalo a už to běží ale slyšel "pleskání" dalších výbojů tak to musí zítra pořádně prohlédnout a upevnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund