Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA Sonet Duo a hrákoty s elektrikou v ňom
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 18:17    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
To bude pravděpodobně tohleto zapojení


Dík, áno to by sedelo podľa toho čo tu mám pred sebou.

ok1hga napsal(a):
jaký kondík jsi dal místo C7 ?
jaké napětí máš na R16 ??
a jaké napětí tam je, když vytáhneš tu ECC83 ?


C7 https://www.tme.eu/sk/details/mpem-33nr7.5_400/tht-film-capacitors/sr-passives/

Hádam lepší jak hovňák. Na jeho hodnote až tak nezáleží keďže som tam dal aj 22nF kondenzátor a tiež to robí, takže aj hodnotu, aj typ kondenzátora môžeme vylúčiť že by bol problém.

V stave státia (nie v prehrávaní) je tam 0V absolutnych.
Pri play tam len vidím ten oscilujúci bordel

Ak viatiahnem E2 tak je jasné že tam bude 0V...

Hill napsal(a):
Adame, ověř to tím osciloskopem.


Hille nieje tam čo overiť je to presne jak som hovoril. Problém nemôže pochádzať zo zdroja. napájania. Osciloskopom som odmeral zdroj označený ako "+" a potom C5. Je tam bordel no sranda je v tom že ani po zavesení 150uF nichicona na C5 paralelne neovplivní situáciu a nadalej to osciluje.

už tohoto mám fakt plné zuby a som napokraji toho že ho vycvakám a postavím znovu alebo zahodím komplet. Nemôže to byť ani elektronkou pretože to isté robí aj s novou JJ ECC83 aj s originálnou ECC83 a aj s čínskou 12AX7... Nepochopiteľné...

Ďalšie merané napätia:

Anoda E2 151V
Anoda E2' 142V

Prehrávanie
Anoda E2 140V
Anoda E2' 190-200V (nemerateľné pomocou multimetra kvoli obrovskej striedavej zložke...)



photo_2023-03-25_18-09-46.jpg
 Komentář:
Meranie "+"
 Velikost:  133.76 kB
 Zobrazeno:  47 krát

photo_2023-03-25_18-09-46.jpg



photo_2023-03-25_18-09-49.jpg
 Komentář:
Meranie C5

Keď som na to zavesil extra 150uF kondenzátor neprestalo to oscilovať, takže to nieje týmto.
 Velikost:  115.36 kB
 Zobrazeno:  56 krát

photo_2023-03-25_18-09-49.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 19:48    Předmět: Citovat

Když vytáhneš ECC83, co vidíš na C23 a C24? Není vadná EZ80?

Pak je ještě jedna možnost - prozvoň spoj od katody E2b a studeného (zemního) konce R10 ke zdroji, čili mínusu C23/C24. Měl by mít ideálně odpor blízký nule. Od určitého odporu výše by totiž z E2 vznikl katodově vázaný multivibrátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 19:48    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
Ak viatiahnem E2 tak je jasné že tam bude 0V...

a je tam opravdu ?
změřil jsi to ?

z jakého materiálu je patice ECC83 ?
nemůže tam být nějaký svod ? (bolest pertinaxových a bakelitových patic, na keramických to bývá i vidět)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 19:58    Předmět: Citovat

Píšeš, že před výměnou kondenzátorů fungoval. Takže i elyty byly vyhovující. Po výměně už nefungoval.
Mně z toho vychází, žes něco zapojil jinam než bylo předtím. Nebo spojil cos neměl nebo nepřipojil zpět. Nebo jsi prohodil kondenzátory s řádově odlišnými hodnotami (to asi ne). Když připájíš na špatné místo kondenzátor, stejnosměrné úrovně se obvykle nezmění, takže měření napětí nemusí nic odhalit.

Porovnej okem s ostatními funkčními kusy, jestli všechno vede kam má. Je to sice přízemní metoda, ale když už si nevíš rady...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 20:13    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Když vytáhneš ECC83, co vidíš na C23 a C24? Není vadná EZ80?

Pak je ještě jedna možnost - prozvoň spoj od katody E2b a studeného (zemního) konce R10 ke zdroji, čili mínusu C23/C24. Měl by mít ideálně odpor blízký nule. Od určitého odporu výše by totiž z E2 vznikl katodově vázaný multivibrátor.


EZ80 je dobrá. Celkovo tento magneťák mal máličko hodín odohraných. (To mi potvrdil aj B215)

K E2'k zemi je 0ohm.

ok1hga napsal(a):
a je tam opravdu ?
změřil jsi to ?


Nepovažujem seba za idiota ale zmeral som to, je tam skutočne naozaj na 100% 0V pri vitiahnutej ECC83 z pätice.

ok1hga napsal(a):
z jakého materiálu je patice ECC83 ?
nemůže tam být nějaký svod ? (bolest pertinaxových a bakelitových patic, na keramických to bývá i vidět)


Pertinax, žiadny zvod tam nieje. Problém oscilácie vznikol až po výmene hovňákov, problém dovtedy ani neexistoval, magnetofójn perfektne fungoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 20:15    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Píšeš, že před výměnou kondenzátorů fungoval. Takže i elyty byly vyhovující. Po výměně už nefungoval.
Mně z toho vychází, žes něco zapojil jinam než bylo předtím. Nebo spojil cos neměl nebo nepřipojil zpět. Nebo jsi prohodil kondenzátory s řádově odlišnými hodnotami (to asi ne). Když připájíš na špatné místo kondenzátor, stejnosměrné úrovně se obvykle nezmění, takže měření napětí nemusí nic odhalit.

Porovnej okem s ostatními funkčními kusy, jestli všechno vede kam má. Je to sice přízemní metoda, ale když už si nevíš rady...


Dívam sa do neho už 8 hodín v kuse, porovnávam všetko oproti schéme zapojenia, a je mi extrémne zle z toho..bože ďakujem za vynález plošákov lebo toto je peklo. Nenašiel som nič čo by ukazovalo že som spravil niečo zle. Možno ešte pár hodín a vycvakám ho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 20:25    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
Nenašiel som nič čo by ukazovalo že som spravil niečo zle. Možno ešte pár hodín a vycvakám ho.

. . . nejdříve oprav závadu, kterou sis sám vyrobil když jsi měnil bezhlavě kondíky . . .

hele, neupadlo ti stínění od kablíku co jde k rozpínacímu kontaktu, který se rozepne při "play" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 20:46    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
AdamVarga napsal(a):
Nenašiel som nič čo by ukazovalo že som spravil niečo zle. Možno ešte pár hodín a vycvakám ho.

. . . nejdříve oprav závadu, kterou sis sám vyrobil když jsi měnil bezhlavě kondíky . . .
"bezhlavo", ako sa dá hlavo vymieňať kondenzátory? Proste vidím hovňák jeho hodnotu tak ho vymením na mieste za správnu hodnotu a potom pokračujem na ďalší. Nič bezhlavé na tom nevidím.

Už to bude zrejme rýchlejšie vycvakať a postaviť znovu inak ma už šibne z tohoto magiča.

citace:
hele, neupadlo ti stínění od kablíku co jde k rozpínacímu kontaktu, který se rozepne při "play" ?
ten tam furt je a správne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:07    Předmět: Citovat

Tak to na den dva odlož, vrať se na začátek a projdi to znovu. Sonet není zase tak složitý, aby se v něm nedala najít chyba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:08    Předmět: Citovat

Já se přidám k Vláďovi. Překontroluj JEŠTĚ JEDNOU VŠECKY SPOJE DO KTEREJCH JSI ŠAHAL PŘI VÝMĚNĚ TĚCH KONDÍKŮ. Pokud to střílení před výměnou nedělalo a po ní ano, znamená to, ŽE BĚHEM NÍ JSI UDĚLAL NĚCO COS NEMĚL. O tom mluví Vláďa jako o bezhlavosti - prostě sis pořádně neověřil kvalitu svojí práce a zůstala ti tam chyba, ktará to motorování způsobuje.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:24    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Já se přidám k Vláďovi. Překontroluj JEŠTĚ JEDNOU VŠECKY SPOJE DO KTEREJCH JSI ŠAHAL PŘI VÝMĚNĚ TĚCH KONDÍKŮ. Pokud to střílení před výměnou nedělalo a po ní ano, znamená to, ŽE BĚHEM NÍ JSI UDĚLAL NĚCO COS NEMĚL. O tom mluví Vláďa jako o bezhlavosti - prostě sis pořádně neověřil kvalitu svojí práce a zůstala ti tam chyba, ktará to motorování způsobuje.


Chybu môže spôsobiť každý, to znamená že ak niekto niečo spochybý budem mu hovoríť že je to bezhlavý opravár? CAPSLOCK SA VÁM ZASEKOL.


Hill napsal(a):
Tak to na den dva odlož, vrať se na začátek a projdi to znovu. Sonet není zase tak složitý, aby se v něm nedala najít chyba.


Už to tak vyzerá. No nič ide sa cvakať. Nakúpim rezistory a kondenzátory lebo s týmto už bojujem cez pól roka..vyberem nasere ma odložím, nekonečný cyklus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5015
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:29    Předmět: Citovat

Mám někde magnetofon B4 a ten měl závadu ve špatném kontaktu přepínače. Po přepnutí na přehrávání to chvíli jelo správně a pak to začalo brumit. Byly málo napružené plíšky(odehnuté) a kontakt se po přepnutí a najetí do polohy časem rozpojil. Taky mi chvíli trvalo než jsem na to přišel. Na fotkách magiče vidím, že tam jsou taky posuvné přepínače. Třeba některý kontakt v korekcích nemá dotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:37    Předmět: Citovat

Ani to se nedá úplně vyloučit, ale zrovna Sonety s nějakým tím přechoďákem v kontaktech problémy neměly (na rozdíl od tranzistorových řady B4 a pozdějších modelů).
Ale neuškodí ten přepínač pročistit a kontakty napružit.

A netřeba znovu vyměňovat všechny součástky, stačí najít tu jednu, jejíž výměnou se problém vyřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 25 2023, 21:52    Předmět: Citovat

Ani to nemusí bejt výměna, stačí znovu projít správnost propojení a propájení spojovacích bodů. Tohle mi spískal na vojně instruktor, když jsem jako veeelikej king asi podesátý během pár minut našel nasimulovanou závadu ve formě přerušenýho spoje. On mi tam ten mizera JEDEN DRÁT PŘIDAL - a já toho najednou měl plný brejle, než jsem zjistil, proč mi to nechodí, uběhla málem hodina ... Ale výborná zkušenost do života ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: ne březen 26 2023, 9:21    Předmět: Citovat

Zdravím,
zkusil bych vzít isopropyl + kartáček a vyčistit patice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund