Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA Sonet Duo a hrákoty s elektrikou v ňom
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 2:54    Předmět: TESLA Sonet Duo a hrákoty s elektrikou v ňom Citovat

23.11.2023 Tému som premenoval lebo sa mi nechcelo vytvárať zbytočne ďalšiu. Po novom sa tu venujem úprave elektroniky sonetíka (tuningu?)


Po dlhej dobe som zasa na stôj vytiahol svojho soneta ktorého som mal ako prvého v zbierke. Dôvodom dlhodobého odkladu bola závada ktorá sa ukázala po mojej "oprave" teda výmene hovien za nové kondy.

Čo sa vlastne deje..po zapnutí magneťáku sa nedeje nič zvláštne, ohreje sa prístroj sa pripravý na prevádzku. Ak ale chcem počúvať pásku tak ten magneťák žačne búchať jak kalašník (podobným tempom) (po zaradení prehrávania).

Problém som doteraz nezistil a keďže som už strávil nad ním 6 hodín trhal vlasy tak už magiču dávam 90% šancu že bude putovať do koša ak to neopravím, hociak.

Moja "oprava" bola len výmenou hovňákov. Oni nevyzerali zle, prekvapivo vôbec neboli prasknuté, tento stroj má hlavu jak novú, hral celkom super, ale mal som zlé výčitky ho takto používať takže som mu všetky hovná vymenil. Tu začali problémy keďže sa objavila oscilácia.

Búcha ako kalašník.

Zistil som teda zdroj všetkých problémov a je to obvod s ECC83. K tomuto zisteniu som došiel tým že som EF86 úplne vybral a problém zostal.

Tak som následne uzemnil jeden koniec C12 (6n8 pred mriežkou prvej triody ECC83 teda stupeň hned za EF86) a stále osciloval. Odpojil som obvod v katode a už neosciloval (aspoň nie počuteľne)

Odstránením 1n2 kondenzátora (C11) z obvodu sa zmení charakter oscilácie ale furt osciluje. To isté platí ak odstránim z obvodu C8. Iba zmení charakter oscilácia ale furt to osciluje.

Netuším či by zdrojom problému mohol byť aj výkoný stupeň s ECL82

Mám plastovú verziu toho soneta 8/16uF elytmi ale zároveň s chýbajúcim katodovým rezistorom pre druhú triodu.

Mám pocit že teda problém pochádza z korekčného zosilňovača (ECC83) ale netuším ako ho opraviť/čo som spravil zle pri výmene kondenzátorov. Hodnoty som sa snažil dodržať čo najbližšie.

Ďalšie dva sonety čo mám a dal som dokopy som sa poučil a po každom jednom vymenenom kondenzátore magič zapínam a skúšam funkčnosť lebo z tohoto mám paranoje a v podstate ma to neskutočne sere že po 6tich hodinách ten magneťák stále je rovnako nefunkčný ako v deň keď som ho "opravil". A už si neviem dalej rady. Pokiaľ ho vôbec neviem opraviť tak mu proste vystrihám črevá a postavím ho znovu ale tomu by som sa chcel vyhnúť...


Naposledy upravil AdamVarga dne čt listopad 23 2023, 15:47, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 6:41    Předmět: Citovat

Vazbí ti to po napájení. Vyschlý některý filtrační elyt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 7:27    Předmět: Citovat

jj elyt, nejspíš C5


C5-C6.jpg
 Komentář:
 Velikost:  220.42 kB
 Zobrazeno:  70 krát

C5-C6.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 10:41    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):

Problém som doteraz nezistil a keďže som už strávil nad ním 6 hodín trhal vlasy tak už magiču dávam 90% šancu že bude putovať do koša ak to neopravím, hociak.
...
Moja "oprava" bola len výmenou hovňákov.
...
Búcha ako kalašník.

Tak tím bych se radši zrovna nechlubil.
Evidentně byla generačně pozapomenuta četba literatury a la Škodův"Šolim", kde se zmíněné akustické projevy a jejich elektrolyticky kondenzátorové řešení důrazně připomínalo (i když se přednostně řešily tranzistory, ovšem vazba přes napájení je obecný problém).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 10:49    Předmět: Citovat

Neměls ho náhodou pár let "naprázdno" zapnutej no a hřídelka
setrváku vytlačila rýhu na pryži přítlačné kladky (pinch roller)?
stálo se mi u gramce s převodem mezikolem ale princip podobný.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 10:59    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
Neměls ho náhodou pár let "naprázdno" zapnutej no a hřídelka
setrváku vytlačila rýhu na pryži přítlačné kladky (pinch roller)?

projevu této závady se říká, že "dupe" . . .
ale jak to popisuje v dotazu, tak je to vážně vazba a nejspíš přes napájení . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 11:49    Předmět: Citovat

Konosuke, myslíš že tazatel byl tak zkalenej, že nerozpoznal mechanickou závadu od elektrické?
citace:
Odpojil som obvod v katode a už neosciloval
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 11:55    Předmět: Citovat

6 hodin sa s tym srat a nezmerat ESR?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 12:08    Předmět: Citovat

Já mám ve schématu C8 jako součást rezonančního obvodu korekce výšek, ten na to asi podstatný vliv mít nebude. Jo, to C9 (50 µF) v katodě E2', ten na to vliv určitě má, protože jeho odpojením klesne zesílení stupně, tedy vazba přes napájení neudrží kalašnikova.
Ovšem s nižším zesílením stupně klesne i účinnost jak snímacích, tak záznamových korekcí, takže C9 tam musí zůstat.
Souhlasím s tím, že C5 nemá kapacitu určitě, a nevylučoval bych ani částečnou ztrátu kapacity C24.
Ale, když se osciloskopem podíváš na zvlnění napájecích napětí na elektrolytech, tak to tam přece musíš vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 13:09    Předmět: Citovat

Čas strávený nad opravou týchto strojov je veľmi relatívny. Rýpal som sa v B4x ktorá i s hovňákmi fungovala k spokojnosti, ale došla na filcové spojky unášačov. Správalo sa to s každou páskou trochu inak a neostalo nič iné ako postupne prejsť agfy, basfy a emgetony a vybrať "štandard" na ktorý sa to nastaví. Z dvojhodinky bol celý víkend a ešte by to chcelo viac.
S vazbou cez zdroj som sa zoznámil ak ma pamať neklame na ECL11 v nejákom telefunkene, kde bolo zapojenie na hrane a straty filtračných kapacít boli od určitej hlasitosti dôrazne pripomenuté.
Načítanie množstva Pacákov mi však významne nepomohlo. Pomôžu skúsenosti alebo šťastie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 17:54    Předmět: Citovat

Väzbou skrz napájanie som sa už stretol a vyzeralo to byt problémom ale bohužiaľ nieje to tak jednoduché.

Pôvodný 2x32uF kondenzátor som vymenil za dva 47uF elektrolyty. Ten druhý dvojkond som tan nechal s tým že v tom čase som tam nemal čo dať. Moje overenie či je to zdrojom spočívalo v zavesení 47uF kondenzátora paralelne pomocou krokosvorky na tie body v obvode kde sú zapojené tie kondenzátory a absolutne nič to neovplivnilo

Nevylučujem že by nový elyt nemohol byť kaput už priamo z fabriky ale to sa mi ešte nestalo.

Hill: kondenzátor C9 (50uF) v mojom zapojení soneta sa nenachádza. Ani katodový rezistor sa tam nenachádza. Mám hybrida medzi poslednou variantou soneta a predposlednou. Má ten 8/16uF dvojkond ale nemá už katodový rezistor ani kondenzátor v druhom stupni korekcií

Môžem overiť ako vyzerá napájacie napätie pomocou osciloskopu ale ako som tu spomenul tak ani po zavesení absurdne velkých kapacit na polohy toho dvojkondu 8/16uF oscilácia nezanikne.


Naposledy upravil AdamVarga dne so březen 25 2023, 18:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31843
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 18:22    Předmět: Citovat

Hele, setkal jsem se s vazbou přes napájení u polovodičáku - TDA2005, napájení 12V olovo baterka, na desce přímo u futrálu datasheetem daný elyty na filtraci i bootstrap - ale protože jsem byl leňoch a na připojení napájení jsem použil jenom 2x0,5mm "spojařskej ranžír" v domnění, že těch 20cm na vyzkoušení musí stačit, tak mě to pjekně posralo. Jediná klika byla, že jsem už měl švába utaženýho šroubem s matkou a pérovkama na finální hnilíkový žebro, protože se rozhoukal jak šakalí smečka a než jsem se vomrknul, tak se na tom chladiči málem nedala održet paprča. A to byl masivní taženej žebrovanej profil bratru 8x8cm a asi 25mm vysokej. Ergo kladivo - klidně můžeš mít kapacity cajk, ale spojovací vodiče k nim a od nich můžou mít někde zvýšenej odpor případně přechoďák, nebo tam máš študenta a mění se ti podle křivýho pohledu. Nechci tvrdit, že tam máš malý průřezy, pokud tam máš původní - ale nějakej přechodák nebo další parazitní odpor se přihodit může kdykoliv a kdekoliv. A pak ti to právě spolu s vysokým vstupním odporem elektronek udělá takovejhle bordel ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 20:19    Předmět: Citovat

Adame, ověř to tím osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 20:21    Předmět: Citovat

To bude pravděpodobně tohleto zapojení


schéma sonet 3.png
 Komentář:
 Velikost:  146.59 kB
 Zobrazeno:  165 krát

schéma sonet 3.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 21:20    Předmět: Citovat

jaký kondík jsi dal místo C7 ?
jaké napětí máš na R16 ??
a jaké napětí tam je, když vytáhneš tu ECC83 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund