Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Antivir pro XP v roce 2023?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 13:45    Předmět: Citovat

Právě COM port je největší bolest, protože pokud se používá nestandartně, případně se vůbec nepoužívá pro seriovou komunikaci, tak to od WIN7 už vyvádí. Ono to třeba nějak funguje, ale je to šíleně pomalý. Viz třeba PonyProg. Já vím, že jde nahradit, taky mám Elnec, ale v tomto případě prostě neplatí pouze .

Stejně tak redukce USB-COM na tohle nefunguje (nebo velmi mizerně), prostě to na tento způsob komunikace není stavěný. A já nechci strávit mládí nad tím, že se to budu pokoušet rozběhat na vyšších OS.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 14:30    Předmět: Citovat

Ak už USB redukciu na neštandardné veci ohľadom RS-232, vyskúšal by som asi originál FTDI - pajcov je dosť a škóti už dlho broja proti nim. Ale šváb ide dnes vytiahnuť a zasadiť do niečoho relatívne lacného, ako je TL866 či do podobného USB šikmáka, takže sa človek nemusí crcať s trilobitmi typu PonyProg alebo nefunkčnými bastlami s paralelným portom ap. /Samozrejme, výnimiek je priehršť - hneď (pra)staré EPROM mi napadnú ako prvé./ Prípadne miesto žlťáka už uvedený slovenský Elnec, tam to bude trocha o inom aj čo sa podpory a kompatibility týka.
Ápropos, ten LPT je krásny príklad - USB redukcia pridá iba tlačovú podporu, nie plnohodnotný port. Ostatne, dáva to zmysel - USB je, ako už názov napovedá, naďalej sériová zbernica.

Vo všeobecnosti - ten blend starej techniky s novou, vie byť niekedy zbytočne krkolomný. Niečo ako moje pokusy nahrať data na edisona, či rozbehať osmipalce pod USB. Ano, dá sa to, aj pod Windows 11, ale treba sa do toho obuť. Nesmieme veci hnať ad absurdum, lebo potom sa budeme zbytočne rozčulovať nad tým, že si už v smartfone nevymeníme baterku bez náradia, že do nej nedolejeme kyselinu sírovú, lítium či chloroform, a že si v aute už nedoštelujeme zmes či odtrh tak jak za starých zlatých čias. Spomienkový optimizmus je prekrásny, najmä keď človek vysadí fakta, že mu to na križovatkách chcípalo, v lete pieklo a v zime chladilo, v kopcoch a zápchach vodu vyváralo, a po 100Kkm zrelé na GOu do šrotu. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 14:56    Předmět: Citovat

Pokud se nebojíš, tak ten Eset online je tady: https://www.uschovna.cz/zasilka/II6DBV78WK3RZB7I-4DT/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 15:35    Předmět: Citovat

Problem v USB nahradach paralelneho alebo serioveho portu je v tom, ze bit-banging je cez USB neskutocne pomaly, takze je to nevhodne pre nestandardne pouzitie. Kym v pripade klasickeho portu ide o jednu OUT instukciu, cez USB je tam obrovsky overhead - musi sa vytvorit URB a cez radic odoslat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 16:09    Předmět: Citovat

Takže chlap na zákaznické lince mně aktivně vrátil předplatné, tím mně sestřelil Avast i na fungujích zařízeních.

Takže jsem obratem zaplatil znovu a jsem ve stavu, kdy to zase funguje, ale ty vrácený peníze jsou asi někde na cestě, na účtu je nemám.

Jinak ten "deaktivovaný" Avast na XP sice nadává, ale běží v režimu free, takže základní ochrana a testy fungují, databáze se aktualizuje.

Ano, mám strach z externích médií, jako jsou třeba flešky. Co se týká záchytů virů, tak mám asi 1 za rok, většinou blokovaný URL. Mám v truhle jeden malware z roku 2018 a jeden z roku 2019.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 16:46    Předmět: Citovat

Řeším stejný problém - antivir pro XP. Jak jsem zjistil, tak je ale nutné uvést i verzi Service Packu. Já musel kvůli jednomu specifickému SW zůstat na SP2, ale poslední verze XP antivirů vyžadují zpravidla SP3.

Zatím mám v provozu ESET NOD32 (legální zakoupenou licenci). Měl jsem verzi 7.něco a v pohodě. Ovšem na konci 8/2022 přestal aktualizovat virovou bázi. Na jejich stránkách jsem se dočetl, že poslední verze pro XP je 9. Tak jsem ji stáhl a nešla nainstalovat. Opět jsem zapátral v jejich znalostní bázi a (na jiném místě) našel, že verze 9 sice ano pro XP, ale SP3. Tak jsem stáhl verzi 8, že prý bude ještě pro SP2. Instalátor opět hlásil nepodporovaný OS. Tak jsem provedl fiktivní změnu SP2 na SP3 úpravou registru a zkusil to znovu. Nyní už devítka nainstalovat šla, ale nespustila se, resp. se otevřelo prázdné okno a nic. Osmička se nainstalovala, sputila a aktualizovala! A fungovala i poté, kdy jsem registry vrátil do původního stavu (SP2). Radost však trvala jen měsíc. Na konci 9/2022 zařízli XP definitivně. Antivir je sice plně funkční, ale od té doby nestahuje aktualizaci virové báze.

Na jiných fórech jsem se dozvěděl, že na XP by měly být stále funkční a aktualizovatelné: Avast, Avira a Comodo. Mám je sice postahované, ale ještě jsem neměl potřebu s tím experimentovat. Prozatím jedu na té neaktualizované verzi 8 a občas to projedu tím online skenerem (pepiku9, dík za odkaz na novější verzi, než jsem měl).

Toliko mé tipy. Máte-li někdo jiné, sem s nima.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 17:36    Předmět: Citovat

Tam je žiaľ tá sivá zóna platforiem a OS, ktorých podpora už síce skončila, zato infekcia malware by mala potenciál napáchať značné škody, pretože ešte tie systémy nie sú dostatočne "staré".
Len taká pikoška, v 2013 ešte ESET pre jedného dobre platiaceho zákazníka z ďalekého východu udržiaval podporu pre NT 4.0... Za guičko počnúc verzie 6 (endpoint) a 8 (klasická) viete komu posielať "vďaku". Ale nebol som jediný. Laughing

Teraz úplne absurdný príklad - ak je v minimálnych požiadavkách riešenia, pre ktoré sa to XPčko udržiava, uvedený napríklad Windows 95, no tak spravte downgrade. Obskúrnosť neznamená bezpečnosť, ale 95tka je tak predpotopný OS, že na tom by sa dnešný malware ani poriadne nespustil, pretože by sa zrútil minimálne na niektorom z dnes bežných volaní funkcií Windows API. A na výber beztak nemáte - 9x je deravá jak ementál, ale na to treba už pamätníkov.
Na margo "internetu", statické HTML 4.0 stránky cez HTTP by možno ešte natiahol. Len už je takých jak šafranu. Schválne, chcelo by to test nejakého ransomwaru na virtualke...

Summa summarum: či so striktnou politikou alebo odrezanou konektivitou - ani tak, ani onak. Kto neinovuje, musí znášať riziko. A pokiaľ by aj niekto chcel (cielene) psa biť, tú palicu si vždy nájde - môžete mať ten najnovší OS s tým najlepším antimalware riešením a bezpečnostnou politikou, voči zero-day exploitu môžete len minimalizovať škody, ku ktorým dôjde (a k nim dôjde).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 16:04    Předmět: Citovat

Můžeš zkusit ClamAV / ClamWin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 24 2023, 16:57    Předmět: Citovat

Ten Avast FREE na XP funguje, licence je na rok, pak se to asi musí přeinstalovat, když se to samo nedokáže prodloužit. Jenže u placenýho je i (snad) pořádnej firewall, kterej by se na XP hodil.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 15:40    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
čt, 23.březen 2023: Takže jsem obratem zaplatil znovu a jsem ve stavu, kdy to zase funguje, ale ty vrácený peníze jsou asi někde na cestě, na účtu je nemám.

Dodnes ty peníze nemám vrácený, protože patrně obratem skončily v daňovým ráji. Dejte si na ně pozor.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7564
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 16:43    Předmět: Citovat

A to to bejvala slušná firma... No, neber to zle, ale platit jim je téměř ekvivalentní tomu, když nějaká dáma po přechodu naposílá půl milionu "americkému lékaři nasazenému v Iráku".
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 16:51    Předmět: Citovat

Oni to na sebe práskli sami. Zatímco já jsem platil z účtu v KB na účet v KB (samozřejmě zprostředkovateli), vracení peněz už probíhá ze zahraničí.

Ale mě jako zákazníka to nezajímá, jako pračkou ty peníze projdou. Důležitý je, že když se sami rozhodnou, že je vrátí, mají to taky udělat. Kdyby to byla banka v rámci "čistokrevné" EU, tak to netrvá málem měsíc.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 17:11    Předmět: Citovat

To není jen "problém" u ESETu, to je už léta letoucí u AVG před pár lety sežranýho právě plašanským Avastem. Platba byla nejdřív několik let na účet v Holandsku přes KB, potom se cílovej účet zničeho nic přesunul na Kypr - a vzápětí přišlo info o víceméně násilným převzetí posledního původního českýho antiviru AVG v tu dobu už zahraničním kapitálem ovládnutým Avastem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 17:23    Předmět: Citovat

Aspoň že už upravili (po mém opakovaném nadávání) to info o Avastu pro XP a zůstala jen verze FREE, která skutečně funguje. Otázka je do kdy.

Vsadím se, že budou fungovat i warez verze verzí s firewalem (což XP nutně potřebuje), ale na to já nejsem, abych to riskoval a instaloval.

Místo toho, aby na ukončení podpory XP (sedmiček, osmiček, desítek) nastartovali svůj "byznys" jako pomocná ochrana, tak jak bečící stádo jdou slepě po stopách MS, který mimochodem v průzkumech ztrácí a docela velká část uživatelů už jako další krok vidí Linux. Už jen kvůli nesmyslným HW požadavkům.

A že je celej problém v autorizačním serveru a "slabém šifrování XP"? No tak ať mně do datovky pošlou soubor, kterým to odemnku i bez přístupu na ten jejich superzabezpečenej server. Všechno ostatní funguje, jen nejde vložit placená licence.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7564
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2023, 17:35    Předmět: Citovat

Klidně mohou mít nějakou neveřejnou "corporate" verzi pro tyhle obsoletní systémy. Jen ji nenabízí "lidem"; ostatně, kolik lidí kromě tebe by jim za to na xp platilo? Tři?
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund