Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Štípačka Scheppach HL 650 - spínač motoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 15:03    Předmět: Štípačka Scheppach HL 650 - spínač motoru Citovat

Tato štípačka "oslavila" desetileté výročí s cca 150 kubíky poštípaného dřeva. Vloni jsem řešil ojetou vrtuli větráku motoru , provizorní oprava vydržela i letošních cca 10 kubíků, tak to zatím nechám, jinak jela bez vady. Ale letos ke konci štípání se "pokazil " hlavní vypínač , dá se někde v cizině koupit odhaduji celkem za cca 1000,- Kč , kdyby někdo náhodou věděl , kde u nás doma za rozumnou cenu třeba podobný , informaci uvítám. Je to ale dvoupolový mikrospínač 20A/250V, motor má 2150 W jmenovitých a pomocné vinutí je přes kond 30 uF , takže to dostává dost velký záhul při vypínání a zapínání.

Uvažuji ještě nad variantou úpravy na jednoruční ovládání , kde bych spojil mechanicky nějaký koncák s venkovním krytím s pákou spuštění čerpadla, protože normy jsou sice jasné, ale po těch cca 10 kubících jsem hrbatý a mám oteklý ukazováček od mačkání tlačítka spínače . Koncáky
s venkovním krytím by byly za rozumnou cenu v Hadexu , ale na max 5A/250V , to by asi brzo oblouky uhořelo. Potřeboval bych doporučit nějaké relé popř. malý stykač s cívkou na 230V , který by ten motor 2,15kW s častým vyp/zap dlouhodobě zvládl . nemám s tím žádnou provozní zkušenost , jaké kontakty to musí mít, aby to pár let (odhadem
10 tis. zap/vyp) bez problémů fungovalo . Díky za radu .



P3111133.JPG
 Komentář:
 Velikost:  197.6 kB
 Zobrazeno:  82 krát

P3111133.JPG



P3111138.JPG
 Komentář:
 Velikost:  197.64 kB
 Zobrazeno:  80 krát

P3111138.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 967
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 15:27    Předmět: Citovat

rodičia majú presne túto štiepačku a tesne po skončení záruky odišiel spínač tak, že sa odlomil pri začiatku závitu. Nahradil som ho obyčajným nástenným 10A zvončekovým vypínačom č.8 a funguje už asi 6 rok. A nemusíš používať obidve ruky. Ešte lepšie by možno bolo použitie nožného spínača s ochrannou klenbou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 17:36    Předmět: Citovat

Před časem mi odešel spínač pro pilu Einhell. Obrátil jsem se na firemní servis se žádostí o náhradní. Poslali a určitě to bylo levnější než v nějakém specializovaném eshopu.
Tady
http://scheppach.serviscentrum.cz/%C5%A0t%C3%ADpa%C4%8De-d%C5%99eva-Scheppach-n%C3%A1hradn%C3%AD-d%C3%ADly
si najdeš příslušný díl podle typu štípačky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 17:51    Předmět: Citovat

Scheppach do CR nedodává , to má dělat dovozce, a to je problém. Ověřeno
loni při shánění vrtule větráku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 19:48    Předmět: Citovat

Pak bych zkusil http://scheppach.pl/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 469
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: út březen 21 2023, 23:11    Předmět: Citovat

Mám podobnou štípačku a dost mi při práci vadí to neustálé nucené zapínání a vypínání motoru. Nezkoušel jste někdo upravit hydraulický rozvaděč, aby se pístnice vracela i za chodu čerpadla? Já sem to ještě rozebrané neměl, tak nevím jak náročné by to bylo.
Lepší bylo starší provedení těchto štípaček, které měly dvě páčky rozvaděče a motor mohl běžet stále. Takovou má jeden známý, ty dvě páčky spojil a ovládá je páčkou jednou, nemusí zapínat a vypínat motor a k ovládání mu stačí jedna ruka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 10:41    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Scheppach do CR nedodává , to má dělat dovozce, a to je problém. Ověřeno
loni při shánění vrtule větráku.


Na výše uvedeném odkazu lze náhradní díly vložit do košíku a objednat. Tak nevím v čem je problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 14:18    Předmět: Citovat

Než jsem si koupil svoji štípačku půjčoval jsem si od kámoše svislou s dvouručníma klepetama. Kámoš to měl předělaný na jednoručku, z druhýho klepeta viselo dolů lano na nožní "šlapku". Smile Makalo to asi tak o 50% ruchlejc.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 15:07    Předmět: Citovat

Tady jsou inspirace předělávky ovládání na nožní pedál. Také se k tomu chystám.

https://www.youtube.com/watch?v=wRD1uq4ZwmI
https://www.youtube.com/watch?v=hqgREc7RUDA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 19:11    Předmět: Citovat

Díky za tipy , bohužel ten spínač v nabídce tzv. Scheppachu -což není pravda - není, a to , že má někdo na netu
"košík" , ještě neznamená , že to je schopen dodat . A to neuvažuji ty šílené ceny . Např . mnou hledaný spínač na Amazonu je cca 19 USD, tady podobný s menším proudem asi 1300 CZK. Bohužel toto z neznámého důvodu z Amazonu koupit do ČR nejde a jako důchodce nesmyslné ceny překupníkům platit nehodlám .... Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 469
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 20:04    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že všechny tyhle štípačky v základu vypadají stejně, budou mít nejspíš i kompatibilní náhradní díly. Zeptal bych se proto na náhradní tlačítko třeba v Mountfieldu, Hechtu, Lumagu, Vari atd. Třeba Vari ho má v náhr. dílech za 181,50 Kč s DPH, i když momentálně není skladem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st březen 22 2023, 23:02    Předmět: Citovat

To máš pravdu, ale bohužel ti přeprodejci ve skladech nemají téměř nic, protože peníze na financování skladu ND nemají . Prohlédl jsem snad už
všechny české firmy v oboru , ale nenašel . Navíc - ochota něco shánět venku je nulová a ceny přemrštěné.

Ještě k příspěvku výše - provoz motoru trvalý. To jde tak v zimě, malé štípačky kolem 2,2 kW mají obvykle předepsán provozní režim S3 40% ,
tj. nejsou stavěny na trvalý provoz a motor se přehřívá . Uvnitř vinutí motoru je sice tepelná pojistka, ale nevratná a nechtěl bych se k ní dostávat- musí se rozebrat tlaková olejová část , olej vypustit a pak to celé
na ten tlakový olej zase utěsnit Sad .

Problém toho spínače spočívá v tom, že musí mít pro režim s indukční zátěží AC3 povolený proud přes 10A/250V ac , což běžný spínač , relé, malý stykač ap. splňují velmi těžko , obvykle musí mít jm.proud pro 250V ac 20 - 30A nejméně , a takové prostorově umístitelné do krabice na štípačce moc běžné nejsou resp. já je nenašel .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2023, 7:48    Předmět: Citovat

možná bych zkusil firmu DESKO dělají docela robustní vypínače, třeba by našli něco vyhovujícího. Já řešil podobný spínač do stolní vrtačky, sice jsem musel předělat díru na hranatou. Ale už tam funguje přes deset let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund