Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Z akou vypoctovou tech. ste prisli do kontaktu za socializmu
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kajsmentke



Založen: Aug 30, 2014
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 9:40    Předmět: Z akou vypoctovou tech. ste prisli do kontaktu za socializmu Citovat

Zdar,
len pre zaujimavost, z akou vypoctovou technikou ste prisli do kontaktu za ery socializmu. Pripadne uvedte kde to bolo a co ste na tom vy (alebo kolegovia, ci organizacia robili)

Ja som stihol uz len v skole siet zostavenu z Didaktikov Beta a jedneho PP-06 z ktoreho slo nahravat programy takmer "svetelnou rychlostou" oproti magnetofonom a este dome pionierov PMD-85ky plus magnetaky KM310.

Co sa na tom robilo no hrali hry, ale aj programovalo v Basic-G.

Didaktik Beta je dnes menej znamy Slovensky klon PMD-85 rozsireny o moznost sietovania pomocou 2 DIN5 konektorov. Technicke podrobnosti tej siete si uz nepamatam, ale na PPcku k tomu bol nejaky specialny softwer ktory umoznoval ucitelovy aj vidiet co robime...

A co ste zazili Vy ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 9:48    Předmět: Citovat

Mal som kedysi PMD 85-3 a potom 85-2 myslim ale akosi som nevedel co s tym...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 10:17    Předmět: Citovat

můj první kousek byl ZX81 s brutální přídavnou pamětí 16kb a jedním výtiskem časopisu Sinclair . S pomocí jeho příkladů jsem se učil psát programy. Pak už okolo roku 90 přesně nevím jsem pořídil Didaktika s přepínatelnou ramkou a v porevolučním kvasu i disketovku k němu. Pak jsem po několika letech provedl softwarový downgrade a přešel na 286. Kde jsem ješte dobu čekal na texotvé programy , které by uměly pracovat s grafikou, což jakési studio od tuším Liberecké začínající firmy na tom didaktiku umělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 648

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 10:20    Předmět: Citovat

Digitálky s kalkulačkou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 10:34    Předmět: Citovat

Atari 800 XL, 64 kB RAM, po revoluci přibyla disketovka 5,25" double density, double side. Asi 4 různé operační systémy, už si nepamatuju jména (jeden z nich byl Microsoft). Pak ještě samodomo vyráběný ploter. Vyjma her na tom frčel Turbo Basic (rychlá grafika) nebo Microsoft Basic (rychlá matematika) později Kyan Pascal, ale to už jsem přičuchnul k IBM 286 a 3.5" disketám... a taky k Pascalu od Borlandu.
Ve škole jsme měli ruské kalkulačky, které nám učitelka matematiky občas půjčovala - tuším jedna do lavice. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 10:49    Předmět: Citovat

Na ČVUT Tesla 200, PP01, PMD85, PC XT, AT, a pak na různých laborkách nějaký jednodeskový počítač s 8080 a (asi) 2kB RAM a nějaký SAPI.
Doma ZX Spectrum a ATARI 800XL, oboje jen s kazeťákem. K atárku jsem si udělal tiskárnu z elektrického psacího stroje, později jsem sehnal jehličkovku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 10:56    Předmět: Citovat

Nebudu počítat mechanickou kalkulačku "REGINA", kterou měla máti už v mým raným dětství v práci na stole, v pozdější verzi elektrifikovanou - ta úplně první byla ještě na kličku, ani kasy v obchodech. Na základce digitálky s kalkulačkou, "kapesní" kalkulačka MR-210 (mám to číslo správně?) půjčovaná jak píše někdo vejš 1ks do lavice, pak se nade mnou máti slitovala a v Tuzexu mi koupila Sharpku EL-514 (mimochodem ji mám funkční dodnes). Počítač s možností výměnnejch programů jsem poprvé viděl v první půlce 80.let u kámoše ve formě nevímjaký verze Sinclaira ZX-Spectrum, párkrát jsme na tom "pařili" nějaký hry, pak mu v něm cosi odešlo a on to neuměl spravit, tak šel "gumák" do šuplete a bylo po 3,14či. Ve škole kontakt s IQ-151 výhradně vizuální, učebna s celkem asi 8 kusama sloužila jen několika jedincům, kteří si za odbornou praxi zvolili "Výpočetní techniku", ostatní neměli nárok. No a pak až na vojně vostrý PC-AT/XT s 80186 a 80286, na kterejch běžela vývojová verze Tamary a se kterou jsme v rámci vývojovýho a zkušebního provozu i jako záklaďáci pracovali na základě smlouvy mezi podnikem ERA Perníkovice a armádou.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 11:11    Předmět: Citovat

kajsmentke napsal(a):
Ja som stihol uz len v skole siet zostavenu z Didaktikov Beta a jedneho PP-06 ... a este dome pionierov PMD-85ky plus magnetaky KM310.
Kde si to zažil? Lebo mam rovnakú skúsenosť, len namiesto domu pionierov pamätám centrum voľného času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajsmentke



Založen: Aug 30, 2014
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 11:53    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
kajsmentke napsal(a):
Ja som stihol uz len v skole siet zostavenu z Didaktikov Beta a jedneho PP-06 ... a este dome pionierov PMD-85ky plus magnetaky KM310.
Kde si to zažil? Lebo mam rovnakú skúsenosť, len namiesto domu pionierov pamätám centrum voľného času.


Vychodne Slovensko - mesto Humenne a Ty ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 12:04    Předmět: Citovat

Dotaz zněl s čím jste přišli do styku, né co jste vlastnili.
Takže ve škole analogovej AP-Š, analogová i hybridní Meda, pak digitál ADT4000. Na všem jsme psali prográmky, případně tahali propojky.
Pak v zaměstnání jako technik ZPA600, EC1030, SPU-800, EC1033, SM3, SM4, 52/11, Sapi-1.
No a doma Spektrum, po plyšáku 386, 486, PII, PIII, PIV, Core Duo, pak čtyřjádra od AMD a Intelu. Od té PII mám vše stále živý.
Nojo, bylo toho dost...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2558
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 12:09    Předmět: Citovat

No tak já teda jen CCCP kalkulačku Elorg Laughing , a německý Robotron (PC), tak samostatný děrovač pásky, a měl jsem taky tu čest se potkat z mikrofišem.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1614
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 12:13    Předmět: Citovat

Já jsem se za bolševika dostal nejdál k TI-59. Pak k sovětské vědecké kalkulačce Elorg71. A uměl jsem s logaritmickým pravítkem a tabulkama.
Počítače jsem ignoroval až někdy do poloviny devadesátek. Pak jsem si pořídil první PC a začal v práci používat noťas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Ještě jako šropál jsem se potkal s kalkulačkou TI-58. Pak se v kroužku objevil "kufr" - něco jako PMI-80, ale nebyl to přesně on. Následoval PMD-85, něco jsem psal i pro IQ-151.
V Tesle během učení měli nějaký analogový kus ve vývoji, ale stejně chodili počítat integrály na analog na VUT. Ten je myslím vystaven v TM v Brně. A poslední předplyšákové setkání bylo programování ve fortranu na tuším EC1046.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 13:52    Předmět: Citovat

V prvním zaměstnání nějaký (nepamatuju se) US minipočítač s jehličkovou tiskárnou velkou jako peřiňák a vedle maďarský osmibit s vestavěnou kazetovou pamětí, značku si nepamatuju. Jen jsem si s tím chvíli hrál, nepatřil jsem na dotyčné pracoviště.
Pak PC XT Commodore s 20 MB HDD a průmyslové osmibity Pleiger a Facit DTC s tiskárnou a 2x floppy 400 kB. Pak už přišel Vítězný listopad a firma kde se to všechno provozovalo začala být anihilována.
citace:
A uměl jsem s logaritmickým pravítkem a tabulkama.
Laughing na tuhle techniku jsem zapomněl, to nás učili taky. A předtím někdy na základce nějaký synek Někoho přitáhl do školy nějakou kalkulačku - palmtop s alfanumerickou klávesnicí a LCD jedno nebo dvouřádkem, asi to mělo nějaký mini tiny Basic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 22 2023, 17:01    Předmět: Citovat

Doma: TI SR-51A, ZX-81, ZX-Spectrum, PC-AT (snad se to ještě počítá mezi “za socíku”, když jsem ho koupil v Mnichově 17.11.1989 dopoledne).
Na škole: HP 9830 (na tom jsem počítal diplomku).
V práci: TI-59, HP-85, TNS (na Z80, s CP/M), PP-06, PC-XT, AT (a taky Pepíček: PPC z produkce ČKD Polovodiče).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund