Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Paměť Flash - jak je to s tou životností?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 13:27    Předmět: Paměť Flash - jak je to s tou životností? Citovat

Tvrdí se, že tahle paměť má životnost 10 let. Sice nevím, zda je myšleno to, že tak dlouho podrží data, nebo že se po týhle době nějak poškodí. Často tu míváte (vy televizáci) problémy s pamětmi v TV, jestli je to spíš tím, že se data časem nějak poškodí nekorektním procesem v TV než, že by data zmizela. A jak je to, když dejme tomu za dva roky takovou paměť přečtu, data uložím, paměť zformátuju a data vrátím zpět - bude běžet další lhůta 10 let, nebo pokračuje ta původní?
Teď jsem ze sklepa vyhrabal starý MP3 přehrávač -JETT JWM93E, který byl ještě nejspíš sestaven z shrabků (pamatuju, že jej vyprodával obchod za 50 korun), protože na obalu má udaných 512MB a systém hlásí 2048MB. Ze srandy jsem do něj dal AAA monočlánek a normálně se nechal zapnout a ppouštěl jsem si na něm uložený skladby - bohužel musím najít starý USB kabel, kterým jej můžu naplnit. To znamená, že mám raritní věc, kde vnitřní paměť přežila už kolem 20 let?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:09    Předmět: Citovat

Na tohle neni univerzalni odpoved. Zalezi na mnoha faktorech jako vyrobni technologie (rozmery bunky a kvalita vyroby), jestli je bunka 1-bitova (SLC) nebo vicebitova, skladovaci a provozni teplota, pocet predchozich prepisu apod.

Obcas v praci resime zivotnost SD karet v ruznych prumyslovych a/nebo IoT kramech a tam jsou rozdily opravdu obrovske. Cinsky srot pri +50 stupnich neprezije ani 100 prepisu a pri +70 stupnich nefunguje vubec. Presneji data se zapisi, ale jsou poskozena, tedy doba uchovani je fakticky 0 sekund. Prumyslove SD karty vydrzi i tisice prepisu pri +70 stupnich, vic jsme nikdy nezkouseli.

Podobne obrovske rozdily jsou i v jejich cene. Vsichni si zvyknuli, ze Flash disky stoji par stovek a nekdy byva lidem dost tezke vysvetlit, proc maji zaplatit 2000 Kc za 8 GB prumyslove Flash. Typicky "na stole mi to rok fungovalo, tak jaktoze se mi ted v lete znicehonic ztraci data, kdyz na skrin pristroje cely den prazi Slunce?"


Naposledy upravil eleferner dne pá říjen 06 2023, 14:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:09    Předmět: Citovat

Kdyz se u SSD disku udava jako zivotnost pocet zapsanych bajtu tak si myslim ze ciste casova jednotka na to nebude mit vliv...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:18    Předmět: Citovat

U SSD jsou dva faktory. Jednak počet zápisů, o čemž už tady bylo řečeno asi vše. A jednak tzv. Data retention. To je doba, jakou data na médiu vydrží po zápisu bezezměny. Jedná se o to, že náboj v buňce, který určuje hodnotu, postupem času difunduje do sousedních buňěk a zmenšuje se různými svody. Takže data po čase degradují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:27    Předmět: Citovat

Degradace dat by šla vyřešit jejich obnovením?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:41    Předmět: Citovat

Ano.

Naboj postupne slabne a casom sa dostane na hranicnu uroven, ked sa uz precita nespravna hodnota. Kym sa este data precitat daju, tak novym zapisom sa naboj obnovi. Firmware SSD by to mal riesit automaticky, pri inych zariadeniach s flash to je otazne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2168

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 14:42    Předmět: Citovat

To znamena, ze tie data tam budu min. 10 rokov. Po tejto dobe mozu tam byt rok, dva, ale aj kludne dalsich 10-20 rokov. To je, ako s tou druzicou, co leti vesmirom. Tiez mala nejaku zivostnost, ktoru x-nasobne prekrocila.
Ked po rokoch tam nahras nove data, tak by zase mala zacat plynut ta 10rocna doba.
este k tym poskodenym pamatiam: tam je skor problem nejakymi spickami v sieti, rusenim, elmag. vybojom - napr. blizko udrie blesk, a moze sa naindukovat na pinoch nejake to napatie, ktore poskodi pamat - bud docasne, alebo trvalo.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 967
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2023, 15:12    Předmět: Citovat

nieje to špičkami ani bleskami, ale najviac pamäte v TV trpia hrubým zaobchádzaním, typu za chodu telku vytiahnem zo zásuvky alebo vypnem vypínač na predlžovačke, počas pozerania Jútubu vypnem do standby a tak. Samozrejme má na to vplyv aj katovanie kostov a ROHS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1729
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2023, 9:11    Předmět: Citovat

Nechci zakládat nové vlákno tak to dám sem, co je nejspolehlivější pro dlouhodobé uložení dat? Jeden čas (samozřejmě mě to přešlo) jsem si myslel, že CD, zatím si pořád myslím, a též to dělám, data, o která nechci přijít, tedy hlavně fotky z výletů (ne jak to mají někteří "já a něco v pozadí", fotím přírodu, hory, doly, lesy, památky) zálohuju na HDD, pro jistotu na dva, uložené nezapojené jednou či dvakrát do roka kontrola. Je něco spolehlivějšího?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2023, 12:13    Předmět: Citovat

Zatím jsou pro dlouhodobé ukládání nejvhodnější klasické DVD-R disky, které mají větší kapacitu než CD a vydrží zhruba stejně (podle testů udrží data cca 30let, a to za předpokladu, že se skladují v ideálních podmínkách). Pokud je potřeba dlouhodobě uložit větší množství dat pak Verbatim Blu-ray M-DISC, které mají předpokládanou dobu zachování dat několik set let. Disky s kapacitou 25GB (cca 100 kč za disk) nebo 100GB (cca 400 kč za disk). Externí vypalovačka Verbatim Blu-ray Slimline Ultra HD zvládá 25GB i 100GB Blu-ray disky a také standardní DVD disky jak jednovrstvé 4,7GB tak i dvojvrstvé 8,5GB a zvládá i CD.

Zdroj: Verbatim Blu-ray M-DISC
citace:
Verbatim MDISC je novým standardem v digitálním ukládání. Je navržen tak, aby zachoval a ochránil vaše soubory vyrytím informací do patentované vrstvy podobné kameni, která je odolná vůči světlu, teplotě i vlhkosti. Zkoušky provedené společností Millenniata podle průmyslové normy ISO/IEC 10995 ukázaly, že předpokládaná průměrná životnost média MDISC je 1332 let a po 667 letech vykazuje známky ztráty dat jen 5 % disků. Proto je odhadovaná životnost v řádu několika stovek let.

Pokud dotáhnou vědci vývoj 5D disků až ke komerčnímu použití tak se tím možná problém dlouhodobého ukládáni dat vyřeší jednou provždy.

Zdroj: 5D disky, budoucnost dlouhodobého ukládání dat
citace:
Pomocí vysokorychlostních laserů vytvořili vědci technologii „5D“ ukládání dat, která by podle organizace Optica umožnila zapsat 500 TB dat na speciální disk velikosti CD. 5D Technika využívá vyšší rychlosti zápisu, než tomu bylo u podobných pokusů doposud, což by mohlo konečně umožnit její využití pro archivační a jiné účely.

S konceptem 5D optických úložišť jsme se setkali v minulosti již několikrát, ale praktickému používání bránila řada problémů – zejména nízká rychlost zápisu, kvůli které byla tato technologie nepraktická. Má však obrovské výhody pro extrémně dlouhodobé ukládání. Odhaduje se, že nové paměťové médium by mohlo odolat teplotám až 1 000 °C a vydržet 13,8 miliardy let (tedy prakticky neomezeně dlouhou dobu) při pokojové teplotě, aniž by došlo k jeho degradaci.

Pomocí nové techniky byl tým schopen zapsat 5 GB textových dat na disk z křemenného skla o velikosti běžného CD s téměř stoprocentní přesností čtení. „Při hustotě zápisu, kterou tato metoda umožňuje, by takový disk byl schopen pojmout kolem 500 terabajtů dat,“ uvedli vědci. Vědci byli schopni zapisovat data rychlostí nebo kolem milionu voxelů za sekundu, tedy asi 230 KB za sekundu.

To může v době gigabitových přenosů znít jako pomalá rychlost, ale při využití paralelního zápisu by bylo možné zaplnit 500TB disk za přibližně 60 dní. To by mohl být způsob, jak zálohovat cenná data v podstatě navždy.

Využití podobné technologie by zatím nedávalo smysl pro běžné uživatele, ale především pro univerzity, knihovny, produkční společnosti či vládní zařízení, která potřebují dlouhodobě archivovat velké množství dat.

Vědci nyní pracují na zvýšení rychlosti zápisu své metody a na tom, aby byla technologie použitelná i mimo laboratoř. Pro praktické aplikace pro ukládání dat bude také nutné vyvinout rychlejší metody pro čtení dat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund