Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

radiomagnetofon PHILIPS AW 7520
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 10:35    Předmět: radiomagnetofon PHILIPS AW 7520 Citovat

Dobrý den, zprovozňuji nehrající radiomagnetofon PHILIPS AW 7520 kompletní výměnou všech el. kondenzátorů, vadného streo reg,trimru hlasitosti. Rádio po zapnutí hraje, ale cca po půl minutě se začne zvuk zeslabovat až ztichne. Výměna el.kondenzátorů byl dost pracná a některé byly již od pohledu vadné a dále nechci jít postupnou výměnou dalších tranzistorů a diod. Potřeboval bych upřesnit kde teď hledat závadu, může mi někdo poradit?
Děkuji za přečtení a případné reakce.
Jarda
------------------------------------------------------------------------------------
Doplnění:
většina el. byla již vizuálně vadná, povrchová oxidace pouzdra pod obalem, nafouklé, špatné ESR, svod, proto jsem nakonec tyto vadné vyměnil, omlouvám se, že jsem tuto informaci hned v úvodě přesně neuvedl, ale až po přečtení některých níže uvedených gramatických cvičení.

Závěrem děkuji za odpovědi, "zejména" za - folklorní příspěvek
- návrh kutilského řešení
- a řešení bez hlavy


,,Budeš-li někdy hledat pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene"
Mark Twain


Naposledy upravil 1jarda dne ne březen 19 2023, 16:42, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 11:26    Předmět: Citovat

Přepínače jsi čistil?
Taky tu mám dva různé radiokazeťáky od Philipsů (RR30 22RR293 z roku 1971 a RR8108 z roku 1979) a stačila jim vyčistit, dobře umýt přítlačné kladky, vyměnit řemínky, v jednom jsem měnil motor a filtrační elektrolyt ve zdroji. Ostatní kondíky nebylo třeba měnit.
Ale oba potřebují časté vyčištění přepínačů, ty po těch letech ztrácejí nepravidelně kontakt a přístroj ztichne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 11:56    Předmět: Citovat

A nebo jsi některý z těch elytů co jsi měnil přepóloval.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 12:17    Předmět: Citovat

Ani to nemůžeme vyloučit, ale chtěl jsem hlavně demonstrovat, že bezhlavě měnit elektrolyty, aniž bych napřed zjistil skutečnou příčinu výpadků, která bývá často jinde, je výsledek folklórně nesmyslné, ale bohužel rozšířené, pověry. Při takové výměně je šance otočit polaritu daleko vyšší, než při výměně jediného kusu, nota bene v zapojení, kde nejsou elektrolyty nijak nadměrně namáhané ani napětím, ani proudem, a teplem vůbec ne.
Některým výrobcům se elektrolyty (ale i keramiky či svitky) povedly tak, že jejich vlastnosti drží i po padesáti i více letech, z toho dokonce i pár let bez napětí.
Pravda, se zlevňováním výroby těch zralých na výměnu přibylo, ale tak vážné to pořád ještě není, aby se musely měnit všechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 13:37    Předmět: Citovat

Moje řeč, už se ke mě dostalo několik NZC420,21,30 a jen velice zřídka jsem našel vadný elektorlyt. Dokonce i opovrhovaná "zelenina" po 40 a více letech funguje, měním pro jistotu jen zeleninu na vstupech a při měření na těch vypájených najdu o něco větší sériový odpor a o něco vyšší kapacitu, než je udávaná. Též se mi dostal do pracek zesilovač AZS 222 kde ho kutil napadl popsaným způsobem - výměnou všech elytů které viděl - výsledkem byly dva přepólované a tři s urvaným plošným spojem u vývodu, kde to nebylo skoro vidět, no bezva práce....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 16:12    Předmět: Citovat

To je statisticky hodně zajímavá informace. Protože já pravidelně ve zmíněných přístrojích nacházel mrtvé TE984 a 986 menších hodnot, na místě vazebních nebo emitorových kondenzátorů. Ale pravda, jen ty do cca 10uF.
TE986 500uF na výstupu konce jenom jeden jediný.

Bezhlavá výměna všech elytů ale opravdu není recept na úspěch. U auta se taky každý škytnutí neřeší výměnou vstřiků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 17:25    Předmět: Citovat

1jarda napsal(a):
Doplnění:
většina el. byla již vizuálně vadná, povrchová oxidace pouzdra pod obalem, nafouklé, špatné ESR, svod, proto jsem nakonec tyto vadné vyměnil, omlouvám se, že jsem tuto informaci hned v úvodě přesně neuvedl, ale až po přečtení některých níže uvedených gramatických cvičení.

Závěrem děkuji za odpovědi, "zejména" za - folklorní příspěvek
- návrh kutilského řešení
- a řešení bez hlavy

tak podle tvé reakce předpokládám, že manuál pro PHILIPS AW7520 máš stažený . . .
. . . z toho vyplývá, že víš jaká napětí kde mají být.
Tak nám ještě napiš, kde jsi naměřil napětí jiná, než jsou v servisním manuálu.
pak bude možné i rozumně a né jen "bezhlavě" poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 17:36    Předmět: Citovat

Ono by nebylo špatné začít třeba tím, jestli po půl minutě umlkne rádio, magnetofon, nebo oboje. A ne, opravdu to z popisu není jednoznačně zřejmé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 18:08    Předmět: Citovat

Byls rychlejší, je to tak. Diagnostika přece začíná přesným popisem, co to ještě dělá, a kdy. Už z toho se dá často určit, kde netřeba hledat. Další se najde měřením, propískáním zkušebním signálem odzadu, "kde to ještě maká".
Zrovna toto je složené z katalogových zapojení integráčů, čili by to nemuselo být tak těžké. Při vyměňování součástek metodou pokus / omyl se často nadělají závady nové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 19:49    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Ono by nebylo špatné začít třeba tím, jestli po půl minutě umlkne rádio, magnetofon, nebo oboje. A ne, opravdu to z popisu není jednoznačně zřejmé.


OK, všechny uvedené postupy jsem udělal ( 1khz, měření součástek ...), magnetofon hraje , umlkne rádio, t.j koncák, ekvalizér jede, závadu budu hledat kolem IC TA 8167N.
Radiomg. byl ve stavu do sb.dvora, skoro všechny el.k. byly v plášti vyboulené, kapacita jinde, kovové přívody a rezistory Cu koroze a pod, značně znečištěné, vypadá to, že rádio bylo aspoň deset let někde odložené ve vlhku a mrazu. Tak se s tím bavím, než bude venku pěkně. Jsem rád, že to vůbec zase hraje. Chtěl jsem se jenom poradit, která součástka by výše uvedený stav mohla dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 21:26    Předmět: Citovat

Rádio ztichne při příjmu FM, ale i AM, nebo jeden z rozsahů hraje?
Když ztichne a pohneš přepínačem vlnových rozsahů, najdeš polohu, v níž zase začne hrát, aniž bys přepnul na jiný rozsah?
Zvládne ti osciloskop kouknout se, jestli oscilátor rádia ještě kmitá, nebo to ztichlo, protože vysadil? Na katodě DF1 bys to naměřit měl.
Když u zmlklého přijímače přemostíš CF2 kondíkem kolem 100 pF, rozehraje se? Jestli to mockrát navlhlo, je možné, že je filtr v háji, případně i některá keramika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2023, 22:16    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill


Ztichne na všech rozsazích, přepínač funguje, mezipoloha nemá vliv. Ta keramika mohla zvlhnout, že by se mohla podstatně měnit její kapacita při provozu a teplotě? Zatím jsem neměřil. Za studena to vydrží déle, než ztichne, koncák při dotyku reaguje. Rádio bude nejlépe fungovat v mražáku Smile . Polarita vyměněných el.kond. zkontrolována ok, rezistory ok. To už je horší jak hledat studeňák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 20 2023, 8:23    Předmět: Citovat

To byly jen tipy, jak bych hledal. AM/FM tuner je třívoltová Toshiba, můžeme tedy předpokládat, že ani některé další součástky už nejsou z vlastní líhně Philipsů, nevíme tedy, jak se můžou po letech skladování v nepokojových podmínkách projevovat. Trvalý svod v keramice není zase tak vzácný jev, může způsobit rozhození pracovního bodu jednoho dvou tranzistorů, ať už diskrétních, nebo ve struktuře integráku. A tranzistory se začnou ohřívat, až se parametry změní tak, že například vysadí oscilátor, protože kleslo zesílení, nebo se posune pracovní bod mf zesilovače, že omezuje i na AM...

Asi nejlepší bude, když změříš napětí na C87, normálně tam má být něco těsně nad 6 V, odtud se přes spínač S4a (TAPE/RADIO) a R12 napájí mezifrekvence a stereodekodér. Pro tunery je v sérii s napájením ještě R16, na něm by úbytek měl býr pár milivoltů.
V režimu FM bys měl napěřit na C22 napětí asi 4,2 V (v režimu AM pak asi 5 V). Na pinu 22 IC1 to bude o těch výše uvedených pár milivoltů méně.

No a pak proměř napětí na ostatních pinech TA8167N, na stranách 3 až 5 katalogového listu je tabulka se stejnosměrnými úrovněmi na všech pinech. Sice platí pro napájecí napětí 3 V, přičemž tam máš přes 4 V, ale ta čísla jen úměrně vzrostou (někde v poměru, někde o rozdíl).
Chybí tam napětí na pinu 15, když přepneš na nucené mono, čili VCO STOP MODE, to ale musí být shodné s napájecím.
Trochu potíž bude s tím, že hodně pinů je napájených přímo přes cívky, takže velký odběr na kterémkoli z nich, způsobený svodem někde úplně jinde, způsobí pokles napětí na všech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po březen 20 2023, 9:59    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill


Díky za podrobný rozbor a tipy, prověřím, mám podezření na tu keramiku a diskr.tr., rozhozený prac.bod by nasvědčovalo tomu, že nejprve ztichne např. na FM dolní km.rozsah.
Znovu proměřím všechny body dle servisního schematu vč. el.k. (nakonec jsem jich musel vyměnit cca 20 ks t.j. zhruba polovina) a dám zprávu.

Ještě jednou moc děkuji za posouzení a za další tipy na hledání závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po březen 20 2023, 11:58    Předmět: Citovat

To zeslabení zvuku máš jen při rádiu, nebo i při přehrávání kazet?
Pokud při obojím tak v obou kanálech, nebo jen v jenom?
To zeslabování Ti dělá při každým zapnutí, nebo je to zeslabení už trvalý?
když se "pověsíš" nějakým externím aktívním reproduktorem na potenciometr hlasitosti (můžeš použít i telefonní sluchátko z 1uF kondenzátorem v sérii) klesá to už tam?
Když měříš napětí na koncovým zesilovači (napájení) máš tam stálý napětí? To samý na FM-MF integráči?
(schéma je na www.elektrotanya.com )
Pověsit se ze sluchátkem můžeš klidně už i na výstup z FM-MF integráče, postupně přes Equalizér až po konec - systematicky a postupně. Společný vývod je klasicky GND třeba u repro (konec je klasický ze sériovým elektrolytickým kondem u každého reproduktoru)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund