Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záznam do EEPROM při vypnutí napájení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 23:34    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
A oddělovací diodu mezi tím měřením na vstupu a stabilizátorem máš?

Nemám. Proč myslíš, že by tam měla být? Před stabilizátorem žádnej elyt proti zemi nemám, jen keramiku 100N a je to napájený z autobaterky. Odpojuje se vytažením z autozásuvky. Taková modelářská pájka na letiště.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 8:28    Předmět: Citovat

Vycházel jsem z toho odkazu: Ale zatím to je na nepájivým poli s napájecí destičkou podobnou týhle.
Tam na vstupu nějaký kondenzátor je. Něco obdobného jsem řešil na hodinách a musel jsem tam dát právě diodu, aby mi oddělila napájecí napětí od stabilizátorů, kde ty vstupní kapacity taky byly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 8:36    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Nemám. Proč myslíš, že by tam měla být?


Aby ti při výpadku napájení a napájení MCU z kondíku netekl proud zpátky do stablu (nebo co tam všechno máš), a případně i do toho měřícího pinu (nevím jak to máš zapojené).

To hlídání napájení bys měl nejlepší (a nejrychlejší) přímo na těch dvanácti voltech (samozřejmě s přizpůsobením), přes AD být nemusí. Já bych dal nejspíš optočlen.

Ta appnote co dal bdn tě nemine, a poznámka Crifoda taky není od věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 12:10    Předmět: Citovat

Také by se dal použít miniaturní otočný bcd přepínač 4polohy(např. rozsah 270°C-310°C-350°C-400°C).
Opticky bude vidět nastavení(odpadne zápis do EEprom) a tak často to asi měnit nikdo nebude.


Naposledy upravil Standa33 dne ne březen 12 2023, 12:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5126
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 12:13    Předmět: Citovat

Taky mně to přijde jako drbání se levou nohou za pravým uchem, ale proti gustu...
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 0:07    Předmět: Citovat

Standa33 napsal(a):
Také by se dal použít miniaturní otočný bcd přepínač 4polohy(např. rozsah 270°C-310°C-350°C-400°C).

Může být. Třeba tohle. Mohl bych použít osmipolohovej. U ATtiny je k dispozici 6 datovejch noh. Jednu potřebuju na PWM, tři na 8 kroků teploty, jeden na led kontrolku že topí. Akorát nevím, kolik přecvaknutí tyhle BCD-čka vydrží. Aby to nebylo po 10 protočeních bez kontaktu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 0:12    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Tam na vstupu nějaký kondenzátor je.

Na ty mý na vstupu 12V elyt není. 10M je až za stabilem +5V a druhej je za stabilem 3V3.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 0:27    Předmět: Citovat

Mahoney napsal(a):

Aby ti při výpadku napájení a napájení MCU z kondíku netekl proud zpátky do stablu (nebo co tam všechno máš), a případně i do toho měřícího pinu (nevím jak to máš zapojené).

Jo ale jova1 psal o diodě před stabilizátorem. Ta nezabrání aby z elytu na +5V aby proud při vypnutí tekl do stabilizátoru. A že teče pár desítel mikroampér do děliče na ohledání 12V je úplně jedno, přerušení reaguje na sestupnou hranu.

Mahoney napsal(a):

To hlídání napájení bys měl nejlepší (a nejrychlejší) přímo na těch dvanácti voltech (samozřejmě s přizpůsobením), přes AD být nemusí. Já bych dal nejspíš optočlen.

Ale vždyť to tak mám. Optočlen proč, vše je na jednom potenciálu. A psal jsem, že není místo.

Mahoney napsal(a):

Ta appnote co dal bdn tě nemine, a poznámka Crifoda taky není od věci.

Netuším, co tím myslíš. Jestli ty kruhový buffery a životnosti EEprom, tak při značně nadsazeným počtu 5 vypnutí za den x 365 dní, tak by odešla za cca 50 let.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 10:02    Předmět: Citovat

Ta poznámka se týkala víceméně jen toho, že jsem zápis hodnot řešil s prodlevou po změně, tedy čistě softwarově, bez sledování napájení. Dejme tomu je počet takových zápisů (nepodstatně) vyšší než před vypnutím. V obou případech vzhledem k životnosti eeprom téměř nemá cenu se zabývat cyklickým střídáním buněk. Šlo mi spíš o to, kdyby výrobce během let při různém katování "dosáhl" reálné životnosti třeba jednotky tisíc než deklarované stovky tisíc, to už by někdy vadit mohlo a pak se rozložení do 100 nebo 500 paměťových míst vyplatí. U zápisu během vypínání mi taky nebylo úplně jasné, jestli by to bylo blbuvzdorné při nějakém nedokončeném procesu, během vaklu v napájení, kdy přijde nový reset dřív než je ukončen zápis.
Názory na životnost eeprom jsou různé, třeba https://arduino.narkive.cz/bxT13py1/jaka-je-skute-na-ivotnost-eeprom
Ani nevím, jak je technologicky rozdílná výroba flash na čipu od eeprom, když výrobce udává pro flash řádově menší počet zápisů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 10:52    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 18:12    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Jo ale jova1 psal o diodě před stabilizátorem. Ta nezabrání aby z elytu na +5V aby proud při vypnutí tekl do stabilizátoru. A že teče pár desítel mikroampér do děliče na ohledání 12V je úplně jedno, přerušení reaguje na sestupnou hranu.


Však jo, a ještě před touto diodou (která ti odděluje filtrační kondenzátor, co je za ní, od měření, které je před ní) má být zapojeno měření s nějakým vhodným oddělením (protože pin MCU prostě nemůžeš jen tak připíchnout na 12V). Jde přeci o čas, ne o pár mili- či mikroampér, tobě jde o to, abys co nejrychleji vyhodnotil že jsi bez napájení a stihl při napájení MCU jenom z filtračního kondíku zapsat hodnotu do EEPROM. Když budeš měřit napětí někde "na kondíku" (prostě postupně klesající), uplyne moře času, než zjistíš že ti na něm klesá napětí.

Tím že tam elyt nemáš se ani nechlub, to znamená že nečteš datasheety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 21:36    Předmět: Citovat

Nic, ten tlačítkovej blázinec, u kterýho není zřejmý co je vlastně nastavenýho, s pochybným ukládáním na EEprom jsem opustil a napsal jsem pár řádků, co se vejde do ATtiny25 za 3 pětky. Maká to podle přepínače BCD, hned je vidět co je nastavený a žádný blbnutí s EEPROM. Kromě ATtiny, BCD-čka, spínacího Feta, 100mA stabilu a dvou elytů tam není nic potřeba.
kód:
// řízení pájky přes PWM pomocí BCD přepínače na ATtiny25
// vstup PB, bit0-3 na pinech 0,1,2,3 proti GND
// výstup PWM na pinu 4

byte pwm = 0;
const int pwmPin = 4;
void setup()
{
// nastavení PullUp na PB0-PB3
for (int i = 0; i < 4; i++)
    {
    pinMode(i, INPUT_PULLUP);
    }
//PORTB (digital 3-0) výstup
  DDRB = 0b11110000;
}
void loop()
{
// Přečti BCD kód ze vstupních pinů a maskuj jen PB0-PB3
    byte bcdCode = PINB & 0b00001111;
// inverze přepínače
    bcdCode = bcdCode ^ 0b00001111;

 if (bcdCode > 0){
           // na BCD přepínači je > 0, sestav PWM
           // (BCD min, BCD max, PWM min, PWM max)
           pwm = map(bcdCode, 0,9, 160, 255);
           }
 else  { pwm = 0;  }   // BCD je na nule vypnout pájku
 analogWrite(pwmPin, pwm);
    delay (100); 
}

Ten tlačítkáč byl proti tomu 10 x delší monstrum. Maká, není co dál řešit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne út březen 14 2023, 0:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 23:31    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Potřebuju těsně před vypnutím napájení ATtiny85 uložit jednu hodnotu v rozsahu 0-64 do EEPROM aby byla k dispozici pro následný zapnutí. EEPROM nesnese moc cyklů, takže přepisovat ji při změně hodnoty v cyklu Loop by dlouho nezvládala.

Nebo namísto EEPROM použít paměť NVRAM. Paměti NVRAM udrží data i bez napájení, mají nízkou spotřebu, jsou obvykle vybaveny rozhraním I2C nebo SPI a umožňují až 10 na 14-tou čtení a zápisů. Takže i když budete hodnotu v paměti neustále přepisovat v cyklu Loop tak by paměť měla vydržet mnohem víc než se vůbec dožijete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 23:45    Předmět: Citovat

NVRAM je oznacenie pre celu triedu pamati a okrem ineho tam patri aj EEPROM, FLASH, SRAM (so zaloznou bateriou). Ale Celeron ma tento problem uz zjavne vyrieseny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 23:59    Předmět: Citovat

Odkazované paměti jsou jako info do budoucna a mohou se hodit až bude potřeba v něčem jiném použít velké množství čtení a zápisů aniž by se muselo hledět na životnost jako u obyčejných EEPROMek, které toho v tomto ohledu moc nevydrží. Pak není potřeba ani řešit ukládaní jen při vypínání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund