Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetická levitace
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2023, 18:56    Předmět: Magnetická levitace Citovat

Chtěl bych se zeptat jestli nemá někdo zkušenosti s něčím jako je na tomhle videu?

https://youtu.be/tw5LQ24sbAg

Nejsem si jistý jestli to co jsem našel různě na Aliexpressu a podobně je vůbec funkční.

Jde mi o to, že na zakázku budu dělat model Hoverboardu z Návratu do budoucnosti a rádi bychom aby se vznášel po zmáčknutí tlačítka (na určitou dobu přes časovač). Problém je, že odhad hmotnosti jsou 3 kg a co jsem našel na Aliexpressu tak to uzvedne pouze 1 kg, takže i když použijeme dva tak to nebude stačit.

Byl by někdo schopný mi tohle vyrobit a je reálné zvýšit hmotnost toho co to uzvedne na 1,5-2 kg? Případně pokud by někdo věděl o něčem co se vyrábí, bohužel se mi nepodařilo najít nic ke koupi.

Bohužel tohle je něco co jde mimo mě, já sem schopný si vyřešit v modelech osvětlení a pohyb, ale tohle je na mě už trochu moc složitá elektronika abych to vyráběl od základu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2023, 22:06    Předmět: Citovat

Je to sice OT, ale napadla mě jedna věc (když se tak dívám na tyhle zázraky fyziky) - kdyby tam bylo o 12 až 16 modrých LED navíc, nepomohlo by to?
Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 655

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2023, 22:22    Předmět: Citovat

Stačí kus supravodiče a trochu tekutého dusíku a levituje i pár kilo: https://www.youtube.com/watch?v=AWojYBhvfjM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 7:56    Předmět: Citovat

S tím „zdvihnutím“ na povel bych nepočítal.
Co jsem si s tím hrál, tak hlavní nosnou/odpudivou sílu vytváří ten kruhový magnet (v jiném typu jsou to 4 a více magnetů umístěné po obvodu) a levitující magnet. Ty 4 cívky pak pomocí magnetických čidel udržují ten levitující magnet jen ve středu toho magnetického pole spodního magnetu/magnetů a brání jeho pohybu mimo „neutrální“ střed. Zároveň se částečně snaží udržovat i výšku levitujícího magnetu, ale tu hlavní nosnou sílu vytvářejí ty odpuzující se magnety.
V okamžiku kdy se vypnou ty cívky, tak levitující magnet sklouzne mimo ten neutrální střed a "přilepí" se na spodní magnet/magnety.
Výkonnější verze je třeba tady, ale podle mě je princip stejný: https://www.youtube.com/watch?v=1gMMM62NC-4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 8:32    Předmět: Citovat

Chápu, tak on by nebyl problém si pod to udělat nějakou konstrukci co by se hýbala nahoru a dolů a byla schovaná pod deskou, takže by to opticky vypadalo jako, že se to začne vznášet. Takže teoreticky jde jenom o to aby ty prostřední magnety byli silnější?

To co jsi poslal na videu je hezké, ale co jsem hledal tak to se pohybuje v řádech tisíců dolarů, takže bohužel už mimo možnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 9:12    Předmět: Citovat

Pokud zaručíš, že při tom mechanickém zdvihu budou vždy ty levitující magnety v místě středu toho neutrálního pole, tak pak to samozřejmě bude fungovat, jak potřebuješ. Ono to „neutrální“ pole je poměrně malé a levitující magnet se musí umístit na mm přesně, jinak to sklouzne dolů.
Co se týká té síly, to nedokážu odhadnout, předpokládám, že každá konstrukce má své limity a výměnou pouze toho levitujícího magnetu za větší, většího zatížení zřejmě nedocílíš. Možná by to šlo zvýšením počtu těch levitátorů. Ale jak se budou vzájemně ovlivňovat, bude zřejmě záležet na velikosti modelu a jejich vzájemné vzdálenost.
My nechali levitovat jen menší předmět:
https://www.facebook.com/100066993704716/videos/256167373400026?__so__=permalink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 11:06    Předmět: Citovat

Měl jsem tu továrně vyráběný "levitátor", což byl malý globus, ale ten se vznášel pod cívkou, takže elektronika jen stabilizovala proud cívkou, aby se globus buď nepřilepil na cívku, nebo nespadl. Nevýhodou bylo to, že cívka musela být nad předmětem a globus jsi musel přidržet v místech, kde kde pak sám visel. A nechat viset v luftě 2Kg váhy, tak to musí být solenoid jak prase a spotřeba vysoká. Navíc by mělo být místo na který se aplikuje přitažlivost mechanicky vyváženo, protože přitažlivost se aplikovala na nalepený magnet na vrcholu a stabilizace proudu cívkou se prováděla na základě výstupu z Hallovy sondy v cívce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 18:36    Předmět: Citovat

To co tu popisuju já, má při 12V spotřebu cca 100mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Nebylo by jednodušší prostě švihnout a mávnout?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 22:24    Předmět: Citovat

Jova: Kolik vážil ten šperk?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 0:40    Předmět: Citovat

Tak dle toho co píšete je to víceméně nereálné (při normálním rozpočtu), byl to jenom dotaz zákazníka pro kterého ten model budu dělat, tak mu holt řeknu, že to bohužel není možné.

Ale děkuji za rady, ono podle toho co jsem našel sem tušil, že to nebude proveditelné, ale aspoň mám jistotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 8:17    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Jova: Kolik vážil ten šperk?

Je to výtisk z plastu, takže hlavní hmotnost představuje ten magnet. Nevážil jsem to, ale protože to nadnáší ta odpudivá síla magnetů, tak spotřeba proudu se po zatlačení směrem dolů měnila jen minimálně. Při téhle levitaci je největší problém v tom, že se nikdy nesmí vypnout proud, protože v tom okamžiku levitující předmět spadne. Vzhledem k tomu, že tam proud z důvodu bezpečnosti vypnou každou noc a o víkendech je zavřeno, to znamenalo zálohovat napájení pomocí akumulátorů. Sám jsem zvědav, jestli to ty 3 měsíce vydrží bez pádu Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 15:36    Předmět: Citovat

Takže se to taky "samo nenahodí", stejně jako ten můj bývalý "visatec". Mě na tom spíš napadla jiná věc:
Je to velice citlivý samoregulační mechanizmus, kdy je vyvážená přitažlivost mezi předmětem a cívkou tak, aby se nepřilepil na cívku, nebo neodpadl - tudíž to může indikovat i ty nejmenší vibrace okolí, když se něčím pověsím na tu samoregulaci. U toho Tvýho systému je to trochu jiný: Odpudivost se dá držet snáz, ale musíš hlídat, aby Ti to nesjelo bokem, nebo aby se Ti nepřeklopil magnet. Existuje ještě jedna varianta, kdy se vystačí pouze s trvalým magnetem, ale předmět se musí opírat o svislou pevnou část (Využívají to ty hračky mendocino motory, nebo levitující propisovačka, která jde normálně koupit), nebo to musí být rotující "káča", která se vznáší nad magnetem - viz "Levitron" (existuje verze, kdy je rotace udržovaná externí elektronikou)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 15:52    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
... Existuje ještě jedna varianta, kdy se vystačí pouze s trvalým magnetem, ale předmět se musí opírat o svislou pevnou část ...

Vím o co jde, tak jsem si říkal, co kdyby se to "opření" nahradilo dvěma odpuzujícími se magnety? Nemám čas to teď zkoušet, ale kdyby to fungovalo, tak by to pak levitovalo jen na magnetech. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 16:09    Předmět: Citovat

Četl jsem kdysi studii, jestli existuje možnost pasívní magnetické levitace s trvalými magnety a prý neexistuje. Jediná vyjímka je ten Levitron, bohužel i ten se časem stejně překlopí a spadne, až mu klesnou otáčky na takovou hodnotu, kdy to gyroefekt neudrží. A pak ještě diamagnetizmus - třeba pyrolitický grafit, ale tam jde o zlomky gramů a pár mm nad, nebo pod magnety.
A co se týká toho opěrnýho bodu - kdyby se děl magneticky, tak se taky smekne a levitace se neuskuteční. Je to všechno podobný tomu, jako kdyby jsi chtěl na velké kouli umístit na vrcholu malou kuličku a snažit se, aby tam zůstala - stejně se někam odkutálí.
ten běžný opěrný bod jde ale slušně zakomponovat, aby nebyl moc výrazný, takže to může uchvacovat i tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund