Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ktoru PICku zvolit na zaciatok
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2023, 16:28    Předmět: Citovat

Mahoney napsal(a):

...K minulému vláknu s programátorem jsem chtěl napsat, že výborný je také OpenProg, zrovna ho stavím.
...


To je hezká konstrukce, koukám že i s dost dlouhou historií a dobře zdokumentovaná. Líbí se mi samozřejmě i to, že nativně podporují Linux.

Jediné, co by mi asi vadilo, je nutnost mít adaptér na každý typ obvodu (pokud neuvažuju ICSP).

Nicméně je jasné, že to je daň za jednodušší sw (nemusejí v něm být definovány piny pro každý typ jinak).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajsmentke



Založen: Aug 30, 2014
Příspěvky: 177

PříspěvekZaslal: po březen 06 2023, 10:36    Předmět: Citovat

nop napsal(a):
K mcu asi bych se poohlížel po něčem z rodiny pic18f ty 16f v asembleru pokud mají větší flash tak je to samý přepínání stránky flashky a bankovani ramky u těch 18f tohle odpadá.A ten Basic od mikroelektroniky je dobrej toho bych se nebál.


to znie celkom rozumne, ktory konkretny kus z tej rady 18F vybrat ako najuniverzalnejsi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 385
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: po březen 06 2023, 14:37    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Asi nejlepší varianta je STM32. Jsou jich mraky druhů, stojí pár korun. Dá se koupit vývojové desky s piny kompatibilními s Arduino. Můžeš mít i DAC, který funguje korektně, ne jako od Microchipu. Na projekty vyráběné v jednom kusu klidně zapájim vývojovou desku na svůj tisták - kdykoliv mám možnost se připojit přes USB. Beztak si k tomu stejně udělám apku do win/linux se kterým komunikují přes USB a mnohdy to celé i po tom USB napájím.
Myslím, že začínat s něčím starým je nesmysl. A programovací jazyk neřeš. Výber si moderní čip a nauč se jeho jazyk. Je to easy...


Mám úplně stejný názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: út březen 07 2023, 16:16    Předmět: Citovat

Autor vlákna: "Kterou PICku na začátek? Chci na tom psát v Pascalu…"
Odpověď: "Tak to asi STM32"…

Jako fakt?

Někdy si tu připadám jak u nás v práci, dneska mě tam taky jeden přesvědčoval že mi rozumí… Dřív, než jsem vyslovil svůj dotaz Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: út březen 07 2023, 16:27    Předmět: Citovat

Mahoney: já bych úplně nezatracoval odpovědi v tom smyslu, aby tazatele navedly jinam. Nicméně viz dále.

Myslím, že tu dostal celé spektrum možností a může si vybrat...

Mimochodem: existuje STM32 např. v podobě něčeho jako PIC10F2xx? Asi těžko, že.... (ale třeba se pletu).

Já třeba coby neprogramátor jsem s MCU hodně minimalistický. Když už se pro ně rozhodnu, tak zcela úmyslně volím nejen (rozměrově) malá, ale hlavně dlouhodobě ověřená a zároveň nikoliv "vendor lock-in" řešení.

Takže učit se nějaké šváby s miliónem noh, když bych je na 99,9% nikdy nevyužil, pro mě nemá vůbec smysl. To samé platí o neintuitivních jazycích (ať už je to assembler nebo naopak vyšší jazyky z jiných galaxií).

Prostě každý to má nějak.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: út březen 07 2023, 16:54    Předmět: Citovat

Já ti naprosto rozumím, ostatně tvá filosofie je poměrně blízko té mé. Kouzlo PICu je v tom, že když umíš ten malý, tak umíš i dost větších, protože jádro je víceméně stejné. Další výhoda PICu je, že jako JEDINÝ(sic!) druh MCU je plně ortogonální, jakoukoliv instrukci s operandy můžeš vykonat nad jakýmkoliv registrem, nemusíš se zabývat něčím jako load-store (tedy až na PIC32, ty jsou MIPS jádro M4K, těch se to netýká). Nop má pravdu že 18F jsou o dost lepší, už tam dořešili dost věcí, ty zase v tom, že v SOT23-6 pouzdře toho moc nenajdem.

Tohle jsem si říkal vždycky, kdyby Microchip místo tisíců nesmyslných 16F typů udělal pár dobrých 18F v malých pouzdrech, tak by udělal daleko lépe. Ony ty MCU opravdu nestárnou tak rychle, zavádět nějaké "módní trendy" na tomto poli se mi zdá zcestné.

Dobrý PIC z řady 18F je např. PIC18F2520 (2420, 2620). Dá se koupit i v novějších variantách jako 18F25K20 a podobně (a levněji), ale tam už je pak potřeba hlídat jestli je umí programátor (hw).

Ale cpát ARM jádro někomu, kdo právě začíná, to je úplně mimo, tady je to zavedení jinam právěže špatně, když tazatel rámcově ví co chce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út březen 07 2023, 17:48    Předmět: Citovat

Mahoney napsal(a):
Autor vlákna: "Kterou PICku na začátek? Chci na tom psát v Pascalu…"
Odpověď: "Tak to asi STM32"…

Jako fakt?

Někdy si tu připadám jak u nás v práci, dneska mě tam taky jeden přesvědčoval že mi rozumí… Dřív, než jsem vyslovil svůj dotaz Laughing
Mahoney, a ty tazeteli na dotaz Kterou PICku na zacčátek odpovíš co udělal tvůj kolega v práci. Laughing Myslím ale, že jsi si všimnul, že odpovědí ohledně STMka jsem reagoval na diskuzi okolo použití Arduina, potažmo ATmegy/SAM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: út březen 07 2023, 18:24    Předmět: Citovat

@Cust: Opravdu?

Jestli jsem to dobře pochopil, tak mu jde o zvládnutí tajů HW, takže věci jako Arduino, ARM s různými klikacími berličkami a mraky knihoven k tomu jsem pro začátek vyřadil. Nebo jinak - píše, že možnost psát ve vyšším jazyku by mu nevadila (a uvádí Basic a Pascal) - jak moc vyšším? Já že těmto požadavkům vyhoví třeba i Maximite, nebo RP2040, tak je asi potřeba aby upřesnil, co od toho vlastně očekává.

Cust napsal(a):
na diskuzi okolo použití Arduina


Psal že Arduino nechce, tak jaká diskuse kolem toho…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nop



Založen: May 18, 2007
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 18:15    Předmět: Citovat

Já si hraju s PIC18F26K80 a ani nastavení nebylo nijak složitý.Jo. Ještě jedna věc pokud se opravdu chceš něco naučit tak bych nepoužíval ten klikator co je v mplabx teď si nevzpomenu jak se to jmenuje ale jde tim nastavovat hw picu.Hezky to napsat podle datasheetu ať ten mcu pochopíš.No a za zvážení stojí i MSP430.. už tu mám nějaký koupený IDE nainstalovaný a rozchozeny,výhoda těchto mcu je C kompilátor zdarma bez omezeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund