Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rekonstrukce bytu v paneláku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 7:48    Předmět: Citovat

Obvykle se to obejde tím, že kabel přivedeš podlahou, svisle to řízneš do krabice, z ní to to protáhneš skrz panel do další krabice a pokračuješ svisle do podlahy. Nebo ke stropu, když jde o světlo. To říznout můžeš. A v podlaze nemusíš ani tak hluboko, pokud ji pak budeš vyrovnávat stěrkou a víš, kolik jí bude.
Docela jsem čuměl, když jsem s AM rádiem v ruce hledal, kudy v jedné místnosti vede podlahou kabel od zásuvky v nenosné příčce k liště a koncové zásuvce nalepené na obvodovém panelu (obě asi 40 cm od rohu): normálně na brutál ho řízli do podlahy šikmo, asi jim už delší kus nezbyl a nechtěli se jim načínat nový...
UTP kabel můžeš protáhnout rohem mezi futrem dveří a vybráním panelu - je tam nejméně materiálu a časem třeba vyměníš futra za dřevěná, nebo je jen ořízneš a schováš do obložek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 10:55    Předmět: Citovat

citace:
Takže pokud je známo nebo určeno, na kterou stranu bude při zatížení svislý štíhlý panel vybočovat, měl by se umísťovat v příslušné orientaci nesymetricky umístěné výztuhy?
Čistě teoreticky a filozoficky asi ano, ale u běžných konstrukcí se směr předem neví a pokud na prvek působí boční síla, provádí se výpočet nějakým jiným způsobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 13:55    Předmět: Citovat

U obvodových panelů, kde je mezi nimi dutina, se musí předpokládat vyfouknutí dovnitř i ven, takže armatura je pod oběma povrchy. Hledačka Mechanika Praha mi ukazovala armaturu i uvnitř pokoje, proto jsem se naučil používat LEDkovou žárovku nebo pulsní nabíječku jako vysílač rušení, a jako hledačku AM rádio. Rušení po kabelu slyšet je, armatura ne.

Překlepy vyEDITovány.


Naposledy upravil Hill dne pá březen 10 2023, 14:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 14:35    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Obvykle se to obejde tím, že kabel přivedeš podlahou, svisle to řízneš do krabice, z ní to to protáhneš skrz panel do další krabice a pokračuješ svisle do podlahy. Nebo ke stropu, když jde o světlo. To říznout můžeš. A v podlaze nemusíš ani tak hluboko, pokud ji pak budeš vyrovnávat stěrkou a víš, kolik jí bude.
Docela jsem čuměl, když jsem s AM rádiem v ruce hledal, kudy v jedné místnosti vede podlahou kabel od zásuvky v nenosné příčce k liště a koncové zásuvce nalepené na obvodovém panelu (obě asi 40 cm od rohu): normálně na brutál ho řízli do podlahy šikmo, asi jim už delší kus nezbyl a nechtěli se jim načínat nový...
UTP kabel můžeš protáhnout rohem mezi futrem dveří a vybráním panelu - je tam nejméně materiálu a časem třeba vyměníš futra za dřevěná, nebo je jen ořízneš a schováš do obložek.


no tak jistě, ale ne všude dělají při rekonstrukci podlahy (nebo stropy) a taky pokud sou ty armatůry tak obrazek_cenzuraě hned pod povrchem, může se poštěstit a člověk to do ní řízne v celé délce

paneláky sou napýču Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 19:13    Předmět: Citovat

Jak již jsem psal tak v panelech a stropech jsou zabetonované trubky, paneláky mají výjimku na výšku zásuvek od podlohy. Takže elektrika se dá natahat v rohových lištách a zásuvky mohou být na zemi (součást rohových lišt) u světel to bude trochu horší, bud se použijí lišty nebo se využijí trubky, co jsou v panelech, ale to se neobejde bez vysekání přestupů podlaha-stěna, stěna-strop ale bude z toho podstatě méně bordelu než z řezání drážek.

Pod vypínači ve výšce zásuvek je krabice, kde je zapojení světel, dráty pod podlahou jsou natahané obvykle nejkratší cestou klidně napříč přes místnost. Trubky co jsou zabetonované v panelech mají svá pravidla, takže se dají docela snadno dohledat (mám pocit, že ve stěnách je rozestup 3m a stropní trubka je zešikma mám pocit o 60ccm a většinou vychází na trubku co je ve zdi (co jsem si předělával elektriku tak mi nepasovalo jen jedno světlo … v pokoji byli dvě světla a to plíže k oknu cca a 1m nesedělo)

Jo dělat rekonstrukci elektriky v paneláku není úplně jednoduché, ale jde to. … ono dělat rekonstrukci elektriky v některých rodných/činžovních domech taky nebude žádná sláva …

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.


Naposledy upravil ec1045 dne so březen 11 2023, 22:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 20:31    Předmět: Citovat

ec1045 napsal(a):
...Trubky v co jsou zabetonované v panelech mají svá pravidla, takže se dají docela snadno dohledat (mám pocit, že ve stěnách je rozestup 3m a stropní trubka je zešikma mám pocit o 60ccm a většinou vychází na trubku co je ve zdi (co jsem si předělával elektriku tak mi nepasovalo jen jedno světlo … v pokoji byli dvě světla a to plíže k oknu cca a 1m nesedělo)...

Ano, to se stává, dokonce jsem při jedné rekonstrukci narazil na stropní panel, který byl posazený opačně: s původním kopytem na stropě nešlo plně otevřít okno a při výměně za nízké přisazené svítidlo jsem přišel na to, že trubka vede opačným směrem k obvodovému panelu, kde žádné trubky nebyly. Některé panely se opačně posadit daly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 22:26    Předmět: Citovat

To světlo co mi nevycházelo, nebylo způsobeno otočeným stropním panelem … paměť je zrádná … co jsem to kontroloval tak to je cca 30-40cm … trubka ve stropě nevychází na trubku ve zdi (konkrétní panel s futrem) a to pro celí panelák … aneb někde soudruzi něco nedomysleli.
_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 22:30    Předmět: Citovat

Od niekoho som pocul, ze niekde osadili stresne panely opacne - vrchnou stranou dolu. Dom sice stoji, ale vraj tym vyrazne znizili nosnost strechy - asi je tam teraz vystuz na vrchnej strane...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 23:53    Předmět: Citovat

Vzpomněl jsem si na toto... https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_v_n%C3%A1rodn%C3%ADm_podniku_MESIT
citace:
Podle zjištění expertů a soudních znalců byl příčinou havárie úplný rozpad hlinitanového betonu, použitého při výstavbě tohoto objektu v roce 1952. Hlinitanový cement časem ztrácí svoji pevnost, používá se většinou na spárování proti průsaku a vlhkosti. Také na tovární budově ze začátku 50. let probíhaly v té době rozsáhlé stavební úpravy (a nové nosné panely byly položeny obráceně, předepínacími armovacími dráty v horní části, místo v části dolní)

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2023, 3:06    Předmět: Citovat

Druhou půlku dětství jsem v paneláku bydlel a občas přemýšlel, jestli se dá "jednoduchými domácími prostředky" panelák "nevědomky" výrazně poškodit nebo ho i kus shodit. Např. kdyby se místnost pokryla fólií a napustila vodou až po okno, nebo něco šprajclo mezi stěny, nebo mezi podlahu a strop, např. běžným heverem, atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund