Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Minutka
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 19:51    Předmět: Minutka Citovat

Zkouším udělat minutku aby mě honila včas přikládat. Displej asi OLED 1306, zobrazení na HH:MM. Jestli SS ještě nevím. Neměl by být problém usmolit odpočet od nějakýho času směrem dolů a pak zatroubit. Ale přemejšlím, jak to nejjednodušejc naládovat potřebnou hodnotou od který se bude odčítat. Teoreticky by stačil nkodér či trojtlačítko.
Po zapnutí by naskočil v eeprom uložený čas odpočtu z dřívějška. Pak by se stiskem nkodéru mohl spustit odpočet, nebo otočením na některou stranu skočit do nastavení odpočtovýho času. Nejdřív otáčením hodiny nahoru nebo dolů, zápis stlačením, pak to samý minuty. Další stlačením by se to vrátilo do čekání na spuštění. Po spuštění by se mohl dalším stiskem zastavit odpočet a dalším stiskem zase spustit a nebo otáčením skočit do nového nastavení odpočtového času. V podstatě to samý by šlo udělat i s trojtlačítkem a ani by nemuselo být "po čase zrychlovací".
U toho nkodéru by se doprava přičítalo, doleva odčítalo. Ale nevím, jestli na 0 a 24 hodin zastavit a nebo po 24 překlopit na 0 a naopak. No a minuty 0 a 59 to samý.
Nějakej jinej nápad, jak to udělat šikovněji nebo jednodušejc?
Díky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 20:05    Předmět: Citovat

Na prikladanie podla mna stacia minuty v rozliseni po 15minut.
Jendo tlacitko bude pridavat po 15minutach to vies naklikat rychlo aj par hodin po tych 15 minutach. Neviem aky mas max rozsah prikladania tak po tom case by som znova skocil na min. cas prikladania

Pripadne ak mas odladene casy. Tak by som tam dal na tlacitko prepinanie len tie pouzivane.

Druhe tlacitko start/stop, dlhe stlacenie reset
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 20:08    Předmět: Citovat

Nejrychlejsi zadavani bude z numericke klavesnice. Pripadne se muzes inspirovat tady https://youtu.be/VZfQPyD0soc
Ja to koupil za 2 kila do kuchyne a ovlada se to pekne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 20:34    Předmět: Citovat

Já to řešil pomocí dvou enkodérů - jeden inc/dekrementoval minuty, druhý sekundy. Jakýkoli z nich odstartoval odpočet a jakýkoli ho i zastavil. Oba dva (po 2 sec) zobrazily nastavení (celková délka "zvonění", doba nezvonění, doba zvonění, ...). Jen jsem měl problém s knihovnou (kupoval jsem kulatý displej) - nové znaky se jen dopsaly na místo starých, tak jsem musel nejdříve staré znaky "přetisknout" (ten samý znak, ale černý - tím se displej jakoby vymazal) a poté jsem zobrazil nový znak - ale to nebyl až takový problém.
Co se týče přetoku 0/59, tak si to musíš udělat tak, jak ti to bude vyhovovat. Někdy je lepší přetok, někdy ne. Samozřejmě by to šlo i univerzálně a v nastavovacím menu to povolit/zakázat.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 20:59    Předmět: Citovat

V mé jsou čtyři tlačítka pro nastavení času (nahoru - dolů, minuty a sekundy, je to minutka pro osvit dps, nemá stop a má ovládání 230V zásuvky relátkem), páté pro start a šesté pro reset (což je opravdový reset MCU, mám tam PIC, takže /MCLR). Nastavení běhá dokola i přes 59-00, při přidržení tlačítka po chvíli začne program přičítat nebo odčítat hodnotu cyklicky sám. Tento systém se mi zdál lepší a rychlejší než enkodér s potvrzováním (o něm jsem původně taky uvažoval) nebo jen dvě tlačítka + a - a třetí jako "SET". Poslední použitou hodnotu jsem také ukládal do EEPROM.

petrfilipi má pravdu, nejlepší je udělat to podle toho jak to ty sám cítíš, ostatně je to pro tvé vlastní potřeby, potřeby jiných mohly být prostě jiné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 22:32    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Nejrychlejsi zadavani bude z numericke klavesnice. Pripadne se muzes inspirovat tady https://youtu.be/VZfQPyD0soc
Ja to koupil za 2 kila do kuchyne a ovlada se to pekne.

Ta kupovaná vypadá pěkně, na takovej design se asi nedostanu. Ale vyfrknout na tiskárně ten nastavovací věnec s vnitřním ozubením, co by přes převod točil nkodérem bych asi uměl udělat.
Pak by asi vyhověl ten můj systém, akorát že by se nkodérem nastavovaly minuty a hodiny dohromady v minutách a jen na displej by se z toho zobrazoval přepočet na HH:MM. Nemusel bych řešit přenos na hodiny, dorazy na minutách a přechody 0-59 nebo 59-0. Ncodér zatím nemám a ještě jsem si ho nezkusil osahat jak ho spolehlivě snímat.
Ale stále váhám, samolepková trojtlačítková klávesnice se šipkou nahoru a dolů a potvrzením by byla konstrukčně jednodušší a je maličká. Ncodér je dost vysokej.
A chtěl bych to univerzální, aby to šlo použít i na něco jinýho. Změnit načítání na MM:SS a naopak na HH:MM by stačil dlouhej stisk potvrzovacího tlačítka.
Termite, mě nejde o dvě stovky, já se na tom chci něco naučit i kdybych na tom měl strávit měsíc. Very Happy
Numerická klávesnice by musela být 4 x 3, 0-9 a hvězdička a křížek na potvrzení a pod. Dost velká věc, když tam vedle bude palcovej OLED.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 22:40    Předmět: Citovat

Daj tam rozpoznáávanie hlasu. Zakričíš, šo chceš a umelá inteligencia ti nastaví poždovaný čas. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 22:44    Předmět: Citovat

Bezny lacny kuchynsky casovac s LCD na jednu AAA bateriu funguje roky. To s OLEDom nespravis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 22:53    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Bezny lacny kuchynsky casovac s LCD na jednu AAA bateriu funguje roky. To s OLEDom nespravis.

Vím. Tak ještě jednou: mě nejde o dvě stovky, já se na tom chci něco naučit i kdybych na tom měl strávit měsíc.
Takhle bych mohl přistupovat ke všemu. Vše se dá v podstatě koupit.
Až budeš jednou v penzi, tak na takovýhle blbnutí budeš mít spoustu času. Neplacenýho. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 23:03    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Termite, mě nejde o dvě stovky, já se na tom chci něco naučit i kdybych na tom měl strávit měsíc. Very Happy
Numerická klávesnice by musela být 4 x 3, 0-9 a hvězdička a křížek na potvrzení a pod. Dost velká věc, když tam vedle bude palcovej OLED.

Ja tu minutku uvadel jen jako inspiraci pro ovladani. Ale pokud se ti to libi a mas cas na hrani, muzes to koupit a streva udelat svoje. Nechal bys jen displej a mechaniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 23:14    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Zkouším udělat minutku aby mě honila včas přikládat. Displej asi OLED 1306, zobrazení na HH:MM... Nějakej jinej nápad, jak to udělat šikovněji nebo jednodušejc?

Pro přikládání předpokládám bude stačit jen několik intervalů. K tomu není potřeba tam dávat displej a k nastavení času by měla stačit sada malých spínačů. Něco podobného jako časovač 10s až 24h viz obrázek, který by mohl spínat třeba piezo bzučák a nebo přes malé relátko spínat nějakou výkonnější sirénu.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 23:26    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
já se na tom chci něco naučit i kdybych na tom měl strávit měsíc.[/i]
Takhle bych mohl přistupovat ke všemu. Vše se dá v podstatě koupit.
Až budeš jednou v penzi, tak na takovýhle blbnutí budeš mít spoustu času. Neplacenýho. Wink

Oprosti se od otroctví že všechno soudobé musí být s displejem, procesorem a enkodérama a vyrob si trpělivě a pečlivě mechanický minutky, a la
https://www.artofplay.com/products/diy-20-minutes-timer
hezky z mosazi a třešňovýho dřeva. A máš vystaráno co s časem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 23:54    Předmět: Citovat

Já bych to zase koupil . Ale v china toto není , aby to mělo Nkodér a jedno tlačítko . Tlačítkem aktivuji , natočím co chci , stejným tlačítkem startuji . Již jsem i programátory nabádal , kdyby chtěli něco jednoduchého pustit volně do světa a s nějakým běžným např. PICem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 0:09    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

https://www.artofplay.com/products/diy-20-minutes-timer

Odkaz nejde.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 0:30    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
mě nejde o dvě stovky, já se na tom chci něco naučit i kdybych na tom měl strávit měsíc.

V tom případě můžete zkusit použít Arduino.

Arduino Nano
Schéma zapojení základní desky



Klávesnice membránová 1x3 pro Arduino


Hodinový displej TM1637
Arduino knihovna pro ovládání displeje TM1637 + příklady


Bzučák - 5V, 2.3 KHz


Naposledy upravil Valdano dne ne únor 26 2023, 0:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund