Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lze "zapojit" LM 3886 na nesymetrické napájení?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 14:04    Předmět: Lze "zapojit" LM 3886 na nesymetrické napájení? Citovat

Ahoj. Dochází mi trafa. Je to reálné, na malé výkony, zapojit LM3886 jako operák s virtuální nulou a kondem na výstupu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 14:12    Předmět: Citovat

Katalogový list LM3886 TI obrázek 3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 16:36    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Katalogový list LM3886 TI obrázek 3.


Moc dík. Vypadá to složitě, asi mu to moc nevoní. To radši koupím trafíčko-je to jen na sluchátkový zesilovač-pokus. S LM 1875 jasně jednodušší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 17:04    Předmět: Citovat

Ty jsi chtě dát 3886 na sluchátka?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 17:18    Předmět: Citovat

Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování. Pro sluchátka máme dnes podstatně lepší konstrukce. Jak diskrétní, tak integrované (TPA6120A2).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 17:46    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování.).

To byl asi LM386 a ne 3886 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 18:00    Předmět: Citovat

https://www.aliexpress.com/item/33013887303.html TPA6120A2 mam od číňana jen tak na prkýnku a hraje to jak ďas. Za tu cenu nemá význam vymýšlet něco jiného.


zesik.jpg
 Komentář:
TPA6102 + 4580D
 Velikost:  180.81 kB
 Zobrazeno:  115 krát

zesik.jpg



_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 18:49    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
ransom napsal(a):
Jednou jsem to dělal taky, pro sluchátka 600Ω, navíc s poměrně malou citlivostí. Jakože fungovalo to obstojně. Ale nikdy bych to nikomu nedoporučoval k opakování.).

To byl asi LM386 a ne 3886 Very Happy

Nikoli. Dva LM3886 napájené stabilizovaným napětím 2x18V, bez výstupní tlumivky a boucherotu, v sérii s výstupem odpor 68R, zisk nastavený na výstupní napětí 6V naprázdno. Honilo to v domácím ministudiu sluchátka AKG - typ si už nepamatuju. Ty mrchy nic jinýho pořádně nevybudilo.

Dnes je sázka na jistotu ten zmíněný TPA6120a2, svede totéž a hraje líp. Koukám že nejsem jediný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 23:44    Předmět: Citovat

Jen se vpletu , prosímtě Tome , mám z jednoho kina vybrané TDA 7295 nemyslím si , že by to bylo umazané ... Máš případně i stavební zkušenost se 93 či 96 . Nenechá se to rozchodit . Je tam nějaký fígl ? díky , jo koupil jsem dps v china
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 8:46    Předmět: Citovat

Když tam není nic umazaného, musí hrát každý zvlášť. I zapojení (včetně ovládání MUTE(9) a STD-BY(10) napětím 0 V až 5 V přes odpory 10 k do každého) jsou stejná. Ať už tam bylo umazané písmenko na konci, nebo ne, je to jedno, všechny verze se zapojují stejně, jen ve verzi tuším TDA7295V se nedoporučuje zapojovat do můstku (ale nevzpomenu si, kde to kdo napsal, tak to neber za stoprocentní, stejně z nich můstek dělat nehodláš).
TDA7295.
Přímo s TDA7275 zkušenost nemám, jen jsem jednomu nešťastníkovi oživoval konec s TDA7296 ze stavebnice, měl k němu 60 W zdroj 2x16 V a ještě dost měkký, protože při vybuzení, když spadlo napájecí napětí pod asi 13 V, začal jeden konec zakmitávat a přetížil zdroj. Nepomohlo ani přidání filtrační kapacity. Při vyšším napájecím napětí s jiným zdrojem chodil zesilovač normálně. Našťastník neměl pro větší zdroj místo, tak se to vyřešilo výměnou švába, ten nový to nedělal. Takže těch minimálně ±10 V deklarovaných výrobcem nemusí vždy platit.


Naposledy upravil Hill dne ne únor 26 2023, 8:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 8:47    Předmět: Citovat

Nevím jestli je to dotaz na mě nebo jestli je tu celá smečka Tomů.
Největší problém drtivé většiny stavebnic, konstrukcí z časopisů a hotových DPS made in China je špatná topologie zemí. Dělá to pak neuvěřitelný brikule od slabého ale protivného brumu a bzučení přes nesnesitelné pazvuky, zkreslení při nahodilé kombinaci vybuzení a spektra signálu až po regulérní kmitání.
V podstatě kdykoli se mi něco takového dostane do ruky, musím to upravovat. Někdy snadno, jindy dost pracně.
Co si mám představit pod všeříkajícím "nejde rozchodit"?

Minimální napájecí napětí znamená jenom to, že celý obvod obživne. To jest že začnou fungovat zdroje proudu, zrcadla, diferáky, koncem teče klidový proud, odblokuje se mute a vestavěné ochrany a podobně. Nikoli že se tak dá obvod užitečně provozovat. TDA729x při +-15V dá jednotky W výkonu při účinnosti elektronkovýho Ačka. To je úplně nesmyslné použití. V takové situaci dá lepší službu za zlomek nákladů nějaký obligátní TDA2030, pokud je značkový. Případně dederonský A2030. Do výkonu 25W hraje úplně nejlíp LM1875. Pouze účinnost má malinko menší. Do 50W LM3886. A nad to je lépe udělat jednoduchý diskrétní zesilovač. Kolem 80W vyjde pořád podobně velký i podobně nákladný jako TDAčko.Tahat ty TDA na samu magickou hranici 100W se důrazně nedoporučuje.

Když se ještě vrátím k tomu 3886. Lákavá je skutečnost, že při buzení sluchátek vlastně pracuje ve třídě A (proud do zátěže je zlomkem klidového proudu koncáku). Ale pořád to má mouchy dané původním určením toho integráče. Takže stejně nedoporučuju.


Naposledy upravil ransom dne ne únor 26 2023, 9:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 9:19    Předmět: Citovat

Přiznám se bez mučení , že osciloskop jsem alespoň 5 let nepoužil . No postavil jsem dva kusy . Použil jsem na "oživení" starý , dříve často mnou používaný zdroj ze dvou trafáčků 24V 2W , takže +-cca 32V . U prvního je sice odběr minimální , ale na +větvi se objevilo 42V -zpět. Je to demontovaný obvod , stav neznám , druhý 7293 jsem dal china nový a tam je to obráceně . Napájení kleslo na cca 2x15V . Velký klidový odběr . Je sice vysoce pravděpodobné , že obé kmitá , ale ptám se , jestli je to běžné , bych neobjevoval ameriku . Je to zase pro toho 70sátníka do komba , kde byl použit "starý" obvod , který je již i v china "drahý" . Roky jsem měl doma ten kinozes , tak jsem si myslel , že ho využiji , když je deska za dvacku ... no hodiny jsou pryč a nic .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 9:24    Předmět: Citovat

Pokud je v pořádku zapojení, vyser se na ty piditrafa. Neutáhnou ani klidovou spotřebu. Na to je potřeba dvojitý stabilák s ochranou nastavenou tak na 1A.
Dávat tenhle integráč do komba je pak vyloženě vražda...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 9:36    Předmět: Citovat

Víš , když jsem vyráběl zesy pro DJ 100-300W , tak jsem je všechny oživoval těmito trafíčky . Krásně se nastavoval pracbod . Ve škatuli jsem měl dva ručkáče z magičů , ty jsem připojil na odpory a stáhl trimr na nejmenší proud . Připojil tento zdroj a nastavil na začátek poklesu napětí toho zdroje . Jde to perfektně a neexistovaly čmoudíky .
No ze zoufalství mi zde zbyl jeden diskrétní konec , tak jsem ho sestavil . Ale rád bych udal i ty integrované . Jen pro info je tam 12" a je to pro banjo .



IMG_0216.JPG
 Komentář:
 Velikost:  98.23 kB
 Zobrazeno:  105 krát

IMG_0216.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2023, 10:58    Předmět: Citovat

Tím pádem nejsi v zesilovačích žádný novic.
300W konec bude mít klidový proud kolem 100mA. To je před usměňovačem a filtrací nějakých 150mA z trafa. S následkem poklesů a zvlnění, protože to je zkratuvzdorné 2VA trafíčko do kontrolek, se jmenovitým proudem nějakých 80mA.

TDAčko má klidový odběr tuším mezi 30-60mA, podle konkrétního typu. A je háklivé na zvlnění. Zkus to se stabilákem kolem +/- 20 až 24V. Pokud se nechytne, tak někde chybka. Zapojení, součástka, nežádoucí vazba. To ale na dálku sotva někdo bude hledat.

Nástrojový zesilovač musí být podstatně robustnější než zesilovač na reprodukovanou hudbu. Pracuje dlouhodobě na hraně výkonu, často v horku, navíc energetická bilance může být v podstatě shodná s trvalým sinusem. Takže nutně musí mít robustní koncové tranzistory a taky podstatně větší chladič než co máš na obrázku. Banjo jako akustický nástroj ještě dejme tomu, ale třeba elektrická kytara by ti takovej minichladič za chvíli rozpálila na 100°C. Nebo na to hooodně foukat, lejt vodu, nebo to koupat v nějakým freonu a chladit odparem (to prej dělali na prvních tuzemských beatových dnech v Lucerně).

Na nástroják s výkonem kolem 100W bych radši než švába viděl něco minimálně s párem v TO-3 či TO-247 (co to máš na tom obrázku? to jsou 2SA1943/2SC5200? To by šlo), nebo dva paralelní páry v TO220. Na masivní základně a s dobrým snímáním teploty pro stabilizaci klidovýho proudu. Na highend HiFi zvuku naopak tolik nesejde. Muzikantům někdy dokonce udělá radost zkreslení sudými harmonickými.

A protože nejcennější věcí v kombu je reprák, tak to MUSÍ mít výstupní ochranu. Ochrany ve švábu jsou k ničemu, pokud ten šváb střelí.

V nouzi nejvyšší se dají ty TDA řadit paralelně. Ale to už mi přijde jako poněkud samoúčelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund