Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak připevnit madlo na zeď ?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 10:48    Předmět: Jak připevnit madlo na zeď ? Citovat

Dobrý den,
otázka pro řemeslníky a šikuly. Nemá to nic s elektrikou (kromě toho, že můžu ve zdi nějaké vedení trefit).

Chci na zeď (duté cihly) přidělat hotové nerezové madlo dlouhé 2,75m se 4 přišroubovanými držáky. Z estetických důvodů jsem neprozřetelně zvolil držáky připevňované na vnitřní závit M8. Chtěl jsem použít hmoždinku a kombinovaný šroub M8/vrut 8 (jako na obrázku).
Vyvrtat do zdi 4 otvory - v přesných rozestupech a kolmo - bude asi nad moje schopnosti. Povolená nepřesnost je v řádu jednoho dvou mm. Dutá cihlová zeď občas způsobí jednak ujetí vrtáku a jednak odklon od kolmice.

Je na to nějaký postup, fígl, pomůcka?

Možná nakonec zvolím jiné držáky s připevněním na 3 menší šrouby. Ale zatím zkouším původní řešení.



Madlo a držáky .jpg
 Komentář:
 Velikost:  32.46 kB
 Zobrazeno:  86 krát

Madlo a držáky .jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 10:59    Předmět: Citovat

Pokud to musí být tak moc přesné, vzal bych pásovinu, lať nebo něco do čeho bych vyvrtal přesně otvory. Vyvrtat jednu díru do zdi, přidělat šablonu o ostatní díry vrtat přes šablonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5124
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 10:59    Předmět: Citovat

To trefíš a kup si hmoždínky do dutých cihel.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3287

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 11:12    Předmět: Citovat

A když to ujede, tak větší díra, punčocha a chemie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 11:20    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):
...přidělat šablonu o ostatní díry vrtat přes šablonu.

A podle té šablony zalepit závitovky M8 chemickou kotvou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Dieru kludne aj 20mm, chemická kotva čo sa predáva v tube na silikon a nastrčiť do toho celé madlo. Mám to odskúšané. Vytrhneš to jedine s celou tehlou. 20 min to bude treba fixovať. Možno aj 10 bude stačiť. Bud to bez pohybu podržíš alebo to nejako zapri.
_________________
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 12:51    Předmět: Citovat

Děkuji za náměty.

Strčit celé zábradlí do díry vyplněné chemickou kotvou bych raději viděl jako poslední možnost. Kotva je příliš definitivní a nerozebiratelná. Raději bych snadno odstranitelné řešení bez bourání zdi.

Šablona je výborný nápad. Zkusím nejdřív suchou cestu s hmoždinkami a uvidím kolik děr se mi povede bez potřeby korekcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 13:04    Předmět: Citovat

Taky bych to vrtal přes šablonu. A vybrat nějaké kvalitní hmoždinky. Třeba Fischer DuoPower. https://www.fischer-cz.cz/cs-cz/products/bezne-hmozdinky/plastove-hmozdinky/duopower/538243-duopower-12-x-60
https://www.fischer-international.com/en/products/standard-fixings/plastic-fixings/duopower
https://www.hornbach.cz/p/hmozdinka-fischer-duopower-12x60-baleni-25-ks/6337765/
Rozměry hmoždinky jsem zvolil jenom orientačně!

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 13:06    Předmět: Citovat

Aplikuj to rovnou podle Cowley na postup od kutilmila. Rozdělávací to bude a budeš to mít v té děravé cihle pořádně uchycené. Prostě na to zábradlí chytni ty šrouby a dotáhni k hmoždince, potom tam dej ty punčošky a strč do děr s chemickou kotvou a zafixuj to aspoň na půl hodiny (raději i déle). Budete to tam muset dávat dva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 13:59    Předmět: Citovat

S téměř stejným zábradlím jsem měl blbej problém. Vrtal jsem přes prknošablonu SDS Boškou. Tři díry bez problému, čtvrtá, naštěstí né krajová šla do 3 cm a pal ani ťuk. Stará zeď z plných cihel, kupodivu jsem nikde nechytl spáru. Posvítil jsem si do díry, bílej kovovej lesk. Tak jsem vzal obyč narexku a vrták na kov a ... nic. Vrták jsem ztupil a další taky. Zkusil jsem tvrdokov vrták, taky odešel. Nakonec vidiák s W ostřím a zase nic. Co tam může být netuším. Tak jsem tam zatím konzolu nedal, čekám že to před malováním vysekám, co tam vlastně je, že to nejde ničím vyvrtat. Rolling Eyes Spálená cihla, ta je ale přece černá nebo velkej kus křemene, nic jinýho mě nenapadá.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 14:10    Předmět: Citovat

Někdo tam asi zazdil krumpáč, nebo co.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 14:32    Předmět: Citovat

Na tohle samý jsem narazil, když jsem uchytával 10mm hmoždinama ocelovou pásnici 5x50mm na strop v ložnici. Díry řádově po půl metru, jedna zrovna nad plánovaným průchodem ve vytvářený přepážce jen do hloubky asi 3-4cm a dál ani fň nebo bž. Svícení baterkou - kovovej lesk, vidiák se nechytal. Tenkrát ještě nebylo běžný jít si někam půjčit příklepový vrtací kladivo nebo si ho sám pro sebe dokonce koupit (psala se půlka 90.let), takže se výsledná díra musela vyvrtat vedle. Bohužel, odstup 2cm to nespasil, překážka v identický hloubce, vlastnosti stejný - kovovej lesk, neprůchodný pro tenkrát mně dostupný vrtací prostředky. Ukotvit jsem to nakonec musel skoro o 10cm dál a ještě na druhou stranu od původní díry. Dodatečně mě napadlo pozvat si kámoše s detektorem, aby mi zkusil zjistit, co to v tom stropě vlastně mám zabetonovaný - nebo aspoň jak je to velký. Ohraničil mi na stropě šišatej obdélník cca 7,5 x 12cm, samozřejmě podle zákona schválnosti zrovna podélně ve směru mnou uvažovanýho kotvení - a pak vyslovil diagnózu:
"Hochu, máš tam zub ze lžíce bagru nebo kus kladiva z drtičky, ty se dělají z manganový oceli, aby se tak rychle neopotřebovaly, ale holt nic není věčný a občas se jim nějakej ulomí - proto jsou taky výměnný. No a třídička štěrku nepozná, jestli jí sejtama propadává kus kamene, nebo příslušně velkej kus železa ..."

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 361
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 15:29    Předmět: Citovat

Jak je ta zeď tlustá? Vůbec bych se s tím nemazal. Když to vrazíš na obyčejný hmoždinky dlouhý třeba 10cm a dáš tam odpovídající vrut, tak to bude v pohodě. Na baráku mám Porotherm 44cm, podobnejch děr jsem udělal stovky a nikde nic nevaklá, nic neupadlo...
Pokud to chceš fakt posychrovat, tak to udělej na tu chemii, stačí na to punčocha, do ní chemie a závitovka, kterou zašroubuješ jak je třeba. S tou přesností bych si zas tak hlavu nelámal, pokud to neuděláš o 1cm a víc mimo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 16:05    Předmět: Citovat

S přesností si hlavu lámat musím, protože držáky jsou k madlu přišroubované a jejich poloha a rozteč je daná.
Montáž probíhá tak, že se samotné držáky natočí na závit M8 co trčí ze zdi. Na doraz. Až potom se na všechny 4 držáky přiloží trubka madla a musí souhlasit všechny otvory v madlu a držácích proti sobě. Skoro zázrak. Stačí strašně malá odchylka od ideálu a už madlo nepřišroubuju.

Metoda zastrčení složeného zábradlí do chem. malty problém řeší jednoduše a souosost je zaručena.
Pokusím se vyrobit šablonu, která mi umožní vrtat přesně a kolmo. Takže sice 95% času strávím výrobou přípravku, ale mohlo by to vyjít. Na chem. maltu je čas vždycky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1605
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 25 2023, 17:25    Předmět: Citovat

Jen bych si dovolil dodat:
Sebelepší hmoždinky do duťáků nejsou nic platné bez správných vrutů. Vrut by měl mít pro 8mm hmoždinku průměr 4mm (typicky) a délku takovou, aby dosáhl cca 10mm za konec hmoždinky. Ten konec si pak během šroubování přitáhne a hmoždinku v dutině zauzluje.
Pokud se šroubuje elektricky, je nutné použít menší otáčky, dotáhnout zlehka, chvíli počkat a pak teprve dotáhnout silou. Jinak se konec hmoždinky může začít tavit a pak se správně nezauzlí.
Pokud se šroubuje ručně, je potřeba mezi pootáčením přidržet šroubovák druhou rukou, aby se nevracel zpátky.
Funguje to jinak než hmoždinka v plném materiálu. Tam se dává vrut tlustší, aby ji v díře rozpěchoval, a nemusí být úplně nezbytně dlouhý až do konce hmoždinky.
Pokud se do duťákové hmoždinky šroubuje cokoli, co se neopře o připevňovaný materiál (háček, očko, uni vrut s metrickým závitem místo hlavy etc) musí to mít límec - jinak si to ten konec hmoždinky nepřitáhne!
V tom posledním případě (vrut se závitovkou) se dá udělat límec z podložky a matice s kontramaticí - po zašroubování vrutu matice odstranit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund