Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

REVOX B-77: problém s nastavením bias
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 17:58    Předmět: REVOX B-77: problém s nastavením bias Citovat

Dobrý den,
najde se ještě někdo, kdo dokáže poradit ohledně nastavení záznamové části REVOX B-77?

Mám problém s nastavením pracovního bodu pásku, se kterým jsem se ještě nesetkal. Podle běžného postupu (a je to takto uvedeno i v servisním manuálu) se zvyšuje předmagnetizační proud při vst. signálu 10kHz/-20dB z nuly na max. citlivost pásku (max. výstupní napětí). Pak se zvyšuje dále, až výst. úroveň zaznamenaného signálu klesne o hodnotu, danou typem pásku (cca - 4dB).

Tento postup znám, dělal jsem jej několikrát, mimo jiné u REVOX A-77 - nastavovací postupy jsou prakticky shodné.
Vždy to fungovalo.

Tentokrát se to chová obráceně - se zvyšováním zázn. proudu (dle servis. man. nastavovací trimry po směru hodin. ručiček) se výstupní napětí signálu 10kHz snižuje až téměř do nuly. Se snižováním zázn. proudu se výst.napětí naopak zvyšuje. Při dalším zvyšováním předmagnetizace se zvyšování výst. napětí zastaví na určité hodnotě, ale dále neklesá - není tak možno nastavit správný pracovní bod pásku.

Kontroloval jsem i zapojení desky oscilátoru, na kterém jsou tyto nastavovací trimry umístěny, zda náhodou není nějaká chyba v servisním návodu. Jsou však zapojeny správně a postup v servisním návodu by tedy měl platit.

Oscilátor pracuje správně - na mazací hlavě je správné vf napětí i správný kmitočet (kontrolováno osciloskopem).
Nastavuji na pásku RMG LPR35, ale zkoušel jsem i jiné typy se stejným výsledkem.

Už mi došly nápady (asi před týdnem Smile) - poradí někdo, prosím?

Děkuji za ochotu!

Vl. Vlček
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 18:41    Předmět: Citovat

Ak nestačí rozsah trimru na nájdenie bodu kde je už málo predmagnetizácie tak sa môže nastaviť predmagnetizácia ešte jedným spôsobom.

Na pásku sa bude nahrávať konštantný tón 1kHz a nájdeme maximálnu citlivosť pásky. Toto nastavenie treba vykonať pri -10dB.

Ak trváte na nastavení pomocou overbias metódy (teda nájsť peak a následne pridávať predmagnetizáciu až kým citlivosť nepadne o 4.5dBtak treba zvíšiť hodnotu rezistora pred trimrom. (Zrážací rezistor na plošáku oscilátora pred trimrom.)

Pásky RTM ako LPR35 SM911 si vyžadujú prekvapivo menej predmagnetizačného prúdu ako klasicky sú DP25 UD25 atd... pri B77 bok predpoklad že sa bude používať práve takáto páska. Namiesto 500mV na bočníku zaznamovej hlavy tam bude zhruba 400-420mV (to je maximálna p-p hodnota napätia nie RMS)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 22:30    Předmět: Citovat

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci.

Děkuji za uvedení alternativního způsobu nastavení bias, ale já bych přece jen rád zůstal u "osvědčeného" způsobu, uvedeného v servisním manuálu.

Stále však naprosto nechápu, proč se v mém případě citlivost pásku zvyšuje při snižujícím se biasu? Znovu jsem kontroloval desku oscilátoru: při otáčení trimrů doprava (po směru hod. ručiček) se jejich odpor zmenšuje - předmagnetizační proud by se tedy měl zvyšovat a citlivost by měla růst!

Uvádíte, že by pomohlo zvýšit hodnotu rezistoru, který je v sérii s trimrem (trimr 50k, rezistor 1k). Pokud hodnotu sériového rezistoru zvýším, snížím tím celkový předmagnetizační proud a zároveň snížím i regulační rozsah trimru!
Měl jsem za to, že potřebuji bias zvýšit - nebo se mýlím? Ale ani to neřeší tu záhadu s opačnou reakcí citlivosti na bias ...

Výborný nápad je změřit vf napětí na bočníku záznamové hlavy, takhle si alespoň ověřím, že se při otáčení trimrů vpravo proud skutečně zvyšuje.
Máte doufám na mysli rezistor v sérii se záznamovou hlavou proti GND? Má hodnotu 100 ohmů, souhlasí to?

Stejným způsobem by bylo možno změřit i velikost nf záznamového proudu (s odpojeným oscilátorem). Nevíte, v jakých hodnotách by se měl záznamový proud pro plné vybuzení pásku přibližně pohybovat? V servisním manuálu jsem to nenašel.

Ještě jednou děkuji za podněty - zítra vyzkouším.

Vl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 23:55    Předmět: Citovat

Náročnejšie otázky, béčkové hlavy nemám takže neviem ako sa úplne chovajú.

Pásky LPR35 LPR90 sa chovajú trocha inak ako čo servisný manuál vyžaduje. Datasheet LPR35 popisuje že je potrebný 4.5dB úbitok na citlivosť 10kHz teda ΔS10 4.5dB od peaku.

Tieto MGF nikdy neboli plánované pre pásky SM alebo LPR. Ak z oscilátora leze mierne vyššie napätie tak nastaviť to na 500mV sa stále dá podľa manuálu, ale už to nieje možné pomocou overbiasu pretože ten rozsah nieje dostatočne veľký na nájdenie maximálnej citlivosti.

Ak pridávaním predmagnetizácie len klesá citlivosť, a uberaním len stúpa, a nikdy nenájdete bod pri ktorom sa dosiahne maximálna citlivosť, tak rozsah nastavenie nepostačuje. Zvýšením rezistora pred trimrom sa rozsah nezmenší, len posunie. Takže namiesto rozsahu povedzme 700mV a 400mV to bude 600mV a 300mV. Viem že pre tie LPR pásky treba dosť znížiť predmagnetizáciu aby sa dal nájsť ten peak. Všimnite si ako sa nastavuje taká LPR35 na A77. Ten peak fakt kúsoček pred koncom trimra.

Ešte jedna alternativa, vymeniť 50k trimer za 100k (to aleznačne zníši "rozlíšenie"nastavenia a možno bude náročné trafiť tých 4.5dB)

Pásky LPR35 sa štelujú pri 10kHz -10dB (nie -20). Ak to budete štelovať pri -20dB je šanca že to bude priveľa predmagnetizácie. Robí sa to ideálne teda v okolí -10dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so únor 18 2023, 11:24    Předmět: Citovat

OK, děkuji.

K těm páskům - vyzkoušel jsem různé typy:
BASF LPR LPR-35 Professional (starší kus)
AGFA PEM-368 Professional (starší)
RMG LPR-35 (prakticky nový)

Mám i originál testovací pásek pro REVOX, BASF LH HiFi DP26. Na něm je volná část pro testování. Ani na něm to nastavit nejde ...

Ale zkusím to podle toho, co mi radíte a uvidím. Nějak to jít nastavit musí Smile

Díky.

Vl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2023, 20:56    Předmět: Citovat

Dobrý večer,

takže REVOX už funguje a hraje skvěle. Bylo to přesně tak, jak jste předpokládal - příliš velký bias. Takže žádná záhada, pouze mně stále nedocházelo, že ten "obrácený" směr citlivosti pásku je způsoben tím, že jsem celou dobu už vlastně byl za vrcholem pracovního bodu Smile.

Pro pásek RMG LPR-35, na který jsem mgf. nastavoval bylo nutno bias snížit poměrně hodně (jak jste předpokládal) a samozřejmě to celé bylo zcela mimo rozsah původních trimrů. Vyřešil jsem to přidáním jednoho potenciometru 10k mezi horní vývod odbočky cívky oscilátoru (vývod č. Cool a kondenzátory 220pF. Přerušil jsem plošný spoj a potenciometr jsem umístil na šasi vedle páskové dráhy nad VU-metry (je tam zrovna v tom místě v šasi vhodné místo). Budu mít takto možnost v případě potřeby "na ucho" seřídit bias na jiný typ pásku, tak, jak je to u některých kazetových magnetofonů.

Pro Vaši informaci: po této úpravě a po nastavení pracovního bodu na uvedený typ pásku je na měřicích rezistorech u záznamové hlavy úbytek vf napětí 600mV p-p. Když uvážím, o kolik bylo nutno snížit bias, myslím, že ta hodnota 500mV, uvedená v servisním manuálu, bude spíše RMS. Ukazuje na to i skutečnost, že všechny ostatní střídavé hodnoty, uvedené v servis. manuálu, jsou RMS (namátkou ověřeno).

Ještě jednou Vám velice děkuji za Vaše rady - hodně jste mi pomohl.

Zdraví

Vlasťa Vlček
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 3:25    Předmět: Citovat

Som rád že to pomohlo. Môže sa zdať že to je všetko, ale nemusí tomu tak byť. Oscilátor mení výstupné napätie na základe napätia ktorým je napájané. je dosť možné že nieje správne nastavený zdroj na 21VDC a tak je amplituda oscilátor moc velká pre rozsah nastavovacích trimrov.

U revoxa A77 hodnota 400mV sa ukázalo byť 280mVRMS (treba brať do úvahy že teda hlavy sice elektricky sú identické ale mechanicky nie úplne) takže som zistil že manuál špecifikoval peak hodnotu. 400mVRMS bolo hrozne veľa. Záznamové hlavy sú teda elektricky identické (10mH indukčnosť) A77 s B77, akurát B77 tlačí na hlavy 150kHz predmagnet a A77 120kHz.

Ten bias trimer by som ale na vašom mieste neťahal mimo dosky a ako bol určený.. Efektívnosť odlaďovačov predmagnetizačnej a mazacej frekvencie v snímacej ceste bude mizerná pretože tých 40V RMS 150kHz vysielate skrz anténu (tú vašu extenziu) do okolitej elektroniky, a ozvlášť je na to citlivý linkový zosilňovač úrovne na výstupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 11:50    Předmět: Citovat

Napájecí napětí 21V je v pořádku. Je tam stabilizátor a navíc zdroj je vždy první věc, kterou kontroluji.

Externí potenciometr pro bias mám s deskou oscilátoru samozřejmě propojený stíněným kabelem s uzemněným stíněním. Ale díky za upozornění, odlaďovače ještě zkontroluji. Když jsem je kontroloval před několika dny (ještě v původním zapojení oscilátoru, bez toho ext. potenciometru, tak jeden kanál šel "odladit" mnohem lépe, než druhý - dokonce mnohem lépe, než je limit v manuálu. Ale i ten druhý kanál se do limitu spolehlivě vešel (< 350mV).
Zajímavé je, že stejně se chovaly odlaďovače i v A-77 - tam jsem si to vysvětloval tím, že desky obou kanálů jsou konstruovány samostatně a umístěny ne různých místech základní desky. U B-77 jsou na společné desce, takže mne ten velký rozdíl v odladění trošku překvapil. Ale v normě to je ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 15:58    Předmět: Citovat

Tak ešte jedna vec, oscilátor som zistil že nieje napájaný zo stabilizovaného napájania. Práve je krmený z 24V zdroja. Bolo by rozumné zmerat aké je napätie na kolektore Q1 či to sedí s 19VDC. Ešte prípadne a ideálne rozumne prepnúť prepínač sieťového napätia na 240V z 220V.


Mám pocit že napátie za Q1 (jeko kolektor) je vysoké a tak oscilátor tlačí podstatne viac ako originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 17:45    Předmět: Citovat

Ano, síťový volič mám od začátku přepnutý na 240V - v síti máme 235V (na zahradě máme trafo Smile

Napájecí napětí oscilátoru je 22,5V, na Q1 je 21V - o 2 volty více, než by mělo být. Je to zřejmě dáno rezistory R5/R7 + přechod emitor-báze, pokud tomu správně rozumím.
Má cenu to řešit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 19:00    Předmět: Citovat

cenu to riešiť určite nemá, ale už aspoň teraz vieme prečo tento problém vznikol. takto to aspoň maže o niečo viac takže by nemal byť problém ani s sm900 alebo sm468 páskami (468 sa už nevyrába...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 19:50    Předmět: Citovat

Jasně, díky ...

Takže teď už řeším jen takové věci, jako jeden nefunkční VU-metr (vyrábím elektronický s 2x LM3914 a LED diodami), ulomený přepínač monitoru před/za páskem (tady ještě nevím, čím ho nahradím)a podobné" drobnosti" Smile

Ten magneťák jsem sehnal v podstatě zadarmo a tomu taky odpovídal jeho stav. Nefunkční zdroj, deska monitoru, VU-metry, všechno zaprášené, jak to někde stálo roky bez povšimnutí, samozřejmě kompletně neseřízené ...

Ale už to začíná vypadat docela dobře.

S pásky je trošku problém. Jediný dodavatel, co znám, je vozí z Německa a je na nich docela velké poštovné. Zkoušel jsem i koupit na inzerát nějaké starší, ale většinou šly všechny do koše - nepoužitelné. Často je prodávají lidé, kteří je někde najdou jako "dědictví" po rodičích nebo prarodičích, netuší, v jakém jsou stavu a chtějí za ně i dost peněz.

Vl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: po únor 20 2023, 21:30    Předmět: Citovat

Pre tento problém so životnosťou pásky ja kupujem už len nové RTM pásky z thomanu

https://www.thomann.de/cz/rtm_lpr_90_1_4_1100m_nab_pancake.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiY3oiLCJjdXJyZW5jeSI6MTEsImxhbmd1YWdlIjoxM30%3D&reload=1

https://www.thomann.de/cz/rtm_lpr_90_1_4_1100m_trident_reel.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_lpr_90_1_4_1100m_nab_reel.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_lpr_35_1_4_1100m_nab_kern.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_lpr_35_1_4_1100m_plastic_reel.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_sm900_1_4_762m_nab_458442.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_sm900_1_4_762m_trident.htm

https://www.thomann.de/cz/rtm_sm900_1_4_762m_nab.htm

LPR90 SM900 LPR35 SM911 sú diametrálne rozličné pásky svojou kvalitou. Som s nimi nadmerne spokojný. Ale čo čakať od štúdiového matrošu ako SM pásky a profesionálneho long play matrošu čo má na sebe ten istý pigment (magnetický povlak) ako ten štúdiový...Spokojnosť. Na takéto stroje sa iné ani moc neopláca dávať ak z toho človek naozaj chce dostať maximum.

Niesu úplne najlacnejšie, ale je to proste nový nedotknutý spolahlivý známi materiál čo má aj svoje datasheety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlasta



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 19:05    Předmět: Citovat

Dobrý den, pane Vargo,

omlouvám se, ale rád bych Vás ještě jednou požádal o Váš názor.

Zjistil jsem, že při záznamu na REVOX B-77, se kterým jste mi pomáhal, není dokonale smazán původní záznam, který byl v minulosti nahrán na typu A-77 (rovněž dvoustopý stroj) a který by měl tedy být novou nahrávkou smazán. Jedná se o signál na nízkých kmitočtech (typicky baskytara) o úrovni znatelně vyšší, než je zbytkový šum pásku - je zřetelně slyšet v pauzách mezi skladbami.

Protože oba magnetofony jsem seřizoval podle stejného testovacího pásku, padlo podezření na nesprávně nastavenou výšku hlav na některém z magnetofonů.

REVOX A-77 nahrává i maže záznam bezvadně a i opticky jsou hlavy ve správné výšce.

Při optické kontrole páskové dráhy na B-77 jsem pak narazil na něco, co se mi zdá skoro až neuvěřitelné a to je důvod, proč Vás prosím o posouzení.

V příloze jsou dvě fotografie záznamových hlav. Jedna je z A-77, druhá z B-77 (viz popis fotografií). Prosím Vás, zdá se mi to nebo je hlava z B-77 čtyřstopá???

Na té hlavičce je v její spodní části zřetelně vidět rýha, kterou v ní za roky používání vybrousil pásek. Z umístění této rýhy - mimo oblast obou systémů hlavy, z její šířky, která přesně odpovídá šířce jednoho systému hlavy a taky z šířky obou magnetických jader mi vychází čtyřstopá hlava!

Prosím Vás, zdá se mi to nebo je to opravdu tak?

B-77 je skutečně půlstopý a snímací i záznamová hlava jsou naprosto stejné jako o typu A-77 (opticky stejné uspořádání systémů hlaviček). Já jsem ten REVOX B-77 dostal darem od kamaráda, který dnes již bohužel nežije a nemám se tedy koho zeptat, co s ním kdo prováděl.

Děkuji za posouzení a za ochotu.

Zdraví

Vlasťa Vlček



A77_mazaci hlava.jpg
 Komentář:
 Velikost:  113.71 kB
 Zobrazeno:  45 krát

A77_mazaci hlava.jpg



B77_mazaci hlava.jpg
 Komentář:
 Velikost:  129.74 kB
 Zobrazeno:  44 krát

B77_mazaci  hlava.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 416

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 22:07    Předmět: Citovat

no to máte veru štvrťstopú mazaciu hlavu. Na to netreba ani odborný posudok. Takže záznamová a snímacia hlava sú pólstopy ale mazacia štvrťstopa. To je už zrejme niekoho pokus o prerábku. Treba zohnať pólstopú mazaciu hlavu čo bude asi ťažšie ako záznamovú či snímaciu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund