Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PLC z ali

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 790

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 9:38    Předmět: PLC z ali Citovat

Zdravím.
Včera jsem zabaraboval a byl navštívit naši hospůdku.
Jeden čipek tam dotah par PLC z ali a dost mně to zaujalo.
Uvažují, že bych to zkusil.
Není tu někdo, do poradí?
Bylo by to moje první PLC.

https://www.aliexpress.com/item/32798616041.html

A dost mně zaujaky ty co mají RS485
https://www.aliexpress.com/item/4000306798331.html
Podle google by to měla byt Mitsubishi PLC Board FX3U.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 12:26    Předmět: Citovat

To PLC z prvního linku vypadá jako kopie siemens S7-200. S čínskýma PLC nemám zkušenost. Obecně: k PLC bys měl mít i programovací kabel a prostředí pro PC, kde vytvoříš program. Ohledně výběru PLC samozřejmě záleží na tom, co tím chceš řídit...

Naposledy upravil bdn dne st únor 08 2023, 18:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 790

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 12:49    Předmět: Citovat

I v tom prvním odkaze je napsane.

citace:
Programming section
Write an application program in ladder language to support Mitsubishi GX-Develoer Support man-machine interface connection, the application is exactly the same as the Mitsubishi FX1N.

To budou všechno klony Mitsubishi.

Co k tomu potřebují za program?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 18:52    Předmět: Citovat

V dnešní době bych se asi zaměřil na PLC s LAN komunikací...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 19:17    Předmět: Citovat

Jestli píšou, že to podporuje nějaký standardní programovací prostředí, tak proč ne. Na youtube jsou videa, jak se co programuje. Programovací SW prostředí stáhneš někde na internetu. Ono i výrobci PLC potřebují z něčeho žít, potřebují zaplatit vývoj HW, vývoj SW, certifikace atd.
Velké firmy, které automatizují, hledí i na to, aby když už si koupí nějaké PLC, tak aby ještě za 5 let existoval ten výrobce (náhradní díly). Pokud jsi malá firma, tak čínské PLC nemusí být problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 19:43    Předmět: Citovat

Pracuji jako programátor průmyslových PLC již cca 30 let v oblasti řídících systémů se zaměřením na měření a regulaci. Pro naprostého začátečníka toto rozhodně nedoporučuji.

Pokud to má být na domácí použití pak je to zbytečně komplikované a doporučuji spíš Arduino, pro které existují i krabičky a spousta různých periferií a k nim příklady a návody šité pro amatéry.

Pokud to má být pro podnikání pak je třeba si uvědomit, že je to klon, o kterém nic nevíte a který se může vymstít. Takže pokud by to mělo být pro podnikání pak doporučuji jít do osvědčených PLC, které jsou v dnešní době často ze strany zákazníků u některých zakázek i přímo žádané jako podmínka k realizaci zakázky a když si to zákazník žádá tak je samozřejmě ochoten si patřičně zaplatit. Ke špičce patří PLC Siemens a dále bych zmínil třeba PLC WAGO, ale v případě, že má jít o volbu PLC k podnikání tak bych doporučoval si udělat průzkum u Vašich zákazníků o co je zájem v oblasti kde máte nejvíce svých zakázek. Troufám si dopředu odhadovat, že pochybná PLC z AliExpressu určitě nebudou patřit k těm nejvíce žádaným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 20:24    Předmět: Citovat

Souhlasím. Další faktor je, co chci automatizovat. Jaká hrozí škoda v případě výpadku. Pokud mám slévárnu nebo lakovnu, tak sáhnu po špičce v oboru. Pokud jsem jen DIY, tak si pořídím něco menšího. Každé zboží má svůj potenciální okruh zákazníků. Jestli číňan stojí 1k CZK, tak to už je cena Arduino s optočleny oddělenými I/O.
Pro naučení základů PLC za sebe bych doporučil Siemens Logo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 20:48    Předmět: Citovat

Osobne PLC nepouzivam protoze si dokazu navrhnout vlastni HW presne na miru dane aplikaci, ale urcite bych se toho nebal ani do podnikani. Pokud to teda nebude ridit linku na ktere je zavisla pulka fabriky apod. Ale pokud bys to pouzival na podobnou aplikaci, asi by ses tak neptal.

I kdyz si objednas ty PLC treba dve do fora jako nahradni dil na sklad, porad budes na zlomku ceny treba Siemensackych PLC a kdyz se cinan posere, stroj rozchodis za pul hodinky rychlou vymenou PLC, narozdil od tech znackovych u kterych si pri tech cenach bezny zivnostnik tezko bude drzet nahradni dily v supliku a bude muset stat par dnu nez dorazi novy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 8:11    Předmět: Citovat

Je samozřejmě PLC a spíše řekl bych programovatelné relé. U té druhé skupiny mám raději od Crouzet Millenium, než Logo od Siemensu. Má bohatší knihovnu a hlavně AD vstupy už v základu a ne za ranec peněz. Co se dalších běžných funkcí týká u Loga je to jak když se člověk potřebuje poškrábat přes hlavu. Jo a pozor u LOGA je velká móda zálohovací kondík na timer, který vydrží cca 20 dní, tak že stačí mít měsíc zařízení bez proudu a pá pá hodiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 501

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 10:35    Předmět: Citovat

Valdano

já s tím zase nesouhlasím.

Taky pracuju jako programátor PLC už nějaký pátek. Arduino jsem sice nezkoušel, ale s PIC jsem si už několik věcí vyrobil.

A kdybych měl něco doporučit začátečníkovy na řízení, tak právě PLC. Když se prokouše nastavením HW, tak následné programování je jednoduché a i moc pěkně odladitelné naživo. Když je tam ladder, tak i dopře pochopitelný, protože prostě kreslím schema.

Kdežto u arduina musím řešit různé nekompatibility řídících napětí, učit se C, učit se zapojení. Není vůbec vyjímečné, že se to zaruší a pak náhodně restartuje.
Když to chci někam nasadit, tak musím řešit nějaké krabičky, uchycení.

U PLC vůbec nic takového řešit nemusím.

A za stejnou cenu čínského PLC můžu koupit bazarové značkové PLC, kde mám 100% jistotu, že dokoupené karty budou kompatibilní a seženu je i za x let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 16:29    Předmět: Citovat

Pro aplikace do provozu používám PLC, občas jsou tam drobnosti přes Arduino (tedy spíše STM32 nukleo, jelikož STM jsou lepší naž Microchip a na klony Arduina se nedá spolehnout - dělal jsem jednu aplikaci na EXPO v Dubaji přes Arduino - málem to tu výstavu nestihlo - neznačkový klon Arduina už mi nesmí přes práh). Ty drobnosti jsou jednoúčelovky pro podporu provozu - ovládání zdrojů přes ethernet, měření kocentrace kyslíku, ...
Pro jednu firmu občas upgraduju výrobní linky. Naposledy jsem tam dělal na mašinách skoro totožných. Jedna v sobě měla PLC Mitsubushi a jedna čínský klon Mitsubishi. Vykuchal jsem to všechno a teď tam mají PLC z Kolínské firmy TECO. Mašina toho umí víc a umí komunikovat s okolím.. Smile Ten čínská klon tam šlapal k deseti rokům bez poruchy, tak to snad srajda nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund