Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generálka ERSA VAC40

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 18:29    Předmět: Generálka ERSA VAC40 Citovat

Dnes jsem se pustil do generálky ERSAcký elektrický odsávačky cínu. Je to mašinka asi 45 let stará, v poslední době problémová, jak elektromagnetická vývěva, tak vlastní pistole.
Začal jsem elektromagnetickou vývěvou. Byly v ní zalepený a ztvrdlý ventilky z plochý modelářský gumy 6 x 1 mm. Gumu mám ale moc se mi to nelíbilo. Dosedací plocha ventilků je jen hliníkovej pískovej odlitek a tak jsem na frézce a soustruhu srovnal dosedací plochy sacího a výtlačnýho ventilku a místo gumiček osadil planžety z 0,15 tlustýho sklotextitu. Když to vydrží několik sezón 8-9 tisíc otáček na sání v modelářských benzínových motorech, tak tady to vydrží taky.
Vývěva cucá a tak jsem se pustil do škatule. Zajímavej plast nejspíš nějakej termoset. Protože škatule byla šíleně zašlá, tak jsem ji zkusil lihem, benzínem a nic. Ale kupodivu šla perfektně bez naleptání ploch vyčistit acetonem.
Udělal jsem nový antivibrační lůžko pro vývěvu z zatěsňovací pásky co se používá na těsnění dveří rozváděčů. A osadil nový gumový nožky na škatuli.
O víkendu mě čeká pistole, ta bude horší. Chybí na ní zátka na vysypávání cínu a netěsní přechod mezi topnou částí a tělem. Asi to bude chtít vysoustružit obojí z teflonu.

Mám ale problém, co dát do filtrů v rukojeti pistole a na vstupu vývěvy. V rukojeti to musí vydržet zatečení roztaveného cínu a na vstupu čoudíky z tavidla. Co třeba filtry z nějakejch cigár, špiček nebo šíší? Kuřáci, poraďte! Průměr je ale dost velkej, v pistoli 10 mm a ve vstupu 8,5 mm.
Obojí váleček cca 30-40 mm. Pokud se tam nedají filtry, čmoudík zaprasí vývěvu a přestane makat. Do pistole by asi šla dát nějaká kovová síťka vytvarovaná do tvaru náprstku a za ní už něco, čemu už tekutý cín nebude vadit.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 18:32    Předmět: Citovat

Co tam nacpat smotek minerální vaty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 18:47    Předmět: Citovat

Já mám ve filtrační komůrce sc7000 smotek z PETEXu, což byl materiál na podlahy pod lino. Bílá pavučina.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 19:39    Předmět: Citovat

což kousek uhlíkového filtru pro digestoř Mora (UF UNI 300x520 / 851 656)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 20:33    Předmět: Citovat

Původně jsem chtěl napsat, že ty filtry přece musí jít snadno koupit...

Pak jsem trochu pohledal, a nabídka není moc velká, ale něco se našlo:
Ebay.com /254271072004
Ebay.com /283420955553
Aliexpress.com /4000348820784
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 15:20    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Co tam nacpat smotek minerální vaty?

Myslíš jako na tepelný izolace? Nevím, jestli z toho nebudou vypadávat jednotlivý vlákna a cestovat do vývěvy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 15:24    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
Já mám ve filtrační komůrce sc7000 smotek z PETEXu, což byl materiál na podlahy pod lino. Bílá pavučina.

Zkoušel jsem dva podlaháře a ani jeden to nezná. Petex Jihlava je prodejce pracovních hadrů. Trochu by to mohlo souviset jestli se z toho třeba taky nedělaly zateplovací vložky do pracovních oděvů. Píšeš "byl" to znamená, že se to již nevyrábí?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 15:31    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
což kousek uhlíkového filtru pro digestoř Mora (UF UNI 300x520 / 851 656)?

Možná dobrej tip. Mám tady od Conrada uhlík filtr 120 x 120 x 10 mm co dávám do odsávačky čmoudu při pájení. Je to takovej hrubej černej, trochu průhlednej Molitán. Vysekat z toho lochajznou válečky a naskládat jich pár za sebou. Ve vstupu vývěvy to bude makat určite dobře a i ten aerosol a čmoud z tavidel to pohltí. Ale dotyk roztavenýho cínu ve filtru pistole to nezvládne, ERS50 na začátku stupnice, což je 200 st to už pálí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 15:34    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Původně jsem chtěl napsat, že ty filtry přece musí jít snadno koupit...

Snadno koupit něco na 45 let starou věc se kterou se už ani výrobce nechlubí že ji někdy dělal? No nevím. Smile
Ty filtry, co jsi našel jsou plochý, tady je něco jako filtr cigarety, dlouhej váleček.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 15:54    Předmět: Citovat

Např. v soudobé (i když původem letité) Den-on SC7000(Z) je první filtr z nějakého filcu, ale možná nehořlavého - nezkoušel jsem. Léta používám náhradu ze skleněné mikrovaty Akuver od Vertexu (ale nekoupíš ji, je to ze zásob).

Zkusil bych čedičovou vatu (je mnohem jemnější než skleněná, nepíchá a určitě někde zbyla po zateplování). Nebo tohle.

Druhý filtr byl v originálu podle mě evidentně cigaretový, tak ho taky nahrazuju stejným modelem z těch nejlevnějších hřebíků do rakve.

Jo a ty membránové ventily bych fakt nedělal ze sklotextitu. Je podstatně méně ohebný než guma a u čerpadla téhle kategorie je potřeba, aby se to otevřelo co možná nejvíc (relativně malý podtlak a velký průtok).

Čili bych se snažil najít vhodnou pryž, možná spíš syntetickou (nebude trpět "puchřením" jako přírodní kaučuk, z něhož modelářské gumy bývají).

Teď si vybavuju, že jsem kdysi někde viděl či dokonce měl v ruce cosi jako náhradní ventilové membrány. Nebylo to třeba k nějakému akvaristickému čerpadlu? Zkus hledat...

Nápad #2: silikonová guma z formiček, válu atd. (prostě kuchyňské výrobky). Má tak 1 mm nebo méně, chce to někam zajít a hledat.

Nápad #3: duše z vhodné pneu, asi cyklo.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 17:01    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Jo a ty membránové ventily bych fakt nedělal ze sklotextitu. Je podstatně méně ohebný než guma a u čerpadla téhle kategorie je potřeba, aby se to otevřelo co možná nejvíc (relativně malý podtlak a velký průtok).


Nápad #2: silikonová guma z formiček, válu atd. (prostě kuchyňské výrobky). Má tak 1 mm nebo méně, chce to někam zajít a hledat.

Nápad #3: duše z vhodné pneu, asi cyklo.


Vertex je dobrej tip. Napadlo mě si tu vatu udělat z rozcupovaný skleněný tkaniny. A nebo kameninovou vatu jak navrhuješ.
Sklotextit planžety jsou na hodně dlouhý páce a jen hubou odskočí 3 mm od dosedací plošky. Původně tam byla plochá guma držená na krajích drátovou vidličkou a uprostřed se odchlípla do kopečku ani né 0,5 mm. Vývěva nyní dává na výtlaku mnohem víc podle maňasu. S těma sklotextitovkama jsem si taky dovolil díry pod planžetama zvětšit na dvojnásobek, větší průtok, větší kyv elektromagnetu a membrány.
Dělal jsem zkoušku, přečerpání vody z jednoho do druhýho půllitru s původním gumičkovým a předělávkou a nyní to přečerpává o třetinu rychleji.

Vály ze silokonu jsou (aspoň ten co mám) kolem 2 mm. Možná ty formičky na mufiny mají slabý dno. Duše z kola má trochu rádius, ta na rovnou plochu v klidu nedolehne. Navíc jeden ventilek je zespoda, takže by se hodně slabý a měkký gumový planžety odchlipovaly vlastní váhou. Třeba by to ale za chodu nevadilo.
No uvidíme, ty planžety můžu kdykoliv zaměnit za jinej matroš.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 10:47    Předmět: Citovat

Včera jsem vysoustružil závitovou vložku do víčka na vysypávání nacucaný pájky, kde byl závit strženej.
Ale mám blbej problém. Do topnýho tělesa je zepředu zašroubovaná závitem M8 topná dutá odsávací tryska. Ta stará je spálená a nedrží na ní pocínování. Náhradní mám ale za boha nemůžu starou vyšroubovat. Vytočil jsem na topný těleso hliníkovou kleštinu rozřízl ji a stáhnul v univerzálce soustruhu. Na trysce jsou plošky pro osmičku klíček. Ani za boha s tím nejde hnout. Zkusil jsem těleso ohřát PB plamenem jestli tam nezatekl cín a není to zapájený, ani ťuk. Tak jsem na noc trysku včetně závitu namočil do brzdovky. Před chvílí jsem to zkusil povolit a zase ani prd. Nerad bych to těleso rozdrtil, nebo ukroutil, sice mám náhradní ale... Co to tam může sakra držet, ty hnědočerný okuje? Já to snad budu muset odvrtat a potom opravit závit v topným tělese. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 352
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 12:11    Předmět: Citovat

Tou teplotou to za ty roky srostlo. Taky jsem to řešil u svojí páječky při výměně tělesa. Já tam naštěstí měl převlečnou matku, kterou jsem rozříznul a dal tam jinou matku z mechanicky poškozený ručky. Občas pomůže opatrně poklepat nebo pomačkat kleštěma, ve svěráku a zkusit to i opatrně dotáhnout,polevit a opakovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 19:35    Předmět: Citovat

Ani prd, je to opravdu srostlý. Nepomohl ani Pb/O2 autogén na tmavou červenou. Zítra starou špičku odvrtám a odsoustružím na průměr 6,45 mm, což je u špičky průměr jádra šroubu. Pak by měly v topným tělese (matce) zůstat jen "zuby" závitu špičky a snad to potom půjde nějak vydloubat.
A následně opravit závit zkráceným M8 závitníkem aby bral až do dna.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 18:13    Předmět: Citovat

Nakonec jsem musel špičku z tělíska opravdu na soustruhu odvrtat a malou kudličkou vykrouhat zbytek, až se zuby závitu samy vysypaly. Protáhl jsem závit závitníkem. Co tam bylo zapečený netuším.
Bylo celkem překvápko, čekal jsem měď nebo mosaz a padaly z toho bílý špóny. Zkusil jsem magnet a ejhle, Erza se s tím moc nematlá, špičky má železný. Shocked
Šel jsem do šuplete, kde mám další hroty na ERS50, Erzu a JBC kompatibilní s ERS50. No a koukám, Erza, co mají dutou trubku kompatibilní s ERS50 jsou celý magnetický. Pokud mají plnou tyčku do tělíska, tak ta magnetická není ale celá část co je před tělískem k hrotu magnetická je.
Celý nemagnetický jsou od Erzy tvarový kopejtka na DIL8, DIL14 a DIL16, kopejtko na THT tranzistory a operáky.
JBC s ERS50 kompatibilní hroty je trubka taky nemagnetická ale vše před trubkou magnetický je.
Zkusil jsem i origo Sagat hroty na ERS50 a trubka nemagnetická a hrot slabě magnetický, vnitřek je měď a pokovení železný.
Ty ostatní jsou silně magnetický, to není jen nějaká šlupička pokovení ale plný železo.
Obětoval jsem jeden JBC C10D hrot s rozpadlou trubkou. V místě, kde začíná ta rozpadlá měděná trubka jsem hrot šikmo rozbrousil a ejhle, je tam přechod červená-bílá, tedy měď na železo v celým průřezu. Nic jako dutej železnej hroy a v něm nalisovaná měď, prostě spájení na tupo asi stříbrem, obrobený a celkově pokovený.
Proto ty zápaďácký hroty jsou téměř věčný a cín je nerozežere. Wink Akorát mě překvapuje, že železná část vede celkem dobře teplo z tělíska.
Tak to si schválně zkusím nějakej hrot sám vyrobit. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund