Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hoblovka z r.1990 - náhrada kondenzátoru
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
reeprich



Založen: Jun 23, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 15:47    Předmět: Hoblovka z r.1990 - náhrada kondenzátoru Citovat

obrý den,
chtěl bych poprosit o radu / pomoc s následujícím:
Mám zde malou hoblovku - výrobce Dauer z Litvy cca r.1990. Jednofázová - 230V. Servis pochopitelně není dostupný.
Po zapnutí se motor sotva roztočí , ale cca 60 ot/min. Předpokládám tedy vadný kondenzátor.
Jak je vidět níže na fotkách, je zde docela šílená sestava paralelně zapojených kondenzátorů, kterou nevím, jak v domácích podmínkách otestovat (k dispozici max. multimetr).
Potřeboval bych poradit, zda je možné celou sestavu nějak rozumně nahradit.
Nafotil jsem i označení jednotlivých kondenzátorů, a kupodivu jsem našel i návod se schématem zapojení. Sice v ruštině, ale azbuku ještě zvládám.. Sad
Menší kondenzátor by měl být 10uF/250V (5 kusů) a větší 20uF/500V (2 kusy).
Popravdě jsem sháněl v okolí někoho s lepšími znalostmi než mám já, ale bohužel lidi, které jsem znal a kteří byli ochotni takové věci řešit už jsou v důchodu a nechce se jim do toho, nebo už tu nejsou...
Přikládám "pár" fotek a schéma - budu velmi vděčný za každou radu.



kondenzátor1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  190.16 kB
 Zobrazeno:  86 krát

kondenzátor1.jpg



kondenzátor2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201.26 kB
 Zobrazeno:  95 krát

kondenzátor2.jpg



zapojeníleva.jpg
 Komentář:
 Velikost:  149.63 kB
 Zobrazeno:  70 krát

zapojeníleva.jpg



zapojeniprava.jpg
 Komentář:
 Velikost:  195.33 kB
 Zobrazeno:  68 krát

zapojeniprava.jpg



ie-6009a_page-0008.jpg
 Komentář:
 Velikost:  266.48 kB
 Zobrazeno:  189 krát

ie-6009a_page-0008.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 16:03    Předmět: Citovat

V tom schematu aby se prase vyznalo. Především bych ho překreslil do nějaké srozumitelnější podoby.
Napadá mne, jestli se spínají a vypínají všechny kontakty toho relé nebo stykače nebo co to tam je.
Sad

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 16:12    Předmět: Citovat

Místo toho "orloje kondenzátoru" bych tam dal rozběhový kondenzátor 50u a 40u.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17679
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 16:41    Předmět: Citovat

Bude to klasika, ovládací fáze na tlačítko STOP, z něj na tlačítko PUSK který má na stykači samopřídržný kontakty a pak na cívku stykače a z ní na N. Ale mate mě proč má PUSK dva páry kontaktů. A ty 2 x kondíky taky. Nemá to tlačítko PUSK náhodou při domáčknutí na doraz funkci měkkýho rozběhu a když se uvolní, tak to jede na plnej záběr? Už jsem to jednou viděl na ruským minisoustruhu. Koukni, jestli ty kontakty na PUSK spínají oba páry najednou a nebo nejdřív jeden a pak druhej podle toho, jak hluboko tlačítko smáčkneš.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reeprich



Založen: Jun 23, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 17:12    Předmět: Citovat

V reálu je tam pouze jedno tlačítko a obyčejný vypínač.
Pokusil jsem se o schéma podle reálného zapojení - prosím o shovívavost.
EDIT: žádný stykač ani relé tam není
EDIT2: Při připojeném motoru se motor rozběhne na pomalé otáčky ihned po zapnutí vypínače - po stisku tlačítka se na kontaktu tlačítka docela slušně "zajiskří" a vyletí pár čmoudíků Smile - ale jistič zatím nevyhodilo....



schema2 (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  191.43 kB
 Zobrazeno:  102 krát

schema2 (1).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 17:36    Předmět: Citovat

Dej si majzla , tam nemohou přijít rozběhové kondy blbý rady . Vyzkoušej každý kus zvlášť . Přímo na 230 přes žárovku např. 150W . Kdyžtak můžeš nahradit kondíky ze zářivkových světel na pouhý součet . Ale vypadá to spíše na motor . PS schema je normální , všechny vodiče označeny .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reeprich



Založen: Jun 23, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 17:47    Předmět: Citovat

OK - díky za radu - tomu jsem se chtěl tak nějak vyhnout - všechno rozpájet a vykouzlit nějakou testovací sestavu se žárovkou v sérii... Jestli to dobře chápu, měla by po zapnutí svítit "slaběji" než se kondík nabije....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 17:55    Předmět: Citovat

NE ta bude trvale svítit slaběji a stejné kapacity budou "svítit" stejně . Tou kontrolou se vyzkouší hned dvě vlastnosti , kapacita a napěťová odolnost . Stejně se zkouší tlumivky , tedy ty síťové .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 358
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:07    Předmět: Citovat

Předpokládám, že když to zkoušíš tak ty konedenzátory jsou upevněný uvnitř a né rozházený jako na fotkách. Tu kondenzátorovou baterii bych rozebral a otestoval jednotlivý kondenzátory třeba s tou žárovkou v sérii a změřil na nich napětí. Jinak bych tam pak místo tohodle hnízda použil tohle https://www.kondik.cz/kondenzator-rozbehovy-100uf-450v-cbb60e/?gclid=Cj0KCQiA8t2eBhDeARIsAAVEga3AEonBgnerolozJtBfTbcVa9Wgz6zNIHtNWoQxwPrgBbn4-JBuWo0aAiFOEALw_wcB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:09    Předmět: Citovat

No a ten ti po chvíli vyhoří .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reeprich



Založen: Jun 23, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:13    Předmět: Citovat

Velká OMLUVA
V tom schématu jsem udělal chybu.... nejsou kompletně zapojené paralelně, ale jseou to dvě sady....
Našel jsem nějaký příspěvek na elektroda.pl, kde to popisuje jako sestavy kondenzátorů - běhové (5x10uF) a rozběhové (2x20uF)
Schéma jsem pouze "opravil"

Ještě mě napadlo, jestli se v tom nemohl někdo už "vrtat" - jde totiž o dědictví a původního majitele co to používal se bohužel není jak zeptat....
Nemohl by být motor pouze špatně připojen? Přehozené dráty?
Na tom polském foru má fotku zapojení opravdu "natvrdo" a píše , že mu to běží, ale rád by to dal do původního stavu, proto se ptal na ty kondíky. A je tam vidět, že má z motoru vyvedené červenou a bílou na jakýsi rozběhový kondenzátor, zatímco já to měl jako červená a modrá...
viz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3799982.html#gallery-6



schema_OPRAVA (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  203.52 kB
 Zobrazeno:  77 krát

schema_OPRAVA (1).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 358
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:22    Předmět: Citovat

https://www.mylms.cz/prehled-a-zapojeni-motoru/#1fasynchronni
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:24    Předmět: Citovat

To schéma bude blbě - pokud je to zapojené takhle, tak stiskem tlačítka jen připojíš dva kondenzátory a jeden rezistor oběma konci k červenému vodiči.
Nemá to tlačítko a ty dva kondenzátory sloužit k rozběhu?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 655

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:28    Předmět: Citovat

To překreslené schéma není dobře.
Ve schématu je napsáno Cp 5kusů (штуки) 10uF 250V a Cn 2kusy 20uF 500V.
Podle toho, co to dělá, tak jeden kondík je buď ve skratu nebo několika uhnil přívod a kombinace má moc malou kapacitu.
Podle projevu to spíš hádám na ten zkrat. Kdyby nebyla kapacita, tak se motor naprázdno rozjede a se zatížením se zastaví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 18:29    Předmět: Citovat

To ani ty brute neumíš číst schema . Vždyť je to tam č/b origoschema . Co tady pohádkujete . Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
A zrovnatak může být zkrat vinutí . Jenom bájení . Zapoj po vyzkoušení kondíků dle origo schema . takováhle kravina a děláte z toho Temelín .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund