Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření výšky hladiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 16:45    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Protože aby na měřidle mohl být jeden Volt, musí být na 30Ω odporu 1,12V (pokud zanedbám proud měřidla), což máš 37,3mA, plus 4mA na druhém odporu a už překračuješ 40mA.

asi něco nechápu . . . nebo mi něco uniklo ?
proč by měl být na měřidle jeden volt ??
rozsah měření bude přeci 0 až 0,6 voltu . . . víc tam nemůže být, protože ten tenzometr víc nedá (je v něm proudový zdroj 4-20mA podle tlaku vodního sloupce) . . . a voltmetr má teoreticky proud jen pár mikroampér . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 16:59    Předmět: Citovat

Sám jsi ho napsal do schematu . Laughing Laughing Nečte
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 18:13    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

to je nějaká blbost . . .
mělo by to brát maximálně 20mA a navíc 4mA ta kompenzace nuly . . .
. . . ale nic víc !!!
něco máš blbě !

Není to blbost, bohužel. Místo 30R tam mám TR192 43,5R, neměl jsem dva stabilní stejný 30R. Na obou je 174 mV. Změřil jsem, že do sondy na vzduchu tečou 4 mA ale ze zdroje to žere dvojnásobek, 8 mA.
Můžeš si to spočítat, 174/43,5 = 4. Dědkové Ohm a Kirchhoff mají stále pravdu. Smile
Jo a ten zdroj pro proudovku, to je dílo. Ani jsem nevěděl, že u Teslů uměli KS4393. Vypadá to opravdu na proudovej omezovač a JFET asi dělá s kondíkem 100N pomalej náběh výstupního napětí.



zdroj_proudovky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.49 kB
 Zobrazeno:  91 krát

zdroj_proudovky.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 19:41    Předmět: Citovat

ok1hga> Já pochopil, že chceš, aby to při 20mA snímačem vyvolalo na měřidle 1V, takhle jsi to ve schématu uvedl.
Na 0,6V to skoro vychází, ovšem na "pravém" odporu je úbytek 0,12V, protože jím tečou ty 4mA. Proto pro plnou výchylku na "levém" odporu musí být 0,72V, tedy by jím muselo téct 24mA, což už sonda nedá, takže plné výchylky měřidlo ani tak nedosáhne. Odpory musí být větší, pak už to vyjde. Přesně to vychází při 37,5 Ohmech.
Máš pravdu v tom, že 40mA obvodem téct nemůže.


Naposledy upravil Kremik dne ne leden 29 2023, 19:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 19:49    Předmět: Citovat

Proč myslíš , že je tam 37Ω ? Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 19:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Místo 30R tam mám TR192 43,5R, neměl jsem dva stabilní stejný 30R. Na obou je 174 mV. Změřil jsem, že do sondy na vzduchu tečou 4 mA ale ze zdroje to žere dvojnásobek, 8 mA.
Můžeš si to spočítat, 174/43,5 = 4. Dědkové Ohm a Kirchhoff mají stále pravdu.

. . . ale samozřejmě, že mají "dědkové" pravdu.
v klidu to samozřejmě bude brát těch 8 mA !
ale ve větvi kde je sonda se proud může změnit až na 20 mA a ve větvi kde je reference, budou stále jen ty 4 mA.
tedy dohromady to bude max 24 mA.
a abys mohl použít jakýkoliv napájecí zdroj a samo se to korigovalo, namaloval jsem a odzkoušel proudový zdroj 4mA.
mrkni na obrázky . . .



current_limiting_NPN.jpg
 Komentář:
 Velikost:  19.8 kB
 Zobrazeno:  54 krát

current_limiting_NPN.jpg



20230129_1848.jpg
 Komentář:
 Velikost:  161.1 kB
 Zobrazeno:  62 krát

20230129_1848.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 20:00    Předmět: Citovat

No jo, BOBO tam má 37. Ještě půl Ohmu, a už bude ručka tam kde má Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 20:10    Předmět: Citovat

ok1hga> Ano, to je známý prouďáček, jen má nectnost v tom odporu 8k2, na němž se zvyšuje napětí s úbytkem na svorkách, takže proud se tím se zvětšujícím se úbytkem zvětšuje. Ale většinou to zas až tak moc nevadí. Kdysi jsem postavil něco podobného se třemi trandy, ovšem v germániu, a tuto nectnost to nemělo. Nastaveného proudu to dosahovalo už při pár desetinách V na svorkách. Buhužel nevím, kde to schéma mám. S křemíkovými bipoláry už to tak dobře nevycházelo. S fety jsem to nezkoušel, ale ty by obecně požadovaly velký úbytek na svorkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 11:27    Předmět: Citovat

Jak jsem vykresloval ten originál zdroj, něco se mi tam nezdálo a vzal jsem ohmetr. A našel jsem bizardní závadu, via pad, tedy průchod mezi stranama desky bez nohy součástky měl odpor 132R. Shocked A zrovna ke svorce -Un.
Takže proto zdroj se zatížením již celkem malým proudem 20-30 mA na výstupu padal o několik voltíků dolů. Propájel jsem ho a nic, stále 132R. Tak jsem tam narval drát a propájel z obou stran. Teprve s ním dobrý. Prošel jsem radši všechny další via na desce a našel jsem ještě jeden, odpor 18R, propájení taky nepomohlo. Takže drát a radši u všech co na desce jsou. Nějakej problém s prokovením děr při výrobě desky.
Nyní výstupní napětí při odběru 4-45 mA poklesne o 0,3V. Ten J-Fet tam opravdu zajišťuje pomalej náběh výstupního napětí, z nuly do 27V je to skoro 2 sekundy. Sonda to asi nevyžaduje ale asi je to potřeba u EX provedení aby nemohlo při zapnutí něco prsknout.
Dobastlím do zdroje ten můstek s dvěma odporama a víceotáčkovým cermeťákem a zkusím, jak to bude stabilní. Ten dvoutrad proudovej zdroj možná ani nebude potřeba, nejspíš bude vuřt, jestli to bude ukazovat místo 6m vody 5,5 a nebo 6,5. No a spínací body se dají bez problémů dostavit trimrama po stisku tlačítek nad displejem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milda134



Založen: Sep 11, 2013
Příspěvky: 70
Bydliště: jižně od Vyškova

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 13:21    Předmět: Citovat

Také se nám to jednou stalo, profi desky, jenom je tenkrát vyvrtali tupým vrtákem a potom je díra uvnitř poskákaná a prokovení se neprovede. To se musí zkontrolovat před zapájením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2800

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 13:28    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

a abys mohl použít jakýkoliv napájecí zdroj a samo se to korigovalo, namaloval jsem a odzkoušel proudový zdroj 4mA.
mrkni na obrázky . . .


Samozřejmě bude teplotně závislý (stejně jako je teplotně závislé napětí Ube zejména spodního tranzistoru).

Jen upozorňuji, možná to nebude vadit...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 16:24    Předmět: Citovat

Hotovo. Celý to chodí jak má, od 0,00 (4 mA) do 6,00 (20mA). Spínací body nastavený na 1 a 1,5 m ať si vybere, nevím, jak má sání Nautily vysoko ode dna.
Akorát mě trochu mate jedna věc. Když jsem místo sondy dal trimr 10k v sérii s mA-metrem, tak po nakalibrování 0 a 6 metrů není při polovičním proudu 12mA na displeji 3 metry ale jen 2,4 metrů. Je tam nějaká nelinearita. V Orbitu né, ten jsem kontroloval. Zdroj napěťově sedí, tak nevím.
Matlat se s tím už dál nebudu, ono to na hlídání hladiny ve studni aby se nezavzdušnila Nautila bohatě stačí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund