Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednotranzistorový měnič prio zářivku rozchození
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 20:08    Předmět: Citovat

Dám to sem v obrázkách, ať to nemusím přepisovat...
Tohle byl měnič s kmitočtem kolem 50Hz pro napájení holicích strojků.



měnholstroj.png
 Komentář:
 Velikost:  58.9 kB
 Zobrazeno:  35 krát

měnholstroj.png



měnholstro2.png
 Komentář:
 Velikost:  221.81 kB
 Zobrazeno:  35 krát

měnholstro2.png



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 20:10    Předmět: Citovat

A tenhle druhej postík jsou měniče s vyššíma kmitočtama, určený pro luminiscenční trubice = zářivky. Varianta pro 8 a 20W má kulatý hrncový jádro, varianta pro 40W push-pull má EE ferit.


měnzář1.png
 Komentář:
 Velikost:  143 kB
 Zobrazeno:  39 krát

měnzář1.png



měnzář2.png
 Komentář:
 Velikost:  167.33 kB
 Zobrazeno:  32 krát

měnzář2.png



měnzář3.png
 Komentář:
 Velikost:  88.93 kB
 Zobrazeno:  39 krát

měnzář3.png



měnzář4.png
 Komentář:
 Velikost:  271.18 kB
 Zobrazeno:  35 krát

měnzář4.png



měnzář5.png
 Komentář:
 Velikost:  99.5 kB
 Zobrazeno:  45 krát

měnzář5.png



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 20:11    Předmět: Citovat

Ale to není furt ten autobusový , tohle vše jsem přešel a nechal . Někde jsem to viděl , sakra .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 21:17    Předmět: Citovat

Tak už jsem ten problém vyřešil, zkoušel jsem tam dávat ten rezistor 360 Ohm, a zkoušet kondenzátory od 33nF, ale nic to nedělalo. Tak jsem to vrátil zpátky do stavu v jakém to bylo, kondenzátor jsem dal 330nF jak mi bylo porazeno na začátku, zašel jsem ke kamarádovi radioamatérovy trošku jsme tam prohrabaly sklep a našli jsme jeden tranzistor 5NU74, dal jsem ho tam a svítí to jako nový, a nic se nepeče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 21:19    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A tenhle druhej postík jsou měniče s vyššíma kmitočtama, určený pro luminiscenční trubice = zářivky. Varianta pro 8 a 20W má kulatý hrncový jádro, varianta pro 40W push-pull má EE ferit.

Díky moc za rady, ten měnič pro 40W zářivku se mi líbí a není to nic složitýho to vypadá, a určitě se mi bude hodit, takže ten si určitě zkusím postavit, uvidíme jak se poperu s navinutím toho transformátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 21:32    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ale to není furt ten autobusový , tohle vše jsem přešel a nechal . Někde jsem to viděl , sakra .
Protože tyhle jsou na 1 autobaterku = na 12V na vstupu, busový jsou na napájení ze 24V. Laicky řečeno, při motání trafa učunit vinutí zapojený v kolektoru drátem s polovičním průřezem a s dvojnásobným počtem závitů. Ono to nesedí, protože indukčnost vinutí je úměrná kvadrátu počtu závitů, takže se na ten primár musí namotat jen o omezený % závitů víc a k tomu se musí i zmenšit kapacita rezonančního kondíku, aby neúměrně nepadnul rezonanční kmitočet měniče ...

2TeslaPC - v Konstrukční příloze AR z roku 1985 na str. 40 byl návod na výpočet trafa jednočinnýho měniče pro zářivku 8W se stabilizací kolektorovýho proudu koncovým trandem, aby nekolísal jas spolu se změnou napájecího napětí. Bylo to pro feritovej hrníček Ø26mm s Al = několik stovek, konkrétně tam to byla hmota Pramet H22. Koncovej trand byl KU611, v řízení byly KC507 a KF507. Stáhnout si tu přílohu můžeš tady: https://uloz.to/file/zFH6AGabc/amaterske-radio-1985k-pdf#

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12058
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 21:58    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Díky moc za rady, ten měnič pro 40W zářivku se mi líbí a není to nic složitýho to vypadá, a určitě se mi bude hodit, takže ten si určitě zkusím postavit, uvidíme jak se poperu s navinutím toho transformátoru.


hele, proč vlastně nepokračuješ tady ???



menic-zarivky-z-autobusu-24v.jpeg
 Komentář:
a tady je taky KD617 . . .
 Velikost:  214.14 kB
 Zobrazeno:  49 krát

menic-zarivky-z-autobusu-24v.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 22:41    Předmět: Citovat

Podobně vypadá i ten dvojčinný "uvřeštěnec" od kterýho jsem poslal schéma na to druhý vlákno.
Tvar úplně stejný, křemíkový tranzistory jsou dva vedle sebe na místě toho jednoho tady. připojovací porty jsou šroubový a uvnitř pouzdra. Barva pouzdra - elox - černá, modrá, nebo stříbrná. Výkon 18W a nebo 25W.
Věřím, že kdyby jsi zašel do nějakýho železničního depa, podařilo by se Ti nějakej vydyndat. Pokud to jde, mění se za modernější verze. Já si z něj postavil VN zdroj na zkoušení svodu kondenzátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 10:35    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
BOBOBO napsal(a):
Ale to není furt ten autobusový , tohle vše jsem přešel a nechal . Někde jsem to viděl , sakra .
Protože tyhle jsou na 1 autobaterku = na 12V na vstupu, busový jsou na napájení ze 24V. Laicky řečeno, při motání trafa učunit vinutí zapojený v kolektoru drátem s polovičním průřezem a s dvojnásobným počtem závitů. Ono to nesedí, protože indukčnost vinutí je úměrná kvadrátu počtu závitů, takže se na ten primár musí namotat jen o omezený % závitů víc a k tomu se musí i zmenšit kapacita rezonančního kondíku, aby neúměrně nepadnul rezonanční kmitočet měniče ...

2TeslaPC - v Konstrukční příloze AR z roku 1985 na str. 40 byl návod na výpočet trafa jednočinnýho měniče pro zářivku 8W se stabilizací kolektorovýho proudu koncovým trandem, aby nekolísal jas spolu se změnou napájecího napětí. Bylo to pro feritovej hrníček Ø26mm s Al = několik stovek, konkrétně tam to byla hmota Pramet H22. Koncovej trand byl KU611, v řízení byly KC507 a KF507. Stáhnout si tu přílohu můžeš tady: https://uloz.to/file/zFH6AGabc/amaterske-radio-1985k-pdf#

Díky moc, uričtě se bude hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 10:36    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
TeslaPC napsal(a):
Díky moc za rady, ten měnič pro 40W zářivku se mi líbí a není to nic složitýho to vypadá, a určitě se mi bude hodit, takže ten si určitě zkusím postavit, uvidíme jak se poperu s navinutím toho transformátoru.


hele, proč vlastně nepokračuješ tady ???

Chtěl jsem tam pokračovat, ale pak jsem si to rozmyslel protože jsem si říkal že tam už se asi nikdo nepodívá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 11:19    Předmět: Citovat

Ty měniče jsou nějaké divné. Zářivková trubice má startovat tak, že se nejprve zahřejí vlákna, pak se trubice zapálí a vlákna už se více nežhaví, jsou udržovány na provozní teplotě proudem procházejícím zářivkou.
Výše uvedené měniče však vlákna žhaví pořád, i když už trubice svítí. Takže buď musejí svítit menším výkonem, aby se udržovala přijatelná teplota vláken, nebo jsou vlákna přežhavována. U měniče 8W je napsáno:
"samozřejmě že trubice nepotřebovala plných 8W..."
To je jako co???
Působí to na mě velmi nedůvěryhodně, navíc když je ještě žhavení každého vlákna zapojeno jinak...
Poslední měnič, kde se vlákna nežhaví vůbec, raději ani nekomentuju...
Připomíná mi to dobu prvních CRT telek, kdy bylo obtížné vyrobit dostatečné urychlovací napětí, tak se obrazovky kur.ily vysokým katodovým proudem.
Fuj. Blé... Od toho bych dal ruce pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 11:44    Předmět: Citovat

A ako bonus to po vymene trubice za inu prestane fungovat. Patri to do kategorie "jednoduche zapojenia na hovno".
Podobne ako ten menic na holiaci strojcek. Ked tam clovek pripoji akykolvek novsi so spinanym zdrojom, tak sa bude divit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 12:15    Předmět: Citovat

Ono u toho měniče je jasně napsaný, že je určenej pro kotvičkový vibrační holicí strojky pro kmitočet KOLEM 50Hz nebo pro obdobný s frézičkama a motorkem. O moderních strojcích, který jsou v drtivý většině s nějakou Li-Ionkou a nabíjecím/vybíjecím měničem, v tom návodu není ani slovo. Je to ta samá situace, jako bys moderní SDR dongle do USB chtěl napájet zdrojem postaveným podle návodu na elektronkový autorádio s vibroměničem anodovýho napětí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 13:12    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Tak už jsem ten problém vyřešil, zkoušel jsem tam dávat ten rezistor 360 Ohm, a zkoušet kondenzátory od 33nF, ale nic to nedělalo. Tak jsem to vrátil zpátky do stavu v jakém to bylo, kondenzátor jsem dal 330nF jak mi bylo porazeno na začátku, zašel jsem ke kamarádovi radioamatérovy trošku jsme tam prohrabaly sklep a našli jsme jeden tranzistor 5NU74, dal jsem ho tam a svítí to jako nový, a nic se nepeče.

Tak ještě úprava, ted jsem si ze zářivkou svítil asi hodinu abych to otestoval, a cca ůo hodině to zhaslo prdla pojistka, tranzistor se začal vařit, zvedl se proud a prdla pojistka (2A). Myslíte že to je normální? Pomuže když na to přidělám větráček aby se to chladilo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 13:29    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ty měniče jsou nějaké divné. Zářivková trubice má startovat tak, že se nejprve zahřejí vlákna, pak se trubice zapálí a vlákna už se více nežhaví, jsou udržovány na provozní teplotě proudem procházejícím zářivkou.
Výše uvedené měniče však vlákna žhaví pořád, i když už trubice svítí. Takže buď musejí svítit menším výkonem, aby se udržovala přijatelná teplota vláken, nebo jsou vlákna přežhavována.


Jak jsem psal výše, využívá se princip zářivkovýho transformátoru. Proud zářivkou byl omezován tlumivkou, žhavení bylo stálé a napětí mezi konci bylo zvoleno jen o něco vyšší, než provozní. Ionizace výboje nastávala kapacitní indukcí mezi pláštěm svítidla a trubicí. Současné měniče jsou zapojeny stejně, jako kompaktní zářivky, nebo mají procesorem spínané žhavící relé. Tohleto výše je technologie 70-tých let.
příloha:
Zářivkový transformátor. Měnič má navíc vinutí mezi koncem zářivky a kostrou, který generuje nejvyšší napětí až kolem 1KV. Nedá se ale zatěžovat, měnič hned "spadne".



CZ_ELE_007_002_006_0008_01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.28 kB
 Zobrazeno:  31 krát

CZ_ELE_007_002_006_0008_01.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund