Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Je možné vyrobit 3G vysílač?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 16:01    Předmět: Je možné vyrobit 3G vysílač? Citovat

Ahoj, ted jsem se zase nudil, a už delší dobu se zabývám tím že bych si vyrobil nebo někde sehnal něco jako převodník bud 4G nebo WIFI do 3G, když loni vypnuly 3G tak jsem myslel že se přeskočím vzteky, protože přes 3G mě tady jelo skoro úplně všechno, všechny mobily, tablety modemy do pc, a několik 2G/3G opakovaču pro dokrytí celeho domova a částí baráku podzemí. Od vypnutí mi jede všechno na 2G a pekelně pomalu a hovory v mnohem nižší kvalitě, a občas mi u toho praskaj nervy, a nahrazovat to všechno věcma co podporujou 4G pro mě nepřipadá v úvahu jak kvůli cenně těch věcí tak kvůli tomu že něco ani pořádně nejde, a já nehodlám porporovat takovýhle věci , a ještě k tomu když se mi tohle všechno sere do dalších věcí co tady mám jako např. analogový televizní vysílaní který se mi tluče z LTE. Už se s tím zabývám skoro 2 roky ale pořád jsem na nic nepřišel ani nenarazil. Neměl by tu někdo nějaký nápad nebo tip na to jak si doma vyrobit a poslat do vzduchu 3G? Vím jaké to obnáší rizika, ale klidně je podstoupím stejně jako z ostatními věci. Napadlo mě že asi nejlehčí by bylo prevést nějakým způsobem 4G do 3G, umístil bych někam na střechu 4G anténu na nějaký místo kde by to dělalo co nejmenší problémy z rušením tv, a pokusit se tomu možná nějak změnit frekvenci? Ale jak? Nikde se o tomhle nedá pořádně nic najít, a je to docela dost složitý,tak mě napadlo že tady je dost chytrých lidí co by se v takových věcech mohli vyznat, tak jestli by nevěděli jak na to a jak by se toho dalo docílit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 964
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 16:42    Předmět: Citovat

aký máš na to rozpočet a aké skúsonosti s vf a digitálnou technikou ? Toto zbastliť doma je nereálne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 17:00    Předmět: Citovat

Rozpočet, nejlíp co nejmín, nerad bych šel přes 5000. A zkušenosti s digitální technikou téměř žádné, většinu zkušeností s elektronikou co mám je z elektronkovou technikou. Spíš jsem měl na mysli jestli by to nešlo třeba z něčeho vyrobit, něco jako třeba jak se dá přeladit vysílačka, tak jeslti by se nedalo něco přeladit na 3G, nebo jestli by se nedaly seskládat nějaký moduly z něčeho aby to takhle fungovalo. Postavit tohle úplně od začátku si myslím že není v mých silách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 17:08    Předmět: Citovat

3G byla slepá cesta,
skoro se divím, že to u nás vůbec někde operátoři instalovali . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 18:16    Předmět: Citovat

GPRS patří (patřila) pod 2G nebo zrušenou 3G?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 18:32    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
GPRS patří (patřila) pod 2G nebo zrušenou 3G?

GPRS patří pod 2G.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 18:44    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Rozpočet, nejlíp co nejmín, nerad bych šel přes 5000. A zkušenosti s digitální technikou téměř žádné, většinu zkušeností s elektronikou co mám je z elektronkovou technikou. Spíš jsem měl na mysli jestli by to nešlo třeba z něčeho vyrobit, něco jako třeba jak se dá přeladit vysílačka, tak jeslti by se nedalo něco přeladit na 3G, nebo jestli by se nedaly seskládat nějaký moduly z něčeho aby to takhle fungovalo. Postavit tohle úplně od začátku si myslím že není v mých silách.
Ty hlavně nechápeš, že rozdíly mezi 3G a 4G nejsou zase tak velký třeba v kmitočtech a vlnovejch dýlkách, jako ve způsobu zakódování/modulace všech těch jedniček a nul. Srovnatelný to je třeba jako rozdíl mezi digitální televizí DVB-T a DVB-T2 - ten pokročilejší signál obsahuje modulaci, která dovoluje víc "zhustit" informaci třeba i tím, že má lepší "samoopravný" algoritmy, takže dovolí v původní šířce pásma přenášet informace vyšší rychlostí/s větší informační hustotou. Anebo v dopravě - jako bys nejrychlejší tankodrom €vropy D1 někde u Hňupolce utnul a dál až třeba k Bílý Veteši by vedla jen dvoupruhová "jednička". Od toho Hňupolce by dál na Štatl nikdo neprojel, jak by se to tam zašprajcovalo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 18:53    Předmět: Citovat

2G = EDGE
3G = UMTS
4G = LTE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Já si s GPRS užil. Telefon se připojil, ale data žádný. Až po velkým boji a přepnutí mobilu do servis módu jsem zjistil, že na GPRS mám slabej signál.

ADSL tady nikdy nebylo.

Takže výroba yagi antény na 900MHz směr BTS, poměrně dlouhej svod (cca 15m) tahanej 75ohm "vzduchovým" TV koaxem kvůli útlumu (tahal jsem s tím do dílny i MMDS bez konverze), a najednoui to jelo. Proti modemu to mělo cca dvojnásobnou rychlost, ale ty platby byly docela divoký.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 785
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 19:26    Předmět: Citovat

1 minuta na googlu

https://www.svetandroida.cz/vodafone-vlastni-3g-zona/

od toho bych se odpíchl a hledal dál...

EDIT: jestě zkus hledat pojem "femtobuňka", "femtocell"

EDIT 2: https://www.earchiv.cz/b09/b0316002.php3
citace:

Femtobuňku (jako zařízení) tedy nemá smysl kupovat „samu o sobě“ a pak si ji provozovat nějak „ve vlastní režii“. Vždy musí být součástí nabídky nějakého mobilního operátora - už jen z toho důvodu, že kolem sebe šíří signál, který svým rozsahem (frekvencí) spadá do frekvenčního přídělu daného operátora.

Jinými slovy: femtobuňka vyžaduje, aby jí mobilní operátor propůjčil „své“ vlastní frekvence, resp. vhodné frekvenční kanály, na kterých by pak komunikovala s mobily ve svém okolí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 815

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 20:47    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
... když loni vypnuly 3G tak jsem myslel že se přeskočím vzteky, protože přes 3G mě tady jelo skoro úplně všechno, všechny mobily, tablety modemy do pc, a několik 2G/3G opakovaču pro dokrytí celeho domova a částí baráku podzemí ...


Když pominu, že jsi v každém mobilu, tabletu a modemu musel mít datovou SIMku, tak to stejně nedává žádný smysl, provozovat nějaké 3G doma. Rovnou přidej otázku, jak si vyrobit vlastní SIM karty pro provoz vlastní 3G sítě.
Všechny tyhle vyjmenované zařízení umí používat WiFi a když by se jednalo o podzemí a opakovače, tak dnešní zařízení umí také VoWiFi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 23:25    Předmět: Citovat

Ano, jde to. Testovací SIM lze koupit vč. administrátorského hesla, které umožní měnit skoro všechny parametry a existuje i projekt SW emulace SIM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 23:30    Předmět: Citovat

To jsou takove detske predstavy typu jak vyrobit z kuchynskeho nadobi vesmirnou lod Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 815

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2023, 6:23    Předmět: Citovat

Předpokládám, že o stávající SIM přijít nechce, takže jestli zařízení nemají dual SIM, tak je připojení na domácí 3G utopie. Jestli by mi mělo 3G fungovat jenom doma, tak bude jedno, jestli to bude 3G nebo WiFi. Výmluvy na dokrývače a opakovače jsou dnes mimo, minimálně 3 leté zařízení umí VoWiFi viz. screenshot. Stačí mít rozumné pokrytí WiFi signálem (klidně mesh) a nemusím utrácet za nesmyslný 3G vysílač a rádoby všeumějící SIM karty.


vowifi.png
 Komentář:
 Velikost:  46.6 kB
 Zobrazeno:  77 krát

vowifi.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2023, 8:01    Předmět: Citovat

Balíček 10 ks testovacích SIM se v Německu prodává za 90 EUR, tj. jedna SIM při dnešním kurzu stojí cca 220 Kč. V číně by se daly sehnat levněji, jedná se o SIM určené pro klonování.

Se stávající SIM se k vlastnímu 3G nepřipojí, potřeboval by ze SIM dostat šifrovací klíče, a ta mu je nedá. Stejně tak mu je nedá operátor, který má jejich kopii. 2G by šlo, podle standardu tam lze vypnout ověření účastníka, spojení je samozřejmě nešifrované a nechráněné. SIM je potom potřeba jen pro zjištění IMSI.

Tak jak je položený dotaz to smysl nedává, ale obecně to lze. 2G mám vyzkoušené. U 4G by to neměl být velký problém. 3G je tvrdší oříšek a hlavně v dnešní době nedává smysl, kromě živé muzejní sbírky.


Naposledy upravil Zmije dne so leden 14 2023, 11:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund