Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Voltík I. Propojovací kabely.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 18:12    Předmět: Voltík I. Propojovací kabely. Citovat

Koupil jsem vnoučkovi stavebnici Voltík I. Koukám jak se propojují zdířky. Do zdířky (1) se strčí odizolovaný kousek lanka (2) co je součástí stavebnice a zajistí se tam gumovým špuntíkem (3) co je taky součástí stavebnice. Nezdá se mi to moc praktické. Jednak by se gumové špuntíky mohly poztrácet, jednak by mohly zachutnat mladší vnučce.
Zkusil jsem, jestli by se do zdířek mohly použít banánky, ale zdířky jsou "o chloupek" větší a banánky by tam nedržely. Možná by se banánky použit daly, kdyby se pružné elementy banánků trochu víc napružily. Kouknu se do místní elektroprodejny jaké banánky tam mají a zkusím to. Měl bych mít ve šmelcu nějaký kabel PNLY, šňůry by mohly být různobarevné.

Víte někdo o lepším řešení?



voltik.JPG
 Komentář:
 Velikost:  5.3 kB
 Zobrazeno:  86 krát

voltik.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 18:43    Předmět: Citovat

Na té fotce jsou rozumně vidět snad jen ty tři žluté čísla. Jestli ty dutinky mají nějakou rozumnou hloubku, možná by do nich pasovaly "banánky", tedy spíše jejich imitace, která se do originál zdířek prakticky nedá zasunout. Potíž ovšem bude když budeš muset vedení rozbočit. Gumový špuntík umožnuje libovolně rozbočovat. Ovšem ideální to určitě není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 19:49    Předmět: Citovat

Mně je ta fotka úplně jasná. Jakási zdířka v papíru, do které se vloží drátek a zašprajcuje gumovým špuntíkem. To už téměř před šedesáti lety to měla lépe vyřešené stavebnice Radieta. Tam byly vinuté pružinky, které se natáhly, vložil se do ní vývod součástky, pružinka se pustila a sevřela drátek. Samozřejmě se tam dalo těch drátků vkládat více.
Tady při rekonstrukci na banánky by bylo možno použít i měřicí šňůry, které mají banánek kombinovaný se zdířkou, ale asi by vzniklo šílené monstrum, kromě toho by se ta zdířka z toho papundeklového podkladu určitě vylomila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 21:08    Předmět: Citovat

Voltíky jsem měl všechny a právě tento způsob s těmi gumovými špuntíky mi přišel naopak výborný. Špuntíky ale časem tvrdly a u mých stavebnic z mládí už budou k nepoužití. Pokud je máš v dobrém stavu, není třeba ničím nahrazovat. Dnešní banánky mají jinou konstrukci než ty původní (jsou jakoby tvrdší) a pochybuji že by tento upgrade přinesl nějaký užitek, nehledě k ceně těch banánků. Na celou stavebnici jich asi nebude stačit 10...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2707

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 0:49    Předmět: Citovat

Takže jak vyrobit špuntíky... A z čeho. Molitan? Tvrzený polistyren?
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 1:14    Předmět: Citovat

Též jsem před lety klukovi postupně ty tři stavebnice koupil, a dokonce mu je i opravoval.
Čelní panel je z tenkého kartonu, pod ním ke zdířkám připojené součástky.
Ty špuntíky nejsou až tak špatné řešení. Jsou trochu pružné, a proto tu propojovací licnu ve zdířce spolehlivě udrží. Navíc lze do krabice stavebnici uložit i se zapojeným obvodem, stačí jen odpojit baterii.
Zdířka je pro banánek příliš plochá (nízká), banánek by se v ní viklal a svou výškou by neumožnil stavebnici uložit do krabice bez rozebrání.
Jak již bylo konstatováno výše, ve zdířce lze pomocí špuntíku propojit i více vodičů.
Aby se špuntíky neztrácely, stačí je ukládat do ploché uzavíratelné krabičky. Nám se osvědčil obal od mýdla na holení. A při úklidu dát pozor, aby něco neskončilo ve vysavači...
Při výrobě nových kablíků, doporučuji používat pocínované vodiče, čistá měď časem ráda oxiduje.
Výrobu špuntíků jsem neřešil. V případě potřeby, bych se nejdříve zkusil poptat na technické podpoře, uvedené na internetu. Třeba by byli ochotni prodat i náhradní sadu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1525
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 1:27    Předmět: Citovat

co nechat vytuhnout silikon v aplikační špičce a pak z něj ukrojit odpovídající část...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 8:58    Předmět: Citovat

Metoda špuntování přívodů nejspíš úspěšně mladého slabouproudého nadšence inspiruje do stáčírny.
Jsem si vědom toho jak je obtížné vymyslet dobrou funkční stavebnici ale tohle se mi zdá podivné, hlavně pro tu možnost poztrácení.
Stylově elektrotechnické ale asi podstatně dražší (kdo má na rozhazování?)
by bylo stavebnici dovést k dokonalosti přesvorkováním na nějaký druh tlačných svorek, a la:

za tu ovšem v tomto případě chtějí asi 2,5 $/kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 9:35    Předmět: Citovat

Mně jde o to ty čudlíky úplně odstranit, protože takhle to u rodiny neprojde a dát místo toho něco co by vnučka nemohla polknout. Ty banánkové šňůry by projít mohly.
Napadá mne, že připojování drátků je dobře vyřešené u vláčků PIKO nebo u téhle stavebnice:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/90stavebnicetesla_499.jpg
akorát tam by to bylo dobře vyřešené, kdyby to bylo udělané kvalitně a ne nabouchané z konzervového plechu.



piko.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  piko.JPG
 Velikost:  14.58 kB
 Staženo:  100 krát


_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 10:20    Předmět: Citovat

Tesla stavebnice s křížově motanýma cívkama, to je pro mě novinka.
tam jsou taky tlačný svorky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 16:08    Předmět: Citovat

Já hlasuju za vinuté pružinky à la Logitronik, Alfa 2 apod., to je spolehlivé. Akorát tak nějak nevím, jestli se dají někde sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 16:19    Předmět: Citovat

Pokusil jsem se neuměle nakreslit svorku ze stavebnice. To fialové je trubička dole a nahoře rozehnutá s průchozí dírkou kam se strkají drátky. Dole je kalíšek co se strká do děr v základní desce, nahoře jsou dva kalíšky, mezi nimi je pružina. Horní kalíšek se stlačí, do dírky se strčí drátek a silou pružiny drží. Tedy mělo by to takhle fungovat. Ale protože to bylo vyrobené z konzervového plechu, tak to moc nefungovalo.


svorka.JPG
 Komentář:
 Velikost:  16.57 kB
 Zobrazeno:  59 krát

svorka.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 17:48    Předmět: Citovat

Nezlobte se, ale v popisu stavebnice Voltík 1 výrobce uvádí, že je určena pro děti od 6 let. Jestli se v rodině nachází ještě batole, které vše strká do pusy, je již věcí rodičů, tedy dospělých, aby si na jeho aktivity dohlédli. Stejně tak můžou mít námitky k ostrým koncům kablíků, používaných baterií a pod…
Bránit staršímu sourozenci v manipulaci s předměty, které by mohlo jimi nehlídané mimino spolknout, nebo se jimi třeba píchnout, mi nepřipadá rozumné.
Samozřejmě, stavebnice je jen hračka, která se časem omrzí. Je proto třeba zvážit efektivitu předělávání všech svorek na zapojovacím panelu stavebnice, jen kvůli neschopnosti rodičů, ohlídat si aktivity svého mladšího potomka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 18:46    Předmět: Citovat

Yarda: jo, vypadá to podobně jako ta "luxusní" svorka za balík.
Odkundes: Kromě důvodů které uvádíš a které jsou racionální, bych to viděl i takhle:
Pokud to dítě baví a taková stavebnice je první setkání s elektronikou, která ho (možná) nasměruje k oboru, je to nejen hračka do prvního omrzení. Dětské oči ten hardware vnímají jinak než dospělý, který umí rozlišit co a proč je kompromis a co je "na chvíli". Kromě toho, že stavebnice funguje a dělá co má, pro dítě má tím větší hodnotu, čím je z poctivějších prvků a "tak jak je to u dospělých". A že to dítě umí ocenit. Vycházím i z letitých vlastních zkušeností se stavebnicí Merkur, která velmi připomínala "opravdové" stroje.
Je ale na druhou stranu fakt, že vlastní zkušenost s tímhle špuntováním propojek nemám, posuzuju to jen podle obrázků, a že pro první díl stavebnice to třeba do toho prvního omrzení vyhoví. U vyšších stupňů s tranzistory, hradly atd. by už možná to šmudlání se špunty bylo na obtíž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 19:18    Předmět: Citovat

Crifodo,
já to bral spíše z pohledu dítěte, které možná začíná mít zájem o elektřinu a rodiče tomu vlastně svým přístupem brání, protože „co kdyby mrňousek...?“.
Mám zkušenosti se všemi třemi variantami stavebnic Voltík a problémy se špuntíky nebyly. Stačilo je při kontrole zapojení, před zapnutím (připojením baterie), přiměřeně domáčnout, případně mírně pootočit. Problematické byly pouze náhradní kablíky z měděné licny (koroze). Nevím zda výrobce ještě stále při výrobě čelního panelu používá karton, který svou mechanickou pevností, ani nemusí být vhodný pro předělávku na jiné svorky. Ty zdířky jsou tvořeny vlastně jen většími dutými nýtky, něco jak se používá pro tkaničky na obuvi...Jinak souhlas, i děcka si všímají kvalitu a spolehlivost hraček a ostatních předmětů v domácnosti a občas se i k odložené hračce rády vrací.
Nicméně, péče o děti a jejich výchova je věcí každé rodiny, do toho nemám co povídat – raději končím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund