Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Step-up (boost) měnič
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 10:41    Předmět: Step-up (boost) měnič Citovat

Mám 400W/15A (max) modul step-up měniče.
Napájím ho spínaným zdrojem 15V/30A.
Výstup měniče jsem schopen vyregulovat od cca 15V do 65V.
Mám k testování odporovou zátěž 20 Ohm.
Při vyšším výstupním napětí měnič pracuje i s vyšším výstupním proudem
(výstup 55V - 3A).Po snížení výstupního napětí na 40V, dosáhnu pouze 2A, při cca 24V už pouze 1A.
Čekal jsem, že proud bude relativně stejný, pokud na vstupu měniče bude dostatečně výkonný zdroj proudu (30A).
Asi uvažuju špatně.
Prosím o jednoduchou lekci.
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:02    Předmět: Citovat

A ohmův zákon ti něco říká?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 293

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:11    Předmět: Citovat

Do zátěže 20 Ohm, máš podle Ohmova zákona

I = U/R = 40V/20 = 2A
I = 24V /20 = 1,2A
I = 55V /20 = 2,75A

Takže proudy co jsi změřil jsou správmě, zdroj funguje. Pokud chceš na výstupu větší proud, musíš zmenšit zátěž. (R= U/I); (U = R*I)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:21    Předmět: Citovat

Ohmův zákon znám, a vzpomenu si i na pár dalších vzorečků.
Ale asi jsem položil špatně otázku.
Spíš jde o to,že nevím,jak přesně pracujou různé typy měničů.
Step-down, step-up, buck-boost. Jde mi o závislost vstupního napětí a proudu na výstupních hodnotách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:37    Předmět: Citovat

Pak je tu zákon zachování energie.
V tomhle případě tedy rovnost výkonů na vstupu a výstupu:
U1*I1=U2*I2

A ta platí také pro mnohem tradičnější transformaci napětí pomocí obyčejného transformátoru.
Samozřejmě je potřeba započítat vliv účinnosti.
Moderní měniče dosahují přes 90%.
Lacinější měniče mívají méně, třeba 50 až 70%.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:59    Předmět: Citovat

Souhlasím. Pokud můj zdroj při 15V a 30A je schopen dodat max 450W, tak na výstupu měniče nemohu čekat nic vyššího.
Pro vyšší výkony by bylo asi vhodnější použít spínaný zdroj s vyšším napětím a step-down měničem. Navíc bych mohl využívat pak i nižší napětí než 15V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 12:16    Předmět: Citovat

chima napsal(a):
...
Spíš jde o to,že nevím,jak přesně pracujou různé typy měničů.
Step-down, step-up, buck-boost. Jde mi o závislost vstupního napětí a proudu na výstupních hodnotách.


Ruzne typy menicu pracuji ruzne. Jak pracuje ten ktery konkretni menic najdes v jeho datasheetu. Dokud nenapises jaky menic mas, nikdo ti nepovi v cem je problem. Samozrejme ohmuv zakon funguje v obecne zname verzi pro vsechny stejne, dokonce i pro cinske, ac se to nemusi pri pohledu do udavanych parametru zdat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Rád bych si totiž postavil regulovatelný spínaný zdroj (když už vlastním napájecí zdroj 15V/30A.
Dokoupil jsem za 100,- step-up modul měníče 400W/15A(chtělo by to výkonnější, ale šel jsem po ceně)
Tímto měničem chci napětí navýšit na 60V a za něho zařadit CNC regulační panel, Který by mi mněl teoreticky regulovat napětí od 0-60V.
Jde podle popisu o step-down (spíše buck-boost) měnič.
Zvažuji mezi panelem RD6018 a XY6020. Oba na aliexpresu. Cenový rozdíl je však 1000,-kč.
Nevím zda celé zapojení by pak dobře a spolehlivě fungovalo.
Je mi jasné,že výkonově nejslabším prvkem je pak můj step-up měnič za stovku.
A určitě by bylo vhodnější použít napájecí zdroj s vyšším napětím a ne jen 15V který vlastním
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 12:32    Předmět: Citovat

Kup novy sitovy zdroj a ten co mas si nech na neco jineho, treba 3D tiskarnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 12:37    Předmět: Citovat

Celý to co hodláš spáchat je drbáním se levou nohou za pravým uchem.
Máš měnič, kterej ti dělá 15V a 30A nevíme z čeho - ze síťový zásuvky 230V AC?. Ten zdroj má nějakou účinnost, tzn. že část odebraný energie "protopí" ve ztrátách. Dejme tomu, že sežere 500W a 450W ti odevzdá.
Ty pak za něj chceš napojit něco, co ti bude znovu rozsekávat stejnosměr, získanej předtím usměrněním sítě, jejím nasekáním na impulsy, transformací, novým usměrněním a filtrací, znovu na impulsy, který chceš znovu transformovat a získat tak proměnlivej zdroj. Ptám se NA CO TAK BLBĚ?
To není možný sehnat nebo postavit rovnou zdroj, kterej ti bude tebou požadovaný napětí a proud vytvářet řízenou regulací ze sítě napájenýho spínáku? Takovej zdroj bude zcela jistě jednodušší co do principu i co do stavby, bude mít vyšší účinnost a myslím že zcela jednoduše půjde postavit modulárně. Ale stejně jako každej spínák nepůjde regulovat od 0V, na to je potřeba mít lineár - aspoň na ty nejnižší hodnoty ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Spinany zdroj od nula regulovat jde, viz treba ty ovladaci panely ktere tam chce dat, to jsou taky spinane zdroje. Pokud teda nepocitas nejake milivolty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Spínaný zdroj co vlastním, je napájen ze sítě, je to poměrně kvalitní 400W zdroj, výstupní napětí 15V/30A.
Ten step-up měnič za 100,- bych samozřejmě mohl vyřadit a panelový DC/DC měnič (RD6018 nebo XY6020) napájet přímo zdrojem co mám.
Jak RD6018, tak i XY6020 má požadované vstupní napětí v rozsahu 6-70V.
Měl jsem dojem, že s vyšším napájecím, vstupním napětím panelového DC měniče to bude lepší. Těch 15V je dost nízké.
Našel jsem i na youtube podobné řešení. maník ze zdroje PC step-up měničem navýšil napětí na 54V a pak panelovým dc měničem reguloval výstupní napětí celé "konstrukce".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 13:22    Předmět: Citovat

Rád bych sestrojil spínaný zdroj regulovatelný od min 0-50V s omezením proudu 0-10A. řešení by mnělo být modulové, nechci vyrábět a osazovat plošňáky. Chtěl jsem na to jít co nejlevněji, proto mám zájem využít zdroj 15V/30A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 14:59    Předmět: Citovat

Posílám odkaz, kde nějaký Joule Works vyrobil spínaný zdroj pomoci PC zdroje,step-up měniče a panelového DC modulu, v tomto případě WZ5005.
https://www.youtube.com/watch?v=0DiI76td-1c
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 16:04    Předmět: Citovat

Tak dělej, jako že jsi to video vůbec neviděl. Je to hovadina prvního kalibru. Ten PC zdroj není jen o tom, že mu uštípeš dráty a on pojede v celém rozsahu štítkových proudů. Ten Joules má hnědý ruce a to je záruka kvalitních videí. Buď ještě hodně studuj elektroniku (místní Ti poradí co a jak - nebo si zalistuj na fóru, nejsi první) nebo si ten zdroj raději kup. Ušetříš.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund