Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí technika na SMD
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 16:32    Předmět: Pájecí technika na SMD Citovat

Potřebuju se vybavit technikou na pájení a odpájení SMD a nerad bych šlápnul do lejna s nákupem nějakých zgarbů. Takže dotaz na lidi, kteří s tím dělají a jsou schopni posoudit co, proč a nač.

Nejdřív horkovzduch. Vidím, že jsou turbíny v rukojeti a nebo v bedně a ještě větrákový a turbínový, což asi bude podobný a pak kompresorový. Co je podle Vás na bastlení pár destiček, nebo nějakou opravu ideální? Relace 3-5 tyček.

K tomu bych chtěl spodní předehřev. Na výběr jsou dotykáče a bezdotykový horkovzduchy a infráky. Tuším, že s dotykáčem asi oboustraně nebo hybrid osazený desky moc nepůjdou dělat. Četl jsem, že je lepší když dotykáč má vychlazovací plochu. Relace do 8 tyček.

Desoldery mám, buď tlakovou vyfukovačku a nebo Ersa Vac, jen jí opravit. Ale to je spíš na THT.

Co třeba pájecí pinzeta, ta asi není nutně potřeba pokud je horkovzduch s úzkou tryskou?

A co spotřebka, sadu antistatik pinzet mám, taky pinzetu s keramickejma hrotama. Olovnatou pájku 0,8 mm a pastu mám. Drátěnku a odsávací lanko taky.

Tavidlo mám Marmot 961. Je lepší pořídit něco jinýho?

Díky za názory praktiků, co s tím dělají.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 18:04    Předmět: Citovat

Horkovzduch mám moře let Aoyue 850C. Není to špička (neškodila by zpětnovazební stabilizace teploty), ale dá se a je to držák. Umožňuje regulaci průtoku skoro od 0, což myslím turbína neumí. Taky je tišší.

Na velké věci používám plynule regulovatelnou horkovzdušnou pistoli s LCD displayem (ta už tu stabilizaci má).

Spodní předehřev nepoužívám, zatím byl potřeba jen ojediněle a skvěle ho zastoupí žehlička vzhůru nohama ve vhodném držáku. K regulaci buď její bimetalový termostat, nebo (když to chci přesněji) tak termočlánek zasunutý do malého otvoru v základně žehličky + externí PID regulátor.

Osobně SMD osazuju nejraději páječkou a pájkou s tavidlem (Solomon SL-20), nebo roztavením předem nanesené pasty taky onou páječkou. Horkovzduch používám primárně k demontáži, na přetavení mi zase tak k srdci nepřirostl.

Pájka na opravdu drobné věci je lepší ještě tenčí (0,5 až 0,6 mm).

Vakuovou pinzetu nepoužívám, jednou jsem to zkusil a nějak mi nesedla. Zato mám kvalitní klasické pinzety (nerez).

Plus různé pomůcky na přidržení či naopak přizvednutí součástí (vlastní výroby, tak jak to postupně vyžádala praxe).

Odsávací lanko používám z odizolovaných ultraohebných kabelů pro modelářské výkonové elektrorozvody, předem ho vždy potřu tavidlem (tím nikdy nešetřím). Tavidlo používám MTL468 a zatím jsem na lepší nenarazil.

Tato sestava je velmi dobře použitelná na opravy a kusovou výrobu. Samozřejmě sériová výroba je někde jinde, ale to mě nezajímá (kdyby, tak využiju nějakou externí službu).

Stejně je to všechno především o citu, zkušenostech a rukách.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út leden 24 2023, 19:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 18:47    Předmět: Citovat

Mam len teplovzdusnu pistol s regulaciou teploty. K tomu jednu mensiu trysku (asi 1 cm).

Cin odporucam 0,5mm. Tavidlo mam falosny cinsky Amtech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 21:21    Předmět: Citovat

Jirko, jednoduchá primární otázka - kolik do toho chceš dát peněz?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jindrichus



Založen: Sep 01, 2017
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 7:14    Předmět: Citovat

Já si nemůžu vynachválit tuto pinzetu: https://www.tme.eu/cz/details/sa.5546am/pinzety-presne/lindstrom/5546-am-belzer/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 375
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 7:25    Předmět: Citovat

Koupil jsem si jako takovou nouzovku horkovzdušku Yihua 8858-I 650W. Sedla mi natolik, že jsem starou horkovzdušku šoupnul do bordelu a používám jen tuhle. Regulace vzduchu je opravdu od minima. Jediná výtka je k délce kabelu a jeho větší tvrdosti, ale to si elektrotechnik snadno přizpůsobí Very Happy


prenosna-horkovzdusna-pajka-yihua-8858-650w_0.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.67 kB
 Zobrazeno:  100 krát

prenosna-horkovzdusna-pajka-yihua-8858-650w_0.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 7:59    Předmět: Citovat

Hodně záleží na to co chceš letovat. Jestli smd nebo smt, na jakém je to podkladu . A hlavně je to o rukách a použitém materiálu. Kdysi jsem si pořizoval páječky s co neužším hrotem a dnes raději letuji s kopytem s milimetrovou špicí. Předehřev téměř nepoužívám,, jen u desek kde je velký odvod tepla. A po letech zkoušení jsem nakonec zakotvil u obyčejného horkovzduchu s ventilátorem v rukověti. Ale jak říkám hlavní je se to naučit . Něco jako s pistolovou páječkou , kolik jejich uživatelů ze sta s ní skutečně umí udělat profesionální spoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 10:21    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
Hodně záleží na to co chceš letovat. Jestli smd nebo smt,


Co tím básník myslel?

SMD vs SMT

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:00    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
...
Plus různé pomůcky na přidržení či naopak přizvednutí součástí (vlastní výroby, tak jak to postupně vyžádala praxe). ...


Tak to by mne zajímalo, co sis vytvořil, inspirace není nikdy dost... já mám pár tvarových pinzet, DIY malá šídla a dost často polohuju součástky miniaturním šídlem ze špendlíku ve versatilce a podobně.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:02    Předmět: Citovat

Taky mám ten fen co ondra , koupil jsem hned s náhradním tělesem , zatím jsem ho nepotřeboval . Demotáž pistolkou s tvarovanou smyčkou pro T,R,C a podobné blechy je nenahraditelná . Do pouzder větších 2x8 nedělám a do tohoto rozměru jsem to zatím vždy s pistolkou s tenkou smyčkou dal .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:20    Předmět: Citovat

Na moc ne častou práci stačí bohatě to, co sem dal ondraN. Jsou samozřejmě různé za pár korun a s regulací teploty i ofuku a s různě velkými nádstavci od 5 mm.
Na více práce to chce už něco stojacího, dražšího, s lupou a internetovým rádiem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:24    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
JirkaZ napsal(a):
...
Plus různé pomůcky na přidržení či naopak přizvednutí součástí (vlastní výroby, tak jak to postupně vyžádala praxe). ...


Tak to by mne zajímalo, co sis vytvořil, inspirace není nikdy dost... já mám pár tvarových pinzet, DIY malá šídla a dost často polohuju součástky miniaturním šídlem ze špendlíku ve versatilce a podobně.


Jedna pomůcka za všechny: malé součástky dorovnávám a hlavně přitiskávám před pájením pomocí pogo pinu vlepeného do ms trubičky (jako rukojeť).

Proč ne pevný hrot (třeba ten špendlík)?

No protože přítlak má mnohem konstatnější sílu a působí na mnohem delší dráze bez ohledu na přesnou pozici ruky (dáno pružinkou v pogo pinu). To má za následek jednak to, že hrot tak snadno nesklouzne a dále i to, že ona síla může mít podstatně menší velikost (což zase může prospět součástce).

Předtím jsem používal ony pevné hroty a tohle je fakt jinde. Ale jako obvykle záleží na osobních preferencích - je prostě potřeba to vyzkoušet.

Mimochodem: už samotné pogo piny mají různá zakončení, takže nemusí jít o ostrý hrot. V případě nějakého tupého provedení lze dále udělat úpravy (třeba povlak ze silikonového kaučuku atd.).

Nejlepší je mít různá provedení po ruce a ta střídat dle potřeby a nálady.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:40    Předmět: Citovat

nepopsal jsem to nejpřesněji, je rozdíl používat pouzdra io QFC oproti třeba QFN zvláště pokud mají ze spodu chladící plochu popřípadě BGA. Bezesporu je rozdíl i montáže pod pouzdrem nebo vedle pouzdra. A v neposlední řadě velikost pod 0805 už z toho radost nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 11:55    Předmět: Citovat

Pro držení součástek stačí vakuové přísavkové pero s výměnnými velikostmi přísavek za 45 kaček z ali. Mám ji 2 a čtvrť roku a funguje furt. Jen se to musí dobře uchovávat, aby se hlavně ty přísavky vždy našly. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 14:39    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Jirko, jednoduchá primární otázka - kolik do toho chceš dát peněz?

Kdyť to tam u každý položky píšu. Nebo nevíš co to jsou tyčky? Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund