Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí technika na SMD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 13:55    Předmět: Citovat

Na přidržení DPS používám neodym magnety, ale na pájení to chce testnout. Curieova teplota magnetů bude dost na hraně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 16:50    Předmět: Citovat

Dnes jsem cvičně "odstrójil" na předehřevu horkovzduchem jeden STB. Překvapilo mě, že když mám na předehřevu nastavíno 220° C tak má deska nahoře stěží 100°. Takže samárium kobalty by to ještě zvládaly. Horkovzduch jsem měl na 280° s touhle teplotou párnohý součástky povolovaly za cca 4 sekundy i při ochlazování držením hrotovou nerezovkou pinzetou. Asi bezolovo.
Čtvercovou tryskou jsem zkusil QFP futrál co měl podobnej tvar jako tryska. Horkovzduch v šibenici držáku asi 20 mm nad deskou. Zkusil jsem ho vzít vakuovou pinzetou a ani ťuk. Obyčejnou hrotovkou pinzetou šel bez problémů.
Ti čínský pitomci měli zalitý jehly ke kloboučkům lepidlem co používají pro lepení trubičky do kornoutku přechodky na tělo vakuový pinzety. Všechny jsem provrtal 1,3 mm vrtákem a už "chňapají". Rolling Eyes
Závěr, dělat na tom jde a blechy horkovzduchem jen tak snadno odfouknout nejdou. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 17:28    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Překvapilo mě, že když mám na předehřevu nastavíno 220° C tak má deska nahoře stěží 100°.


Mlho, o tom mluvím od počátku (když jsem se ptal, kde to měří teplotu).

Prostě PRCák se v naprostým klidu v Hodní Dolní dívá na koleje, jestli už za pěti zatáčkami ve Vyšším Nižším je vlak na nádraží. Že mě to u něj nepřekvapuje...

Jinak počítej s tím, že (zejména u profi zařízení) můžou být SMD součástky kromě připájení i lepené kapkou obvykle hodně tepelně odolného lepidla někde uprostřed pouzdra. To pak je třeba v podstatě utrhnout, ale bezpodmínečně až v okamžiku, kdy všechny spoje jsou zcela roztavené, avšak nikoliv přehřáté. V případě nedodržení jde měď dolů...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 21:21    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Na přidržení DPS používám neodym magnety, ale na pájení to chce testnout. Curieova teplota magnetů bude dost na hraně.

Zkoušel jsem na to magnety z harddisků, kterých mám hromady a po ohřevu přes 140st.C vymizí zcela definitivně jejich magnetické pole Sad
V práci jsem na ty šíny s vybráním pro uchycení desky dal po 4cm ocelové předpružené packy a funguje to spolehlivě. Úchyt je M3 šroubem a v něm je i osa otáčení. Desku dám do těch vybrání a nejbližšíma packama otočím a zaaretuju ji. Pokud je to horké, dá se to provést i pinzetou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 0:12    Předmět: Citovat

Já to mám podobně jen místo plech pacek jsou rádlovaný teflonový excentry, který přitlačuje pružinka na šroubu na kterým se excentr otáčí. Myslel jsem právě na teplotu. Teflon vede minimálně teplo a pokud má deska 130°, tak ten teflon stále chvíli udržím v ruce. Zítra dám fotku.

Mám tady pár neodymů z modelářskýho motoru ve kterým se jeden magnet urval, šprajcnul a roztrhal pólový nástavce cívek. Jeden jsem položil přímo na králičinu předehřevu a jel nahoru s teplotou. Teplotu 125° ještě zvládnul ale pak spadl magnetizmus asi na polovinu a kupodivu až do 180° držel a pak zcela umřel. Teplotu jsem měřil k-čkem přímo na magnetu a sílu potřebnou na odtrh z Fe plechu mincířem. Divný, jako kdyby neodym měl dva Curie body, zeslabení a totální smrt.



excentry.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.36 kB
 Zobrazeno:  46 krát

excentry.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 10:06    Předmět: Citovat

Musím zcela ojediněle pochválit čínskýho soudruha. Dnes jsem na dně krabice z Pajtechu (co mi poslali horkovzduch a předehřev) našel šroubovací pididózu s čističem hrotů Jaston JSD-40A. Je v tom šedivej sajrajt asi jako makový zrnka. Zkusil jsem do toho namočit značně jetej a zoxidovanej "klempířskej" hrot ERS50-ky. A čuměl jsem jak puk. Začalo se to škvařit a po vytažení hrot krásně čistej, lesklej cín. Zkusil jsem pár starých "spálených" hrotů, který už pro mě byly po smrti, nešly pocínovat, na Ersu, ERS50 a JBC. Ze všeho sjely opáleniny a krásně se pocínovaly.
Co to v tom je sakra za sajrajt, že to maká na přepálený hroty 10x líp než čištění na salmiaku, přepálenou kyselinou, šmrdlání o špongiu či drátěnku a podobnejma procesama?
Když to tak dobře funguje, nebudou čoudíky z toho toxický a po použití člověk do druhýho dne zahyne příšernou bolestivou smrtí? Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 10:37    Předmět: Citovat

Mno, ono nejde o to ten hrot prostě jen zbavit sajrajtu. To zvládne kde co a myslím, že PRCák si s nějakou zdravotní nezávadností fakt nedělá hlavu (nas mnógo a to ještě řádově víc než tam, odkud toto úsloví pochází).

Jde o to, aby se na hrotu přes jakékoliv čištění zároveň stále zachovala tenká železná vrstva, která zabraňuje rozpouštění mědi v pájce.

Protože když to nebudeš respektovat, tak budeš hrot měnit nesrovnatelně častěji - bude doslova "vyžraný"...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33914
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 11:44    Předmět: Citovat

Ano, ked sa ta vrstva porusi, tak hrot velmi rychlo skonci a nepomoze mu uz ziadny sajrajt. Najlahsie sa da ta zelezna vrstva znicit ked sa hrot pouziva na ohybanie vyvodov suciastok, oskrabavanie oxidacie a pod.

Mne sa vzdy "spaleny" hrot poradilo nejako pocinovat, akurat na to padlo trochu viac cinu s tavidlom.

Salmiak je na hovno - raz som s nim vycistil ocko trafospajkovacky a potom som ho vyhodil - cin uz nechytalo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Na hroty jsem si koupil Tip Refresher BS-2 (Japan) a taky jssem jen valil oči. I ta nšedlá barva a konzistence odpovídá. Cena asi ne Evil or Very Mad
https://www.hotair.cz/detail/pasty-ciny-lepidla/flux-pasty/tip-activator.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 12:07    Předmět: Citovat

Tady je k BS-2 MSDS, kde se lze i dočíst složení...

Účinná (čistící) látka tedy je fosforečnan amonný.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 18:34    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Jde o to, aby se na hrotu přes jakékoliv čištění zároveň stále zachovala tenká železná vrstva, která zabraňuje rozpouštění mědi v pájce.

Protože když to nebudeš respektovat, tak budeš hrot měnit nesrovnatelně častěji - bude doslova "vyžraný"...


Všechno je jinak. Přečti si co jsem napsal ve vlákně k generálce Ersa VAC40.
Na značkovejch hrotech Ersa, JBC žádná tenká železná vrstva není, některý hroty jsou celý ze železa, některý jsou svařenec železo (špička) měď (přechod do topnýho tělíska). Z toho, co mám doma jsou pokovený železem jen hroty ERS50, který se po čase stejně cínem rozežerou. Ty celoželezný nikdy, u těch dvojkovů JBC se časem rozpadne měděná trubka ale špice hrotu se nesežere ani náhodou.
Dnes jsem zkusil jeden celoželeznej Ersa hrot, na kterým nedrželo pocínování prachsprostě obrousit na brusce do čistýho bílýho železa a znova pocínovat v tom čínským obnovovacím sajrajtu. Krásně se pocínoval a už tu hodinu s ním pájím.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá únor 10 2023, 10:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 10:11    Předmět: Citovat

Já jsem nikde nenapsal, že některé hroty by to nemohly mít jinak Wink
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 10:58    Předmět: Citovat

To jsem netvrdil. Smile Ale neříkej, že Tě taky trochu nepřekvapilo, že některý výrobci dělají celoželezný nebo dvojkov hroty. Mě teda jó, neb železo není zrovna ideální teplovodič.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 11:14    Předmět: Citovat

No, třeba hrot odsávačky SC7000(Z) je taky nějak kombinovaný. Mám pocit, že prakticky celá konstrukce je Cu, pouze špička je Fe.

Takže úplně mě to nepřekvapuje. Třeba to není čisté železo, ale něco odvozeného s nějakou lepší tepelnou vodivostí.

Jinak si myslím, že tato koncepce bude vyhrazená výrobkům vyšší kategorie, protože výrobní technologie nemusí být úplně jednoduchá (např. i proto, aby díly dlouhodobě držely pohromadě) a to se samozřejmě promítne i v ceně.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 15 2023, 0:26    Předmět: Citovat

Dnes jsem kuchal nějaký čtyřvrstvý SMD desky se symbolem PbFree. Předehřev nešel použít, z opačný strany byla spousta plastových konektorů a jiných nízkotavitelných matrošů a deska byla o dost větší než předehřev, co mám.
Dost mě překvapilo, že jsem musel horkovzduch dát na THT součástky na 400° C, jinak bych se asi odpájení nedočkal. Předpokládám, že je to tím, že ty prokovený 4 vrstvy odvádějí z padů obrovský množství tepla. Ale i na SMD součástky bylo potřeba 330° C, hlavně u vícenohých součástek.
To bezolovo je opravdu pomsta. Na jednovrstvý desky zdrojů PC s SMD součástkama pájenejma ještě olovnatým stačí 230° C zcela v pohodě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 7 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund