Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí technika na SMD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 20:20    Předmět: Citovat

Však jsem hned psal, že mi to po nahřátí jde nahoru. Myslel jsem tím, že se taky vyboulí. Zrovna toto jsem nijak neřešil, nevadí mi to. Rozdělával jsem to pro kontrolu, aby tam nebylo nic přiskříplýho, nebo nevhodně řešenýho. Prostě abych se to nemusel bát používat. No a kvůli tomu drhnoucímu přepínači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 10:19    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Rozdělával jsem to pro kontrolu, aby tam nebylo nic přiskříplýho,

Tak to jsem přehlídl.
Když koukneš na fotku, tak přívod k poťáku skříplej na hranu přepážky. Promáčklá izolace, bylo by to jen otázka času.

K tý šibenici na horkovzduch. Asi existuje verze toho samýho předehřevu, co ji má. Na co by jinak byly na zadní straně uprostřed nachystaný 4 díry se závitama?
Už maluju držák pro 3D tisk. Teplota na zadku je pro ABS nebo PET-G v pohodě. Akorát musím kouknout, jestli tu mám vhodnou štangli 12 -20 mm, nejlíp nerez trubka na svislou část šibenice.
Přemejšlím, jak udělat vodorovnou část, jestli pevnou na střed IR zářiče, nebo pohyblivou.
Výškově stavitelný úhelník mezi svislou a vodorovnou část šibenice taky vytisknu, tam se záření už moc neopírá.
Ale jak udělat držák horkovzduchu? Nevím, jestli bude ABS nebo PET-G snášet předehřev a teplo, co bude stoupat od horkovzduchu nahoru. Nebo rovnou kov? Nesmí být magnetický, jinak vypíná "odkládací" senzor v horkovzduch pistoli.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 11:46    Předmět: Citovat

Na tohle jsem využil zbylá malá lineární ložiska ze stavby tiskárny a stačilo dvě 6 nebo 8mm hlazenky. Objímku mi kluci na horkovzduch vyhloadli z Al. Já tam navíc mimo horkovzduchu můžu přidat i druhý IR Smile
To byla snaha cca v 2016, ale ještě sem se k pájení moc nedostal a mezitím se ty IR staly dost dostupným a levným zařízení.



IR1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  50.83 kB
 Zobrazeno:  42 krát

IR1.jpg



IR2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.97 kB
 Zobrazeno:  50 krát

IR2.jpg



IR3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  60.09 kB
 Zobrazeno:  50 krát

IR3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 13:19    Předmět: Citovat

Před několika lety i Weller přišel s pájecími hroty, které tvoří jeden celek s topným tělískem.
https://www.soselectronic.cz/articles/weller/vice-nez-100-novych-aktivnich-hrotu-pro-kazdy-spoj-2340
Jsou to stanice řady WX a hroty RT. Přijde mi to drahé. Hroty mají netradiční připojení, snad to nebude vypadávat z ručky. Ty konektory typu jack jako k walkmanovi jsou srandovní, ne?
Za ty peníze by stanice mohly být kovové a né plastové. Ale pájet by to mohlo hezky...
https://www.soselectronic.cz/products/weller/wx-1011-t0053419399n-125973
Používá to někdo ve firmě? Já jsem to zatím nikde neviděl.
https://www.weller-tools.com/us/en/industrial-soldering/products/soldering-tips?family[]=RT+Ultra+Active+Soldering+Tips
Weller býval kdysi vyrobený v Německu, dnes se vyrábí spíše v Mexiku, design probíhá kdovíkde, možná USA nebo snad Německo.
(Asi do roku 2010 byly ve firmách dosti populární jejich dnes už zastaralé stanice WS81 a WSD81.)



Weller RT pic01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.87 kB
 Zobrazeno:  41 krát

Weller RT pic01.jpg



Weller RT pic02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.04 kB
 Zobrazeno:  52 krát

Weller RT pic02.jpg



Weller RT pic03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  32.51 kB
 Zobrazeno:  34 krát

Weller RT pic03.jpg



Weller WX series station.jpg
 Komentář:
 Velikost:  42.33 kB
 Zobrazeno:  30 krát

Weller WX series station.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 13:49    Předmět: Citovat

Jo ty dvoukanály u nás běhají s různými typy hrotů, kleštiček atd. Sranda je vzít dva hroty - každý napojený z jiné stanice. To ten weller nedá a vypne se. Ani ERS s tím nemá problém a jejich vzájemné napětí mezi hroty je pár mV, někde sem tady o tom psal..
Jinak se mi s nima pájí dobře, ergonomie a výkon perfektní (nicméně jsem zatím nezkoušel JCB ani metcal). Kdyby to u nás lidi nepoužívali jako páčidlo, výdž hrotů by byla celkem slušná..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 15:05    Předmět: Citovat

Jako že Weller WX nemá rád, když se vodivě spojí dva hroty napojené do dvou různých stanic WX?? Divný, ale bludné proudy jsou prevít, no. Asi jsem to zatím nezkoušel.
Jako u toho Wellera je fajn, že hrot jde vyměnit pouhýma dvěma rukama bez nástroje. Ale u JBC stačí jenom jedna ruka a hrot se dá vytáhnout ze stojánku ADB-SA, kterej mám v práci. Bohužel, už se taky nevyrábí.



ADB-SA pic02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201.36 kB
 Zobrazeno:  40 krát

ADB-SA pic02.jpg



JBC ADB-SA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  78.05 kB
 Zobrazeno:  32 krát

JBC ADB-SA.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 15:25    Předmět: Citovat

Stojánek SC-C by se mi taky hodil, ale za cca 8000 Kč je to drahé!
https://www.tme.eu/cz/details/jbc-sc-c/podstavce-a-podavace-cinu/jbc-tools/sc-c/
https://www.jbctools.com/sc-c-extractor-inserter-cartridge-stand-product-1409.html



JBC SC-C pic02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  95.29 kB
 Zobrazeno:  31 krát

JBC SC-C pic02.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomZL22



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 23
Bydliště: Zlín-východ

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 16:54    Předmět: Citovat

Metcal hroty také potřeba dvě ruce na výměnu .

Dlouho mi trvalo než jsem zjistil že ta černá gumová placka na šňůře je myšlená jako rukavice přes kterou se ten hrot chytí a vytáhne Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 17:19    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Milane, zkusím ti domluvit exkurzi u nás v práci - už jen proto, že máme problém sehnat kvalitní lidi za docela dobré peníze.
Kdybys měl zájem, půjdu po tobě všema deseti Smile
Taky bych se mrknul, plánuji stěhování k Brnu, tak budu shánět i nové kšefty popřípadě zaměstnavatele...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 0:08    Předmět: Citovat

Malinko jsem si kreslil, tisknul, soustružil a frézoval. Je z toho "třetí ruka" pro horkovzduch k předehřevu.
Horkovzduch se dá posouvat nahoru a dolů, do stran a naklápět. Zadní držák a vingl šibenice je tištenej z PET-G. Radši jsem zvolil bílou barvu aby to moc nežralo IR záření.
Roury jsou A2 nerez švový, svislá 16/1,5 mm, vodorovná 12/1,5 mm. Držák horkovzduchu jsem radši ani nezkoušel tisknout je tam dost vysoká teplota a tak je to vytočený z AlMg na soustruhu, díra je prostružená s dvěma paknama posunutejma o jednu otáčku poroti třetí pakně. Vydrželo to 5 minut předehřev i horkovzduch na maximum.
Ješte budu muset vytisknout držák kabelu k horkovzduchu aby se náhodou nepřipletl do nějaký "horký" zóny. Je vícežílej, mohl by být problém ho sehnat, pokud by se napálil.
A taky budu muset vymyslet na kolejnice předehřevu nějakou univerzální "přídrž" na desky. Když jsem zkoušel vakuovou pinzetou odnýst vypájenýho švába, tak mi dvakrát deska z kolejnic spadla dolů na infrák předehřevu. Prostě jsem netrefil okamžik, kdy už všechny nohy byly "tekutý".



ibenice.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.53 kB
 Zobrazeno:  84 krát

ibenice.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 7:23    Předmět: Citovat

To máš na servis nebo na výrobu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 8:21    Předmět: Citovat

Celeron: teda to muselo dát příšernou práci. A přitom...

Ne vážně, máš to hezký. Ale moje zkušenost je taková, že horkovzduch musí prostě být v ruce, protože s nim neustále rychle dynamicky pracuješ (jezdíš sem a tam, vzdaluješ, přibližuješ, různě nakláníš...).

Mluvím přitom o demontáži. No, však uvidíš v praxi.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 12:58    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
To máš na servis nebo na výrobu?

Podobojí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 13:12    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Mluvím přitom o demontáži. No, však uvidíš v praxi.

Jasně, s tímhle je potřeba dávat čtvercový trysky na konkrétní pouzdro švába. Na párvývodovky šibenici otočím do boku a jedu růčo.
Něco na přidržení desky na kolejnicích předehřevu nemáš tip? Přemejšlím do kolejnic udělat na každý 4-6 děr se závitem M3 a z fosforbronz plechu otáčecí caplíky co zezhora přitáhnou desku ke kolejnici. A nebo z kulatinky otočný excentry s přítlačnou pružinkou na hřídelce excentru. Prostě něco alá tohle JBC-čko.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 13:42    Předmět: Citovat

Klidně bych to odněkud okopíroval a případně nějak doladil. Podle mě přítlaky musejí být:

1) stavitelné (libovolně v rovině desky a ideálně i kolmo k ní, pokud ten druhý směr nevyřeší jejich pružnost);

2) na konec bych dal silikonovou gumu - nejlépe asi kousek hadičky (aby to bylo výměnné).

Typ kovu asi nebude úplně zásadní, pokud se tu budeme bavit o teplotách v rámci předehřevu a ne něčeho jako reflow či dokonce krematorium...

P.S.: i ten brouk ve čtvercovém apod. pouzdře občas chce ten pohyb spíš než statické umístění. Tím spíš, že jen málokdy máš nástavec úplně přesně pasující na dané pouzdro (to bys jich totiž musel mít vagón).

Ale jak jsem napsal, uvidíš časem...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 6 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.46 sekund