Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí technika na SMD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2023, 17:07    Předmět: Citovat

Na tebe , že se ti nadařilo snížit výkon fenu . Jde v podstatě od nuly .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2023, 20:05    Předmět: Citovat

O jakým fénu? V celým vláknu jsem o fénu nepsal ani slovo. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2023, 20:19    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Předehřev je asi lepší infra než vzduch a horkovzduška s turbínou v rukojeti, to asi taky není z hlediska regulace fuku ideální. Dnes jsem si byl zkusit u kámošů jak turbínu tak kompresor v bedně a komresor se dá jednoznačně líp regulovat fuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6300
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2023, 21:01    Předmět: Citovat

Já mám toto:
https://pajenicko.cz/rucni-pajecky/pajeci-stanice-jcd-8898-horky-vzduch-750w-100-480c-mikropajka-80w-180-500c
https://www.gme.cz/v/1503573/zd-917-kombinovana-pajeci-odpajeci-stanice-6080w
A dále horkovzdušku pistoli 2 kW s digitálním nastavením teploty.

- k JCD-8898: mikropájku využívám neustále v kombinaci s pájkou o průměru 0.5 nebo 0.6 mm (SMD). Na konektory nebo THT 0.8 nebo 1 mm. Horkovzduch je dobrý na odpájení/připájení jedné součástky při opravách.
- k ZD-917: má trošku problém s korektním měření teploty, hlučný ventilátor (vyměnil jsem), ale odsávačka s pumpou je k nezaplacení, navíc má hezký výkon a hmotný hrot s dostatečnou tepelnou setrvačností, takže odpájení i větších THT součástek není problém. Neustále používám při odsávání slitého cínu u SMT součástek s mini nožkami. Tavidlo nepotřebuji.
- k horkovzdušné pistoli: používám jako hlavní nástroj při zatavovávní součástek na nových DPS

K pájení nových tišťáků je vhodná infrapícka. Bohužel ty levné číny mají nerovnoměrný ohřev. Pokud se použijí velké tišťáky bez rozlité mědi, okraje desek se musí dopájet ještě ručně mikropájkou. Na malé DPS umístěné do středu pícky je to OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Mluvil jsem s chlapíkem z pardubickýho Panasonicu, dělá opravy výrobků, který nejedou z výrobní linky na první šlápnutí. Zajímavý že opravují, podobná fy o pár kiláků vedle to strká do "Skladu zadržených dílů" a párkrát za rok to jde do šmelcu.
Mění SMD dennodenně mnoho kusů, samozřejmě na profi mašinkách s cenou o řád až dva větší než nad čím uvažuju já. Ale pár poznatků z něj vypadlo.
Spodní předehřev jedině infra.
Horkovzduch určitě kompresorovej v bedně s hadicej a hlavně se spouští kompresoru na těle pistole horkovzduchu. Výkon minimálně 500W, míň je bez spodního předehřevu na rozlitý mědi nepoužitelný. Prý je dost dobrý když má horkovzduch možnost vnitřní vakuový pinzety, která po roztavení pájky "odnese" pouzdro mimo desku. To ale asi u levných horkovzduchů není běžný, aspoň jsem to nikde neviděl. Hodně používají na horkovzduchu tvarový nástavce na různý velikosti pouzder. To jde dát i na levný horkovzduchy ale co nástavec s možností vakuový pinzety je 2 tisíce (kvůli Termitovi). Bez pinzety kolem poloviny.
Celkem často používá dvouhrotou mikropájku na dvouvývodový SMD součástky. Trubičku cín používá minimálně, vše pasta a tavidlo dávkovačem, pasta přes šablony.
THT mění minimálně, pistole 80W s vývěvou v bedně. Vyfukovačku nepoužívají. Mikropájky JCD 120W, používá taky dost málo.
Tak nevím, jaký poučení z toho si vzít...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 16:25    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Trubičku cín používá minimálně, vše pasta a tavidlo dávkovačem, pasta přes šablony.

Určitě to taky jde, dělal jsem to tak na brigádě v roce 2011 ve firmě na osazování DPS.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 16:47    Předmět: Citovat

V práci používám od roku 2019 JBC AM-2A. Koupeno snad roku 2009.
https://uloz.to/file/XAZ2QysOzktW/jbc-am-2a-manual-pdf#!ZGL4LmR2ZzLkMGIyZwDjMJVlA2Z4ZSq0n3cHpzL5o35TqwN3Lt==
Někdy asi v roce 2020-2021 se dokoupily pájecí kleště připojitelné k JBC AM-2A, které používám často a rád, také tam, kde je potřeba ohřát vývod pěkně z obou stran.



JBC AM-2A pic01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  73.19 kB
 Zobrazeno:  42 krát

JBC AM-2A pic01.jpg



JBC AM-2A pic02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  232.34 kB
 Zobrazeno:  43 krát

JBC AM-2A pic02.jpg



JBC AT420.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.99 kB
 Zobrazeno:  37 krát

JBC AT420.jpg



JBC ATS stand.jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.47 kB
 Zobrazeno:  28 krát

JBC ATS stand.jpg



_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne so leden 28 2023, 16:59, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 16:57    Předmět: Citovat

To je ta horkovzduch potvora, co umožňuje při odpájení vakuovkou odnýst brouka? Domníval jsem se, že to je součástí těch tvarových nástavců nasazených na horkovzduch. A tady se fouká malou tryskou do ohrádky podle pouzdra a vakuová pinzeta je zvlášť na trojnožce. Divný, takový jednoduchý ohrádky jsou naohýbaný jen z kusu plechu a tak jak můžou být jednou tak drahý než tvarový nástavce? Asi je ještě jinej systém. Tyhle jednoduchý ohrádky by se daly ubastlit bez prohlémů i doma.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 17:03    Předmět: Citovat

Jo.
https://youtu.be/-pAQDCC3Xyk
https://youtu.be/zh1oY8d3WGE
Na mojí stanici teda není barevnej LCD displej, ale dva potenciometry nastavující teplotu a průtok horkého vzduchu.



JBC extractor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  287.14 kB
 Zobrazeno:  50 krát

JBC extractor.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 17:19    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
To je ta horkovzduch potvora, co umožňuje při odpájení vakuovkou odnýst brouka? Domníval jsem se, že to je součástí těch tvarových nástavců nasazených na horkovzduch.

Někdy asi jo, třeba u Hakko FR-811.
https://youtu.be/5v3INIvJlOM



Hakko FX-811.jpg
 Komentář:
 Velikost:  118.67 kB
 Zobrazeno:  39 krát

Hakko FX-811.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 17:23    Předmět: Citovat

Používám v práci i nějaký předehřev JBC, snad https://www.jbctools.com/phs-1kb-ir-preheater-set-product-1150.html.


JBC PHS-1KB.jpg
 Komentář:
 Velikost:  58.22 kB
 Zobrazeno:  37 krát

JBC PHS-1KB.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 28 2023, 17:41    Předmět: Citovat

Bohužel, stanice JBC AM-2A se už mnoho let neprodává. Dnes by asi bylo nutné pořídit RMSE Complete Rework System a ještě dokoupit pájecí kleště AT420 se stojánkem.
https://www.jbctools.com/rmse-compl-rework-with-electric-pump-product-1650.html
Bohužel, stojí to cca 120 000Kč. https://www.tme.eu/cz/details/jbc-rmse-2qf/horkovzdusne-stanice/jbc-tools/rmse-2qf/

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2023, 22:49    Předmět: Citovat

Hydrawerk - jo tak přesně tahle sada mi trůní už dva roky na stole.
Firma ji kupovala u TME, stálo to o poznání míň, než kolik je cena bez přihlášení.
Ale určitě to není to, co by Jirka sháněl, tohle je prostě na každodenní práci, kdy se ta stanice zaplatí za pár měsíců.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3366
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po leden 30 2023, 0:47    Předmět: Citovat

Na základě zkušeností z práce jsem si kupil Qucik DW861. Celkem slušný výkon, spolehlivost - jen jsem u jedné opravoval napojení tělesa v ručce. Kabely byly dost našponovaný a po několikaletým používání se ten nejkratší urval. V práci je vyšší verze až do 200 l/min. Já mám "pouze 120"
Rozsah ofuku dobrý i na pájení drobného smetí, aby se "nerozfoukalo", po odložení se sama dochladí.
Na pájení mám čínu
T12 a ERS50. Chybí mi kleštičky, ale za cenu třeba Wellerky se mi do ní nechce. Pace jsem zkoušel kdysi, ale kleště welleru jsou ergonomicky o třídu výš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: út leden 31 2023, 19:02    Předmět: Citovat

Právě tato Quick je předlohou pro horkovzdusku Atten, ST 862D Je téměř totožná a navíc ma tlačítko na rukojeti pro zapínání a vypínání ohřevu. Po vypnutí ohřevu tlačítkem se dochladí a vypne. To je super vychytávka.
Mám ji rok a jsem spokojen. Vnitřní provedení je solidní a není ani hlučná. Výkon 1000W. Kromě pájení a odpajeni ji používám i na smrstovacky. Za ty prachy spokojenost. Vyhrivaci tělísko se dá koupit náhradní třeba V TME. Na pájení mám JBC, odsávačka Quick, infra predehrev AOYUE 853A++.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 3 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund