Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 14:14    Předmět: Citovat

Tak třeba tenhle zesilovač:
http://www.ok1ike.nagano.cz/soubory/nf_zes_2t_soubory/image002.jpg
Na vstup připojíš zdroj nf signálu, pokud možno čistý sinus. A měříš před kondenzátorem, za ním, před kondenzátorem v emitoru BC, za ním...
Sleduješ jaký je signál, jestli je pořád sinus nebo už nějak ořezaný, měníš frekvenci signálu, pokud třeba při nižší frekvence se za kondenzátory snižuje amplituda, tak z toho můžeš usoudit, že ty kondenzátory jsou zralé na výměnu, když ten signál je nějak zdeformovaný, polaboruješ s pracovním bodem tranzistoru...

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tesla6



Založen: Jan 24, 2023
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 14:25    Předmět: Citovat

Super, díky moc, na všechno se mrknu.
Chtěl bych digitál, ale než bych si ho pořídil, tak jsem chtěl znát alespoň nějaké základy.
Různé multimetry doma mám, mám i LRC a ESR metr, ale s tím osciloskopem bych se prostě chtěl naučit.
Yarda1, díky takhle nějak jsem si myslel že se používá.
Bude to chtít určitě čas a nebude to hned, ale zkusit to chci.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 14:27    Předmět: Citovat

Na takove veci je tvuj stroj naprosto v pohode a takhle se s nim naucis pracovat mnohem rychleji nez procitanim muzealnich knizek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 14:37    Předmět: Citovat

Hmyze, jdi už prosím s těmi ignorantskými a vůči historii pohrdavými kecy do p.r.d.e.l.e, nemáš na ně ani právo, ani vzdělání, prostě nic.

Děkuji.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 15:06    Předmět: Citovat

Analóg je nespoľahlivý, ale vieš o tom a rátaš s tým. Digitál je tiež nespoľahlivý, ale prípadoch, kedy to vôbec nečakáš a zistíš to až tak, že ti niečo inde nesedí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 15:08    Předmět: Citovat

Zdravím,
zvážil bych také pořízení oddělovacího transformátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 15:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Hmyze, jdi už prosím s těmi ignorantskými a vůči historii pohrdavými kecy do p.r.d.e.l.e, nemáš na ně ani právo, ani vzdělání, prostě nic.

Děkuji.

Ne kazdy chce zamznout v puberte jako ty. Svet narozdil od tebe je dnes uz nekde uplne jinde a to fnukani je asi tak jedine co uz ti zbylo. Ucit se tak dynamicky obor jako je elektronika z 50let starych knizek je totalni kravina a krome "zamrzliku" to nikdo se zdravym rozumem nemuze radit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 15:30    Předmět: Citovat

tesla6 napsal(a):
To zjistím i vadný kondenzátor nebo tranzistor?

Ano. Ale trochu se musí používat hlava. Multimetr musí být analogový. Z pohybu ručky lze usoudit na kapacitu, měřením polovodičového přechodu lze usoudit na stav tranzistoru a pod.
Digitální osciloskop není všeumělec a poněkud složitější v používání. I přes některé výhody proti analogu má také nevýhody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 17:16    Předmět: Citovat

Vy mu na to zakaždým skočíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Když jsem někdy v druháku na VUT v labinách požádal, jestli mně půjčí osciloskop, že to zapojení na bastlpoli se chová divně, tak na mě vytřeštili oči s tím, jestli ho umím používat.

Tak jsem jim to hned vrátil, že tam mají studenty, co ani neumí změřit tranzistor diodovým testem, protože na přednáškách se přednáší úplně něco jinýho, než praxe. Tím pádem kluci z gymplu byli v háji.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 20:18    Předmět: Citovat

Tiez som sa na VŠ prvykrat stretol s osciloskopom. Po kratkom vysvetleni od znalej osoby som ho zvladol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 22:54    Předmět: Citovat

Pro NF je dobré mít ještě generátor. Občas se mi dostane na opravu nějaká kytarová elektronika, tak jsem si ho poskládal sám. Takhle vypadal rozložený po stole Smile


gensinus.jpg
 Komentář:
 Velikost:  156.68 kB
 Zobrazeno:  80 krát

gensinus.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 1:20    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Když jsem někdy v druháku na VUT v labinách požádal, jestli mně půjčí osciloskop, že to zapojení na bastlpoli se chová divně, tak na mě vytřeštili oči s tím, jestli ho umím používat...
To samý na vojně, potřeboval jsem jako mechanik určitý elektronický soustavy ověřit průběh signálu na jednom z míst a šel jsem si na to do společný dílny/střediska výdeje vercajku a ND vypůjčit škopek. Taky mi ho nechtěli dát s tím, že si ho půjčujou jen gumáci a já jako záklaďák přeci nemůžu vědět jak se taková věc používá - citace výroku službu konajícího "pošťáka" alias nadpraporčíka. Nj, taky čemu se divit, když jako mechoši elektroniky za desítky mega v tehdejší měně (předlistopadový) tam sloužili krejčí, instalatér vodo/topo/plyno, mechanik železničních vozů nebo třeba zahradník, že jo?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 6:31    Předmět: Citovat

passion napsal(a):
Vy mu na to zakaždým skočíte.

Bingo. Taky by mě zajímalo, kdo a proč to tady syntetizuje.

citace:
Když jsem někdy v druháku na VUT v labinách požádal, jestli mně půjčí osciloskop, že to zapojení na bastlpoli se chová divně, tak na mě vytřeštili oči s tím, jestli ho umím používat.
To by mě zajímalo, z jaké planety teda byly ty vytřeštěný oči a odkud si asi myslí, že k nim adepti přicházejí, z buše? Protože obrazovky, osciloskopy jsou v osnovách gymplu tedy ne-odborné školy v septimě. Už před desítkama let, kdy byla penetrace elektronikou ve srovnání s dneškem dojemná, se v prváku spš v předmětu Dílny vesele fušovaly zesilovače s použitím osciloskopu, dva roky předtím než se formálně učil v předmětu Měření. Tedy pokud měl člověk zájem o obor a nebyl ignorantská piča. Nemluvě o "televizkách" defacto SOU. Posledních minimálně 15 let by neměl nikdo střední školu opustit bez povědomí o základech měření, aspoň podle osnov. Firmy jako Rohde Schwarz atd. už roky nabízejí luxusní stavebnice s osciloskopem, multimetrech jako doplňky výuky na ZŠ. Pokud školy mají zájem a necpou dětem radši do hlav aktivistiské a klimatické chujoviny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: st leden 25 2023, 9:53    Předmět: Citovat

Nedovolil by som si veru porovnávať české gymnáziá s tým, čo máme my tu, ale k obsluhe škopíka som ako gymnazista pričmuchol sám a bez odborného dohľadu. Takého lamantína širokonosého či magnu chartu si pamätám dodnes, len k analýze, prečo z reprákov nejde zvuk, mi to moc platné nebolo.

Ale Termit má v niečom pravdu. Skúmať, prečo mi upišťaný ruský C1-67 vykresluje kostrbaté sinusovky, ergo či je to bug lebo feature; prečo tam buď vidím roztancovaný obrazec alebo nič s veľkým N v závislosti od toho, ako fúkne vánok na knoflík s nápisom СИНХРОНИЗАЦИЯ je niečo, čo ma ako začiatočníka prinútilo odložiť si z "vreckového" na starý Tektronix 1001. Fakt, že som tým potom mohol sledovať iba signály proti zemi, zato tej dvadsaťpäťkilovej plechovej bedni s dvojžilovým prívodom nič nebránilo mať i kostru a všetky ovládacie knoflíky živé, ma správne nasmeroval k zisteniu, že čo som dovtedy robil bolo veľmi nesprávne. Ale vyhovoril som to vždycky na alibizmus, že som nikdy formálne elektro neštudoval Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund