Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vybíječka autobaterie - držák topení
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 13:25    Předmět: Vybíječka autobaterie - držák topení Citovat

Řeším tady topení 12V cca 120W. Potřebuji těch 120W protopit cca po dobu 10hod. Jde o vybíjení PB acu na 11V při zatížení okolo 10A před nabíjením. Drát topení má asi 100C raději počítám s 300C. Vytvořit trámeček 10x10x100 pro uložení topného drátu z šamotu 1000C v domácích podmínkách není žádná sranda, jak jsem zjistil. Dost to po vytvrdnutí praská. Když jsem vložil armaturu a použil dost specifický systém výroby, tak i přes okézní nehezkost bude držák použitelný. Na obrázku je to horší, ještě použitelé co padá z formem, které k tomu používám.
Že existuje tovární programovatelný zatěžovací " odpor" mě upozornil kamarád ale z toho já bych neměl žádnou radost z bastlení. Navíc nepotřebuji nic regulovat 12V/5A/10A. Jak říkám, je to jen stará autobaterka.
Pozn. stl k dispozici.
Luboš



forma4a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  79.51 kB
 Zobrazeno:  49 krát

forma4a.JPG



forma7.png
 Komentář:
 Velikost:  112.85 kB
 Zobrazeno:  38 krát

forma7.png



amot.JPG
 Komentář:
 Velikost:  70.61 kB
 Zobrazeno:  46 krát

amot.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6601
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 13:37    Předmět: Citovat

V době, kdy jsem ještě opravoval pc zdroje, jsem měl zatěžovák navinutý ocelovým drátem na cihle, konce byly chyceny na šrouby zašroubované do hmoždinek zavrtaných do té cihly. Byl to takový rychlobastl, ale vyhověl.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 13:43    Předmět: Citovat

A co takhle použít dvě automobilové tepelné koule?

Popř. i víc kusů s menší wattáží (dle potřebného příkonu)...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 467
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 14:00    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
...Že existuje tovární programovatelný zatěžovací " odpor" mě upozornil kamarád ale z toho já bych neměl žádnou radost z bastlení. Navíc nepotřebuji nic regulovat 12V/5A/10A. Jak říkám, je to jen stará autobaterka. ...

Ona ta elektronická zátěž má výhodu v tom, že se dá nastavit koncové vybíjecí napětí, při kterém sama vybíjení ukončí, takže to nemusíš hlídat. Po vybíjení ti ukáže kapacitu baterie. A také ti ukáže vnitřní odpor baterie, podle čehož se dá usoudit v jaké je kondici.
Nevýhodou je samozřejmě cena cca 1700 Kč vč. DPH.


Naposledy upravil Hape dne pá leden 20 2023, 14:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 14:00    Předmět: Citovat

Dal bych dvě 55W halogenky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 14:05    Předmět: Citovat

Klidně i dvě H4 se sčoudnutým potkávacím vláknem. Náhradních je kolem všude dost ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 14:07    Předmět: Citovat

Teda, to muselo dát příšernou práci, přitom...


Tiež som vyrábal zaťažovací rezistor na 12V asi 20A pre testovanie alternátorov. Kúsok kachličky asi 5 x 10 cm som omotal pozinkovaným oceľovým drôtom vhodnej dĺžky a "žiaruvzdorný" rezistor bol hotový.

100 W neznamená 100 °C. Vzťah výkonu a teploty je podstatne zložitejší. Právník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 14:55    Předmět: Citovat

Celý tento konstrukt vzniká právě na základě toho, že jsem vybíjel přes žárovky a když jsem to prošvihnul, tak to šlo do - 0 a to je problém. Baterka drží, drží , najednou je bez napětí a navíc s připojenou zátěží. Žárovce se chci vyhnout, jde to snadno rozbít, hřeje to, svítí to ,na halogen se nemá šahat atd , zítra to zakážou. Zatím mám na stole odzkoušen naprosto blbuvzdorný systém, relé, zenerka, nějaká dioda. Nemusí to být nic přesného tak že zatím žádná vyšší elektronika. Počítám samozřejmě s ochranou proti zkratu a přetopení, když by selhal ventilátor. Zatím to vypadá, že se to vejde do skříně od zdroje PC. Připojím na baterku, dám start a ono se to mezi 10,5 a11V vypne. Kdy ,to vypne lze ovlivnit počtem a typem diod. Baterka se po odlehčení vrátí skoro k 12V. Takto se nemá co poondit. Skoro nic v to nebude. A vo tom to je. Nejpracnější je ten šamot. Je to taková hračka a ještě se učím 3D programování a tisk.
Pozn: Teplotu jsem měřil na nechlazeném drátu „lejzrovým“ teploměrem. Jak jsem psal na EB jinde, blbě se to ale měří a asi to kecá . Proto šamot, ten by udržel i drát rozžhavenej do ruda. Nechci to poddimenzovat.
Luboš



topný drát.JPG
 Komentář:
 Velikost:  47.43 kB
 Zobrazeno:  38 krát

topný drát.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 15:05    Předmět: Citovat

No jo,
jenže já furt nevidím rozdíl v tom, jestli do té krabičky s tou elektronikou zavřu pracně vyrobený odporový palič, nebo dvě halogenky Smile
Mě to přijde jako zbytečná práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 16:57    Předmět: Citovat

Vybíjet olověný aku před nabíjením je nesmysl. Nic tím nezískáš.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marostv



Založen: Oct 13, 2006
Příspěvky: 439
Bydliště: BARDEJOV

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 17:37    Předmět: Citovat

Ja som na podobný pokus použil menič 12/230v a žiarovku 100w pri 10,5 sa sam menič vypne a udržuje to rovnaký prúd +-.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 18:35    Předmět: Citovat

Ty žárovky mají autostabilizační cháru = při poklesu napětí maličko zchladne vlákno a klesne jeho odpor, tím se srovná proud. A odpojovat je relátkem řízeným operákem podle nastavený reference jde taky - úplně stejně jako výkonovej odpor. Žárovka je v podstatě kovovej rezistor s relativně vysokou pracovní teplotou. Jejich výhoda spočívá hlavně v dostupnosti patic (patici pro halogen H4 seženu za hubičku na každým vrakáči a když ne, tak v "mototechně" nebude stát majlant) i (zatím) v dostupnosti samotnejch žárovek.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 18:45    Předmět: Citovat

Patrně není šamot jako šamot. Což použít šamotovou tyčku, používanou pro teplomety? Ta je dimenzována pro spirálu 220V/800W. Dělaly se i topná tělesa o výkonu 1000W. Místo odporové spirály by se do drážek mohl ten odporový drát navinout. Tělísko je duté, dírka v ose, asi 5 mm.
Případně lze délku upravit flexou (úhlovou bruskou).



spirála1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.06 kB
 Zobrazeno:  44 krát

spirála1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1768
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 19:33    Předmět: Citovat

Pořídil jsem si tuhle. https://www.aliexpress.com/item/1005002882297925.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.16.62701802Royuhq Ale již není v nabídce. Má to plno nastavení. Lze použít jako umělou zátěž nebo jako vybíječ pro baterie s nastavitelným konečným napětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 20:23    Předmět: Citovat

100W je drobný výkon, žádný šamot netřeba, ani ventilátor. Stačí kousek "spirály" na kousku slídy vykuchaný z vyřazeného topení, fénu, horkovzdušky... Nebo svou vyrobenou "spirálu" uchytit na plechové pásky, které budou na svém druhém konci dost chladné na to, aby šly přichytit do běžného izolantu.
Osobně bych použil žárovky, podžhavené. Taky by šlo použít starý očesaný tišťák s vhodným motivem, jehož spoje by se pospojovaly do série. Nebo úplně nejjednodušeji - použít několik běžných odporů paralelně. Vhodný by taky byl výkonový trand na kousku chladiče.
Šamot bych vytahoval teprve pokud by šlo o nějaké kW...
Ale když už chceš použít šamot... tak tu spirálu zalij celou. Bude to kompaktní, pevné, a ani to nebude mít velkou povrchovou teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund