Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozbočení audiovýstupu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31973
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 23:26    Předmět: Citovat

Dík, hifinádory jsem párkrát navštívil, o zbytku jsem myslím ani neslyšel - a ten neustále doutnající a občas explodující flamewar kolem bezkyslíkatý mědi a podobnejch chujovin mi stačil na AV-mánii - a dneska jsem rád, že už se tím nemusím zabejvat. Ti magoři tam byli schopní se hádat i o tom, jestli zvuk víc ovlivňujou kabelový očka/vidličky na kabel nakrimpovaný, nebo připájený - a když pájený, tak čím a pod jakým tavidlem ... Řešit jejich spory o tom, jestli je lepší signálovej kabel od přenosky k RIAA preampu učunit z leonskýho pletiva v PVC izolaci anebo z koaxu RG-213, případně jestli použít zlacený banánky nebo CINCH/RCA, to bylo opravdu něco - a bez čeho se nadále rád obejdu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 349

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 10:20    Předmět: Citovat

Jako nemyslete si, že "řeším" to svoje audio jen tady. Taky koukám na hififora. Já jim to neberu, ty diskuze. Sám u sebe jsem zjistil, že mám sluch i mozek normálního posluchače a přizpůsobuju si komponenty pohodovému poslechu. Ale spíš se v tom šťourám...
Mám ještě poddotaz: Ve sl. zesiku (čína board) je potenc. hlasitosti B 50. Na vstupu. Když bastlím, tak to moc neřeším. Tady se ale opravdu blbě nastavuje hlasitost na začátku. Bude to tím, že jo? Úplně jsem zapomněl, jaký druhý parametr oproti odporu se vynáší na zbývající osu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
msar



Založen: Apr 22, 2006
Příspěvky: 291
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 10:36    Předmět: Citovat

Máš tam lineární průběh? Tak dej logaritmický
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 11:08    Předmět: Citovat

Ekkar: Buď mi teda ukaž, kde se na Repromanii takový kraviny řeší, nebo veřejně odvolej. Jako moderátor, jako autor největšího počtu příspěvků a jako ten, kdo je tam posledních dvanáct roků nalezlej denně bych o tom musel něco vědět. Kdokoli se tam pokusí nějaké podobné bláboly zatáhnout, je velmi rychle odpálkován.

Padik: To je kombinace několika faktorů. Začíná to samozřejmě průběhem potenciometru. Ale i logaritmické potenciometry se dělají s různými útlumy před dolním koncem dráhy - může to být 60 dB a nebo taky jen 40. Pak je zajímavá reálná vstupní citlivost vs. skutečná úroveň budícího signálu. Pak reálná citlivost sluchátek vs. výstupní úroveň zesilovače. Pokud tě tyhle podmínky nutí hrát s nastavením hlasitosti těsně nad dolním koncem potenciometru, projeví se jeho špatný souběh nebo nevhodný průběh právě na tom dolním konci.

Dá se to řešit různě. Zatlumením signálu na vstupu prostým děličem, přepínáním zisku zesilovače. Můžeš použít místo potenciometru attenuator s odporovou sítí a přepínačem. U toho si sám jednoduše určíš potřebný průběh. Další možnost je použití potenciometru s odbočkou. Ne kvůli loudness korekci ale kvůli možnosti upravit si pomocí několika odpůrků průběh regulace. A často používám i podepření dolního konce potenciometru rezistory. Nereguluje pak úplně do nuly (není to potřeba, protože beze zvuku nikdo psychicky zdravý neposlouchá), ale zato se srovná právě souběh (nezmlkne jeden kanál dřív než druhý).
Kdyby byl zájem, můžu časem nahodit několik tipů s obrázky a s okecáním.

Protože ve značení průběhu potenciometru A/B je mnohdy hokej, stačí natočit hřídel do poloviny a změřit odpor mezi běžcem a konci dráhy. U lineárního naměříš podobné hodnoty. U logaritmického bude mít dolní polovina výrazně menší odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 12:21    Předmět: Citovat

Jednou jsem řešil jednoho "hifistu" co chtěl mermomocí měnit lineární potenciometry za logaritmické. Proč? protože to píšou na těch zmiňovaných fórech. Řekl jsem mu že v daném zapojení je to nesmysl. On že né, že to píšou na těch fórech. Až mi vnutil 1000 Kč. Tak jsem mu je vyměnil. Výsledek katastrofa. Ale on to nepřiznal, skoro chtěl říct že teprve teď to hraje jak má. To že jsem mu říkal že tam má elektronickou regulací a lineární průběh je daný výrobcem. Ani argument že má přece stereo zařízení a v zařízení jednoduché potenciometry ho nepřesvědčil. Prostě na AV fórech píšou že musí být log. A přes to vlak nejede Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12075
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 12:29    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
Prostě na AV fórech píšou že musí být log. A přes to vlak nejede Very Happy

psali to na fóru (říkali to v televizi) . . . tak to musí být pravda . . . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 13:13    Předmět: Citovat

Měl jsi ho prostě poslat do řiti.
Ale tohle může být ještě zábavné. Představ si situaci onkologa, po kterým chce pacient léčit sarkom Ajatinem, protože to četl na nějakým wé wé wé vimevsechnonejlip cézet.


Naposledy upravil ransom dne so únor 04 2023, 13:19, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 13:17    Předmět: Citovat

Proč? Já měl litr v kapse a on aparaturu co teprve hraje tak jak má Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 13:20    Předmět: Citovat

Mám doma zrestaurovaný AZS218, ve kterým kdysi nějaká dobrá duše vyměnila všechny potenciometry za TP289 100k/Y. Čili za logaritmické s odbočkou. Tím myslím i ve zpětnovazebních korekcích a v obvodu balance. Vůbec tomu debi-lvovi nebylo divný že to nefunguje jak má. No tak jsem to vyměnil, ziskal tak zánovní potenciometry s odbočkami a bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 349

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 12:49    Předmět: Citovat

Já moc děkuji za rady. Ono se opravdu všude dávají dnes poťáky B, co mám tak zakoupeno k dobastlení. Takže úprava, rozumím, naučím se zase myslet.
Pozn: K těm Hifinádorům-myslím, že se to jmenuje Hifiroom. Měl jsem 3 zbytky reprokabelu-metráž. A potřeboval jsem je spojit. čokoládou to vypadalo velmi ošklivě, tak jsem je alespoň spájel. A napadlo mne, když tak ta hudba plyne tou bezkyslíkatou mědí těmi smotanými minidrátky, a najednou má v cestě 2+2 cínové bambule. Jestlipak by to někdo poznal sluchem od přímého kabelu.....
Je dost takových, kteří by to neskousli. Ale já jim rozumím, protože když se vykašlete na detaily a je jich víc, pak nevíte, proč to kamarádovi "hraje" a vám moc ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund