Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba plošáků laminační fólií
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17721
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:10    Předmět: Výroba plošáků laminační fólií Citovat

Vážení, zkoušel jste prosím někdo výrobu ověřovacích plošáků pomocí tyhle laminační fólie? Naválečkovat, protáhnout 2-3 x laminačkou, pak přes klišé osvítit UV výbojkou a vyvolat v sódě bikarboně. Dobu osvitu a koncentraci sódy jsem nikde nevyčetl ale to se dá vyzkoušet. No a vyleptat v chloridu. Takže stačí jen fólii objednat a vyzkoušet. Trochu blbý je, že klišé musí být "negativ" což docela rasuje toner laserky.
Pak ještě existuje podobná laminační fólie na nepájivou masku s némlich tím samým postupem nanesení. Jenže nejmenší balení je 33 metrů za cca 15 stovek a takový množství tento život nespotřebuju. Nemáte prosím někdo 2-3 metry na prodej?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:25    Předmět: Citovat

Já to kdysi chtěl vyzkoušet, ten fotorezist tu někde mám, ale pak přišly nějaké životní situace kdy jsem řešil něco jiného, a tohle šlo stranou.

Tomu fotorezistu se moc nechce, zkoušeli jsme to s kamarádem žehličkou a nedrželo to (laminátor už jsem nestihl koupit, i když jsem tehdy chtěl. Doporučuju), ale jinak jsou výsledky perfektní.

Na tisk na fólii se vykašli a najdi někde ve svém okolí nějaké DTP studio (reklamka, sítotisk) které má osvitku a udělá ti filmovou předlohu, z té jsou výsledky daleko kvalitnější.

S nepájivou maskou nepomůžu, tu nemám (a ani nebyla v plánu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17721
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:35    Předmět: Citovat

Mahoney napsal(a):

Na tisk na fólii se vykašli a najdi někde ve svém okolí nějaké DTP studio (reklamka, sítotisk) které má osvitku a udělá ti filmovou předlohu, z té jsou výsledky daleko kvalitnější.

Věděl jsem v okolí o pěti DPT studiích a už nejede žádný. Prý se změnil systém přípravy tisku a služby, co dělaly DPT studia už nejsou potřeba.
Ale stejně s klišákama z DPT studií byly problémy. Pokud jsi položil klišé na vyvrtanou desku na Excellonu, tak na formátu eurodesky se podélnej rozměr rozjížděl o půl díry. To DPT studio mělo technologi Agfa. Film byl v roli a právě po tý dýlce role se to rozjíždělo. Pravděpodobně vadilo teplo a nebo voda při vyvolávání. Prý to mohlo mít vliv kvůli podélnýmu válcování při výrobě fólie filmu. Tiskařům to nevadí, soutisk všech barev měli posunutej stejně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:37    Předmět: Citovat

S osvitom je trochu problem - uz nejaku dobu sa pri tlaci nepouziva film, ale svieti sa priamo na tlacove dosky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17721
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:40    Předmět: Citovat

Díky za doplnění, nevěděl jsem přesně o co jde. Bylo mě jen řečeno, že ty filmy pro soutisk barev už nejsou potřeba. A to už minimálně 10 let.
Vím o profi plošákovým rastrovacím fotoploteru na osvit klišáků. Jenže minimálně hodina 1000 CZK a neoperativní, čekat několik dní.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne po leden 16 2023, 19:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:42    Předmět: Citovat

Už nějakou dlouho dobu se používá CTP (computer to plate). Osvitky na film začaly skomírat tak před dvaceti lety, kdy jsem ten obor opustil. Možná na nějaký speciální účely to někdo někde ještě má, co já vím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2811

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 19:49    Předmět: Citovat

Osvitky stále ještě existují, chce to holt trochu hledat a ptát se (jich).

Když kusové počty DPS dělám sám a zvolím k tomu fotocestu, tak už léta nepoužívám nic jiného než spray Positiv 20. Výbojka z RVL-125 s odstraněnou baňkou, předloha vytisknutá laserem HP LJ 6L na matnou průsvitnou polyesterovou fólii pro předtiskovou přípravu a "nafetovaná" v parách acetonu apod., leptání v horkém nasyceném roztoku chloridu železitého (DPS je položená na jeho hladinu leptanou stranou dolů).

Při troše šikovnosti a pochopení pro celý proces nejsou skoro nikdy potíže. Klíčový vliv na dokonalý přenos motivu a rychlost vyvolávání má koncentrace a teplota vývojky (roztok NaOH).

No a pokud se přece jen něco někde pokazilo, tak vše lze rychle zopakovat.

Ten Pozitiv 20 mám léta skladovaný za normální teploty a stále slouží (i když se možná trochu snížila expoziční citlivost).

Prostě se držím zásady: když něco funguje, tak se v tom nešťourej a neměň to.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 20:01    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
S osvitom je trochu problem - uz nejaku dobu sa pri tlaci nepouziva film, ale svieti sa priamo na tlacove dosky.


Asi jak kde… JirkaZ má pravdu, v mém okolí jsem trochu hledal a našel jsem minimálně dvě, ale spíš tři (tu jednu jsem měl v plánu vyzkoušet zrovna zítra). Některá studia inzerují přímo tuto službu, osvit filmů pro výrobu DPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1123

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 20:17    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5654
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 20:38    Předmět: Citovat

DPS negativní fotocestou dělám běžně, je o hodně jednodušší než Positivem 20.
Jednou jsem koupil tu fólii u Alíka a byla mizerné kvality a prakticky nepoužitelná. Vyvolává se uhličitanem sodným 10g/1l. S obyčejnou sodou na praní mám špatné zkušenosti, asi jsou tam nějaké přísady. Se sodou bicarbonou nemám žádné zkušenosti.
Laserová tiskárna není na tuto metodu moc vhodná, řešením je slití toneru v parách acetonu nebo dvě předlohy na sebe. Já používám tisk na ink. tiskárně na transparentní fólii.
Na odstranění exponované fólie používám 2% roztok hydroxidu sodného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 20:46    Předmět: Citovat

Pár desek jsem s tou folií udělal, výsledky velmi slušné, trochu mě akorát nebavilo sundavání těch krycích rubových folií.
O osvitu předloh v DTP se už na EB napsalo dohromady román, kdyby se to sjednotilo. Slušných osvitek v provozu je určitě spousta a řada jiných je(byla) k odkoupení z těch prudce zmodernizovaných provozů, kdyby se tím někdo pro tyto účely chtěl zabývat výdělečně, jak už tak v této době uživení malých živnostnických provozoven nehrozí.
Moderní chlapec si objedná DPS v Číně a za dva dny skáče a kvičí nadšením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 22:43    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Vyvolává se uhličitanem sodným 10g/1l. S obyčejnou sodou na praní mám špatné zkušenosti, asi jsou tam nějaké přísady. Se sodou bicarbonou nemám žádné zkušenosti.

Na bicarbonu zapomeň, má úplně jiné vlastnosti (není alkalická, což je zde podstatné).

Má někdo zkušenost s tímhle sprejem?:
https://www.hadex.cz/p041-sprej-positiv-resist-fotocitlivy-lak-200ml/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út leden 17 2023, 15:24    Předmět: Citovat

Pro menší rozměry desek je možné použít UV LCD ze SLA tiskárny.
https://www.youtube.com/watch?v=-Qeq7ZgUOuE

Už jsem to dával sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17721
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 17 2023, 15:52    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Ten Pozitiv 20 mám léta skladovaný za normální teploty a stále slouží (i když se možná trochu snížila expoziční citlivost).

Všechno mám a dělám jako ty. Jen mě prosím prozraď, jak stříkáš ten Pozitiv 20. Já jsem s tím nikdy nedokázal nastříkat rovnoměrnou vrstvu. A to bežně stříkám RC modely autobarvama včetně metalíz.
I když desky mám na obvodu o 15-20 mm větší, ten lak asi nějakou adhezí se táhne k obvodovým hranám desky. A to nepoužívám odstředivku. Výsledek je, že střed desky se slabou vrstvou se osvítí víc a obvod se silnou vrstvou míň. S nalitejma deskama z GME mi to šlo dobře ale v poslední době asi prodávají ležáky a exponování trvá nějak dlouho a na větší přesnost to není. Nebo že by hořák z RVL125 nějak stárnul? Mám ho s origo tlumivkou.
Jo abych nezapoměl, dnes jsem obvolal asi 8 DPT studií co jsem našel v dojezdový vzdálenosti 60 km. Všude se mě vysmáli, DPT je dnes jaksi různo od osvitka. Prostě se to už nepoužívá a pro nevyužití se nedá ta technologie udržet v chodu.
Každýho jsem se zeptal, jestli ještě o nějaké osvitce někde v kraji neví a naprosto nikdo nic.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17721
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 17 2023, 16:23    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Moderní chlapec si objedná DPS v Číně a za dva dny skáče a kvičí nadšením.

??? Tys měl někdy plošáky z Číny za dva dny? Nevím, proč tu píšeš takový nesmysly. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund