Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sekundární usměrňovač SMPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 16:45    Předmět: Citovat

To trafo nemělo dělený primár. Mělo primár vespod, potom 3z=18V a 2x7z=2x36V. Nebylo to trafo z PC ale z nějakého zesilovače. Na primár jsem vůbec nesahal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 22:16    Předmět: Citovat

A indukčnost primáru po znovu sestavení jádra je ted kolik ?
Je jádro z dvojčinného zdroje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 9:36    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Originální zdroj s jádrem EI40 běží na 27.5khz, je to zachováno?
Jakou indukčnost má primár po znovu složení jádra?

Původní zdroj byl 2x35V s IR2153 na 59kHz (Ct 1n Rt 12k) a fakt měl výkon.
Já jsem indukčnost nikdy neměřil. Nikdy nebyl důvod a popravdě bych si musel napřed zjistit jak. A ano ferity jsem perfektně vyčistil.
Vždycky jsem jenom upravoval počet závitů sek. vinutí a nikdy jsem problémy neměl.
Myslel jsem si, že udělat ze symetr zdroje +/-35 zdroj nesymetr 70V pouhým vypuštěním středu (viz obr.) bude brnkačka. Jak jsem byl najivní!!!
Jak jsem psal dříve, zdroj +/-70V 350W už jsem párkrát zdárně postavil, ovšem na ETD44. Myslel jsem si že 1x70 na EI40 bude fungovat také.
Chtě jsem postavit dva 70V zdroje a spojit je do série na +/-70V. A dvě plonkový EI40 se jaksi sami nabízely.
Vracím se na začátek. Buď navrhnout novou desku na větší trafo, nebo přinutit EI40 pracovat na 70V.



35-70.png
 Komentář:
 Velikost:  26.97 kB
 Zobrazeno:  43 krát

35-70.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 10:49    Předmět: Citovat

Ct 1n Rt 12k = 59/2= 29,5khz, to je těch 27,5khz na kterých je EI40 stavěno a na kterém běží originální zdroje s ním, proto se ptám, jestli je to ve tvém zapojení aspoň přibližně zachováno, protože jinak se velmi liší počet primárních závitů a pokud ne, vždy to povede k výbuchu.
Používám jádra EI60 PC40 a taky si nemůžu dovolit přestřelit nad 27khz, ještě možná 33, ale 29 je max a na 40 už se to šprajcuje a dál už vybuchne.
Rt 12k je málo, dej 22k.



EI60 vs EI40.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.86 kB
 Zobrazeno:  41 krát

EI60 vs EI40.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 12:51    Předmět: Citovat

Symetrický výstup 2x35 fungoval precizně, ta si říkám co se k tomu vrátit a zkusit to takhle:
Společný vstup 230V, pojistku, NTC, EMI. Pak už každý svůj můstek atd. Čili AC společný, DC už separátně, ale na jedné desce.
No a sekundár dle obrázku:



70151570.gif
 Komentář:
 Velikost:  19.05 kB
 Zobrazeno:  39 krát

70151570.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 13:40    Předmět: Citovat

Taky to jde, trafa spoj na primární straně paralelne a vyhoď čtyři diody a tři tlumivky, na mostový zesilovač to stačí.
Odpory vyrovnávají napětí, kdyby měl jeden kond svod.



IMG_20230207_135440.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.38 kB
 Zobrazeno:  70 krát

IMG_20230207_135440.jpg




Naposledy upravil samponek dne út únor 07 2023, 14:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 14:27    Předmět: Citovat

Tak tohle by mě nenapadlo. To rozhodně zkusím.
Ty stably (78/79) nemají usměrňovač?
Vydrží to šváb a mosfety táhnout dvě trafa?
Dá to 600W pro woofer?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 16:28    Předmět: Citovat

Dají, proto jsem ti na primár dokreslil tlumič.
Usměrňovač už tam je, vhodné kondenzátory jsou 470uF/160 až 200V, pokud nejsou, tak zapoj které máš do série a ke každému odpor 4k7, nebo je tam nedávej vůbec, předpokládám, že desky zesilovačů kondy mají.
Pokud jsou déčka ssamokmity, tak do série s napájením každého zesilovače do plusu, nebo do mínusu dej Schottky diodu, protože se to chová jako čtyřkvadrantní zdroje.


Naposledy upravil samponek dne út únor 07 2023, 17:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 17:06    Předmět: Citovat

Snubber na primár trafa dávám pokaždé a stejně to střílí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 17:09    Předmět: Citovat

S releovým softstartem to nemůže štřílet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 18:24    Předmět: Citovat

Asi jsem trochu natvrdlej, ale přijde mi, že by tam měly být usměrňovací diody. Vidím, že se mám co učit. Kde se bere DC na vstupu 7815 a 8915? Já vidím ty stáble připojený na vinutí trafa, tedy na AC. To jsem ještě neviděl. Vždycky jsem si myslel, že to má být: trafo...můstek...stabilizátor...výstup. Tohle bych asi chtěl vysvětlit. Pohled na to schema je pro mě poněkud frustrující.


O1.gif
 Komentář:
 Velikost:  52.39 kB
 Zobrazeno:  48 krát

O1.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 19:45    Předmět: Citovat

Sestav zapojení a bez připojených stáblů změř DC voltmetrm napětí na odbočce proti středu kondů, trápí mě, že tam bude 35+ a stáble jsou na 35V max.
Pokud to bude za hranou, dej tam zenerky na cca 10V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 20:06    Předmět: Citovat

To mě taky trochu, ale vzhledem k tomu, že potáhnou jenom jeden OPA1678, tak moc nervózní nejsem. Navíc mám vyzkoušeno že když na ty trafa namotám 2x6z, dává to cca 2x34V i při značném přepětí v síti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 21:01    Předmět: Citovat

Jestli potáhneš jenom jeden operák, tak změř kolik žere při 30V a dej do série dva odpory z +70 a z -70 a žádný stáble.
A ještě jedna úprava, z desek zesilovačů odpoj měniče 12V a zapoj místo nich spínaný adapter 12V 1A až 2A, protože jeho vstup je napájený ze středu a zdroj nejde zatěžovat nesymetricky. Adapter připojíš před cívku a štěnici odpojíš od napájení.
Jinak by musely být ve zdroji čtyři diody navíc a to znamená cca 10W tepla navíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klapac



Založen: Sep 03, 2018
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 22:33    Předmět: Citovat

Jo, vím co myslíš. Např. Vcc napětí u IRS2092. Bývá k tomu připojen i ventilátor. Tož to je ale docela komplikace, do toho se mi vrtat nechce. A fakt to chce přes 1A? Vím o malinkém velice levném zdrojíčku 15x20mm se kterým mám pro podobné účely vynikající zkušenosti, ale ten dá pouze 300mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund